Zatvaranje fonatnele

odgovora

Objavljeno

Dragi roditelji,

Zanima me da li mozda neko ima iskustva sa ranim zatvaranjem fontanele kod beba i eventualnom operacijom? Moj sin ima 4,5 meseca,fontanele su takoreci zatvorene, i neurohirurg ga je uputio na CT glave, da bi utvrdio neophodnost operacije. Moram da naglasim da i ako je izgledom sasvim simetrican, oblik glavice je takav da postoji mogucnost da ona vise raste napred-nazad a manje bocno, i moguce je da je to zbog ranijeg zatvaranja savova.

Receno nam je da ukoliko je operacija neophodna, najbolje je izvesti je u izmedju treceg i sestog meseca. Takodje i pedijatar i hirurg tvrde da i ako sve to deluje pomalo zastrasujuce sama intervencija nije preterano obimna.

Ukoliko je neko eventualno prosao kroz slicno iskustvo, volela bih da cujem.

Veliko hvala unapred!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja cerka je rodjena sa sasvim uskom fontanelom, koju ja nikad nisam ni umela da napipam, toliko uskom. Pedijatrica ju je pipkala i pratila iz meseca u mesec, ona je ostajala tako uska ali se nije zatvarala i glavica je rasla normalno - znaci, oko 1cm mesecno u proseku.

I nama je receno da kod nekih beba mora da se radi operacija, ja sam bila uplasena i raspitivala se kako i sta, ali, eto, sada beba ima 11 meseci i prosli smo bez operacije. Fontanela je i dalje otvorena, glava raste normalno.

Evo sta sam ja uspela da saznam o tome. Jedini nacin da se utvrdi da li je sve ok je da prodje vreme i da se prati obim glave. Nijedan dr ne moze odmah da pogleda i prepipa fontanelu i da utvrdi treba li operacija ili ne - to se utvrdjuje samo kad rast glave stagnira neko vreme. Ako do stagnacije dodje, ide se na CT i/ili UZ i opet se neko vreme samo prati sta se desava.

Takodje, skoro nam je jedan dr rekao da su savovi, tj. njihova elasticnost, presudniji za normalan rast glave nego velicina fontanele i stepen/brzina njenog zatvaranja.

Ja sam merila obim glave mojoj cerki jednom u 15 dana, a dr na mesec dana i tako je prolazio mesec za mesecom. Vi idite na CT, pa ce neurohirurg ispratiti te rezultate i sigurno ostaviti jos vremena za bilo kakvu eventualnu odluku o hirurskom zahvatu. Ne moze to tako brzo da se odluci....

maksimama voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala mnogo,na brzom odgovoru.

U ponedeljak idemo na CT, pa cemo videti sta ce neurohirurg nakon toga da kaze!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Maksimama, ima li novosti?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ova tema je zatvorena za odgovore.

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.