Carski rez – nužnost ili trend?

odgovora

Objavljeno

Ja sam se pre deset meseci porodila carskim rezom,beba je bila krupna a karlica mi je uska,moja iskustva su pozitivna.Dobila sam bolove i otvorila se 9 prstiju ali morao je da se uradi carski rez.Nista nije strasno,vec sutradan sam ustala.Rana me nista posebno nije bolela.Vec drugi dan sam pocela da dojim bebu i dojim je i dan danas.Ja licno sam imala pozitivno iskustvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja nemam nista protiv carskog reza i epidural.anestezije. Dva puta sam se porodila normalnim putem i ne mogu se pohvaliti ustajanjem poslije 2 sata, ustajala sam tek sjutra dan kada je dosla med.sestra da me prisili na ustajanje (po nuzdi znaci, a ne u skladu sa mojim mogucnostima). Citavu noc sam lezala u loookvi krvi i dusek je bio pun, konci se nijesu mogli prebrojati, (sto napravljeni makazama , sto ja pocijepana). Poslije prvog porodjaja nijesam mogla da sjedim 3 sedmice a poslije drugog sam bila kuraznija i prvi put sam sjela poslije 10 dana (o grimasi na licu da vam ne pricam..kako je to bilo bolno sjedenje). A svemu ovome prethodi prica da sam pod konstantnim bolovima 7,8,9, sati. Oba puta porodjaj je indukovan, oba puta su bebe imale pupcanu vrpcu zategnutu oko vrata i citava vjecnost je trebala da ih povrate u zivot t.j. da zaplacu. Tako da ne znam sta mi teze padne natezanje u bolovima citav dan, ili citav tim ljekara oko bebe koja nikako da udahne vazduh.

Lijepo je cuti iskustva zena koja par sati budu u porodjajnoj sali, bez problema se sve obavi i poslije dva sata stanu na noge i jos bolje uzmu svoju bebu u ruke.

Ja imam dva grozna iskustva u vezi sa "normalnim" porodjajem tako da cu ovih 5-6 meseci do porodjaja dobro razmisliti da li ovu golgotu proci jos jednom ili se upustiti u nesto meni nepoznato, t.j.carski rez.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

drage mame,

ja izgleda spadam u onu drugu grupu kojoj se sve iskomplikovalo sto je moglo...

imala sam laku trudnocu,isla u skolu roditeljstva i na psihofizicke pripreme za porodjaj...

porodjaj je krenuo prirodnik putem ali posle visecasovnog mucenja zakljucili su da je beba zaglavila u karlici i uradjen je hitni carski rez...na svet je dosao jedan divan deckic...sa oporavkom uopste nije bilo lako krvarila sam dugo,rana je jako bolela i na kraju je zagnojila,temperature i previjanja su me sprecavale da uzivam u prvim danima sa svojom bebom...uz sve to imala sam problema sa laktacijom i to me dodatno frustiralo...ali zahvaljujuci podrsci i pomoci mog supruga sve sam to prebrodila i oporavila se ....

zelimo jos jednu bebu i lekar kaze da je sa narednom trudnocom indikovan carski rez i ja se svega toga pomalo plasim..i da dodam jos nesto moja sestra se porodila prirodnim putem i njen oporavak je trajao jako kratko tako da mislim da je priroda na sve mislila i sve lepo regulisala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam odlicno podnela trudnocu. Radila sam do 8. meseca, beba je bila napredna i ocekivala se velika beba (genetski na tatu), ali niko nije spominjao sekciju. Isla sam na psiho-fizicke pripreme i jedino sto sam u 9. mesecu bila jako otecena i jedva sam hodala (stomak je bio ogroman), ali nije mi smetalo i osmeh nisam skidala sa lica. Dr koja mi je pratila trudnocu u Frontu je predlozila da indukujemo porodjaj i ja sam se slozila 4 dana pre termina, sve je islo ok, dobila sam i epidural i toliko se beba rodilo dok sam ja bila u porodjajnom boksu da sam jedva cekala da cujem plac moje bebe. Na kraju posle 8 sati na stolu, zastoj u dilataciji, beba postavljena visoko i nije bio dobro rotiran. Ja sam pitala da li smo ucinili sve sto smo mogli da ne idem na carski i Dr je rekla da jesmo. Mnogo mi je bilo krivo sto nisam dosla ni do napona, posle svih priprema,a tako sam zelela da drzim bebu cim se rodi.

Ne razumem zene koje zele na carski u startu, mozda se plase porodjaja, ali operacija nije sala (kod mene je sve proslo dobro) ali borila sam se do kraja da se porodim prirodno. Naravno, najvaznije da je beba bila dobro, nije patio. Ali, kad je rekla da mu vidi i kosicu, ali da nece moci da se rodi prirodno ... Posle mi je anesteziolog rekao da bi me porodio sa epiduralom na carski, ali dosla mu je smena. To tek ne mogu da zamislim i ne znam da li bih se usudila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Molim za odgovor,gde si to gledala na kom programu?Pohvale za divno opisan prirodni porodjaj! Barem bi trebalo tako da protekne prirodni porodjaj!Kod mene je sve bilo ok,porodila sam se prirodno,stavili mi bebu na grudi,sto je bozanstven osecaj.Par minuta kasnije je osecaj zadovoljstva potisnut informacijom da je doslo do male komplikacije da se beba nagutala plodove vode koja je bila zelena,sto mi je upropastilo ceo utisak.K ao Prvorotka kojoj ne daju informacije,naravno da sam se jako uplasila.Ceo ovaj dogadjaj je u mene uneo jednu dozu straha,i neizvesnosti od sledeceg porodjaja:)Ali do kraja se cela situacija brzo normalizovala i moj bebac je ubrzo bio dobro.            

Postovane dame,mislim da treba da budemo zahvalne i da budemo srecne ma kako se poradjale,ukoliko nakon istog mozemo da uzivamo sa nasim bebama.

Draga, nisam u Srbiji gledala, nazalost...

Ovaj opis za prirodni je zapravo opis mog porodjaja- sama sam presekla pupcanu vrpcu jer tata "nije imao stomak" za to i bas se sve odigralo kako sam napisala sa stavljanjem na grudi, dojenjem i time da nijednog trena u bolnici nije bila van prostorije u kojoj sam ja... E takav isti porodjaj- samo kazem: i opet bih ponovo ;) i nadam mu se...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

SVIM BUDUCIM MAMAMA OD SRCA JEDAN SAVET

Poradjajte se prirodno,i mislite o tome samo kako cete se prirodno poroditi,a carski rez ostavite kao neku alternativu koja ce doci u obzir samo ako ce prirodni porodjaj ugroziti zdravlje deteta.Nikako nemojte vi insistirati na carskom rezu jer to nije uopste toliko najivna stvar....

Slažem se

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam morala hitno na CR a planirali smo prirodni sa epi.

Nisam se porodila i prirodno pa da bi mogla da uporedim sta je bolje.

U svakom slucaju dobro je da se sve dobro zavrsi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam se dva puta porodila prirodnim putem bez epidurala, oba puta je sve prošlo ok, nije predugo trajalo, boli je bilo u samom toku porođaja, a oporavak bio brz, rana me nije uopšte bolela i odmah sam normalno sedela. Nisam imala vezu, nisam se pripremala za porodjaj, u smislu da sam išla u školicu, 1. put nisam ni znala kako to sve izgleda. Kad sam dobila napone, otišla u bolnicu- Narodni Front u Beogradu- i posle nekoliko sati se porodila. Svi su bili ljubazni, ja sam maximalno saradjivala, nisam vikala ni kukala. Glasam za prirodni porodjaj, a za ženice koje ne mogu da izdrže bol postoji epidural. Javne ličnosti kod nas se odlučuju za carski, jer im je tako lakše, da se sve brzo završi i da ih lekari ne gledaju kako se muče, i kod njih je to pomodarstvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

VRTIMO SE U KRUG !! PORODJAJ , KAKAV GOD - BOLI TO JE JASNO I MI SMO HRABRE I TO JE JASNO I SVE TO PRODJE - ZDRAVO DETE JE NAJVAZNIJE !! E TO JE TEK NAJJASNIJE . POZDRAV SVIM MAMAMA I BUDUCIM MAMAMA!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja da sam znala da cu tako lepo podneti carski i da cu posle samo tri dana normalno hodati i da cu porodjaj pamtiti kao predivno i skoro pa bezbolno iskustvo odmah bi ga trazila :D Ovako sam morala na njega je je bebac bio prekrupan za mene.Porodjaj je krenuo zakazano sa epiduralom ali mali bio mnogooo glavat :D Ali zato za drugo dete odmah na carski :D Tako da nemam nista protiv toga sto zene same traze carski,njihovo pravo :D Svako neka izabere najbolje za sebe i sve je o.k.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

SVIM BUDUCIM MAMAMA OD SRCA JEDAN SAVET

Poradjajte se prirodno,i mislite o tome samo kako cete se prirodno poroditi,a carski rez ostavite kao neku alternativu koja ce doci u obzir samo ako ce prirodni porodjaj ugroziti zdravlje deteta.Nikako nemojte vi insistirati na carskom rezu jer to nije uopste toliko najivna stvar....

Slazem se u potpunosti! Ni malo nije naivna a i nepotrebana stvar zaista, jedino ako to nije neobhodno! Prirodan porodjaj nije nista strasno zaista, da se izdrzati a i sada postoji epidural pa ne vidim razlog da se "ide pod noz", ponavljam, iskljucivo ako je to zbog sigurnosti majke i bebe potrebno!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Ja sam se plasila porodjaja pa sam prespavala oba carska reza.Prvi carski rez sam morala jer mi je cerkica bila okrenuta glavicom nagore a drugi sam sama trazila jer sam na prvom prosla dobro.

Izmenjeno od strane vnn

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Srecne su majke koje su se porodile prirodnim putem i tu su danas da pridikuju onima koji su se zbog medicinskih razloga ili vodjene jako losim iskustvom sa predhodnog porodjaja odlucile na carski rez.Meni je drago da ima zena koje su fizicki prakticno predodredjene za radjanje ali je njih nazalost malo.U mojoj okolini u zadnje dve godine imala sam tu nesrecu da uvidim koliko sam pogresila sto nisam bila u mogucnosti da podplatim nekog lekara i dobijem tu opciju da se porodim carskim rezom, nekoliko mojih prijateljica tacnije njih cetiri porodile su se carskim rezom i posle 3-5 dana stale na noge a ja ja sam lezala u betaniji dve nedelje i bukvalno su me nosili do kola to divno iskustvo za mene je bila nocna mora samo zbog neadekvatnog lekarskog tretmana na prirodnom porodjaju.Da se u nasim porodilistima posupa sa porodiljama onako kako se to praksom i skolom uci prirodan porodjaj bi bio lepa i prava stvar medjutim to nazalost kod nas jos uvek nije slucaj zato sam za da dok nedodje do poboljsanja u nasem zdravstvu trudnice ako mogu nekako da srede carski rez da to i ucine da im porodjaj nei ostao u secanju kao nocna mora.

mislim da ovde pricamo o neadekvatnosti doktora a ne CR...ne daj Boze da ti je taj neadekvatan dr bio na carskom rezu...e tu su komlikacije....

ja sam posle prirodnog porodjaja koji je bio uzas,15 sati iz najjacu indukciju itd, ustala odmah i sedela u turskom sedu....znaci , sve je individualno sto se tice oporavka....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

inace podrzavam CR ukolik je nuzan, a u slucaju kukavicluka ili trenda,ne podrzavam....jer ako ne moze da se izdrzi porodjaj, onda kako cete se snaci u odgajanju dece...jer porodjaj je najlaksa stvar u poredjenju sa vaspitanjem odgovornjoscu i odgajanjem generalno....e mene to moze da plasi, a porodjaj ne toliko...ali opet kazem ako je nuzan,onda naravno da bih isla pod noz....

ja samo znam da prvo pitanje koje vam postavljaju kad radite zdravsteno osiguranje detetu , je da li je rodjeno prirodnim putem ili carskim rezom....naravoucenije za one koji bi na CR pod svaku cenu....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

inace podrzavam CR ukolik je nuzan, a u slucaju kukavicluka ili trenda,ne podrzavam....jer ako ne moze da se izdrzi porodjaj, onda kako cete se snaci u odgajanju dece...jer porodjaj je najlaksa stvar u poredjenju sa vaspitanjem odgovornjoscu i odgajanjem generalno....e mene to moze da plasi, a porodjaj ne toliko...ali opet kazem ako je nuzan,onda naravno da bih isla pod noz....

ja samo znam da prvo pitanje koje vam postavljaju kad radite zdravsteno osiguranje detetu , je da li je rodjeno prirodnim putem ili carskim rezom....naravoucenije za one koji bi na CR pod svaku cenu....

Šećeru....POTPISUJEM....(kako te pratim u stopu)...šta ću kada nam se mišlljenja slažu :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Šećeru....POTPISUJEM....(kako te pratim u stopu)...šta ću kada nam se mišlljenja slažu :P

:P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je bilo mnoogo krivo sto sam morala da se porodim na CR,htela sam prirodnim putem ,jeste da sam se naslusala svakakvih prica ali bas mi je bila zelja da osetim i to,ali doktor je rekao ,i tu se ja ne pitam,i prvi i drugi put nisu smeli da rizikuju... Sta cu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam se plasila porodjaja pa sam prespavala oba carska reza.Prvi carski rez sam morala jer mi je cerkica bila okrenuta glavicom nagore a drugi sam sama trazila jer sam na prvom prosla dobro.

Cao, pises - trazila si carski rez....hoces li mi napisati gde si ga radila, i koliko kosta to "zadovoljstvo"? Planiram da uradim isto....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Lepo je to što se ovde vide i čuju različita iskustva sa porođaja.Smatram da ne treba mame osuđivati i kriviti što jesu ili nisu htele prirodan porođaj,jer ako se neko jako plaši ne treba nikoga terati jer mogu da nastanu dodatne komplikacije.Ja sam se 13 sati porađala prirodno pa na kraju carskim i posle mog iskustva mogu reći da carski nije trend već nužnost.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam se porodila c.r.pre 13 mes.i imam super iskustva. Beba je bila karlicno,pa sam trazila carski rez,da je ne bi mucili. Jedino me je bilo strah totalne anestezije! Ali sve je super proslo,prva dva dana ustajanje je grozno,ne osecas donji deo tela,ali po meni je bolje tako se poroditi. Moja kuma i jos milion zena koje su se poradjale prirodno su se namucile i ona sada drugo dete hoce iskljucivo ako zakaze carski rez. nenormalno se plasi da opet ne prodje kao prvi put. Kaze da nikom ne bi preporucila takav porodjaj. Neznam meni je u pocetku bilo krivo sto to nisam dozivela (da osetim bebu) ali dobro.... mislim da bi se i drugi put odlucila za carski!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Rizik za bebu je mnogosturko umanjen u slucaju CR, u odnosu na prirodni porodjaj. Da li neko zna koliko "kosta" CR u Betaniji? Ne vidim zasto bih svoje dete izlagala riziku da bih umirala od bolova i cekala da se neko smiluje da me ljudski pregleda?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

"jer ako ne moze da se izdrzi porodjaj, onda kako cete se snaci u odgajanju dece...jer porodjaj je najlaksa stvar u poredjenju sa vaspitanjem odgovornjoscu i odgajanjem generalno"

Ne razumem kako se mogu porediti fizicki bol i rizik po zdravlje i zivot bebe i odgajanje dece ?! ovo drugo cini mi se fizicki ne boli, bar nije kad sam poslednji put proveravala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam se dva puta porodila prirodnim putem bez epidurala, oba puta je sve prošlo ok, nije predugo trajalo, boli je bilo u samom toku porođaja, a oporavak bio brz, rana me nije uopšte bolela i odmah sam normalno sedela. Nisam imala vezu, nisam se pripremala za porodjaj, u smislu da sam išla u školicu, 1. put nisam ni znala kako to sve izgleda. Kad sam dobila napone, otišla u bolnicu- Narodni Front u Beogradu- i posle nekoliko sati se porodila. Svi su bili ljubazni, ja sam maximalno saradjivala, nisam vikala ni kukala. Glasam za prirodni porodjaj, a za ženice koje ne mogu da izdrže bol postoji epidural. Javne ličnosti kod nas se odlučuju za carski, jer im je tako lakše, da se sve brzo završi i da ih lekari ne gledaju kako se muče, i kod njih je to pomodarstvo.

Postoji epidural, ali za 500e,a ko nema, nek se pati, to je prirodno i zdravo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

"jer ako ne moze da se izdrzi porodjaj, onda kako cete se snaci u odgajanju dece...jer porodjaj je najlaksa stvar u poredjenju sa vaspitanjem odgovornjoscu i odgajanjem generalno"

Ne razumem kako se mogu porediti fizicki bol i rizik po zdravlje i zivot bebe i odgajanje dece ?! ovo drugo cini mi se fizicki ne boli, bar nije kad sam poslednji put proveravala.

Ne preteruj, otkud to da je prirodni porođaj rizik po zdravlje bebe? Porođaj je najprirodnija stvar i najznačajniji i najdivniji (ne i najprijatniji) događaj u životu žene. Jako su retki porođaji kada se ugrozi bebino zdravlje.

A, da, porođaj jeste najlakša stvar u odnosu na ono što te čeka posle. Ni ja to nisam znala dok se nisam porodila. Kada pomislim na neprospavane noći, probleme sa mlekom, grčeve, neprekidno bebino plakanja, potpuno gubljenje kontrole nad svojim životom, pa čak ni u wc nisam mogla da odem, onda je porođaj nula. Porođaj traje jedan dan i gotovo, a ono posle je žurka bez prestanka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jesam li ja ovo dobro razumela, veci je rizik prirodnim putem??? Svasta, ja tako nisam obavestena. Inace, zbog ne srazmere sam se porodila CR, a volela bih da je bilo prirodnim (mada sam i to osetila i to na najgori nacin, ali ne zalim, zalim samo sto nisam uspela do kraja). Mislim da su ove javne licnosti zaista preterale... Bolje da se onda opredele za epidural ako vec imaju mogucnosti. Koliko sam ja upoznata u BL nema epidural. Svejedno, opet cu morati na CR, nazalost.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.