Antidepresivi u trudnoci

odgovora

Objavljeno

Da li ima neko ko koristi antidepresive? Tacnije rivotril i eliceu? Ulazim u treci mesec pa bih volela da cujem i vasa iskustva o tome

Myam voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja koristim rivotril po potrebi zbog anksioznosti , ali sam počela tek u 8 mesecu trudnoce uz odobrenje lekara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pijem ga i ja zbog toga ali problem je u tome sto ja nisam uspela da se skinem sa lekova prva tri meseca trudnoce a ni ginekolog ni moj psihoterapeut ne znaju da mi kazu koliko je to stetno za plod

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Koju dozu dnevno pijes? Meni je jos pre trudnoce doktorka rekla da ga daje anksioznim trudnicama

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pjem 1/4 rivotrila od 2 mg i 5mg elicee to je jako mala doza

Ivanica85 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, meni je nekada malo 1/4 rivotrila kada me bas uhvati..

Pa sta su ti savetovali da radis?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa trebala sam prestati piti kad ostanem trudna ali ja nisam uspela jer sam bas zaglibila sa tim lekovima. Nisu mi nista rekli skinuli su odgovornost sa sebe i u izvestaju napisali da pijem na svoju ruku. Mada mi je doktorka rekla da ima zena koje su pile mnogo vece doze pa su ipak odrzale trudnocu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam za taj drugi lek, ali rivotril piju mnoge zene... Meni je rekla doktorka da smem od početka, ali ja nisam , tek sam sada u 9 uzela par puta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nadam se da ce sve biti ok

Ivanica85 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kako se osecas, da li ti lekovi pomazu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa i ne bas, bolje mi je u odnosu na to kako mi je bilo ali nije jos dobro. Jos me sad ubise ovi hormoni pa kad se sve to pomesa dodje mi da zadavim nekog :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mozete li da pisete o tome kako osecate svoju anksioznost?Mene hvata,ne dam se,ali mene hvata telesna koja onda stvara napetost,strah,ili je mozda obrnuto,od napetosti mi se misici stezu.Nikad nisam uspela da otkrijem sta je starije:).Juce sam vezbala divno 45 min,joga plus malo tegici,a onda time zeznula stvar jos vise,vrat i izmedju lopatica,blage vrtoglavice,napetost,prisilne misli...da se opustim,opustim,a stezem se jos vise,pa griza savesti,krivica,ocaj.Kada sam legla,uhvatilo me jos vise sve to,a onda pocnem da mislim o divnom coveku pored sebe,u glavi da pisem pricu o njemu,i uhvatim sebe da sam se opustila malo i da me vise toliko ne boli i koci...Znaci,iz glave je...Nas problem je fokusiranje na simptome!Treba ih ignorisati,smejati im se,podsmevati im se!Mene koci realna misicna ukocenost koja je jako duboka,kojoj nikakva profi masaza,struje,magneti,cuda,injekcije ne pomazu.I onda ocajavam jer nemam resenje.

Celu noc me je dragi pokrivao po ledjima,secam se,i znam da sam se jutros u snu nesto smejala,a on mi jutros to rekao (video je).Bili smo napolju,imala sam naocare,i suze su mi posle,da ga ne sekiram non stop.A posle su mi jer imam kapacitet da se iskreno zasmejem,cak i u snu, i to mi je stvorilo tugu pomesanu sa zeljom da prevazidjem te grozne,nerealne strahove.Uhvatilo me je da se plasim kako cu sutra sa bebom kad me uhvati zestoko ukocenje kao sada.Da li cu biti dobar primer svom detetu?Da li cu prenositi svoje strahove na nju?Veliki mislilac:)

Podelila sam te strahove sa muzem,on mi je rekao da ne sumnja da cu biti divna majka,i da je uz mene i u dobru i u zlu,i da se ne treba sada opterecivati sta ce biti,savladavacemo dan za danom.,Kao neko ko ne zna sta je strah,bar nerealni,ko stoji cvrsto na zemlji,i ko se za 3 godine nije 2 puta iznervirao,ja mu verujem,Verujem da zapravo tako i treba razmisljati kad si opusten.pISITE KAKO OSECATE STRAHOVE I NAPETOST,LAKSE JE KADA DELIMO OVDE SVOJE MISLI.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni su najgore te prisilne misli i preispitivanje svakog osecaja, i kada se osećam ok, sama prizovem loše stanje, koje se kod mene manifestuje teskobom, osecajem da cu poludeti , da ne znam sta cu sa sobom u tom trenutku i tako to... Sada pred kraj trudnoce mi je jos gore, strah od porodjaja, strah od toga da cu dobiti najvecu odgovornost u zivotu, postaću majka....I kada se sve skupi, pobegla bi od same sebe negde.... S tim sto ja kada sam anksiozna imam i agorafobiju :angry:

Jana78 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav svima,,

Ja se lecim od anksioznosti i napada panike vec par godina..pre cetiri meseca sam ostala u drugom stanju i ukinuli su mi terapiju..inace sam pila eliceu i rivotril.

sada su mi se svi strahovi i fobije vratili u mnogo vecem obimu nego ranije...

ne znam sta da radim...

u svemu tome podrsku muza nemam jer on nije uopste za to da se ponovo obracam lekaru smatra da je to sve od hormona...al ja ne mogu da se izborim sa tim...ne sama

svaki savet dobro dosao....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav svima,,

Ja se lecim od anksioznosti i napada panike vec par godina..pre cetiri meseca sam ostala u drugom stanju i ukinuli su mi terapiju..inace sam pila eliceu i rivotril.

sada su mi se svi strahovi i fobije vratili u mnogo vecem obimu nego ranije...

ne znam sta da radim...

u svemu tome podrsku muza nemam jer on nije uopste za to da se ponovo obracam lekaru smatra da je to sve od hormona...al ja ne mogu da se izborim sa tim...ne sama

svaki savet dobro dosao....

jeco, ima tema "Strahovi, anksioznost, panicni napadi", nisam sigurna tacno. Tu su zene delile iste brige koje tebe more a mnoge su se izborile bez terapije. Imas dobre knjige i savete. Mislim da treba da ides na terapije kod psihologa dok nisi na terapiji lekovima jer ces lakse sve ovo prebroditi i pripremiti se za novu ulogu. Strahovi su se vratili jer je ovo nesto novo i nepoznato, izborices ces i ti sa svim sto dolazi.

Venera voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Janisam nikada pila tu vrstu lekova,ali ti mogu dati savet,ni u jednoj trudnoci nisam popila nijedan lek znala sam od bolova od zuba da ne spavam po celu noc ali nisam cak ni ono sto se sme,jer ko mi garantuje da nesto nece ne daj boze krenuti po zlu,svaki lek ima svoja nezeljena dejstva,nervozna sam i ja ali znam kad se jednom krene s tim da nema kraja,opet bolji popij solju kamilice,misli pozitivno,misli na taj mali zivot sto raste u tebi,ipak je tebi prva trudnoca i normalni su svi strahovi,ali glavu gore i zelim ti da uspes da se izboris bez terapije,srecno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ipak su ovo tezi i jaci strahovi sto Jeca pereca opisuje, i takvo stanje ne bi trebalo da se trpi jer moze dovesti do jos gore situacije, a tek slede velike promene u zivotu. Zasto se morala terapija tako naglo ukinuti zar ne postoje zamene za vreme trudnoce ili manja doza?  

 Leni ti je dala dobar savet, i pocni da setas ili neke opustajuce vezbe da radis, npr. slaganje puzli je isto dobro za mentalno opustanje ili nesto slicno. 

leni i pupsik volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Koliko ja znam, naglo ukidanje antidepresiva u trudnoći je stetnije nego uzimanje istih. Obrati se lekaru, psihijatru, i razgovaraj sa njim, objasni situaciju i on će ti najbolje preporučiti sta da radiš. 

Sport je jako dobar za podizanje serotonina i lučenje endorfina, samo što ti sada trudna ne možeš baš sportu da se posvetis onako kako bi trebalo.

Vrlo dobro znam šta je anksioznost i zato ti ne dajem savete tipa "misli pozitivno i sve će proći". Nemoj da dozvolis da upadnes u začarani krug, a ako si upala već izlazi odatle brže bolje kako god. Ne razumem se u te lekove o kojima pričaš, ali obrati se lekaru i, ukoliko je neophodno, on će ti prepisati ono što možeš da uzimas.

Glavu gore. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

uvek sebi reci- kad su mogle sve zene,vala mogu i ja...da je to strasno,ne bi nijedna nikad rodila...i da,nije samo fora misli pozitivno...sedi,smiri se,i pitaj sebe cega se bojis.objasni to sama sebi.da li cu ja to moci? moci cu.priroda se postarala da budes majka.taj instinkt je duboko u tebi.kad te uhvate tako momenti,lezi,opusti se,ili kreni da radis nesto za sta znas da ti cini zadovoljstvo.nece odmah upaliti,ali drugi,treci put hoce...razgovaraj i objasnjavaj sama sebi sta je uzrok tvog straha,i polako ces ga objasniti,prihvatiti i prevazici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisu smeli da ti ukinu terapiju samo su trebali da ti daju zamenu koja sme u trudnoci a ima ih. To stanje nije bezazleno i 9 meseci je dug period plus hormoni, odvedi i muza kod psihologa i neka mu ona objasni ozbiljnost jer ti je neophodna njegova podrska. Najcesce se porodjaj zavrsava carskim rezom a ako bude potrebe da se nastavi terapija nakon porodjaja nazalost neces moci da dojis ali to nije tako strasno mleko se zameni a detetu je potrebnija ljubav i smirena majka. Pod hitno nadji psihologa, postoji i mnogo veca sansa za postporodjajnu depresiju i zato je potrebno pokrivanje terapijom. Drzi se trudi se da mislis pozitivno nemoj biti dugo sama,radi sta ti prija i pricaj o svojim osecanjima i stanjima stalno.

Kikiriki i Venera volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav svima,,

Ja se lecim od anksioznosti i napada panike vec par godina..pre cetiri meseca sam ostala u drugom stanju i ukinuli su mi terapiju..inace sam pila eliceu i rivotril.

sada su mi se svi strahovi i fobije vratili u mnogo vecem obimu nego ranije...

ne znam sta da radim...

u svemu tome podrsku muza nemam jer on nije uopste za to da se ponovo obracam lekaru smatra da je to sve od hormona...al ja ne mogu da se izborim sa tim...ne sama

svaki savet dobro dosao....

Ne znam kod kog si lekara isla do sada, ali jako, jako je vazno da nastavis da ides kod lekara u trudnoci u tvojoj situaciji. Ako mozes ikako sebi to da priustis, obavezno idi privatno. Postoje lekovi i prilagodjene doze koje se prepisuju u trudnoci, o tome vec lekar odlucuje, ali moje misljenje je da su bi ti razgovori o tegobama koje imas sa strucnim licem trenutno bili dragoceni.

Kikiriki, leni i Venera volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav svima, 

koristila sam seroxat a  bila sam  5. nedelja trudna. Nisam znala za trudnocu i nakon pregleda sam odmah prekinula. Moj ginekolog mi je tada rekao da to nije strasno za normalan nastavak trudnoce. Sad sam u 10. nedelji i potrazila sam misljenje jos jednog ginekologa, koji kaze da postoji mogucnost kardiovaskularnih deformacija kod deteta zbog upotrebe seroxata i  savetuje mi prekid trudnoce. Sta da radim? Da li je neko imao slicnih iskustava?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav svima, 

koristila sam seroxat a  bila sam  5. nedelja trudna. Nisam znala za trudnocu i nakon pregleda sam odmah prekinula. Moj ginekolog mi je tada rekao da to nije strasno za normalan nastavak trudnoce. Sad sam u 10. nedelji i potrazila sam misljenje jos jednog ginekologa, koji kaze da postoji mogucnost kardiovaskularnih deformacija kod deteta zbog upotrebe seroxata i  savetuje mi prekid trudnoce. Sta da radim? Da li je neko imao slicnih iskustava?

potrazila bih misljenje i treceg gin, i sacekala prvi ekspertski uz. U trudnocama i kojima su sa koristili lekovi uglavnom je "sve ili nista". Moze da bude ali najverovatnije nece. Mislim da taj gin nije dao bas najbolji savet jer je prekid trudnoce dovoljno tezak i za zenu koja se ne suocava sa ovakvim tegobama. Uvek treba pokusati naci neke alternative.

Potrazi misljenje kardiologa i jos jednog ginekologa. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da je bolje da sacekas za dve nedelje ekspertni ali kod drugog ginekologa ako mozes privatno na bolji aparat, bas detaljno pregledaju tako da ako slucajno postoji neka posledica verovatno ce se videti. Mislim da savet prekid trudnoce zbog postojanja mogucnosti nije uopste dobar savet mislim mogucnost postoji uvek. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.