Higijena zubića

odgovora

Objavljeno

Ja ti Zone ne mogu pomoci jer i mi vodimo borbu sa pranjem zubica.

Mene zapravo vise brine to sto su mu gornji zubici poprimili neku boju,zuckasto-sivu, pa ne znam je li to neka pigmentacija ili karijes:-( to nisu naslage pa dase mogu skinuti...pokusavala sam i to. Mislim da je genetski, i ja sam imala slican problem kad sam bila mala.

Kanim se da ga povedem kod zubara, valjda cemo uskoro poci...uh...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I mi smonprali zubice kako su izlazili. I isto je imaonjedan period da nece da ih pere, ali je to period. Deciji karijes se pojavio i poceo od jedinice pa se rasirio po svim gornjim i donjim. Slatkise i sokove je krenuo tek sa ne pune 3 god, ali eto genetika. Sto se tice tog karijesa tu mu nema spasa jer ce sami zubici da ispadnu i najbitnije je zastititi stalne odmah po izlazu.

snowhite voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zone, mi smo prevazisli tu fazu za sada. Tada smo ga na silu bukvalno. Muz drzao, D se dere a ja mu perem zubice... Inace tako maloj deci perem samo uvece, vise ne sikimo, niti pijemo ad nocu pa nije problem... 

Snow, to je obojenost zubica, nije karijes, ali od cega nastaje nemam pojma. Mi D vodimo na svakih sest meseci kod zubara, a J na tri...

snowhite voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

@MakiJana kada ste prvi put bili kod cika zube? Ja msm da T nece hteti da mu zubar otvori usta tj. Nece hteti sam jer je na tome bas tezak... Inace zubar mm i moj je rekao da pre 4.god nema svrhe da ga dovodimo jer svakako ne saradjuju i cak i da postoji problem nece mocu da popravlja... Meni je to bas daleko a opet ovaj zubar je bas strucnjak... Ne znam ni sama sta da radim. Da se razumemo mi jos uvek nemamo problem ali ni kod sebe ne cekam da nastane problem pa da tek tad idem... 

mmaka voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I mi smonprali zubice kako su izlazili. I isto je imaonjedan period da nece da ih pere, ali je to period. Deciji karijes se pojavio i poceo od jedinice pa se rasirio po svim gornjim i donjim. Slatkise i sokove je krenuo tek sa ne pune 3 god, ali eto genetika. Sto se tice tog karijesa tu mu nema spasa jer ce sami zubici da ispadnu i najbitnije je zastititi stalne odmah po izlazu.

Kod nas se popravljaju mlecni zubici

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

@MakiJana kada ste prvi put bili kod cika zube? Ja msm da T nece hteti da mu zubar otvori usta tj. Nece hteti sam jer je na tome bas tezak... Inace zubar mm i moj je rekao da pre 4.god nema svrhe da ga dovodimo jer svakako ne saradjuju i cak i da postoji problem nece mocu da popravlja... Meni je to bas daleko a opet ovaj zubar je bas strucnjak... Ne znam ni sama sta da radim. Da se razumemo mi jos uvek nemamo problem ali ni kod sebe ne cekam da nastane problem pa da tek tad idem... 

Sa deset meseci, kada su mu izbili prvi zubi. I saradjuje lepo... Sedne, ona ga malo zabavlja, malo pregleda. Tako sam i J vodila na sest meseci, isto je saradjivala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod nas se popravljaju mlecni zubici

pa nzn.. kako koji zubar. I mi imamo lek na jedan zubic, ali msm da je sve to sad preuvelicano. Mozda gresim. Ali mi smo vodjene kao deca na zastitu stalnih zubica, nisu popravljali mlecne. I tako msm da je starijom generacijom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pa nzn.. kako koji zubar. I mi imamo lek na jedan zubic, ali msm da je sve to sad preuvelicano. Mozda gresim. Ali mi smo vodjene kao deca na zastitu stalnih zubica, nisu popravljali mlecne. I tako msm da je starijom generacijom.

Sada se stavlja zastita na sestice jer su to odmah stalni zubi, ne menjaju ih. J je sada imala jedan mini karijes i i popravila joj je.. ja se ne secam kako je bilo bilo kada sam ja bila mala. Ali bitno je ocistiti karijes da ne unisti desni i zivce.

Venera i Zone* volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

@MakiJana kada ste prvi put bili kod cika zube? Ja msm da T nece hteti da mu zubar otvori usta tj. Nece hteti sam jer je na tome bas tezak... Inace zubar mm i moj je rekao da pre 4.god nema svrhe da ga dovodimo jer svakako ne saradjuju i cak i da postoji problem nece mocu da popravlja... Meni je to bas daleko a opet ovaj zubar je bas strucnjak... Ne znam ni sama sta da radim. Da se razumemo mi jos uvek nemamo problem ali ni kod sebe ne cekam da nastane problem pa da tek tad idem... 

i mi kao Maki idemo na 6 meseci. Odvedes na pregled, kad god, mi smo sa 3 prvi put. Bitno da doktor ima dobar pristup. Nasa zubarka je extra.

MakiJana voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sada se stavlja zastita na sestice jer su to odmah stalni zubi, ne menjaju ih. J je sada imala jedan mini karijes i i popravila joj je.. ja se ne secam kako je bilo bilo kada sam ja bila mala. Ali bitno je ocistiti karijes da ne unisti desni i zivce.

ne moze se taj deciji karijes ocistiti to je prob.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ne moze se taj deciji karijes ocistiti to je prob.

Aha.. dobro, ne znam kakva je situacija kod vas... J je sada prvi put malo imala, sve joj je ocistila

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Aha.. dobro, ne znam kakva je situacija kod vas... J je sada prvi put malo imala, sve joj je ocistila

deciji karijes ili karijes? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni se place kakvi su L zubici. Nema jos 6 godina, a vec ima sve sestice i vec su tri kvarne!  Na jednoj ima zastitu. Ostale su od jula do sad izbile i vec pokvarene i to jedna bas bas! 7 zubica je letos popravio i sad ima jos bar 6. Dole su mu izasle stalne jedinice. Gore su mu sive, jer ih je udario kad je bio mali. Sad mu je jedna cetvorka otvorena, jer se stvorio gnoj sa strane. Pere je posle svakog jela, da je sacuva, tj da sacuva mesto za stalni zubic. A imao je najlepse zubice kad je bio mali. Do godinu i po svi mu bili izasli, pa kad se nasmeje da se istopis. Puna usta bisera. Sreca jedino sto se ne plasi zubara, ali je zeznuto sto ne moze da drzi jako otvorena usta duze, jer mu se povraca. Kako ce te sestice popraviti ne znam. A jos ima resicu izmedju jedinica gore pa i to mora seci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni se place kakvi su L zubici. Nema jos 6 godina, a vec ima sve sestice i vec su tri kvarne!  Na jednoj ima zastitu. Ostale su od jula do sad izbile i vec pokvarene i to jedna bas bas! 7 zubica je letos popravio i sad ima jos bar 6. Dole su mu izasle stalne jedinice. Gore su mu sive, jer ih je udario kad je bio mali. Sad mu je jedna cetvorka otvorena, jer se stvorio gnoj sa strane. Pere je posle svakog jela, da je sacuva, tj da sacuva mesto za stalni zubic. A imao je najlepse zubice kad je bio mali. Do godinu i po svi mu bili izasli, pa kad se nasmeje da se istopis. Puna usta bisera. Sreca jedino sto se ne plasi zubara, ali je zeznuto sto ne moze da drzi jako otvorena usta duze, jer mu se povraca. Kako ce te sestice popraviti ne znam. A jos ima resicu izmedju jedinica gore pa i to mora seci.

ooooo jadnicak. Jel mu je koren (tih udarenih zubica) dobar? Jeste li snimali?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A da, ne znam ma li godisnje popije litru soka. Cokoladu ga molim da pojede nekad. Torte kad su rodjendani uvek trazi, zanimljivo mu zbog slike ili oblika torte i uzme zalogaj i ostavi. Bakin kolac mu je omiljeni i to jedino jede. Zvake nekad orbit. Lizalice ne secam se kad je jeo. Bombone voli, ali to uzme pojede kesu i miran je mesecima. Ne znam da li je to do kvaliteta zuba.

mmaka voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ooooo jadnicak. Jel mu je koren (tih udarenih zubica) dobar? Jeste li snimali?

Ne znam. Nije snimao. Zubar mi juce kaze da ce stalni biti ok. A sad iznad tih jedinica sve ima gnojne tackice. Ma uzas. A da ne vodimo racuna pa da kazem.

Nijedno dete nam iz okoline nema takve zube. Mada meni su svi zubi popravljeni, osim trojka gore i jedinica i dvojki dole. Ostalo sve. Isto sreca ne plasim se zubara i jako mi je bitno da sacuvam svoje zube. Mozda su mu na mene takvi zubi. Al smesno je kolika sam ja paljevina oko zuba. U zivotu nisam dim cigare povukla, jer sam se plasila da ce mi zubi pozuteti. L kad su izbijali zubici, najdosadnija sam bila na forumu. Samo sam o tome pisala. 

mmaka voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam. Nije snimao. Zubar mi juce kaze da ce stalni biti ok. A sad iznad tih jedinica sve ima gnojne tackice. Ma uzas. A da ne vodimo racuna pa da kazem.

Nijedno dete nam iz okoline nema takve zube. Mada meni su svi zubi popravljeni, osim trojka gore i jedinica i dvojki dole. Ostalo sve. Isto sreca ne plasim se zubara i jako mi je bitno da sacuvam svoje zube. Mozda su mu na mene takvi zubi. Al smesno je kolika sam ja paljevina oko zuba. U zivotu nisam dim cigare povukla, jer sam se plasila da ce mi zubi pozuteti. L kad su izbijali zubici, najdosadnija sam bila na forumu. Samo sam o tome pisala. 

vidis nema pravila definitivno. I meni drugarica ima klinca od 8 god i svi zubi extra, a jeo je samo secer. Prosto genetika. Najbitnije je onda da se redovno neguju zubici. Sta da ti kazem, od mog devka njegov mali od 8 godina od zuba je imao samo u desnima crno! Izasli mu sada novi i znas kakvi su??? Kvarni! Jer on niti pere niti je smanjio unos secera a ni majka se ne opterrcuje. E to je strasno!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mmaka a koja je razlika u karijesu? Njoj ne karijes na mlecnom zubu bio, ne znam razliku iskreno... Da kucnem, uvek su joj bili zdravi zubici.. 

Cipelic, kao sto i mmaka rece, genetika je kriva... Da ne odrzavate higijenu na tom nivou verovatno bi haos bio...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mmaka a koja je razlika u karijesu? Njoj ne karijes na mlecnom zubu bio, ne znam razliku iskreno... Da kucnem, uvek su joj bili zdravi zubici.. 

Cipelic, kao sto i mmaka rece, genetika je kriva... Da ne odrzavate higijenu na tom nivou verovatno bi haos bio...

razlika je jer taj deciji karijes je belo/zut i bas je na zubu, ne moze da se sanira. A onaj obican je crn, jel da? I taj crni karijes se sanira, i mi smo jedan imali.  Ali taj deciji se siri brzinom svetlosti, i prosto se ne leci. Samo tu zastitu stave i koliko pomogne.Ako mi verujes da mu se za 4-5 meseci prosirilo na sve zubice. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

razlika je jer taj deciji karijes je belo/zut i bas je na zubu, ne moze da se sanira. A onaj obican je crn, jel da? I taj crni karijes se sanira, i mi smo jedan imali.  Ali taj deciji se siri brzinom svetlosti, i prosto se ne leci. Samo tu zastitu stave i koliko pomogne.Ako mi verujes da mu se za 4-5 meseci prosirilo na sve zubice. 

Aha... E nemam pojma, taj valjda nemamo.. muz je vodio J kod zubara, ali bas je malen bio kvar.. da, obican kvar, da kazem je braon, crn.. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Aha... E nemam pojma, taj valjda nemamo.. muz je vodio J kod zubara, ali bas je malen bio kvar.. da, obican kvar, da kazem je braon, crn.. 

da, extra ( msm bolje taj nego ovaj)... 

MakiJana voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja starija je s neke 3 godine dobila taj djeciji na gornjoj jedinici i brzo je presao i na drugu jedinicu. Zubar je stavio zastitu i neko vrijeme smo mazali, natapali sa vodom za ispiranje usta i zuba i stalo je. Pere redovno zube, ali sfuseri kad god stigne i uspije. Rat teski. Sad je dobila obicni karijes na cetvorki, sivkasto crna tackica sa strane. Moram zvati pa cemo vidjeti sta ce joj tu raditi. Inace redovna kontrola je kad napuni 8 godina, ali ne ceka mi se par mjeseci. I mladja mi ima jednu zutu tacku po sred donje trojke ali nit se tice nit se mice. Ni zubar nije obratio paznju na tu tacku.

Prva kontrola je kad dijete napuni 2 godine. Krajnje zube popravljaju i uvijek opominju da se moraju prati sa posebnom paznjom jer ostaju duze u ustima.

Snow, to sivilo imaju i moji, na svjetlosti i pod odredjenim uglovima izgledaju kao da su napukli.

Mom treba samo jos jedna trojka i svi su mu zubici nikli :D

Jede i slatko od vikenda do vikenda, dobije i sokic tu i tamo na dno case. Sisa, nedavno sam mu uvela i flasicu pred spavanje da bi manje sisao i manje se budio u toku noci. Zubice peremo od prvog zubica, nekad je nagodan, nekad ne i tako :)

MakiJana, mmaka i Venera volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cipelicu,bas mi je zao sto kuburite sa zubicima. Obavezno kod zubara, i popravljajte te sestice sto prije,jer se one ne mijenjaju.

Ja sam sa svojim zubima prosla pakao, i poucena sopstvenim iskustvom vrlo vodim racuna da mi djeca redovno peru zubice,da idemo redovno kod zubara,da ne steknu strah od istih(kao sto sam ja nekada).

Obje smizle imaju dobre zubice, starijoj su cetvorke i petice zalivene,sestica jos nema,ima neki kvar izmedju gornjih jedinica al dr kaze da se to ne popravlja...kod mladje su svi zdravi. E da kod starije su nikle donje jedinice,stalni zubici,ali su nikli nekako ukoso...bojim se da ce morati u buducnosti neku protezu za ispravljanje nositi:-(

Momak mi je za sad 'najgori' sto se zubica tice. Izgleda da je povukao na mene. Ja uvjek kazem da je genetika cudo. Pivescu ga kod dr cisto da vidi sta je...i mislim da je rano prije 4god, za saradnju. Evo vidjecemo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo bili kod zubara ali pregled jos nije moguc, mozda sa pune 3 bude dao da se pregleda, ja mu pregledam i perem jednom pravo a ono on sam, zubici su mi bas bas vazni, i nadam se da ce ostati zdravi. Evo nekoliko smernica sto sam ja pokupkla od zubara i pedijatra kako negovati i cuvati zube.

Izmedju obroka 2-3 sata pauza, samo voda. Posle jela ne prati odmah zube, sacekati bar pola sata a narocito ako se jelo voce, slatkisi, salata zacinjena. Slatkise ili sok odmah posle jela jesti, pa isprati vodom. Zasladjeni cajevi, sokovi koje deca piju na flasicu najgore po zube. Razni keksovi i bonbone isto. Dojenje ne  izaziva karijes ali vec prisutni pogorsava, tako i voce. Redovno prati zube, a taj zuckasti lepljivi sloj na zubima je u stvari plaque koji pomaze bakterijama da lakse ostanu i napadnu zub, treba je skidati. Prirodni cistaci zuba su jabuka, mrkva, celer, krastavac pa ako dete nece da pere dati mu od toga nesto da pojede i na kraju voda. Sir neutralise kiselinu u ustima i cuva zube,grickanje orasastih plodova cuva isto zube.

Opet pored svega ako genetika nije naklonjena treba ici popravljati da se ne siri dalje,  mi cemo isto stalne premazivati dokle bude trebalo. 

Pitanje za Cipelic, jeste bili kod dr. za taj gnoj, mozda mu treba lokalni antibiotik ili da se uzme bris, da se ne siri dalje!

 

 

mama maza voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Huh, meni ostaje samo da se nadam da nece povuci na mene. U gornjoj vilici mi samo trojke nisu pod plombama, a ni donja ne zaostaje mnogo. Beka je haoticna sa pranjem zuba. Trlja kao ona sama, ustvari gricka malo cetkicu i to je to. Meni ne da ni da pridjem. Generalno ne da nikome da joj dira oko usta, kad odemo kod doktora, troje je drze dok joj pregleda grlo. Ne jede secer, flasica smanjena na minimum minimuma i to je, za sad, ono sto mogu da ucinim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.