Carski rez – nužnost ili trend?

odgovora

Objavljeno

Hvala Bogu pa danas trudnice mogu da izaberu kako ce se poroditi: s bolovima, bez bolova, prirodnim ili operativnim putem.Ja cu se poroditi carskim rezom, jer smartam da je on bezbedniji za bebu i nije mi vazno kako cu se ja osecati posle toga, svaki bol moze da se istrpi.Najvaznije je da vas porodi doktor koji ima iskustva, jer ukoliko vas poradja neko ko nema iskustva ili mu je sve jedno kako ce se sve zavrsiti, zaista tada nije vazno kako cete se poroditi, jer i ovako i onako moze doci do komplikacija.

draga otkud ti to da je CR bezbedniji za bebu???? a kao drugo, iskustvo doktora u medicini se vise ne razuna samo po godinama radnog staza vec i cifri koju pljunes. sto vecu cifru bolji DR, tj bolje odradjen posao. tako da pravila nema....nek su deca ziva i zdrava samo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala Bogu pa danas trudnice mogu da izaberu kako ce se poroditi: s bolovima, bez bolova, prirodnim ili operativnim putem.Ja cu se poroditi carskim rezom, jer smartam da je on bezbedniji za bebu i nije mi vazno kako cu se ja osecati posle toga, svaki bol moze da se istrpi.Najvaznije je da vas porodi doktor koji ima iskustva, jer ukoliko vas poradja neko ko nema iskustva ili mu je sve jedno kako ce se sve zavrsiti, zaista tada nije vazno kako cete se poroditi, jer i ovako i onako moze doci do komplikacija.

Bezbjedniji,u kom smislu?!E pa,kada bol moze da se trpi,zasto se ne bi trpio prirodnim putem?Slazem se da je bitno da vas porodi dr koji ima iskustva,ali porodjaj carskim rezom moze biti samo bezbjedniji ukoliko je beba karlicno okrenuta ili bilo koji drugi razlog medicinske prirode,gdje nema indicija za prirodan porodjaj!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bezbjedniji,u kom smislu?!E pa,kada bol moze da se trpi,zasto se ne bi trpio prirodnim putem?Slazem se da je bitno da vas porodi dr koji ima iskustva,ali porodjaj carskim rezom moze biti samo bezbjedniji ukoliko je beba karlicno okrenuta ili bilo koji drugi razlog medicinske prirode,gdje nema indicija za prirodan porodjaj!

Ja nemam nista protiv prirodnog porodjaja, i sama sam rekla: "Hvala Bogu pa danas trudnice mogu da izaberu kako ce se poroditi"!Bol mora da se istrpi i ovako i onako.Po mom misljenju carski rez je bolji, jer se prilikom carskog reza beba ne namuci koliko bi se verovatno namucila da se rodila prirodnim putem.Pristalica sam carskog reza, jer se neko veoma blizak meni GRESKOM DOKTORA rodio prirodnim putem i zbog te greske i dan danas trpi posledice!Kao sto sam vec rekla vazno je prilikom porodjaja "ne upasti u pogresne ruke" nekoga kome uopste nije stalo do toga da odradi svoj posao kako treba!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Po mom misljenju carski rez je bolji, jer se prilikom carskog reza beba ne namuci koliko bi se verovatno namucila da se rodila prirodnim putem.

Jeste tačno da se beba ne namuči, ALI CR nije bezbedniji porođaj za bebu, ako postoje dobri uslovi za prirodni porođaj.

Neki od rizika su: problemi sa disanjem, kao i povećan rizik od razvoja astme kasnije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

48h sam se poradjala prirodnim putem,jer su sve bile indicije za prirodan porodjaj,medjutim posle toliko sati naprezanja,napinjanja,stenjanja falila su mi tri prsta da se otvorim i otisla sam na carski,jer sam vec gubila svijesti ctg bebe odmah nije bio u redu!Po rodjenju je bio na kisiku i vrlo dobro znam koje komplikacije nosi carski,jer beba uopste nema tu vitalnost i krepkost,kao kada bi se rodio prirodnim putem,ali oporavili smo se Hvala Bogu!Ali traziti carski,bez ikakve potrebe,za mene je pravi apsurd,ali sve je stvar izbora,zar ne?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jeste tačno da se beba ne namuči, ALI CR nije bezbedniji porođaj za bebu, ako postoje dobri uslovi za prirodni porođaj.

Neki od rizika su: problemi sa disanjem, kao i povećan rizik od razvoja astme kasnije.

[/quot

Svako ima pravo da izabere, onako kako misli da je najbolje....potpuno se slazem sa tobom secer najvaznije je da nam deca budu ziva i zdrava.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Neki od rizika su: problemi sa disanjem, kao i povećan rizik od razvoja astme kasnije.

Zbog cega?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zbog cega?

evo i na csection.org se pominje kao negativna posledica carskog

"Baby's breathing - a baby born by caesarean before the 39th week of pregnancy does have a higher risk of mild to serious lung and breathing problems. 100 99 What is very clear in the UK is that most caesareans are scheduled for week 39 and beyond. NICE Guidelines 27 stipulate that a caesarean should not occur earlier than this unless there are prior medical indictors. In the case of a premature birth, whether the birth is caesarean or vaginal your baby may have some respiratory difficulties and need to wear an oxygen mask in order to receive extra oxygen"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zbog cega?

Lajički rečeno: prirodnim porođajem, beba se tokom celog porođaja priprema za prvi udisaj, što pod uticajem hormona koji se luče, što prolaskom kroz porođajni kanal, dok bebe rođene CR-om, tu "pripremu" ne prođu, već na "šok" izlaze iz stomaka.

Plus, CR se obično zakazuje ranije, pa opet to za posledicu ima ovo što je šećer citirala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma bre ljudi..prirodno je prirodno..nemojmo se zezati..ja sam muke videla dok sam radjala stevu, em krupna beba, em ja bez napona..ali momenat kada sam ga ugledala bukvalno je eliminisao sav moj bol.. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma bre ljudi..prirodno je prirodno..nemojmo se zezati..ja sam muke videla dok sam radjala stevu, em krupna beba, em ja bez napona..ali momenat kada sam ga ugledala bukvalno je eliminisao sav moj bol.. :rolleyes:

Ja to svo vrijeme pricam,ali...Toliko mi je zao sto se nisam porodila prirodno,da mi svaki put suze krenu na oci kad se sjetim kada su mi donijeli prvi put Bebu,ja onako paralizovana,iscrpljena od prethodna dva dana(jer sam se poradjala prirodno,pa otisla na carski),kateter,infuzija,bez emocija,u soku,a toliko sam zeljela da dozivim to PRIRODNO! :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svaka zena i njen organizam su prica za sebe. Neka se oporavlja od porodjaja (prirodnog ili carskog) duze sa komplikacijama, poteskocama... a neka brzo i bez problema. Sve zavisi od organizma same zene ali i od postupaka samog lekara. Otisla sam kod lekara na obicnu kontrolu, bez ijednog bola, kontrakcije, bez ikakvog nagovestaja za porodjaj. Doktor mi je u toku pregleda rekao da sam otvorena pet prsta i da ostajem u porodilistu. Ukljucili su mi indukciju i posle svega sat vremena pukao mi je vodenjak i dobila sam bolove, posle tri sata su me prebacili u porodjajnu salu, i tu sam se mucila jedno pola sata. Dosao je doktor, pregledao me i poslao me na hitan carski rez. Njegovo objasnjenje, kad sam se probudila, na pitanje zasto Carski rez, on mi je odgovorio da je vodenjak pukao, a da beba uopste nije krenula i da sam dobila obicne bolove ali ne i napon da rodim bebu. Moje misljenje je da meni uopste nije bilo vreme za porodjaj iako su prosla samo dva dana od predvidjenog termina, jer ja nisam osecala ama bas nista kad sam posla kod doktora na kontrolu. Oporavak mi je prosao solidno. Izasla sam posle pet dana iz porodilista. Kad god pomislim na to zao mi je sto se nisam porodila prirodno, jer sam sigurna da nema nista lepse u zivotu od tog samog cina. Zanima me da li je moguce da zena posle prvog carskog reza, drugi put rodi prirodnim putem? Da li je imala neka takvo iskustvo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zanima me da li je moguce da zena posle prvog carskog reza, drugi put rodi prirodnim putem? Da li je imala neka takvo iskustvo?

Da, u teoriji je moguce, ali ce lekar u sledecoj trudnoci savetovati da li smes ili ne. Licno ne znam, ali moja prijateljica je rodila prirodno (i to poprilicno lako) nakon prvog porodjaja carskim. Ona je i veliku razliku izmedju porodjaja imala (8god) ali su lekari sve podrzali i na kraju se samo uz babice porodila.

Ako sledeca trudnoca lepo protekne i porodjaj krene normalnim tokom nema razloga da se ne nadas prirodnom! Drzimo palceve da bude! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naravno da moze, moja kuma je posle CR imala dva poroda prirodnim putem, i to u kratkim intervalima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svaka zena i njen organizam su prica za sebe. Neka se oporavlja od porodjaja (prirodnog ili carskog) duze sa komplikacijama, poteskocama... a neka brzo i bez problema. Sve zavisi od organizma same zene ali i od postupaka samog lekara. Otisla sam kod lekara na obicnu kontrolu, bez ijednog bola, kontrakcije, bez ikakvog nagovestaja za porodjaj. Doktor mi je u toku pregleda rekao da sam otvorena pet prsta i da ostajem u porodilistu. Ukljucili su mi indukciju i posle svega sat vremena pukao mi je vodenjak i dobila sam bolove, posle tri sata su me prebacili u porodjajnu salu, i tu sam se mucila jedno pola sata. Dosao je doktor, pregledao me i poslao me na hitan carski rez. Njegovo objasnjenje, kad sam se probudila, na pitanje zasto Carski rez, on mi je odgovorio da je vodenjak pukao, a da beba uopste nije krenula i da sam dobila obicne bolove ali ne i napon da rodim bebu. Moje misljenje je da meni uopste nije bilo vreme za porodjaj iako su prosla samo dva dana od predvidjenog termina, jer ja nisam osecala ama bas nista kad sam posla kod doktora na kontrolu. Oporavak mi je prosao solidno. Izasla sam posle pet dana iz porodilista. Kad god pomislim na to zao mi je sto se nisam porodila prirodno, jer sam sigurna da nema nista lepse u zivotu od tog samog cina. Zanima me da li je moguce da zena posle prvog carskog reza, drugi put rodi prirodnim putem? Da li je imala neka takvo iskustvo?

Po rijecima mog ginekologa jednom carski-uvijek carski!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Veliki broj žena se sve više odlučuje za carski rez iako nemaju zdravstvenih razloga. Da li je to znači da je carski rez postao više trend nego potreba?

Priključite se na forum i napišite nam iz kog razloga ste se odlučili ili planirate da se odlučite za ili protiv carskog reza. Da li je to strah od prirodnog porođaja ili ste osećale veću sigurnost da će sve biti pod kontrolom. Koliko ste se informisale pre nego što ste doneli tu odluku? Ko je na vas imao najveći uticaj?

Kakva su vaša iskustva sa lekarima i kakvi su njihovi stavovi. Da li su vas odgovarali od carskog reza ili su vam ga češće predlagali kao opciju.

Koliko mediji i popularne ličnosti utiču na odabir načina na koji ćete se poroditi?

Ja sam se porodila carskim rezom zbog komplikacije u trudnoči.

Međutim, još kad sam saznala da sam trudna, ja sam prikupljala informacije putem interneta, literature, iskustva o pozitivnim i negativnim stranama prirodnog porođaja i carskim rezom.

moram zaključiti da jedina "negativna" strana kod carskog reza je odabir totalne anestezije (bar u mom slučaju)

Ne želim pisati koje sve komplikacije mogu nastat prilikom prirodnog poroda kako za bebu, tako i za rodilju, jer na forumu ima veliki broj, ako ne i večina forumašica su buduče mame, pa ih ne želim plašiti, međutim mogu napisat o pozitivnim stranama carskog reza:

Ukoliko se odlučite za lokalnu anesteziju

- svjesni ste samog poroda i ne "gubite" onaj prvi kontakt između mame i bebe (isto kao i pri prirodnom)

- komplikacije po životu bebe u odnosu na prirodnog poroda - su svedene na minimum (ako ne i 0% rizika)

Nije mi jasno zašto se diže tolika fama i prašina oko carskog reza, a isto tako nije mi jasno zašto o toj odluci, odnosno kako če se žena poroditi ne odlučuje rodilja (uz lekarsku konsultaciju) nego samo i jedino lekar, i to ponovno samo i jedino ukoliko dođe do komplikacija, pa čak i tada rijetko koji lekar se odluči na carski rez, i čekaju zadnog trena, odnosno kada če doslovce ovisit bebin ili ženin život od te odluke.

Revoltira me i stva društva: moja baka se porodila prirodnim putem, pa šta fali? da istina sve naše bake i prabake su se porodile na taj način, al kolka je bila stopa nataliteta tada, a kolka je danas? (namjerno sam izbjegla drugu riječ opet iz obzira prema svim budučim mamama)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma bre ljudi..prirodno je prirodno..nemojmo se zezati..ja sam muke videla dok sam radjala stevu, em krupna beba, em ja bez napona..ali momenat kada sam ga ugledala bukvalno je eliminisao sav moj bol.. :rolleyes:

I sa carskim je možeš primiti u naručju odmah nakon poroda :rolleyes: imaš izbor - lokalna ili totalna anestezija ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Citam vas sta pisete i kontam MA SAMO NEKA ONO MENI BUDE ZIVO I ZDRAVO pa kako god.

Prva trudnoca uredna, porod - pukao vodenjak 15 dana ranije a o bolovima nema ni rijeci. Drzali su me 8h na dripu, bez plodove vodice fakticki a ja NI JEDNOG BOLA NISAM OSJETILA, - i dalje me nisu htjeli na CR. Cak ni nakon sto je bebino srce u mom stomaku pocelo da "pravi probleme" nisu me htjeli voditi u salu!

Sa puknutim vodenjakom, bez bolova, ni malo otvorena, na dripu satima a bebino srce sve slabije kuca - svjesni svega, oni mene i dalje drze na dripu i piju kafu!!!

Nekim cudom su bolovi poceli i otvorila sam se i porodila bukvalno u roku od dva sata, nisam ni osjetila porod, za mene je to bilo NIŠTA LAKŠE ali je beba bila u opasnosti cijelo vrijeme

sada me do te mjere STRAH da definitivno razmisljam o opciji da se narucim i "pretplatim" za CR jer smatram da je bezbjedniji za moje dijete - POUCENA LICNIM ISKUSTVOM.

Ne bojim se poroda jer ga fakticki nisam ni osjetila, ne bojim se ni bolova ni bilo cega slicnog tome BOJIM SE NEMARNOSTI LJEKARA I TOGA DA U DATOM MOMENTU MOZDA NECU IMATI DA IH POCASTIM PA CE ME PUSTITI DA ..... DA NE IDEM SADA U "CRNE SLUTNJE"

Ovako izaberes ljekara, zakazes termin, uplatis koliko treba (i na racun i "u ruku") i kontam da će mi dijete biti sigurnije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

kod nas u NS ne postoji ta opcija da ides na CR na licni zahtev...

doktori iz betanijesu na na,,danu otvorenih vrata``objasnili da crnije nimalo naivna stvar i da posle nnjega takodje moze da dodje do komplikacija...ja sam za prirodnu varijatnu,da boli -mora,tek me to ceka prvi put ,pa cu posle da vidim koju ,,pesmu`` cu da pevam ...

ni ja ne volim ta poredjnja sa nasim babamasto kaze sladja,tad je i svest ljudi bila drugacija i ono sa natalitetom(da ni ja ne spominjem onaj suprotni pojam) je isto tako ne samo prevazidjeno nego je danas i nepojmljivo i nehumano.

ali isto tako ne vidim svrhu izlagati se nepotrebnoj operaciji,to nije estetski zahvat da bi se eksperimentisalo .

sto se tice prava porodilje da bitra kako zeli da se porodi ,hajde da budemo realni.tokom decenija se eksperimentisalo sa razlicitim porodjajnim tehnikama te u vodi,te,,dzangl varijanta`` razlicite poze i rekviziti i doslo se do zakljucka da TO NISTA NE OLAKSAVA.cemu onda to glupiranje?

kao sto rekoh,tek treba da vidim kako cu da prodjem,ali bih jako zelela da sve prodje prirodno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam se porodila carskim rezom zbog komplikacije u trudnoči.

Ukoliko se odlučite za lokalnu anesteziju

- komplikacije po životu bebe u odnosu na prirodnog poroda - su svedene na minimum (ako ne i 0% rizika)

draga ja ne znam odakle ti ova info....evo sa pregnancy-info.net-a da ne bude da lupetam

tekst:

"Cesarean birth is major surgery, and, as with other surgical procedures, risks are involved. The estimated risk of a woman dying after a cesarean birth is less than one in 2,500 (the risk of death after a vaginal birth is less than one in 10,000). These are estimated risks for a large population of women. Individual medical conditions, such as some heart problems, may make the risk of vaginal birth higher than cesarean birth.

Risks for the Baby

- Premature birth. If the due date was not accurately calculated, the baby could be delivered too early.

- Breathing problems. Babies born by cesarean are more likely to develop breathing problems such as transient tachypnea (abnormally fast breathing during the first few days after birth).

- Low Apgar scores. Babies born by cesarean sometimes have low Apgar scores. The low score can be an effect of the anesthesia and cesarean birth, or the baby may have been in distress to begin with. Or perhaps the baby was not stimulated as he or she would have been by vaginal birth.

- Fetal injury. Although rare, the surgeon can accidentally nick the baby while making the uterine incision.

Risks for the Mother

- Infection. The uterus or nearby pelvic organs, such as the bladder or kidneys, can become infected.

- Increased blood loss. Blood loss on the average is about twice as much with cesarean birth as with vaginal birth. However, blood transfusions are rarely needed during a cesarean.

- Decreased bowel function. The bowel sometimes slows down for several days after surgery, resulting in distention, bloating and discomfort.

- Respiratory complications. General anesthesia can sometimes lead to pneumonia.

- Longer hospital stay and recovery time. Three to five days in the hospital is the common length of stay, whereas it is less than one to three days for a vaginal birth.

- Reactions to anesthesia. The mother's health could be endangered by unexpected responses (such as blood pressure that drops quickly) to anesthesia or other medications during the surgery.

- Risk of additional surgeries. For example, hysterectomy, bladder repair, etc.

- You can get blood clots in the legs, pelvic organs or lungs.

- Your bowel or bladder can be injured. "

svaki porodjaj je individualan , i samo daj Boze da sve bebe i mame budu zdrave kako god da se poradjale...ali ne treba pisati nesto sto nema veze sa onim sto zaista jeste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje iskustvo:

Prvi porođaj pre 7,5god, prirodni porođaj - i dan danas pamtim svaki bol, svaku sekundu koju sam provela na stolu a bila sam na njemu tri dana bukvalno, i danas osećam probadanje na mestu epizotomije na svaku i najmanju promenu vremena. Porodili su me sa 7prstiju otvorenu, i imala sam 40 šavova što unutrašnjih što spoljašnjih. Skoro mesec dana nisam mogla normalno da sedim, dete su mi dodavali, presvlačili drugi, od stresa na porođaju izgubila sam mleko

Drugi porođaj pre godinu dana na hitan cr, u bolnici sam bila zbog manjka proteina, bebac karlično ja 3 nedelje pre termina već 4 prsta otvorena, trebali su mi raditi cr u spinalu ali nije bilo vremena, leukociti su mi bili povećani pa su sumnjajući da je slepo c uradili vertikalni rez u totalnoj anesteziji. Sve prošlo probudila sam se ok, pritisak malo ludovao pa su me držali dva dana na intezivnoj, ustala sam samoinicijativno posle 6h a posle 12h sama bez ičije pomoći se kretala umila itd. Od drugog dana svoje dete sam presvlačila, još u bolnici kupala sama, dojila bez dohrane...Jeste teže posle cr ali samo prvi dan je teže a sve ostalo je 10x lakše. Sada ravno godinu i koji dan kasnije ja se ne sećam bola nakon cr!!! Moj ožiljak iako je horizontalan jako malo se poznaje, moja beba idalje sisa

Hoću da kažem da porođaj na svakog drugačije deluje, za mene lično cr je zakon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

e ovako kao neko ko se na neki nain susreo sa oba porodjaja mogu vam poruciti Ako je sve u redu onda PRIRODNO!!

ne bi se ni zvalo tako da majka priroda nije podarila nas zene sa tom moci radjanja i prilagodjavanja tijela i uma da donese nov zivot na svijet

moj cr. je ajd tako da kezm posledica moje psihe naime negdje u 7-mom mjeecu meni dr. kaze bojim se da ovo nece lako ici prirodno kako bi se ti porodila?? na to pitanje ja ostajem zatecena i kazem kako vi odlucite.. prolazi jedan mjesec pa jos jedan probijam termin za 12 dana!!!! dr kaze ocemo na indukciju ako ne bude islo idemo cr. i tako sam ja tri dana bila na indukciji poceli bolovi porodjaj al se nisam otvorila ni cm. razlog psihicki sam se bila pripremila na cr. jer mi je u glavi bilo stalno ono ti to neces moci pa bolje oni znaju nego ti ... ne ne ja jesam mogla da sam se opustila a ne zgrcila i u strahu i grcu iscekivala dr. da me odvede na cr. jer vise nisam mogla izdrzat ali nikog nije bilo da me ohrabri razbije strah i sl.

moja je sreca bila sro je dr. bila uz mene i sto je bilo kako smo se dogovorili treceg dana ujutru me povela na cr. i rodila sam djecaka od 4200gr. 53 dugackog kazu ne bi ga mogla izgurat nakon toliko sati mucenja bolje ovako ..hm..vjerovatno znaju sta pricaju ali hocu da kazem bez obzira sto je moj cr. bio za pozeljet bez bola lako uslata mlijeko krenulo brzo ma extra isto bih radija da je bilo prirodno !!

A rizik od CR cisto da se zna ni po cemu nije manji nego cak veci od prirodnog a beba ima vecih sansi da boluje od astme brnhitisa i drugih oboljenja povezanih sa disajnim putevima.

Tako da u dogovoru sa ljekarom najbolje je procijeniti stanje i na temelju toga odluciti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mene samo zanima zasto apsolutno SVE zene kod kojih dodje do komplikacija u toku prirodnog porodjaja zavrse na carskom rezu??? Zasto ih lepo ne puste do kraja da ide prirodno pa kako bude?Mislim ako je carski toliko opasan onda bi ipak doktori rizikovali sa prirodnim porodjajem po svaku cenu.Cinjenica je da je carski rez manje traumatican za bebu,a u slucaju tezih komplikacija i JEDINI nacin da se dete rodi zivo hteli mi to da priznamo ili ne.Naravno da je prirodni porodjaj bolji izbor ako je sve o.k. i ako porodilja tako zeli ali ukoliko to nije slucaj CR je apsolutno dobar izbor.Ovo pisem samo iz jednog razloga-ko zna koliko bi majki i beba bilo spaseno da se odmah islo na carski bez maltretiranja satima na stolu! Volela bih da neko napravi istrazivanje na tu temu ako je ikako moguce.Veliki pozz za sve sadasnje i buduce mame.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nekada za vrema Rimljana carski rez je znacio obavezna smrt za zene.Danas je uznapredovala medicina i hvala im na tome,jer tako u teskim slucajevima spasavaju zivote nasih beba.

Moram reci da sam se porodila na carski jer mi je karlica bila previse uska,a beba krupna.

Hvala Bogu na tome,inace ko zna na kakvim bi mukama bile.

DEFINITIVNO to nije trend vec nacin da se spasu i majka i beba.Svako ko se odluci za carski iz hira,gresi.Svaka majka koja se porodila na carski zna da jsu 7 dana oporavka Tantalove muke.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mene samo zanima zasto apsolutno SVE zene kod kojih dodje do komplikacija u toku prirodnog porodjaja zavrse na carskom rezu??? Zasto ih lepo ne puste do kraja da ide prirodno pa kako bude?Mislim ako je carski toliko opasan onda bi ipak doktori rizikovali sa prirodnim porodjajem po svaku cenu.Cinjenica je da je carski rez manje traumatican za bebu,a u slucaju tezih komplikacija i JEDINI nacin da se dete rodi zivo hteli mi to da priznamo ili ne.Naravno da je prirodni porodjaj bolji izbor ako je sve o.k. i ako porodilja tako zeli ali ukoliko to nije slucaj CR je apsolutno dobar izbor.Ovo pisem samo iz jednog razloga-ko zna koliko bi majki i beba bilo spaseno da se odmah islo na carski bez maltretiranja satima na stolu! Volela bih da neko napravi istrazivanje na tu temu ako je ikako moguce.Veliki pozz za sve sadasnje i buduce mame.

Normalno je da prvi porodjaj traje oko 18 sati, sve zajedno. To kada je porodjaj mucenje za bebu i mamu procenjuje lekar, a ne mi, jer se nama svakako cini da se mucimo. Pri tom, kriterijum mucenja nije bol, nego stepen otvaranja i napredovanja porodjaja.

Mene je oba puta uzasno bolelo, ali su bebe brzo izletele. Da sam se vodila time sta osecam, isla bih na carski. Postoji razlog zasto je prirodno bolje, jer se tokom porodjaja luce hormoni koji pripremaju i mamu i bebu za posle. Kod planiranog carskog toga nema. Jednostavno se udje u stomak i izvadi beba. Neki dr zato daju malo stimulaciju pre carskog, da krenu ti hormoni ipak. Od njih direktno zavisi da li ce mama imati mleka prvi-drugi dan, ili tek posle par dana. A to nije zanemarljivo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.