Higijena zubića

odgovora

Objavljeno

Добили смо упут за стоматолога, али још нисмо стигли да одемо, па ме занима како ви перете зубе својим бебама?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi ih peremo od kad je prvi nikao, prvo onom gumenom cetkicom-naprstkom, a od kad ih je bilo par klasicnom cetkicom (po uzrastu 0-2, sad smo na 2-4). Koristimo pastu od starta i to bez fluora i ostale hemije (koja nije dobra za stomacic ako se proguta). Stavimo po malo paste- ko zrno graska, i onda se uz igru trljuckamo. Sad trlja sama, al ja na kraju docetkam da lepo dovrsim sve sto je preskocila.

Kod stomatologa smo bili dva puta i bila je super. Trebalo bi uskoro da idemo ponovo.

Mi smo na tecaju nege nakon rodjenja beba imali jednu sesiju sa stomatologom i jako mi je znacilo da cujem puno novih cinjenica i podataka iz svezih istrazivanja jer sam poprilicno zagrizena kad su njeni zubici u pitanju. Sama imam dosta plombi i brine me da nije nasledila moj kvalitet zuba, pa otuda nema sokova, slatkise dobija jednom dnevno posle glavnog obroka i sl... Bolje spreciti... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Prvi zubic joj je izasao kada je imal 9 meseci i od tada joj perem zubice. Do skora je bila dreka, nije htela ali kako sam joj kupila pastu za zube trci sama u kupatilo i pokazuje na cetkicu. Koristi colgate 0-6 god. i stavljam jaaaakoooo malo na cetkicu.

Inace, mama jednog naseg drugara iz parka je zubar i rekla mi je da je vodim na pregled tek kada joj izrastu svi zubici, znaci negde oko 2-og rodjendana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Do 9. mjeseca je dobio 8 zubica i tad smo krenuli pranje svako vece, ali samo vodom bez paste. Svako vece posle kupanja, imamo i pjesmicu koja ide uz pranje zubica, prvo ja, pa onda pustim njega malo da trlja i svi zadovoljni...Postao je to ritual i ne buni se uopste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mi smo krenuli sa pranjem zuba sa oko 10 meseci... tada je imala 4 zubića... peremo zube samo četkicom, još uvek ne koristimo pastu jer moje dete ne ume da pljune pastu a kad je proguta poludi i imam osećaj kao da će svakog trenutka da povrati... tako da smo upotrebu paste još malo odložili...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi peremo zubice od kako je izasao prvi,znaci od desetog meseca. Bez paste, naravno. Prvo joj ja istrljam,a posle ona sama.To nam je postao ritual i nesto sto se podrazumeva posle kupanja. Nedavno smo prvi put bili kod stomatologa i dobili smo par korisnih saveta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nama je prvi zubić izašao pre par nedelja i juče smo počeli da peremo, bez paste, četkicom od 4-24 meseca i sviđa joj se, čak se i buni kad prekinemo.

Verovatno prija trljanje desnih. Za sad je to igra i stvaranje navike.

Nama su preporučili da posle 1og rođendana odemo do stomatologa.

Videćemo koliko će zubića biti do tad.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Volela bih da čujem Vaša iskustva. Ćerka je počela sa godinu dana, tj. ja sam joj prala, bila je strpljiva, a od treće godine ih sama pere. Sin ima 20 meseci, ne da da mu ja perem, ali rado uzima četkicu u ruke i gricka je. <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Počeli smo da peremo zubiće sa godinu dana..u početku sam mu prala ja, sada on sam..mnogo voli da pere zubiće, prosto mu je to zabava hehhe..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Poceli smo sa 10 meseci otprilike. Mi joj peremo jer se ona igra cetkicom,natopi je vodom pa isisava tu vodu,pa opet...

Trenutno mi je bitnije da joj zubici budu dobro oprani nego da se uci samostalnom pranju.Polagacke...ima vremena ;)

Jos uvek ne koristimo paste...po mojoj proceni jos nije spremna

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo poceli cim je prvi izasao- sa 6 meseci. Prvo smo koristili gumenu cetkicu-naprstak, onda poceli sa klasicnom nakon 5-og, 6-og zuba. Pastu smo tad poceli da koristimo i to organsku, bez fluora, bezbednu za gutanje jer pored ostalog ne iritira zeludac.

Sad mala pere zube i sama, a i mi pomazemo. Ona voli da trlja pa imamo svoj ritual kad zajedno trljamo svako svoje i gledamo se u ogledalu. Za kraj, poslednja 3 minuta, mi joj lepo istrljamo jer zvanicno deci do 7-e god treba pomoc sa pranjem zuba. Tu nam je igra da samsvakog zubica neku zivotinjicu bacimo na jezik i onda ih sa jezika sve isteramo napolje. Tu su tigrovi, lavovi, zirafe, nosorozi- zavisno od prilike :lol:

Ovih dana joj tragam za elektricnom cetkicom za zube jer mi imamo takve pa je ona pocela da se zali sto i njena nije. U prodavnicama nadjem ili bebi ili 4+ i moram sa neta naruciti onu sto je 2+ jer mi se jako dopada, a sigurna sam i njoj ce ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Počeli smo sa godinu dana..oduvek im je to bilo zanimljivo....sada posle svakog obroka pravac u kupatilo i traže četkicu da im perem zubiće...jako vole da peru zube i stekli su naviku što je jako dobro za ubuduće

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo poceli prati zubice sa 15 mjeseci :). Malo kasnimo :rolleyes:

Na pocetku samo sa vodom. S' obzirom da smo kasno krenuli sa pranjem zuba vrlo brzo smo presli na pastu koja ne sadrzi fluor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne vole da peru zube...i ne znam kako da ih nateram da to cine...ja perem zube eedovno i onda namerno otvorim vrata od kupatila da me vide ali nece i to ti je...sin uvece i hoce ali ujutru kad ide u vrtic e to je za mene misaona imenica...kako ste vi vasu decu naucile da peru zubice?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Micika smao kroz igru, da im bude zabavno, da bude nesto interesantno... Ja radim ono sto sam vec opisala, sa zivotinjama na zubima, a mm se igra igru da ona sto brze odreaguje na njegove signale- recimo kad kaze ziga-zig ona se iskezi pa peru spolja, kad kaze aaaaa onda otvori sirom usta, i ima treci da isplazi jezik. Bitno je da i on sami mogu da dohvate svoju cetkicu i pastu i da se vide u ogledalu i operu ruke. Zato ili sve nize na njihov nivo ili stepenici da mogu da se popnu. Ako treba da zavise od nas- posebno stariji ko tvoj decak, onda obicno nisu zainteresovani, a kad mogu sami kad god hoce e onda su vazni i veliki. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo poceli sa pranjem zuba sa negde oko 18 meseci,.tad nam je baka kupila prvu cetkicu i pastu i on je odma prihvatio jer je pre toga mene stalno gledao kako ja perem zibe,sad voli da pere ,poneki put ga i ostavim samog,ali posle mu ih ja lepo istrljam,, ne peremo ih bas 3min .jker nema sanse da izdrzi toliko da pere zube kako treba,obicno mu ih istrljam lepo,dok mi on ne skoli ruku,jer ako nastavim to ce da bude vristanje. A mladjem cim smo stigli u Swiss,tad je imao 1god,i 5 zubica,u pocetku nije znao sta je to i nije zeleo ,ali je video batu i mene i sad i on pere zube..Njemu pastu ne stavljam ,ali starijem stavim ,ali je razmazem po cetkici... I naravno peremo ujutru i uvece posle jela..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi peremo zubice od 9 meseci :rolleyes: tad nam je izasao prvi zubic.

Do godinu dana smo samo sa vodom,a posle sa pastom.

Naravno,nekad nam ide super,a nekad malo teze,ali valjda tako mora da bude :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi peremo od 14 meseci, prvo istrljamo zubice zajednickim snagama pa se posle ona sama zabavlja i uz to masira desne i uziva :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mi smo poceli negde oko 12-13 meseci, i to prvo samo sa vodom a sada i sa pastom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U fazi smo dobijanja prvih zubica, a procitala sam na netu da bi od sestog meseca trebalo bebicama davati tablete natrijum fluorida.

Kakvo su vase iskustva i da li u opste davati bilo kakve tabletice ove vrste?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam protiv tableta te vrste, a iskreno do sad nam to niko nije ni predlagao da bi trebalo da radimo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam protiv tableta te vrste, a iskreno do sad nam to niko nije ni predlagao da bi trebalo da radimo.

takodje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

PROTIV TABLETA SAM,MI SMO U 6 MESECU IMALI 8 ZUBICA,SADA IH IMAMO 9,KUPILI SMO CETKICU PRE MESECAK DANA ORAL B(od 6 do 24mes.)i samo joj vodom peremo zubice/uglavnom uvece,skinemo samo talog sa njih.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U fazi smo dobijanja prvih zubica, a procitala sam na netu da bi od sestog meseca trebalo bebicama davati tablete natrijum fluorida.

Kakvo su vase iskustva i da li u opste davati bilo kakve tabletice ove vrste?

Pitaj izabranog pedijatra šta misli o tome. Mi možemo da iznosimo svoja mišljenja, ali on je sigurno bolje upućen.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Slazem se sa Kristal, licno mislim da je bezveze davati bebama tablete, pa nece ti zubi biti do kraja zivota. Mislim da je dovoljno ih prati cetkicom za zube i vodom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.