Carski rez – nužnost ili trend?

odgovora

Objavljeno

Jesam li ja ovo dobro razumela, veci je rizik prirodnim putem??? Svasta, ja tako nisam obavestena. Inace, zbog ne srazmere sam se porodila CR, a volela bih da je bilo prirodnim (mada sam i to osetila i to na najgori nacin, ali ne zalim, zalim samo sto nisam uspela do kraja). Mislim da su ove javne licnosti zaista preterale... Bolje da se onda opredele za epidural ako vec imaju mogucnosti. Koliko sam ja upoznata u BL nema epidural. Svejedno, opet cu morati na CR, nazalost.

Apsolutno je veci rizik, bar u Betaniji u Nsu posto se lekari uopste ne obaziru na karlicne mere.Nisam negativac ali zaista poznajem zene cijim su bebama nanete ozbiljne povrede ekstremiteta prilikom prirodnog porodjaja. S druge trane, ni jedno negativno iskustvo ,osim ruznog reza, nisam cula kad je u pitanju CR. Po ovoj statistici, glasam za CR.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Apsolutno je veci rizik, bar u Betaniji u Nsu posto se lekari uopste ne obaziru na karlicne mere.Nisam negativac ali zaista poznajem zene cijim su bebama nanete ozbiljne povrede ekstremiteta prilikom prirodnog porodjaja. S druge trane, ni jedno negativno iskustvo ,osim ruznog reza, nisam cula kad je u pitanju CR. Po ovoj statistici, glasam za CR.

Ala si se ti uplašila porođaja!!!! Ni je to baš tako kao što čuješ od nekih žena. Nije carski rez tako lep, i o njemu mogu da se čuju jezive priče.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Postoji epidural, ali za 500e,a ko nema, nek se pati, to je prirodno i zdravo...

Gde je to epidural 500e???? Pa ja sam htela epidural koji su mi u Frontu (koji vazi za najskuplji) naplatili 10.000din (a koliko znam to je sada pet puta manje od tih 500e, a koliko li je tek bilo pre dve godine?)

Jeste li vi sigurne zene da CR moze da se zakaze? Koliko ja znam doktor MORA da proba da porodi pacijentkinju prirodno, pa tek ako ima komplikacija moze cr. Oni moraju da opravdaju hirurski zahvat, a ne da ga jos i zakazuju!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Apsolutno je veci rizik, bar u Betaniji u Nsu posto se lekari uopste ne obaziru na karlicne mere.Nisam negativac ali zaista poznajem zene cijim su bebama nanete ozbiljne povrede ekstremiteta prilikom prirodnog porodjaja. S druge trane, ni jedno negativno iskustvo ,osim ruznog reza, nisam cula kad je u pitanju CR. Po ovoj statistici, glasam za CR.

A zasto moras da se porodis u Betaniji, ako su vec lekari toliko nemarni?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Apsolutno je veci rizik, bar u Betaniji u Nsu posto se lekari uopste ne obaziru na karlicne mere.Nisam negativac ali zaista poznajem zene cijim su bebama nanete ozbiljne povrede ekstremiteta prilikom prirodnog porodjaja. S druge trane, ni jedno negativno iskustvo ,osim ruznog reza, nisam cula kad je u pitanju CR. Po ovoj statistici, glasam za CR.

Uh, pa nije to baš tako. CR je definitivno rizičniji od prirodnog porođaja, a ja sam živ primer da u Betaniji obraćaju pažnju na karlične mere i veličinu bebe! Jeste CR postao rutinska operacija, ali kao i svaka operacija nosi rizike koji su ipak veći i ozbiljniji nego rizici od prirodnog porođaja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A zasto moras da se porodis u Betaniji, ako su vec lekari toliko nemarni?

Pa malo je nezgodno da idem u Beograd kad krene porodjaj ili do tad da boravim u hotelu, zar ne? U ZR i Vrbasu su uzasni,dakle koja je druga opcija?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uh, pa nije to baš tako. CR je definitivno rizičniji od prirodnog porođaja, a ja sam živ primer da u Betaniji obraćaju pažnju na karlične mere i veličinu bebe! Jeste CR postao rutinska operacija, ali kao i svaka operacija nosi rizike koji su ipak veći i ozbiljniji nego rizici od prirodnog porođaja.

Moram da pitam - da li je u pitanju bila veza? Zene cije su bebe povredjene nisu imale vezu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Gde je to epidural 500e???? Pa ja sam htela epidural koji su mi u Frontu (koji vazi za najskuplji) naplatili 10.000din (a koliko znam to je sada pet puta manje od tih 500e, a koliko li je tek bilo pre dve godine?)

Jeste li vi sigurne zene da CR moze da se zakaze? Koliko ja znam doktor MORA da proba da porodi pacijentkinju prirodno, pa tek ako ima komplikacija moze cr. Oni moraju da opravdaju hirurski zahvat, a ne da ga jos i zakazuju!

Ja sam se porodila u gradskoj bolnici i tamo je epidural po novom cenovniku 24.000din.

A za carski rez mislim da si u pravu. Moraju da imaju opravdanje za taj hirurski zahvat. Ja sam trebala da se porodim prirodno uz epidural, ali nakon tri dana provedena u bolnici zbog prebacenog termina, i dva pokusaja otvaranja uz pomoc vaginaleta ( a kontrakcije sam imala porodjajne ), nisam se otvorila ni najmanje i porodili su me carskim rezom. Cak me je, osim mog gledao jos jedan dr da potvrdi da moram na carski.

Na kraju je ispalo da bi svakako isla na carski jer je beba bila krupna za moje proporcije sto se na uz nije videlo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Negde od 5-tog meseca pa do kraja trudnoce nosila sam bebu karlicno,tako se i porodila prirodnim putem.Preporucila bih svim trudnicama da ne traze carski rez ako su bebini i vasi rezultati dobri.Mnogo je laksi oporavak posle prirodnog porodjaja...i mozete se od prvog dana u potpunosti posvetiti bebi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

"jer ako ne moze da se izdrzi porodjaj, onda kako cete se snaci u odgajanju dece...jer porodjaj je najlaksa stvar u poredjenju sa vaspitanjem odgovornjoscu i odgajanjem generalno"

Ne razumem kako se mogu porediti fizicki bol i rizik po zdravlje i zivot bebe i odgajanje dece ?! ovo drugo cini mi se fizicki ne boli, bar nije kad sam poslednji put proveravala.

ja ne znam koji je to "dr" rekao da je zdravije za dete da se porodi Carskim rezom. ja sam rekla ako je nuzan onda je nuzan i nema sta tu da se prica dalje.,ici na carski iz hira je glupost jer CR nije tako bezazlen za dete kao sto se misli,,,,,,

ocigledno nisi procitala dobro moj post...ili ga nisi skontala posto sam rekla da je porodjaj smesan u odnosu na ono sta te posle ceka. a ne da je odgajanje dece fizicka bol :blink:

ali u svakom slucaju svako radi kako misli da je najbolje za njega i njegovo dete.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Gde je to epidural 500e???? Pa ja sam htela epidural koji su mi u Frontu (koji vazi za najskuplji) naplatili 10.000din (a koliko znam to je sada pet puta manje od tih 500e, a koliko li je tek bilo pre dve godine?)

Jeste li vi sigurne zene da CR moze da se zakaze? Koliko ja znam doktor MORA da proba da porodi pacijentkinju prirodno, pa tek ako ima komplikacija moze cr. Oni moraju da opravdaju hirurski zahvat, a ne da ga jos i zakazuju!

marina , ako imas para, drace ti i kozu ako je to tvoja zelja :)....e sad koliko je dr kompetentan u svojoj struci i koliko je covek, je druga stvar.....ovde grkinje placaju smestaj u privatnim bolnicama sa porodjajem i do 10 000 evra jer samo tu mogu da izaberu i zakazu CR, iako je sve ok....sta reci....ali dobro ne treba osudjivati nikoga.

samo da nam bebe budu zive i zdrave.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Apsolutno je veci rizik, bar u Betaniji u Nsu posto se lekari uopste ne obaziru na karlicne mere.Nisam negativac ali zaista poznajem zene cijim su bebama nanete ozbiljne povrede ekstremiteta prilikom prirodnog porodjaja. S druge trane, ni jedno negativno iskustvo ,osim ruznog reza, nisam cula kad je u pitanju CR. Po ovoj statistici, glasam za CR.

ruzni rez i nije toliko ruzan vise jer se maltene i ne vidi...to je najmanji problem kod carskog reza.....CR je operacija, i kao i svaka operacija moze imati hiljadu posledica,...

ne daj Boze, ali sumovi srca kod beba i masa drugih stvari kasnije se iskjucivo povezuju sa CR. raspitaj se kod nekog dobrog DR da li je CR toliko bezazlen i da li ga treba preferirati u svakom slucaju pa cak i kad je sve savrseno...da ne pricam i o oporavku posle CR. znam masu njih koje nisu htela da cuju za prirodan porodjaj, a sad kad su se porodile CR-om proklinju sebe i dan kad su takvu glupost izjavile ....tako da nema pravila.....neko ustane odmah, boli i to je to, a neko se ubija vrtisteci od bola i nemoci da uziva sa svojoj bebom tih prvih dana....u svakom slucaju, ja sam uvek za to da se radi ono sto se mora i sto je najbolje za odredjeni slucaj.....i naravno da to odluci dr jer zato ga i imamo i placamo, zar ne? inace bi se sve same u kuci poradjale

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

marina , ako imas para, drace ti i kozu ako je to tvoja zelja :)....e sad koliko je dr kompetentan u svojoj struci i koliko je covek, je druga stvar.....ovde grkinje placaju smestaj u privatnim bolnicama sa porodjajem i do 10 000 evra jer samo tu mogu da izaberu i zakazu CR, iako je sve ok....sta reci....ali dobro ne treba osudjivati nikoga.

samo da nam bebe budu zive i zdrave.

Naravno, pa znas kako kazu "ovce su za sisanje" :) Zato je danas jedna od najgorih bolesti TRUDNOCA :D Naplase te odmah u startu, te bolovi, te rizici i koji ti prete i koji ti ne prete, te testova sto i jedan (cak i kad je dabl dobar oni te posalju i na tripl), pa ti onda tako sludjena i poplasena (da ne pricamo o tome koliko je drugo stanje stvarno drugo, pa te je "tesko" zaplasiti) i onda oni koji imaju love daju, a oni koji nemaju pozajme - otuda i nepotrebni CR! Pa vecina zena se boji da nece preziveti porodjaj - neke zbog bolova, druge zbog "savesnih" lekara (kojih na nesrecu ima mnogo)!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ala si se ti uplašila porođaja!!!! Ni je to baš tako kao što čuješ od nekih žena. Nije carski rez tako lep, i o njemu mogu da se čuju jezive priče.

Plasim se za bebu, a bolece me i ovako i onako, toga sam savrseno svesna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Plasim se za bebu, a bolece me i ovako i onako, toga sam savrseno svesna.

Ja potpuno podrzavam mogucnost zene da izabere izmedju prirodnog porodjaja ili carskog reza ili epidurala ili porodjaja u vodi ili porodjaja u kuci,prisustva muza ili ne.To je MOJ porodjaj i ja hocu da ga dozivim onako kako JA hocu :-) Moj najsladji decak sada ima 6 meseci i 4 nedelje:-) Pozdrav svim buducim mamama i punooo srece na porodjaju ma kako se poradjale :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

evo i moje price...termin mi je po velicini bebe bio 9.sep,a po prvoj menstruaciji 19.sp,uglavnom presla sam termin.. 23.sep...u 10 sati stavili su mi vaginaletu,u 12....su mi pocele strasne kontrakcije na svaka 3 min...u 5 su me spustili u porodiliste...pregledali 1 prst sam bila otvorena,vrate me na 4. sprat....u 8 h mi pukne vodenjak...stave me na ctg kontrakcije nikad jace....sestra se iscudjavala....dodje doktor po mene i opet u porodiliste spreme me za porodjaj,ajde na pregled...1 i po prst otvorena....odvede me babica do hodnika iza boksova da cekam da se oslobodi krevet...a to sto su 2 kreveta bila prazna nema veze....stojim na hodniku sama,45 min nigde nikoga,crkavam od kontrakcija,sve mi je vise muka...provirim u neki boks...i vidi me doktor..poceo da se dere na sve redom sto me nisu stavili u krevet ,sto su me ostavili na hodniku....ukljuce mi indukciju...pocnem i da povracam....ukljuce mi i infuziju,zatrazim ja i epidural,nisam mogla vise da trpim bolove,oko 23/23 i 30 dodje anesteziolog namesti mi epidural....mnogo mi je bilo lakse....spavala sam izmedju svake kontrakcije....do 4 ujutru sam se otvorila 4 prsta....i tada su konacno odlucili da idem na carski....a da pokrenuli su sve hitno jer afi ili kolicina vode bio na poslednjem ultrazvuku 60....porodili su me u 4 i 20...beba je jedva prodisala,zaradila je neku bakteriju,a kasnije i ja pa smo duze lezale u bolnici.....a da zaboravih da kazem da sam se porodila u NARODNOM FRONTU....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Za neke trend,za mene nuznost,nazalost...Cijelu trudnocu odrzavala sam lijekovima,najvise Gynipral-om...Termin je bio 4-og marta kada sam i primljena u bolnicu.Prepidil gel,balon kateter,ko zna koliko indukcija,pet puta na porodjajnom stolu sam bila i nista...Bilo je indicija za prirodan porodjaj s obzirom da glavica Bebe je prednjacila,pukao vodenjak,ali samo 7cm sam bila otvorena...da bi 6-og marta porodila se carskim rezom i donijela na svijet Naseg Andjela...Iskreno,jako mi je tesko sto se ne sjecam tog najsvetijeg cina...Donijeli su mi Bebu kad sam bila "paralizovana" sto fizicki,sto psihicki...zato preporucujem svim buducim Mamama da nemaju cega da se plase i da ne zahtjevaju carski ukoliko nema potrebe za tim...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Blizi mi se termin i ne znam ni sama sta mi je bolje carski ili prirodni porodjaj. Dvoje djece sam rodila prirodnim putem ali sam tada imala 20/25 god, a sada 36. Prvo odrzavana trudnoca od 4-5sedmice, drugo dobila strasne vene na preponam, pa dobih i kilu ispod stomaka, imam i vel.diotriju a i ove godine da ne zanemarujemo. I sta sad da radim prirodno ili carski? Doktor bi da pokusa prirodno, meni bas to "da pokusa" nije obecavajuce, a sa druge strane prelijep je dozivljaj druziti se sa bebom jos dok joj i pupcana vrpca nije prekinuta. E bas ne znam, sta je ovdje pravo rjesenje, a cini mi se da ne zna ni ljekar :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja potpuno podrzavam mogucnost zene da izabere izmedju prirodnog porodjaja ili carskog reza ili epidurala ili porodjaja u vodi ili porodjaja u kuci,prisustva muza ili ne.To je MOJ porodjaj i ja hocu da ga dozivim onako kako JA hocu :-) Moj najsladji decak sada ima 6 meseci i 4 nedelje:-) Pozdrav svim buducim mamama i punooo srece na porodjaju ma kako se poradjale :-)

po toj logici dr ti nije ni potreban, zar ne?! jer carski rez je klasicna operacija, ne kontam kako bi neko ko nije strucno lice mogao da donosi odluke o tako necem....ali opet svako ima svoje misljenje i tu nema polemike...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

po toj logici dr ti nije ni potreban, zar ne?! jer carski rez je klasicna operacija, ne kontam kako bi neko ko nije strucno lice mogao da donosi odluke o tako necem....ali opet svako ima svoje misljenje i tu nema polemike...

I povecanje grudi i liposukcija su ozbiljne operacije, pa se opet izvode na zahtev pacijenta :) kad lekari budu radili svoj posao odgovorno, prepusticu im pravo odluke, a ne da ekspermentisu na meni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I povecanje grudi i liposukcija su ozbiljne operacije, pa se opet izvode na zahtev pacijenta :) kad lekari budu radili svoj posao odgovorno, prepusticu im pravo odluke, a ne da ekspermentisu na meni.

Ne valja ti poređenje. Ne možeš porediti CR sa liposukcijom.

Ja razumem tvoj strah, ali CR bi trebao da bude alternativa prirodnom porođaju, SAMO u koliko rizik po majku i bebu prevazilazi rizik CR-a.

A rizik CR-a nije mali. Ima dosta primera koji to mogu da potvrde. Neću da pišem ovde šta sam srela u bolnici dok sam bila, jer ne želim nikoga da plašim.

Treba da se opustiš.

Naravno ako je tvoj strah od prirodnog porođaja na nivou patološkog, onda treba da tražiš CR, jer i to je jedna od indikacija za njega.

I nije prosto tačno da su u Betaniji nestručni i nemarni.

Mislim, pošto se bojiš nemara, najbolje je da nađeš "vezu" i tako sebi osiguraš da će ti biti pruženo ono što je najbolje za tebe i bebu.

Ako postoje uslovi, za bebu je najbolje da na svet dođe prirodnim putem, uz "vezu" bićeš mirnija i sigurnija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja sestra od strica je imala dva porodjaja. Prvi je bio CR a drugi prirodan. Kaze da su bolovi podjejdnaki - nema neke razlike.... Boli pa boli... Vazno je da beba i mama sacuvaju zdravlje i zivot...

Prvi put je isla na CR jer se nije otvarala. Ona misli da joj je to od Giniprala... Nijej jedini slucaj da se zbog produzenog uzimanja giniprala grlic materice jednostavno ne otvara. Cula sam da je neophodno bar nedelju dana pre porodjaja prestati sa uzimanjem giniprala da bi se smanjio nivo leka u organizmu i da bise opustio grlic materice... Naravno, ja sam laik i to neiskusan, pa samo prepricavam tudja misljenja i iskustva...

Sto se mene tice, volela bih da odem na prirodan porodjaj... Ne zelim da prespavam rodjejnje svojih beba... ili pak da ih docek na ovaj svet svesna ali sa otvorenom rupom nastomaku (ukoliko bi bila parcijalna anestezija)...

Razumem sve mame koje se boje prirodnog porodjaja... Ipak mislim da je bolje prirodnim putem ukoliko nema adekvatnih indikacija, koje se ticu cuvanja zdravlja bebe i majke

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I povecanje grudi i liposukcija su ozbiljne operacije, pa se opet izvode na zahtev pacijenta :) kad lekari budu radili svoj posao odgovorno, prepusticu im pravo odluke, a ne da ekspermentisu na meni.

phoenix je rekla sve umesto mene. ne bih da ponavljam!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne valja ti poređenje. Ne možeš porediti CR sa liposukcijom.

Ja razumem tvoj strah, ali CR bi trebao da bude alternativa prirodnom porođaju, SAMO u koliko rizik po majku i bebu prevazilazi rizik CR-a.

A rizik CR-a nije mali. Ima dosta primera koji to mogu da potvrde. Neću da pišem ovde šta sam srela u bolnici dok sam bila, jer ne želim nikoga da plašim.

Treba da se opustiš.

Naravno ako je tvoj strah od prirodnog porođaja na nivou patološkog, onda treba da tražiš CR, jer i to je jedna od indikacija za njega.

I nije prosto tačno da su u Betaniji nestručni i nemarni.

Mislim, pošto se bojiš nemara, najbolje je da nađeš "vezu" i tako sebi osiguraš da će ti biti pruženo ono što je najbolje za tebe i bebu.

Ako postoje uslovi, za bebu je najbolje da na svet dođe prirodnim putem, uz "vezu" bićeš mirnija i sigurnija.

Phoenix svaka ti je zlatna ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala Bogu pa danas trudnice mogu da izaberu kako ce se poroditi: s bolovima, bez bolova, prirodnim ili operativnim putem.Ja cu se poroditi carskim rezom, jer smartam da je on bezbedniji za bebu i nije mi vazno kako cu se ja osecati posle toga, svaki bol moze da se istrpi.Najvaznije je da vas porodi doktor koji ima iskustva, jer ukoliko vas poradja neko ko nema iskustva ili mu je sve jedno kako ce se sve zavrsiti, zaista tada nije vazno kako cete se poroditi, jer i ovako i onako moze doci do komplikacija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.