Krvna grupa

odgovora

Objavljeno

NASLEĐIVANJE krvnih grupa

Drage mame, nadam se da me nećete pogrešno shvatiti, pokušaću ukratko i jednostavno objasnim kako se nasleđuju krvne grupe i rezus faktori.

Kao što sve već sigurno znate svaka osoba ima 46 hromozoma, 23 je nasledila od majke a 23 od oca (pa se kaže i da čovek ima 23 para hromozoma). Na jednom od tih hromozoma koji smo nasledili od majke nalazi se i "gen za krv.grupu". NA istom takvom hromozomu koji nasleđujemo od oca nalazi se isto "gen za krvnu grupu". Znači i od oca i od majke se nasleđuje po jedan "gen za krv.grupu". Postoje 3 oblika ovog gena (stručno aleli), to su A, B i O (nulta).

Ukoliko osoba ima alele AA ili AO kaže se da ima A krvnu grupu. Slično, osoba sa alelima BB ili BO ima B krvnu grupu. Ukoliko individua od jednog roditelja nasledi A alel a od drugog B alel imaće AB krvnu grupu. Da bi neko imao O krvnu grupu mora i od oca i od majke da nasledi po O alel. Imajući ovo u vidu sledeće kombinacije krvnih grupa su moguće:

roditelj 1 A krv.grupa (AA ili AO)

roditelj 2 A krv.grupa (AA ili AO)

deca: AA, AO ili OO

roditelj 1 B krv.grupa (BB ili BO)

roditelj 2 B krv.grupa (BB ili BO)

deca: BB, BO ili OO

roditelj 1 A krv.grupa (AA ili AO)

roditelj 2 B krv.grupa (BB ili BO)

deca: AB, BO, AO, OO

roditelj 1 A krv.grupa (AA ili AO)

roditelj 2 O krv.grupa (OO)

deca: AO, OO

roditelj 1 B krv.grupa (BB ili BO)

roditelj 2 O krv.grupa (OO)

deca: BO, OO

roditelj 1 O krv.grupa (OO)

roditelj 2 O krv.grupa (OO)

deca: OO

pišem ovo "iz glave" nadam se da nešto nisam zaboravila. slobodno pitajte za pojašnjenje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nasleđivanje rezus faktora

Na jednom od hromozoma koji smo nasledili od majke nalazi se i "gen za rezus faktor". Na istom takvom hromozomu koji nasleđujemo od oca nalazi se isto "gen za rezus faktor". Znači i od oca i od majke se nasleđuje po jedan "gen za rezus faktor". Postoje 2 oblika ovog gena (stručno aleli), to su + i -.

Ukoliko osoba ima alele +- ili ++ kaže se da ima + rezus faktor. Da bi neko imao - rezus faktor mora i od oca i od majke da nasledi po - alel. Imajući ovo u vidu sledeće kombinacije rezus faktora su moguće:

roditelj 1 - rezus faktor (--)

roditelj 2 - rezus faktor (--)

deca: --

roditelj 1 - rezus faktor (--)

roditelj 2 + rezus faktor (++ ili -+)

deca: --, -+

roditelj 1 + rezus faktor (++ ili -+)

roditelj 2 + rezus faktor (++ ili -+)

deca: ++, -+, --

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jel bi to znacilo da ako sam ja A a mm 0, bebac moze da bude ili A ili 0 ?:huh: Inace nismo mu radili Krvnu grupu pa me bas zanima :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nasleđivanje rezus faktora

Na jednom od hromozoma koji smo nasledili od majke nalazi se i "gen za rezus faktor". Na istom takvom hromozomu koji nasleđujemo od oca nalazi se isto "gen za rezus faktor". Znači i od oca i od majke se nasleđuje po jedan "gen za rezus faktor". Postoje 2 oblika ovog gena (stručno aleli), to su + i -.

Ukoliko osoba ima alele +- ili ++ kaže se da ima + rezus faktor. Da bi neko imao - rezus faktor mora i od oca i od majke da nasledi po - alel. Imajući ovo u vidu sledeće kombinacije rezus faktora su moguće:

roditelj 1 - rezus faktor (--)

roditelj 2 - rezus faktor (--)

deca: --

roditelj 1 - rezus faktor (--)

roditelj 2 + rezus faktor (++ ili -+)

deca: --, -+

roditelj 1 + rezus faktor (++ ili -+)

roditelj 2 + rezus faktor (++ ili -+)

deca: ++, -+, --

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

MOLIM TE LENA SAMO MI POJASNI JER NE RAZUMEM MOJU SITUACIJU --- OVAKO SUPRUG JE A+ , JA 0+ A KCERKA B+. KAKO JE TO MOGUCE UOPSUOPSTE. PUNO HVALA UNAPRED !!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

a šta kad je jedan roditelj A, a drigi AB?...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

a šta kad je jedan roditelj A, a drigi AB?...

Da, AB se uopšte ne pominje. Šta ako je jedan roditelj AB, a drugi B?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zdravo Lena,

hvala puno na jednostavnom objasnjenju.

Imam jedno pitanje vezano za krvne grupe.

I ja i moj suprug smo B+ krvna grupa.

Jos prije vjencanja su nas upozorili da provjerimo da li se nase krvne grupe "podudaraju". Navodno postoje ljudi koji npr. zbog toga ne mogu da imaju potomstvo ili je problematicno iznjeti trudnocu. Iskreno nisam sigurna da li su to samo neke price ili to zaista igra neku ulogu. Moja doktorica je rekla da jedini problem moze da bude razlicit RH faktor, alo posto smo i ja i muz +, rekla je da je to ok.

Da li mozes da mi kazes nesto vise o tome?

PS. Ja jos uvijek nisam trudna, ali polako se pripremam za too i pokusavam da dobijem odgovore na mnoga pitanja.

Hvala puno!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zdravo Lena,

hvala puno na jednostavnom objasnjenju.

Imam jedno pitanje vezano za krvne grupe.

I ja i moj suprug smo B+ krvna grupa.

Jos prije vjencanja su nas upozorili da provjerimo da li se nase krvne grupe "podudaraju". Navodno postoje ljudi koji npr. zbog toga ne mogu da imaju potomstvo ili je problematicno iznjeti trudnocu. Iskreno nisam sigurna da li su to samo neke price ili to zaista igra neku ulogu. Moja doktorica je rekla da jedini problem moze da bude razlicit RH faktor, alo posto smo i ja i muz +, rekla je da je to ok.

Da li mozes da mi kazes nesto vise o tome?

PS. Ja jos uvijek nisam trudna, ali polako se pripremam za too i pokusavam da dobijem odgovore na mnoga pitanja.

Hvala puno!

ja sam A+ kao i moj suprug i prilikom trudnoce su mi rekli da nema potrebe za strah niti bilo kakve analize jedino da smo + i - onda se proverava.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj muz je A+, ja sam O-. Nas sin je O+. Poznato mi je da se rezus faktor uglavnom nasledjuje sa muske strane. Meni je to bilo veoma bitno s obzirom da sam ja imam - rezus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj muž je O+, ja O-, sin O+. Celu trudnoću sam proveravala antitela i primila Rhogam na kraju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj muz i ja smo 0+ tako da bi trebalo da je i sin 0+ :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja O- ,mm A+,Lea A- Takodje sam proveravala antitela na 3 nedelje,ali mi nisu dali rogam po porodjaju jer beba ima negativan rezus faktor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam 0- muž A+, oba deteta 0+. U prvoj trudnoći su mi se pojavila antitela ali je sa bebom bilo sve u redu. Rekli su mi da će biti problem za drugu trudnoću ali srećom nisu bili upravu. U drugoj trudnoći antitela se nisu značajno povećala iako je beba RH +. Dete je rođeno bez antitela u krvi, potpuno zdravo. Svaki organizam je svet za sebe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj muž je O+, ja O-, sin O+. Celu trudnoću sam proveravala antitela i primila Rhogam na kraju.

potpuno isto prica!!!sa istim grupama i rezusima :)

osim sto sam ja rogham primila posle amniocinteze , kao i u 7.mesecu (jer je ovde takva procedura), plus posle porodjaja....kukuuuuu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod nas je podeljeno-ćerka ima tatinu krvnu grupu, a sin moju. Ali kod mene je malo čudno- Moj tata je A+, mama AB+, a ja O+. Kada sam pitala doktorku da li je to moguće i da nije neka greška, rekla mi je da pitam mamu ko mi je stvarno otac!? Ostala sam bez reči, ali naravno nema sumnje ko mi je otac, jer potpuno ličim na njega. :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

potpuno isto prica!!!sa istim grupama i rezusima :)

osim sto sam ja rogham primila posle amniocinteze , kao i u 7.mesecu (jer je ovde takva procedura), plus posle porodjaja....kukuuuuu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovako i treba da bude. Trudnica koja ima negativan rezus faktor ( a njen muž pozitivan) treba da primi rogham ako ima neku intervenciju u tudnoći, teži pad ili slično. Isto tako treba da primi ovaj lek oko 28. nedelje i nakon porođaja. Meni su se pojavila antitela pri kraju prve trudnoće jer mi niko nije rekao da treba da primim rogham u 7. mesecu. Rh antitela su veoma opasna za svaku sledeću trudnoću. Ali hvala Bogu kod mene se sve završilo odlično.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovako i treba da bude. Trudnica koja ima negativan rezus faktor ( a njen muž pozitivan) treba da primi rogham ako ima neku intervenciju u tudnoći, teži pad ili slično. Isto tako treba da primi ovaj lek oko 28. nedelje i nakon porođaja. Meni su se pojavila antitela pri kraju prve trudnoće jer mi niko nije rekao da treba da primim rogham u 7. mesecu. Rh antitela su veoma opasna za svaku sledeću trudnoću. Ali hvala Bogu kod mene se sve završilo odlično.

e dobro je da se sve ok zavrsilo...a ja sam jos kukala sto moram sto puta da primim antitela..... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovako i treba da bude. Trudnica koja ima negativan rezus faktor ( a njen muž pozitivan) treba da primi rogham ako ima neku intervenciju u tudnoći, teži pad ili slično. Isto tako treba da primi ovaj lek oko 28. nedelje i nakon porođaja. Meni su se pojavila antitela pri kraju prve trudnoće jer mi niko nije rekao da treba da primim rogham u 7. mesecu. Rh antitela su veoma opasna za svaku sledeću trudnoću. Ali hvala Bogu kod mene se sve završilo odlično.

Ja sam isto čula da je nekim lekarima praksa da oko 28. nedelje trudnica sa negativnim resus faktorom primi rogham i baš zbog toga pitala sam dva lekara - oba su mi rekla da je to uglavnom na zapadu praksa, ali da kod nas to samo neki lekari preporuče. Nisam se puno uzbuđivala jer je jedna od dr koja mi je dala tu informaciju načelnica Betanije, pa nisam sumnjala u njenu stručnost.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam isto čula da je nekim lekarima praksa da oko 28. nedelje trudnica sa negativnim resus faktorom primi rogham i baš zbog toga pitala sam dva lekara - oba su mi rekla da je to uglavnom na zapadu praksa, ali da kod nas to samo neki lekari preporuče. Nisam se puno uzbuđivala jer je jedna od dr koja mi je dala tu informaciju načelnica Betanije, pa nisam sumnjala u njenu stručnost.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da ipak treba insistirati da se primi rogham u 28. nedelji. Kad se pojave antitela onda je kasno jer ostaju za ceo život. Bolje je ne rizikovati Ne budite lenje već primite rogham. Nemojte da dozvolite da se kajete kao što sam ja. Da je bar imao ko da mi kaže

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da ipak trba insistirati da se primi rogham u 28. nedelji. Kad se pojave antitela onda je kasno jer ostaju za ceo život. Bolje je ne rizikovati Ne budite lenje već primite rogham. Nemojte da dozvolite da se kajete kao što sam ja. Da je bar imao ko da mi kaže.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da ipak treba insistirati da se primi rogham u 28. nedelji. Kad se pojave antitela onda je kasno jer ostaju za ceo život. Bolje je ne rizikovati Ne budite lenje već primite rogham. Nemojte da dozvolite da se kajete kao što sam ja. Da je bar imao ko da mi kaže

slazem se sa tobom....nije za dzabe svuda to uvedeno.....a znam i da su u bgdu moje dve drugarice isto primile u 28.nedelji rogham, tako da nije samo na zapadu to praksa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam 0- muž A+, oba deteta 0+. U prvoj trudnoći su mi se pojavila antitela ali je sa bebom bilo sve u redu. Rekli su mi da će biti problem za drugu trudnoću ali srećom nisu bili upravu. U drugoj trudnoći antitela se nisu značajno povećala iako je beba RH +. Dete je rođeno bez antitela u krvi, potpuno zdravo. Svaki organizam je svet za sebe.

KOD MENE JE OBRNUTA SITUACIJA,ja sam 0+ a muz 0-

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.