Alergije i osipi u trudnoći


odgovora

Objavljeno

Alergija... koja napast, krenulo je prolece a sa njim i cvetanje.

Interesuje me da li neka od trudnica ima te alergijske kijavice i kako na kraj izlazi sa tim.

Meni su pocele od skoro i jedino sto sam od specijaliste za koriscenje dobila je Nasonex koji mi je samo pomogao u prvih par sati po koriscenju...

Uzas jedan...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E zamisli meni krenula alergija na progesteron i rekli su mi kod dr da primam i dalje injekcije i pijem utrogestan a prekinem samo u slucaju osipa.

Kad primim injekciju jako me svrbi.

Ima li neko ovakav problem?

U prve dve trudnoce nisam imala problema sa progesteronom!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Blagish se svim trudnicama koje nemaju problema sa polenskim alergijama :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Alergije se mogu ublažiti uzimanjem kalcijuma. Za polensku alergiju ga kombinuj sa nekim nazalnim sprejom na bazi morske soli i to bi trebalo da ti pomogne. Jedino je pravilo da ukoliko piješ i neke druge multivitamine ne uzimaš kalcijum u isto vreme, već sa nekom pauzom i poželjno je posle jela. Meni je pomoglo, nadam se da će i tebi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ženske..imam jedno pitanjce za vas..da li vam se možda pojavila neka alergija po grudima?..meni juče dok sam se tuširala se pojavilo neko crvenilo..mislila sam da je od tople vode, kad ono..i kasnije je bilo tu..ne znam dal je možda od brusa..ali baš smeta, jer svrbi jako.. od moje dr vajde nema, pa rekoh ako neka imala slično iskustvo..help:huh: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bas sam htjela postaviti pitanje vezano za alergiju. Vec nekoliko dana me muci kijavica i curenje iz nosa ali nisam uzimala nista od tabletica protiv alergije. Ranije sam svakodnevno koristila flonidan od marta do novembra. Imam i bronhijalnu astmu, za sada nemam problema sto se toga tice.

Pozdravcic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bas sam htjela postaviti pitanje vezano za alergiju. Vec nekoliko dana me muci kijavica i curenje iz nosa ali nisam uzimala nista od tabletica protiv alergije. Ranije sam svakodnevno koristila flonidan od marta do novembra. Imam i bronhijalnu astmu, za sada nemam problema sto se toga tice.

Pozdravcic

Snezo ja sam bas imala problema posto imam i alergiju i astmu , i doktor iz ATD mi je preporucio berodual pumpicu i nasonex sprej i naravno nista nemoj na svoju ruku, zbog bebca meni nije nista dao sto ulazi u krvotok, tako da moj ti je savet kod doce i u ATD-u trudnice imaju prednost tako da nema cekanja za nas.

Nadam se da ce ti biti bolje :) :) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala Jelena, razumijemo se. Danas idem kod doktorke pa cemo vidjeti. :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

drage mame,sveze i buduce :) da li ste imale problem sa osipom u trudnoci? meni se pojavio pre jedno dve nedelje,na stopalima,a potom i na zglobu leve ruke.izpocetka sam mislila da je u pitanju ujed komarca,jer su se i oni pojavili u to vreme,medjutim,pocelo je da se siri(polako i svrbi).DANAS SAM BILA kod dermatologa,kaze da se ospi javlja u trudnoci,ali ne na mestima na kojima se meni pojavio.dobila sam panolon krem i fenistil gel da mazem narednih 7 dana,pa onda na kontrolu.

nisam koristila nista novo od kozmetike ili kucne hemije.,ne hodam po travi,nisam dosad imala nikakvih alergija ni na sta....IMATE LI SLICNO ISKUSTVO?

hvala :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A nove sobne papuce? Ako ti je dr dao/la da koristis to u trudnoci sigurno je bezbedno... Mada sam ja sigurna da ce se to i samo od sebepovuci. Jesu li to kao neki plikovi? Mozda da ih mazes krecnim mlekom da bi se zasusili...

Ja sam mesec dana pre trudnoce imala gadan osip po celom telu, otisla do dermatologa ona mi dala da pijem neke lekove i jos mi rekla da se ne kupam deset dana. Molim???? Jesi li ti normalna zeno?? Mislila sam da me mrzi pa mi savetuje nekupanje. Naravno da sam se tusirala, samo se nisam trljala frotirom nego sam pazljivije upijala vodu. Lekove nisam htela da pijem jer sam se i tada nadala trudnoci pa sam se bojala da mi nje dala neke kortikosteroide ili sl. Osip mi se povukao za desetak dana sam od sebe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

nemam nove soene papuce...najvise vremena (kada sam napolju) provodim u anatomskim japankama,koje nemaju sintetiku + osip je poceo lagano da se siri prema skocnom zglobu.nisu u pitanju plikovi,vec kao vrlo sitne bubuljcice,iz daleka se ne primete,ali umeju nenormalno da zasvrbe.

sto se terapije tice,pise da su oba preparata bezbedna za koristenje u trudnoci(ovaj panolon jeste kortikiosteroid,ali je za spoljasnju upotrebu + je prepisan od strane lekara)

meni taj osip ne prolazi,zato sam i otisla do dr...

HVALA ZA POST

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hej cico, bokicina milico :), citala sam da je super bilo na uz. Reci mi kako stvari stoje sa osipom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hej cico, bokicina milico :), citala sam da je super bilo na uz. Reci mi kako stvari stoje sa osipom.

ne svrbi vise,te bubuljcice,kao da su pocele da se suse...stavljam tu terapiju,pa cemo da vidimo, zasad se ne siri dalje,nadam se da ni nece. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

da prijavim,osip se povukao.sve je ok,terapija uspela :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

da prijavim,osip se povukao.sve je ok,terapija uspela :)

super. to si dosta brzo resila jer osipi znaju bas da potraju :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

prestalo je sa vrucinama...ostale su sasusene bubuljcice,ali vise ne svrbe

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

drage mame,sveze i buduce :) da li ste imale problem sa osipom u trudnoci? meni se pojavio pre jedno dve nedelje,na stopalima,a potom i na zglobu leve ruke.izpocetka sam mislila da je u pitanju ujed komarca,jer su se i oni pojavili u to vreme,medjutim,pocelo je da se siri(polako i svrbi).DANAS SAM BILA kod dermatologa,kaze da se ospi javlja u trudnoci,ali ne na mestima na kojima se meni pojavio.dobila sam panolon krem i fenistil gel da mazem narednih 7 dana,pa onda na kontrolu.

nisam koristila nista novo od kozmetike ili kucne hemije.,ne hodam po travi,nisam dosad imala nikakvih alergija ni na sta....IMATE LI SLICNO ISKUSTVO?

hvala :)

Ne samo osip,vec mi je buknula alergija po celom telu.Zavrsih u Hitnu,pa na inhalaciju jer sam i pocela da slinavim.Dali su mi krecno mleko da mazem.A svrbi...Nocu sam se budila da se cesam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

JOOOOOOOOOJ!!!!!!! I ja patim od osipa koji se javio u 37. nedelji! Prvo sam mislila da mi puca stomak,pa da me to svrbi,a onda svaki dan sve vise i vise,krenulo je od stomaka, a sad ga ima po celom telu!!!!!!!! Sad mazem neku kremu koja se pravi u drzavnoj apoteci,dao mi dermatolog pa cu videti!!!! Imam utisak da cu poludeti! Nocu ne spavam koliko svrbi!Preko dana trpim,ali nocu me stigne najgori svrab! Nadam se da ce se povuci,za 2 dana idem na kontrolu,ako se ne porodim dotle! Boze,sta me snadje!!!Ko ce da me primi u bolnicu kad me vidi ovakvu sugavu?! :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Riječ alergija koristimo za određenu grupu neugodnih ili opasnih simptoma koje neki ljudi dobiju od supstanci koje su bezopasne za većinu ostalih. Ustvari, alergije su uglavnom uvijek bezopasne i za one ljude koji su trenutno alergični na neku tvar. Ne rađamo se alergični, već postajemo alergični kao rezultat kontakta s tvarima koje uzrokuju alergiju. Samo rijetko se alergija razvija još i prije rođenja.

Alergija je zapravo zakazivanje imunološkog sistema. Imunološki sistem potreban nam je da bismo se zaštitili od infekcija i bez njega bismo ubrzo umrli. Postoje slučajevi u kojima naš imunološki sistem može uzrokovati bolesti (alergiju).

Znanstvenici koriste riječ «alergija» kada misle na bilo koje promijenjeno stanje imunološkog sistema u kojem on reagira drugačije na supstance od reakcije pri prvom kontaktu. Kada se odnosi na bolest u tom obliku, koriste izraz «alergijska bolest».

Alergija u trudnoći može biti vrlo neugodna za majku, ali i opasna za majku i dijete. Zavisi o kojoj vrsti alergije se radi i kolika je jačina alergijske reakcije. U prevenciji alergije najvažnije je izbjegavanje alergena i jačanja imunološkog sustava.

Vrste alergija

Postoje dvije vrste alergija:

skup sličnih alergija koje uzrokuju vrućicu, alergijsku astmu, alergiju na lijekove, alergije na hranu. Kod tih alergija karakteristična je jako brza reakcija koja se očituje obično unutar 15 minuta i zovemo je «trenutna preosjetljivost».

dermatitis ili kožni osip (ekcem), koji nastaje uslijed kontakta s raznim materijalima, metalom, nekom vrstom odjeće i sl. Može ga uzrokovati šminka, ljepilo na flasteru ili bilo koja druga tvar koja dolazi u dodir s kožom. Takva je reakcija sporija, može se pojaviti i nakon dva dana, a zovemo je «odgođena preosjetljivost».

Ove dvije grupe oboljenja su potpuno različite, i ako imate jednu vrstu, ne znači da ćete razviti i drugu. No, u različitim periodima života osjetljivost spram nekog alergena može biti više ili manje izražena. Može se pojaviti nova alergija na neku tvar na koju do tada niste bili alergični, a može se dogoditi i da se alergija na neku drugu tvar u potpunosti povuče.

Kako se nositi s alergijom?

Alergične osobe imaju prilično otežan život. Moraju paziti kamo idu i kada, što jedu ili što diraju (ovisno o alergiji). Ne smiju ići na neka egzotična mjesta kada putuju jer to može biti opasno po njihov život.

Alergija je kronična bolest i većina ljudi prima različite lijekove kao prevenciju alergije ili za ublažavanje simptoma alergije. U trudnoći takvi lijekovi nisu preporučljivi pa će vam liječnik vrlo vjerovatno ukinuti dozu. Tokom trudnoće potrebno je izbjegavti alergene, ojačati imunološki sustav te, ako do alergije ipak dođe, ublažiti simptome prirodnim pripravcima. Narvno, ako je stanje uzrokovano alergijom teško hitno se obratite svom liječniku.

Alergijske reakcije

Mnogi sustavi koji opisuju alergije ne daju detaljne informacije o svim simptomima, no evo jedne liste s mogućim simptomima (jedna ili više za pojedinu alergiju):

oči - zamagljen vid, svrab, suzne oči, bol pri jakom svjetlu, bleferospazam (trzanje oka), otečenost, crvenilo

probavni trakt - suhoća usta, bolna usta, svrab u ustima (podbradak i ždrijelo), pečenje, zubobolja, refluks (podrigivanje s neugodnim okusom u ustima), razni oblici loše probave, poteškoće kod gutanja, grčevi ili zatvor

srce - jako udaranje i ubrzan puls (tahikardija)

pluća - astma (škripanje, gušenje, šlajm, pritisak u plućima), infekcije

mišići - zamor, bol, grčevi

živčani sistem - glavobolja, vrtoglavica, pospanost, promjene raspoloženja, teškoće s koncentracijom, opijenost, govorna amnezija

koža - svrab i žarenje, crvenilo i žarenje, temperatura, mnogi ubodi insekata (mravi, pčele…) koji izazivaju prišteve, plikove i sl.

urinarni trakt - poteškoće pri mokrenju i problemi s kontroliranjem mokrenja

uho-grlo-nos - začepljen nos, kihanje, svrab u nosu, prehlada, trenutno oslabljeni sluh, zvonjenje u ušima,

komplikacije srednjeg uha (gubitak ravnoteže), infekcije

Imajte na umu da su neke alergije tako jake da mogu izazvati smrt. Veliki broj alergija na hranu je takav, većinom zato što se otrovi potpuno apsorbiraju u krvi nakon konzumiranja!

Alergija na lijekove

Ukoliko imate alergiju na bilo koji lijek svakako o tome obvijestite svog liječnika i osoblje koje će vas zaprimiti u rodilište. Alergijske reakcije na lijekove mogu biti opasne, pa ukoliko ste alergični nećete smjeti primiti neka sredstva protiv bolova te neke medikamente koje bi vam inače dali prilikom ili nakon poroda.

Kako se zaštititi od alergije u trudnoći?

Uglavnom - izbjegavajte doticaj s alergenima i ojačajate imunološki sustav.

Kod alergije na hranu izbjegavajte hranu za koju znate da ste alergični te onu koja je inače visoko alergena: lješnjaci, jaja, kravlje mlijeko i školjke (ponekad čak pšenica i soja). Kod alergije na pelud izbjegavajte mjesta visoke koncentracije peludi u zraku. Kod alergije na životinjsku dlaku izbjegavajte dodir s životinjama ili osobama koje ih drže. Kod alergija na kućnu prašinu (grinje) redovito čistite kućanstvo te zamolite nekog da umjesto vas očisti kućanstvo, a vi napustite prostor dok se u potpunosti ne prozrači.

Da li je alergija nasljedna?

Postoje geni koji mogu izazvati alergijsku reakciju. Sklonost razvijanja trenutne preosjetljivosti, koja je učestalija nego kod većine ljudi zove se «atopija». Atopija nastaje ukoliko supstance uzrokuju određenu vrstu alergije u kontaktu s površnim (mukoznim) membranama probavnog ili dišnog sustava, a posve je moguće da se to odnosi i na neke tvari koje dolaze u dodir s kožom.

Budući je moguće naslijediti više od jednog gena, uobičajeno je da su neki ljudi skloniji atopiji od drugih. Ako je to i vaš slučaj, vjerojatno ćete biti alergični na mnogo tvari. Ukoliko ste pak umjereno ili malo atopični, vjerojatno ćete biti alergični samo na nekolicinu alergena.

Svaki treći čovjek je atopičan što znači da uvijek ima nebrojeno mnogo ljudi sklonih alergijama. No, razvoj alergije ne ovisi samo o genima nego i o okruženju u kojem živite. Znanstvenici očekuju da će se u budućnosti otkriti zašto nastaju alergije.

Razvoj alergija na pelud

Okoliš je vrlo bitan za nastanak alergije. Oni koji žive u mjestu gdje nema peludi, neće imati peludnu groznicu, no za pojavu alergije potrebni su i drugi uvjeti. Jedan od njih je i mjesec rođenja o kojemu ovisi javljanje peludne groznice. Dakle, ukoliko je osoba izložena tvarima koje uzrokuju alergiju u prvih 3-6 mjeseci života, vjerojatno će na te alergene biti osjetljiva i kad odraste, odnosno, u ranom djetinjstvu postoji «ranjivi period».

Upravo je ovo saznanje dovelo do pokušaja da se pojava alergija spriječi izbjegavajući alergene u prvim mjesecima života. Osim toga manje je vjerojatno da će osoba imati ekcem u djetinjstvu, peludnu groznicu ili pozitivni kožni test na alergije ako ima više starije braće ili sestara. Zašto? Čini se da su ljudi s puno starije braće ili sestara u ranom djetinjstvu izloženiji većem broju infekcija, stvarajući više antitijela na bakterije i viruse. Kada se naš imunološki sistem «oprema» stvaranjem puno sličnih vrsta antitijela kao kod onih protiv zaraznih klica, može istovremeno stvoriti i antitijela na alergiju.

izvor: e-beba

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nocas, prilikom ne znam koje po redu posete wc-u, primetila sam neko crvenilo na licu i evo jos je tu, u istoj meri. Oko nosa, u obliku leptira (kao kada izgorite od sunca) i na celu. Nisam alergicna ni na sta, bar do sada. Ne svrbi, ne pece, malo je taj deo topliji od ostatka lica. Da li je neka od vas imala nesto slicno u trudnoci?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ćao svima, sad sam se uključila na forum i slabo se snalazim pa se nadam da mi niko neće zamjeriti :)

Može li mi neko reći da li je imao sličan problem kao i ja,u 24 sam nedelji i dobila sam neki osip po grudima i po stomaku a to me užasno svrbi,najteže mi je uveče jer od toga ne mogu da spavam. Moja doktorica ne radi do utorka pa mi je drugi doktor rekao da mi je to od neke garderobe koju sam obukla i koža mi je tako odreagovala i rekao mi da mažem to synopen kremom samo 2 dana i da će proći... Neki kažu da synopen krem nije povoljno koristiti u trudnoći, šta vi mislite o tome??? Baš sam uplašena, najveći strah sam imala jer sam mislila da su možda boginje ili rubeole ali sam sve to preležala dok sam bila mala...

hvala vam unaprijed,

Milena

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam imala alergiju po celom telu negde u 7 mesecu.Samo sam mazala krecno mleko i sinopen mast.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sad videh za synopen.Meni su rekli u hitnoj da ga mazem slobodno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

MENI se pojavio u 12 nedelji osip na licu u vidu crvenih sitnih tackica i po stopalima, a sad je presao i na ruke. Svrbi poput uboda sitnih komaraca. Ne znam cime da mazem i da li moze biti posledica koriscenja utrogestana koji pijem kontrakcija?-Mazem sa acidiborici tecnoscu...i cekam da prodje.Samo se sa lica povuklo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Joooj moze li neko da mi pomogne? u 18oj nedelji trudnoce sam i inace imam probleme sa alergijom u smislu kijanja i zapusenog nosa ali evo vec dva dana ja bukvalno ne mogu da disem. Zna li neko da li postoji bilo kakve kapi koje smeju da se uzimaju? Procitala sam za neki Benil? Zna li neko sta je to? E da i Aqua maris? Najveci mi je problem taj zapusen nos od kojeg me posle i boli glava toliko da mi dodje da povracam. help :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.