Carski rez – nužnost ili trend?

odgovora

Objavljeno

Vidim da se nisi nikada porađala prirodnim putem, prema tome, ne možeš da donisiš ovakve sudove. Otkud znaš kako izgleda prirodni porođaj i oporavak od istog kada to nisi osetila na svojoj koži. Meni su u porodilištu izgledale jezivo žene koje su se porodile carskim. Bile su slomljene, jedva hodale, nosile katetere u rukama. Uz to, čula sam i jednu koja se budila iz anestezije dok sam bila u sali. Ti urlici, jecanje i zapomanje... Zbog svega toga drago mi je da nisam iskusila takve užase. Posle prirodnog je bilo u mom slučaju kao da kliknete taster delete - svi bolovi su nestali, a osećaj lakoće i sreće, neopisiv.

Istina ,ja sam bila ovakva,divila sam se zenama koje su se prirodno porodile,setale.A ja mukica skoro puzeci hodam da bi mogla do WC a i to treci dan.

Ko god kaze da je carski rez dobar i da se zena odlicno oseca taj laze.Kod mene je sve bilo u redu,ali taj bol i spor oporavak su prosto neizostavni.Tek cestvrti dan sam uspela da se okrenem i legnem na bok,dok su zene koje su se prirodno porodile tada uveliko bile kuci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pokusavala sam 12 sati da se porodim prirodno i kad je porodjaj konacno krenuo-hitno su me prebacili u salu i uradili carski rez. Najgora kombinacija. Prezivela sam bolove i jednog i drugog porodjaja. Povracala sam od bolova dok su trajale kontrakcije i znam koliko je tesko podici se iz kreveta sa rezom po stomaku.

Zavidila sam svojim cimerkama iz sobe (posle carskog) dok su pricale da ne znaju kako bole kontrakcije. Zahvaljujuci lekovima-oporavak mi nije bio tezak. Dan posle carskog su mi doneli bebu i ja sam u bolnici brinula o njoj.

Maja me ceka drugi porodjaj. Prizeljkivala sam carski da ne bih poonovo osetila one bolove. Medjutim, moj lekar je rekao da se plasim prirodnog jer ne znam cega sve treba da se plasim kod carskog reza. I od tad se plasim i jednog i drugog. Ne znam kako cu da se porodim. Odlucice lekar kad mu se javim sa bolovima. Jedino sto zelim je da prezivim taj dan-valjda ce brzo da prodje.

I sasvim je razumljivo da zene koje su se porodile carski-pricaju da je carski ZAKON, a zene koje su se porodile prirodno hvale prirodni porodjaj. I jedan i drugi ima svoje dobre i lose strane. Samo je vazno da ne ostave posledice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vidim da se nisi nikada porađala prirodnim putem, prema tome, ne možeš da donisiš ovakve sudove. Otkud znaš kako izgleda prirodni porođaj i oporavak od istog kada to nisi osetila na svojoj koži. Meni su u porodilištu izgledale jezivo žene koje su se porodile carskim. Bile su slomljene, jedva hodale, nosile katetere u rukama. Uz to, čula sam i jednu koja se budila iz anestezije dok sam bila u sali. Ti urlici, jecanje i zapomanje... Zbog svega toga drago mi je da nisam iskusila takve užase. Posle prirodnog je bilo u mom slučaju kao da kliknete taster delete - svi bolovi su nestali, a osećaj lakoće i sreće, neopisiv.

Kada sam rodila Saru, u julu 2010., masu zena sa odeljenja CR u Visegradskoj su prebacili na odeljenje gde smo lezale mi, koje smo se prirodno porodile. Majko mila, ja koja nisam gadljiva, bila sam na ivici povracanja kada sam videla drenove i kesice u koje se cedi nekakva sukrvica ili sta je vec i te zene kako bauljaju okolo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ko god kaze da je carski rez dobar i da se zena odlicno oseca taj laze.Kod mene je sve bilo u redu,ali taj bol i spor oporavak su prosto neizostavni.Tek cestvrti dan sam uspela da se okrenem i legnem na bok,dok su zene koje su se prirodno porodile tada uveliko bile kuci.

Sve je to individualno. Ja sam se mnogo brze oporavalila. Od prvog dana sam brinula o svom detetu, treceg dana sam se tusirala sama, petog izasla iz bolnice. Ali to sve ne znaci da je to sve super-jer nije. Tacno je da je tesko i da je verovatno sve to mnogo lakse bez reza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Samim tim sto ti je telo citavo, cak i pored epiziotomije, koja cini mi se zarasta brze nego da je secnut bilo koji drugi deo tela.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Carski rez je nista u odnosu na prirodni porodjaj. Ja sam se porodila na CR a u porodilistu sam posmatrala trudnice koje su se poradjale prirodnim i presrecna sam sto ja nisam, a htela sam nego je beba bila okrenutra karlicno! Nista nisam osetila od bolova, malo mi je bilo nezgodno zbog rane prvih 2, 3 dana i to je sve... nisam cak uzimala nista protiv boliva! I mislim da je mnogo vise nezgodna rana posle prirodnog nego posle CR, ja sam bar mogla da sedim, lezim kako hocu, idem u wc, kupam se, manje sam i krvarila nego zene koje su se pradjale prirodnim, cak sam i bebu videla odmah nakon budjenja i sutra dan mi je krenulo mleko, beba prihvatila da doji.... A i njoj je bilo mnogo lakse nego bebicama koje su se namucile da izadju iz stomaka! Tako da mislim da bi carski rez trebalo da postane trend ako vec nije!

:blink: :blink: :blink: :blink: ........................... :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:blink: :blink: :blink: :blink: ........................... :angry:

Potpis :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I sasvim je razumljivo da zene koje su se porodile carski-pricaju da je carski ZAKON, a zene koje su se porodile prirodno hvale prirodni porodjaj. I jedan i drugi ima svoje dobre i lose strane. Samo je vazno da ne ostave posledice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam prekoracila termin dve nedelje, mesec dana sam provela u bolnici cekajuci porodjaj. Zbog visokog pritiska, povisenog secera, prekoracenog termina i krupne bebe (po UZ je imao preko 4kg a rodjen je sa 3.5kg) dr su bili za to da se radi CR. Isla sam 3 puta na konzilijum i tek su mi poslednji put bili zakazali za 12.04. Vece pre zakazanog CR meni je pukao vodenjak i odveli su me u porodjajnu salu. Ja nikakve bolove, kontrakcije nisam imala i do jutra nisam bila otvorena ni mm, cak mi je i grlic bio tvrd. Posto sam vec imala zakazani CR, prosledili su me u salu (i ako je na pisalo da ukoliko porodjaj krene moze da se nastavi prirodnim putem). Da su me ostavili pretpostavljam da bi potrajalo, mozda bi i ja izdrzala, ali beba tesko, jer se posle ispostavilo (dr koja mi je radila cr mi je rekla) da je bio cvor na pupcanoj vrpci i beba nije dobijala dovoljno vazduha.

Tada sam bila toliko naplasena, jer kad provedes mesec dana u bolnici sve i svasta vidis i molila sam Boga da mi urade CR. Ja sam imala tu srecu da sam se brzinski oporavila, samo mali problem sa hemogoblinom sam imala pa sam primili krv. Na noge sam vec to vece ustala, posle dva dana je krenulo mleko i dojila sam ga do godinu dana. Sto se tice osecaja majcinstva i ljubavi prema detetu - osetila sam cim su mi ga doveli i kad su mi dali da ga poljubim :wub:

Ako jednog dana opet ostanem trudna, ako sve bude u redu, volela bi da se porodim prirodno - bas zato sto je to prirodan sled dogadjaja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hm... Gledam kako se prepisujete i sve se svodi na isto - ja na CR ne znam šta je prirodni i obratno, al ovo je bolje a ono lošije. :P

Nek se porađa kako kome volja i ima mogućnosti, NAJVAŽNIJE JE DA BEBA I MAMA PROĐU KAKO TREBA na porođaju bez posledica, što reče ANA, bez obzira na vrstu porođaja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam prekoracila termin dve nedelje, mesec dana sam provela u bolnici cekajuci porodjaj. Zbog visokog pritiska, povisenog secera, prekoracenog termina i krupne bebe (po UZ je imao preko 4kg a rodjen je sa 3.5kg) dr su bili za to da se radi CR. Isla sam 3 puta na konzilijum i tek su mi poslednji put bili zakazali za 12.04. Vece pre zakazanog CR meni je pukao vodenjak i odveli su me u porodjajnu salu. Ja nikakve bolove, kontrakcije nisam imala i do jutra nisam bila otvorena ni mm, cak mi je i grlic bio tvrd. Posto sam vec imala zakazani CR, prosledili su me u salu (i ako je na pisalo da ukoliko porodjaj krene moze da se nastavi prirodnim putem). Da su me ostavili pretpostavljam da bi potrajalo, mozda bi i ja izdrzala, ali beba tesko, jer se posle ispostavilo (dr koja mi je radila cr mi je rekla) da je bio cvor na pupcanoj vrpci i beba nije dobijala dovoljno vazduha.

Tada sam bila toliko naplasena, jer kad provedes mesec dana u bolnici sve i svasta vidis i molila sam Boga da mi urade CR. Ja sam imala tu srecu da sam se brzinski oporavila, samo mali problem sa hemogoblinom sam imala pa sam primili krv. Na noge sam vec to vece ustala, posle dva dana je krenulo mleko i dojila sam ga do godinu dana. Sto se tice osecaja majcinstva i ljubavi prema detetu - osetila sam cim su mi ga doveli i kad su mi dali da ga poljubim :wub:

Ako jednog dana opet ostanem trudna, ako sve bude u redu, volela bi da se porodim prirodno - bas zato sto je to prirodan sled dogadjaja.

E, to!!! Svaka cast na razmisljanju, kada je situacija da je prirodno rizicno, onda je carski super, ali carski kao hir je ogromna budalastina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Odakle uvazenim gospodjama ili gospodji komentar tipa "majka i dete ne uspostavljaju adekvatnu vezu ako se majka porodi carskim rezom?" Koje dokaze ili kakva istrazivanja potkrepljuju ovu tvrdnju? Skoro nisam cula niti procitala takvu opasku! Navedite istrazivanja koja se ticu ove teme, pa tek onda nesto tvrdite!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I sasvim je razumljivo da zene koje su se porodile carski-pricaju da je carski ZAKON, a zene koje su se porodile prirodno hvale prirodni porodjaj. I jedan i drugi ima svoje dobre i lose strane. Samo je vazno da ne ostave posledice.

Joj Ana ja svima kazem ne daj Boze nikome da se porodi na carski.I ja sam ustajala da big se "stusirala",isla da vidim mm,gledala bebu od treceg dana,terala sebe da na silu setam kroz hodnik,samo da bi se sto pre oporavlila,ali sve to pod uzasnim mukama,bolom,nekako bednim osecajem kad si bespomocan.

Secam se kad sam prvi put dojila Janu,krv mi se sliva niz noge,a ja dete ne ispustam i ne odustajem.Dok sam podoj zavrsila,krv se skorela.Sama u kupatilu pokusavam sve to da operem,placuci,ali borim se.Ispadne mi kupka ja izmedju noznih prstiju,je uzmem i podignem u ruku.Svi doktori su me hvalili da sam jedina carica koja svako jutro doceka vizitu,oprana,ciste spavacice i budna,a samo ja znam kako sve to.

Zato bih najvise volela kada bih se drugi put porodila prirodno i da sto pre dodjem kuci kod mm i Jane,jer vec sad ne znam kako cu bez njih.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zato bih najvise volela kada bih se drugi put porodila prirodno i da sto pre dodjem kuci kod mm i Jane,jer vec sad ne znam kako cu bez njih.

A što si se ti prvi put porodila na CR? Jel nešto nije bilo kako treba? :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hm... Gledam kako se prepisujete i sve se svodi na isto - ja na CR ne znam šta je prirodni i obratno, al ovo je bolje a ono lošije. :P

Nek se porađa kako kome volja i ima mogućnosti, NAJVAŽNIJE JE DA BEBA I MAMA PROĐU KAKO TREBA na porođaju bez posledica, što reče ANA, bez obzira na vrstu porođaja.

Ivancice svi mi to znamo,ali eto bas hocemo da caskamo i delimo muke jedne sa drugom.Tema kao i sve ostale,svi znamo kako i sta,ali eto razmenjujemo iskustva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A što si se ti prvi put porodila na CR? Jel nešto nije bilo kako treba? :unsure:

Uska karlica-beba krupna

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Odakle uvazenim gospodjama ili gospodji komentar tipa "majka i dete ne uspostavljaju adekvatnu vezu ako se majka porodi carskim rezom?" Koje dokaze ili kakva istrazivanja potkrepljuju ovu tvrdnju? Skoro nisam cula niti procitala takvu opasku! Navedite istrazivanja koja se ticu ove teme, pa tek onda nesto tvrdite!

OMG kakva glupost!!!! Ko god da je.... :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kao neko ko je usao u jedan procenat opasnih komplikacija posle carskog reza i jedva ostao u zivotu....mogu reci samo jedno...a ne izmisljam toplu vodu neko je gore vec to rekao...Prirodni porodjaj biras hoces sa epiduralom ili bez...carski se ne bira on se radi ako se mora...sve ostalo je po meni suludo i opasno igranje Boga!!

Tangerine voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Odakle uvazenim gospodjama ili gospodji komentar tipa "majka i dete ne uspostavljaju adekvatnu vezu ako se majka porodi carskim rezom?" Koje dokaze ili kakva istrazivanja potkrepljuju ovu tvrdnju? Skoro nisam cula niti procitala takvu opasku! Navedite istrazivanja koja se ticu ove teme, pa tek onda nesto tvrdite!

Sve dok budes zadrzala takav drzak ton, draga novopridosla clanice, bojim se da ces biti uskracena bilo kojeg odgovora od mene osim ovog koji si upravo dobila. Nisam rekla sve, nego veliki procenat. Za pismene pise, a ostali neka zamole nekoga da im procita. Cmok!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

OMG kakva glupost!!!! Ko god da je.... :lol:

Ja sam, i rekla sam da se u velikom procentu desava da se tek naknadno javi materinski instinkt, nego mimica ili ima problem sa citanjem ili sa interpretacijom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kao neko ko je usao u jedan procenat opasnih komplikacija posle carskog reza i jedva ostao u zivotu....mogu reci samo jedno...a ne izmisljam toplu vodu neko je gore vec to rekao...Prirodni porodjaj biras hoces sa epiduralom ili bez...carski se ne bira on se radi ako se mora...sve ostalo je po meni suludo i opasno igranje Boga!!

Upravo ovako.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam, i rekla sam da se u velikom procentu desava da se tek naknadno javi materinski instinkt, nego mimica ili ima problem sa citanjem ili sa interpretacijom.

Aham, ti si, a? :lol:

Ja opet tvrdim da materinski instinkt nema veze sa načinom porođaja, možda jer spadam u manji procenat :P.

Ne morate da budete grube jedna prema drugoj, svako će braniti svoj stav, i to je ok - ne reagujte ishitreno.

Come-down, ne volim kad "novopridosle" (Ivana, Ivana ;)) članice stanu na grabulje ovde a tek došle ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ivancice svi mi to znamo,ali eto bas hocemo da caskamo i delimo muke jedne sa drugom.Tema kao i sve ostale,svi znamo kako i sta,ali eto razmenjujemo iskustva.

Bravo, Cicana :D !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ivancice svi mi to znamo,ali eto bas hocemo da caskamo i delimo muke jedne sa drugom.Tema kao i sve ostale,svi znamo kako i sta,ali eto razmenjujemo iskustva.

Ja bih volela da još neko iznese svoje, ovde smo postale ponavljače :P:lol::P

Bravo, Cicana :D !!!

:P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.