Plodova voda

odgovora

Objavljeno

Moze li mi neko reci od cega zavisi kolicina plodove vodice,naime,kako ona nestaje pri kraju trudnoce?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

draga mama,evo nekih objasnjenja,nadam se da ce ti koristiti

Bazenčić u kojem beba pliva

Pojedine trudnice plodovu vodu zamišljaju kao bazenčić u kojem pliva njihova bebica. No, za ginekologe i stručnjake drugih profila, plodova voda je pokazatelj uslova u kojima plod živi i dragocen materijal za kontrolu njegovog zdravlja

Šta je plodova voda i kakva je njena uloga?

- Ako mamin stomak zamislimo kao zatvoreni, samo bebin bazenčić, onda je voda u kojoj pliva ono što zovemo plodova voda ili amnionska tečnost. Ona je bistra, blago žućkasta, a njena uloga je višestruka: štiti bebu od spoljašnjih povreda, udaraca i buke, omogućava joj slobodne pokrete, čime stvara preduslov za simetričan razvoj skeleta (kostiju) i mišića. Takođe održava relativno stabilnu temperaturu «bazenčića» i samim tim štiti plod od gubitka telesne temperature. Omogućava adekvatan razvoj pluća, bubrega i gastrointestinalnog trakta. Plodova voda stalno cirkuliše - tako što je beba guta i udiše, pa je činom izdisanja i uriniranja izbacuje u svoj mali bazen.

Kako plodova voda nastaje i kolika je normalna količina?

- Plodovu vodu proizvode bubrezi i pluća ploda, naročito od 18. nedelje. Količina plodove vode u proseku iznosi oko 500 mililitara. Tokom trudnoće, količina se povećava. Najveća je oko 34. nedelje trudnoće, kada iznosi 800 mililitara, dok je pred sam porođaj (koji je u terminu) 600 mililitara. Količina plodove vode ne bi trebalo da bude ni povećana, ni smanjena. Takva stanja mogu da ukažu na poremećaje u razvoju ploda, pa samim tim da komplikuju trudnoću.

Plodova voda je, svakako, vitalna tečnost. Od čega se sastoji?

- Sastoji se uglavnom od vode, belančevina, šećera, natrijuma i kalijuma, antibakterijskih elemenata... i do početka porođaja je sterilna. U njoj se još nalaze i ćelije ploda (uglavnom ćelije kože).

Šta može da dovede do povećane količine amnionske tečnosti i kakvi su simptomi?

- Stanje kada je količina plodove vode povećana naziva se polihidramnion. Javlja se u tri do četiri odsto svih trudnoća. Uopšteno govoreći, uzrok tome je povećana proizvodnja ili poremećeno preuzimanje od strane ploda, ili su u pitanju oba poremećaja. Najvažniji uzrok povećane količine plodove vode je šećerna bolest majke, a što se tiče ploda - poremećeno gutanje zbog anomalija lica (rascep usne i nepca), anomalije creva koja blokiraju prolaz crevnog sadržaja, anomalije kičmenog stuba, i neke patološke situacije u blizanačkoj trudnoći.

Simptomi ili znaci su nagli rast materice, neprijatan osećaj u trbuhu i pojava kontrakcija. U ekstremnim slučajevima, veoma uvećana materica uzrokuje prskanje plodovih ovojnica i prevremeni porođaj.

Kako se leči polihidramnion (višak plodove vode)?

- Stanje se rešava uzimanjem lekova koji smanjuju količinu urina ploda, amnioderivacijom (vađenje viška tečnosti) i, ako nastavak trudnoće ugrožava plod, izazivanjem prevremenog porođaja.

Šta dovodi do smanjene količine plodove vode i da li takvo stanje ugrožava plod?

- Stanje smanjene količine plodove vode se naziva oligohidramnion. Ovakvo stanje prati i komplikuje oko četiri odsto trudnoća. Najčešće se sreće kod prevremenog prsnuća plodovih ovojaka, zastoja u razvoju ploda, trudnoća kojima je prošao termin, kao i u slučaju anomalije ploda, naročito bubrega i urinarnog trakta.

Oligohidramnion se takođe otkriva ultrazvučnim pregledom, kada se meri količina plodove vode. Tokom ovog pregleda, lekar mora da se uveri da ne postoje anomalije ploda koje bi mogle da budu uzrok smanjenoj količini plodove vode.

Da li se i kako ublažava, odnosno leči manjak plodove vode?

- Ako se utvrdi da je sa bebom sve u redu, prva mera je da trudnica unosi dva do tri litra tečnosti, uz odmor na levom boku. Zatim, potrebna je češća ultrazvučna provera, a primenjuje se i amnioinfuzija, ubacivanje tečnosti. Ukoliko stanje preti da ugrozi bebu, porođaj se izaziva ranije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

draga mama,evo nekih objasnjenja,nadam se da ce ti koristiti

Bazenčić u kojem beba pliva

Pojedine trudnice plodovu vodu zamišljaju kao bazenčić u kojem pliva njihova bebica. No, za ginekologe i stručnjake drugih profila, plodova voda je pokazatelj uslova u kojima plod živi i dragocen materijal za kontrolu njegovog zdravlja

Šta je plodova voda i kakva je njena uloga?

- Ako mamin stomak zamislimo kao zatvoreni, samo bebin bazenčić, onda je voda u kojoj pliva ono što zovemo plodova voda ili amnionska tečnost. Ona je bistra, blago žućkasta, a njena uloga je višestruka: štiti bebu od spoljašnjih povreda, udaraca i buke, omogućava joj slobodne pokrete, čime stvara preduslov za simetričan razvoj skeleta (kostiju) i mišića. Takođe održava relativno stabilnu temperaturu «bazenčića» i samim tim štiti plod od gubitka telesne temperature. Omogućava adekvatan razvoj pluća, bubrega i gastrointestinalnog trakta. Plodova voda stalno cirkuliše - tako što je beba guta i udiše, pa je činom izdisanja i uriniranja izbacuje u svoj mali bazen.

Kako plodova voda nastaje i kolika je normalna količina?

- Plodovu vodu proizvode bubrezi i pluća ploda, naročito od 18. nedelje. Količina plodove vode u proseku iznosi oko 500 mililitara. Tokom trudnoće, količina se povećava. Najveća je oko 34. nedelje trudnoće, kada iznosi 800 mililitara, dok je pred sam porođaj (koji je u terminu) 600 mililitara. Količina plodove vode ne bi trebalo da bude ni povećana, ni smanjena. Takva stanja mogu da ukažu na poremećaje u razvoju ploda, pa samim tim da komplikuju trudnoću.

Plodova voda je, svakako, vitalna tečnost. Od čega se sastoji?

- Sastoji se uglavnom od vode, belančevina, šećera, natrijuma i kalijuma, antibakterijskih elemenata... i do početka porođaja je sterilna. U njoj se još nalaze i ćelije ploda (uglavnom ćelije kože).

Šta može da dovede do povećane količine amnionske tečnosti i kakvi su simptomi?

- Stanje kada je količina plodove vode povećana naziva se polihidramnion. Javlja se u tri do četiri odsto svih trudnoća. Uopšteno govoreći, uzrok tome je povećana proizvodnja ili poremećeno preuzimanje od strane ploda, ili su u pitanju oba poremećaja. Najvažniji uzrok povećane količine plodove vode je šećerna bolest majke, a što se tiče ploda - poremećeno gutanje zbog anomalija lica (rascep usne i nepca), anomalije creva koja blokiraju prolaz crevnog sadržaja, anomalije kičmenog stuba, i neke patološke situacije u blizanačkoj trudnoći.

Simptomi ili znaci su nagli rast materice, neprijatan osećaj u trbuhu i pojava kontrakcija. U ekstremnim slučajevima, veoma uvećana materica uzrokuje prskanje plodovih ovojnica i prevremeni porođaj.

Kako se leči polihidramnion (višak plodove vode)?

- Stanje se rešava uzimanjem lekova koji smanjuju količinu urina ploda, amnioderivacijom (vađenje viška tečnosti) i, ako nastavak trudnoće ugrožava plod, izazivanjem prevremenog porođaja.

Šta dovodi do smanjene količine plodove vode i da li takvo stanje ugrožava plod?

- Stanje smanjene količine plodove vode se naziva oligohidramnion. Ovakvo stanje prati i komplikuje oko četiri odsto trudnoća. Najčešće se sreće kod prevremenog prsnuća plodovih ovojaka, zastoja u razvoju ploda, trudnoća kojima je prošao termin, kao i u slučaju anomalije ploda, naročito bubrega i urinarnog trakta.

Oligohidramnion se takođe otkriva ultrazvučnim pregledom, kada se meri količina plodove vode. Tokom ovog pregleda, lekar mora da se uveri da ne postoje anomalije ploda koje bi mogle da budu uzrok smanjenoj količini plodove vode.

Da li se i kako ublažava, odnosno leči manjak plodove vode?

- Ako se utvrdi da je sa bebom sve u redu, prva mera je da trudnica unosi dva do tri litra tečnosti, uz odmor na levom boku. Zatim, potrebna je češća ultrazvučna provera, a primenjuje se i amnioinfuzija, ubacivanje tečnosti. Ukoliko stanje preti da ugrozi bebu, porođaj se izaziva ranije.

Baš korisne informacije..hvala :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Interesuje me da li je neko od vas imao to iskustvo.Kako prepoznati oticanje plodove vode?Na vecini mesta ne opisuju kako tacno izgleda iscedak plodove vode,samo kazu da ga mozemo razlikovati od urina(???? :blink: ).Posto je vaginalni sekret svakako pojacan tokom trudnoce,samo kod mene nije uvek isti ,pa sam malo zabrinuta.bila sma na drugom expertnom uz 10.05 . i kolicina plodove vode je bila ok,samo me ove ,,varijacije ``u iscedku brinu.....HVALA

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Код мене се константно дешавало да ми "изађе нешто" што личи на обичну, безбојну текућину у количини да обавезно морам промијенити веш. То ме је забрињавало, али све је било ОК.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Interesuje me da li je neko od vas imao to iskustvo.Kako prepoznati oticanje plodove vode?Na vecini mesta ne opisuju kako tacno izgleda iscedak plodove vode,samo kazu da ga mozemo razlikovati od urina(???? :blink: ).Posto je vaginalni sekret svakako pojacan tokom trudnoce,samo kod mene nije uvek isti ,pa sam malo zabrinuta.bila sma na drugom expertnom uz 10.05 . i kolicina plodove vode je bila ok,samo me ove ,,varijacije ``u iscedku brinu.....HVALA

Ne znam da li ti mogu pomoći, ali plodova voda deluje upravo tako..kao topla voda, slična urinu, providna..vaginalni sekret je nešto drugo..drugačiji je po sastavu, više je gust..(ala se ja zanela u objašnjenju heheh)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam da li ti mogu pomoći, ali plodova voda deluje upravo tako..kao topla voda, slična urinu, providna..vaginalni sekret je nešto drugo..drugačiji je po sastavu, više je gust..(ala se ja zanela u objašnjenju heheh)

stvar je u tome sto mi je iscedak,cas gusce beli(sto i kazu da je normalno u trudnoci),a ima dana kad je vise vodenast,imam utisak da je bez mirisa i ucestaliji je,ponekad ima i sluzi.moja dr mi je prilikom prosle kontrole pogledala sekret i rekla da nije za lecenje.zato sam vise zbunjena zbog tih promena.HVALA VAM SVIMA STO SE JAVLJATE!! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U drugoj trudnoći mi se to desilo. Prešišali smo termin 5 dana, a ja sam nekih 7 dana pre termina osećala kao da su mi gaćice vlažne, ali pošto je bio avgust, vrućina,a ja debela i znojim se, te sam to prepisala tome. Kada sam otišla taj peti dan, na UZ utvrđeno da imam manjak plodove vode i da moram odmah na porođaj, posledica toga je bilo ljuštenje bebine kože-bila je izrazito suva, neke 2 nedelje posle rođenja, pa sam ga celog mazala jekodermom( tako rekla patronažna).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Interesuje me da li je neko od vas imao to iskustvo.Kako prepoznati oticanje plodove vode?Na vecini mesta ne opisuju kako tacno izgleda iscedak plodove vode,samo kazu da ga mozemo razlikovati od urina(???? :blink: ).Posto je vaginalni sekret svakako pojacan tokom trudnoce,samo kod mene nije uvek isti ,pa sam malo zabrinuta.bila sma na drugom expertnom uz 10.05 . i kolicina plodove vode je bila ok,samo me ove ,,varijacije ``u iscedku brinu.....HVALA

Nemoj da brines. To je sigurno sekret. I sad je ovo toplije vreme pa imas utisak da ti je stalno mokar ves. I ja sam se utripovala kad sam bila otprilike koliko i ti sad trudna da mi nesto stalno curka i da je to plodova voda. Ali nije naravno.

Babica na vezbama za trudnice nam je rekla da postoje neki ulosci koje mozes da kupis u apoteci koji kad stavis pokazuje promenom boje da li je u pitanje plodova voda ili sekret, znoj...

Ali jedan je, kako nam je rekla nesto vise od 1000 din. Pa ako bas toliko brines mozes da kupis.

Pozdrav i nemoj mnogo da brines vec uzivaj u svojoj trudnoci i mazi trbu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

stvar je u tome sto mi je iscedak,cas gusce beli(sto i kazu da je normalno u trudnoci),a ima dana kad je vise vodenast,imam utisak da je bez mirisa i ucestaliji je,ponekad ima i sluzi.moja dr mi je prilikom prosle kontrole pogledala sekret i rekla da nije za lecenje.zato sam vise zbunjena zbog tih promena.HVALA VAM SVIMA STO SE JAVLJATE!! :)

U trudnoći je i inače pojačan sekret..on bi po pravilu trebalo biti providan..tako da nemaš razloga za brigu ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nemoj da brines. To je sigurno sekret. I sad je ovo toplije vreme pa imas utisak da ti je stalno mokar ves. I ja sam se utripovala kad sam bila otprilike koliko i ti sad trudna da mi nesto stalno curka i da je to plodova voda. Ali nije naravno.

Babica na vezbama za trudnice nam je rekla da postoje neki ulosci koje mozes da kupis u apoteci koji kad stavis pokazuje promenom boje da li je u pitanje plodova voda ili sekret, znoj...

Ali jedan je, kako nam je rekla nesto vise od 1000 din. Pa ako bas toliko brines mozes da kupis.

Pozdrav i nemoj mnogo da brines vec uzivaj u svojoj trudnoci i mazi trbu.

HVALA IVANA,citala sam o tim uloscima.i tu su misljenja podeljene tj zene koje su ih koristile nisu bas odusevljene jer umeju da budu nepouzdani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Код мене се константно дешавало да ми "изађе нешто" што личи на обичну, безбојну текућину у количини да обавезно морам промијенити веш. То ме је забрињавало, али све је било ОК.

To se i meni desavalo... Sta ti je doktor rekao?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I meni se desavalo u drugoj trudnoci, da sam otisla odmah kod dezurnog, sva u panici. Covek me pregledao i konstatovao da nema oticanja i na kraju mi rekao: "To ste se Vi upiskili" posto postoji refleks nesvesnog pustanja urina u trudnoci, a to sam tek kasnije procitala negde. Nemoj da brines, joj kad se setim to me toliko brinulo a sad evo ga klinac mota mi se oko nogu dok kucam :) Sekret je inace normalan u trudnoci, kao sto su zene vec napisale, samo eto, meni je u prvoj trudnoci bio gust, a u drugoj, vise sluzavo i tecno nego kao pravi sekret. Ni jedna trudnoca nije ista sto bi rekla moja doktorka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:lol: :lol: :lol: Znaci, bez brige?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bez brige...jurišaj kroz sedmice...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hihi... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Interesuje me da li je neko od vas imao to iskustvo.Kako prepoznati oticanje plodove vode?Na vecini mesta ne opisuju kako tacno izgleda iscedak plodove vode,samo kazu da ga mozemo razlikovati od urina(???? :blink: ).Posto je vaginalni sekret svakako pojacan tokom trudnoce,samo kod mene nije uvek isti ,pa sam malo zabrinuta.bila sma na drugom expertnom uz 10.05 . i kolicina plodove vode je bila ok,samo me ove ,,varijacije ``u iscedku brinu.....HVALA

Draga moja i meni se isto to desava vec sedam dana, juce sam bila na kontrolnom ultra zvuku i sve je u redu, plodove vode ima dovoljno, beba je super.Nije nista za paniku, prvo vaginalni sekret je pojacan, drugo dolazi do ne kontrolisanog pustanja urina, i kad se sve to skupi imas utisak da plodova voda otice jer ti je ves cesto mokar. Ipak , za svaki slucaj se obrati svom ginekologu, ali nije nista strasno, uzivaj i trci kroz nedelje :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Draga moja i meni se isto to desava vec sedam dana, juce sam bila na kontrolnom ultra zvuku i sve je u redu, plodove vode ima dovoljno, beba je super.Nije nista za paniku, prvo vaginalni sekret je pojacan, drugo dolazi do ne kontrolisanog pustanja urina, i kad se sve to skupi imas utisak da plodova voda otice jer ti je ves cesto mokar. Ipak , za svaki slucaj se obrati svom ginekologu, ali nije nista strasno, uzivaj i trci kroz nedelje :rolleyes:

hvala,bila sam svakako posle toga na uz,plodove vode ima dovoljno...to je cisto bila trudnicka panika :) a i ja sam vrlo ljubopitljiva,pa me interesuje kako to prepoznati jer nigde nisam nasla adekvatno objasnjenje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja imam taj isti iscedak, u 16 sam nedelju trudnoce. Bas je nekako vodenat, kad ga bolje pogledam mozda ima malo nekou prozzracno belu boju bez mirisa i bez iritacija. Pre par dana sam bila kod lekara, ali sam zaboravila da pitam sta je to. Inace pregledao me i vaginalno i uradio je eho i reko da je sve redu. Nadam se da nemam razloga za brige.

Pozdrav

fylyp voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I meni se dešavalo već dva puta da mi nešto nalik vodi iscuri, brinem se ali na ultrazvuku je sve bilo ok. Beban se mrda i nema bolova. Da li neka zna da je moguće da se desi prevremeni porođaj ili se na vreme rodi beban?

fylyp voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li može da dođe do smanjenja ili povećanja količine plodove vode?

Poremećaji količine plodove vode mogu da budu u smislu povećanja i smanjenja količina plodove vode u odnosu na ono što uobičajeno viđamo u određenoj gestaciji trudnoće. I jedna i druga vrsta odstupanja od normale može da bude prolazna ili da se pogoršava tokom vremena. Povećana količina plodove vode može da bude rezultat određenih problema koje beba ima – da ima anomalije glave, probavnog trakta, kičme, udova, ili problema koje majka može da ima – šećerne bolesti, problema sa posteljicom, itd. Smanjena količina plodove vode može da bude rezultat oticanja plodove vode, problema sa posteljicom, ili problema vezanih sa bebom – kada beba ima anomalije bubrega, ili određene vrste odstupanja od normalne nasledne osnove.

Šta će lekar uraditi ukoliko primeti poremećaj na ultrazvuku?

Kada se na ultrazvučnom pregledu vidi odredjeno odstupanje od normalne količine plodove vode, bez obzira u kom pravcu, lekar će uraditi detaljan pregled bebe, videti kakvi su protoci kroz posteljicu i odrediti koje nalaze treba da uradi trudnica. Uglavnom se kontrola uradi za dve do tri nedelje, da bi se videlo da li dolazi do promene stanja. Da li povećanje ili smanjenje količine plodove vode može da ima nekog uticaja i kakva je prognoza po bebu zavisi od toga šta je uzrok poremećaju količine plodove vode, koliko je smanjenje ili povećanje i koliko se brzo pogoršava, što će sve lekar da razgovara sa vama.

IZVOR :

BEBAC fORUM :-))))

http://www.bebac.com/index.php?show=catego...mp;int_catID=55

Negde sam čitala da ukoliko postoji višak plodove vode beba se brže okreće u stomaku a ukoliko je manjak onda sporije... :blink:

Jedna moja prijateljica je imala višak plodove vode i poslata je da radi test opterećenja glukozom. Ispostavilo se da je imala malkice povišen šećer, stavili su je na "dijetu" nije to prava dijeta nego ograničen unos ugljenih hidrata i bilo je sve ok :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I meni curi ta vodica povremeno. Skroz je providna i bez mirisa. Kad se desi, moram da menjam ives i trenerku :)

Idem ovih dana do gin pa cu da pitam o cemu se radi. Ako saznam (ako ne zaboravim kad vidim bebe na UZ) napisacu ovde o cemu se radi i da li je opasno i kad je opasno... Da ne brinu trudnice

LJUBIM

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bojana, nemoj da nas ovde presecas?! Ma to je verovatno urin, posebno ako pijes dosta ovih dana tecnosti... Bar je kod mene bilo, posebno ako kinem... Molila sam boga da ne kijam kada sam van kuce. U tom slucaju morala sam da prekrstim noge... Doktorka mi je objasnila da u toku trudnoce od tezine "popusti besika" odnosno misici besike pa se zato to desava.

E sad, u svakom slucaju ti pitaj svog ginekologa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pitala sam dr danas na pregledu i ona kaze da to sigurno nije oticanje plodove vode. Razlog za takav zakljucak - ako voda nadje put za izlaz ona ce non stop curkati i isticati, a ne samo ponekad. Pre ce biti da je sluzni chep (ako nije sekret). Tako,mame, ne brinite ako se ponekad desi da iscuri. Opasno je kad je stalno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

da,plodova vodastalno otice,bez prestanka.

sigurno je sekret u pitanju

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.