Virsle, pastete i ostale mesne preradjevine

odgovora

Objavljeno

Kada ste vasoj deci poceli da dajete virsle, pastete i ostale mesne preradjevine? S obzirom da ni mm ni ja to ne jedemo (nismo neki ljubitelji) ni Lena ih ne jede ali se nekako najezim kada cujem da neko detetu od godinu dana daje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sigurna sam da je najbolje ne davati ih deci NIKADA...Moj muz sve te mesne preradjevine (ako ih i mozemo tako nazvati, ja bi ih radije nazvala "smece" od mesa) voli i jede, tako da i deca jedu. Ja sam u ovo svojih godina samo jednom probala parizer i nikada vise, a virsle mi se gade i kada njih vidim da jedu. Moji su negde oko druge godine (ne secam se tacno) poceli da jedu sva ta cuda, branila sam i odugovlacila sa pocetkom, ali uzalud... vole i to je...jos kad sin nabaca kecapa - bljak. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne dajemo ih nikada... Ni sami ih ne jedemo, osim domacih pasteta od ribe i povrca koju spremamo. Ne smatram da su zdravi i da bilo sta nutritivno imaju, tako da ih nemamo u kuci. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Takodje!Jos uvek su za dorucak i veceru zitarice i voce.Nadam se da te preradjevine nece ni jesti.Dokle god mogu da je kontrolisem i uticem na njenu zdravu ishranu bice tako...a posle ko zna

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj decak ima 20 mjeseci i za sada jos nista od toga nije probao. Ja licno volim virsle, pa ih kupim s vremena na vrijeme da me prodje zelja, ali mu ih ne namjeravam nuditi...ne namjeravam da mu ja otkrivam "cari" takve hrane, a kad ih otkrije u vrticu ili sa drugom djecom, pokusavacemo da ih ogranicimo na sto manje moguce...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ne namjeravam da mu ja otkrivam "cari" takve hrane, a kad ih otkrije u vrticu ili sa drugom djecom, pokusavacemo da ih ogranicimo na sto manje moguce...

Jaooooo vrtic...... Od ovoga mi se vec dize kosa na glavi!!!! Stvarno je neverovatno sta tamo sve deca jedu! :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jaooooo vrtic...... Od ovoga mi se vec dize kosa na glavi!!!! Stvarno je neverovatno sta tamo sve deca jedu! :angry:

Meni kazu da je sad situacija bolja sto se tice jelovnika, ali i dalje cujem tu i tamo da za dorucak jedu hljeb i kremic, virsle, salame razne isl.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi jedemo sve to. I Vuk.

Ne znam kad sam počela da mu dajem. Doskora je bilo samo za doručak, ali sada mi odbija za večeru pirinčane pahuljice i bilo šta na kašiku, hoće samo slano i ja stvarno nemam ideja pa mu dajem i za večeru paštetice ili viršlice, pavlake itd.

Nisam najsrećnija zbog toga, ali šta ću... bitno da nešto jede. Probam s vremena na vreme da mu dam čokolino ili tako nešto, ali čim vidi kašiku pošizi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja bih takodje da zaobidjemo suhomesnato koliko god bude moguce, ali sta da mu dam? Imate neki predlog? Sin mi ima godinu dana. Jede kasice zitne, zitne sa vocem i sl. hleb sa sirnim namazom. I nekeko samo to vrtim. Htela bih nesto novo da mu dam, a da vezba da zvace. Dajte neku ideju..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E pa to je to. I ja sam Vuku davala namaze na hlebčić da žvaće za doručak, a za večeru je jeo Milupine žitarice i to mi je bilo super. E onda je počeo da odbija večeru, ipak su one malo sladunjave a očigledno više voli slano, tako da sam počela da mu dajem ostatke od ručka ili eto, paštete i ostale gluposti. Čisto iz nedostatka izbora!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

predlozi za slanu veceru: palenta sa jogurtom/sirom/pavlakom, popara, hljeb (ja mu dajem razne varijante kukuruzni, razani, integralni) sa raznim sirnim namazima, sirom, kajmakom isl, kifle i pite sa sirom, mesom, zeljem, corbica, zapeceno povrce, jaja na razne nacine (moj najvise voli kada mu isprzim kao kajganicu na kajmaku)...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ništa od toga ne jedemo ni mi, pa neće ni on.

Nadam se da ću uspeti da ga koliko toliko edukujem na tu temu, pa da ćemo pre vrtića naučiti da takve stvari odbijamo ako nam ih neko nudi. Ista stvar je i sa grickalicama. Ništa od toga ne jede.

Voće, povrće i meso. To je uglavnom naša ishrana. Ni mleko ni mlećne proizvode mu ne dajem.

Nekako polako sam počneš da uviđaš koliko ima izbora bez obzira što jedan deo namirnica ne konzumira.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Izvini Phoenix sto te pitam, ali mi nesto nije jasno... Zasto mu ne dajes mlijecne proizvode (a vidim da ne pominjes ni zitarice)? Je li on nece, ili ti ne dajes ili nesto trece?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja mojima dajem palentu i griz skoro svaki dan.

Sada ima se svidja griz sa bananom,a palentu ima spremam na taj nacin sto prvo tu skuvam koprivu,zatim procedim,i u toj vodi kuvam palentu,posle dodam sir mladi i malo jogurta,obozavaju to.....

Probajte,naravno posolite,to je mnogo zdravo,pogotovo za decu koja imaju problem sa anemijom...

A za uzinu im napravim neki sendvicic,ili sa pasteticom,ili sa pavlakom,a ponekad skuvam virsle one wudy su sa curecim mesom,i oni ih vole,ali ne preterujem sa tim,mozda im dam jednom u 10 dana.

A imate i ona pileca prsa u crevu,jako su dobra,to ima dam da gickaju za drugu uzinu,i naravno jabukaaaaaaa!!!To je neizbezno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo moje cedoviste ne voli ni griz, ni sutlijas, ali zato palentu obozava. Kada je bio manji obozavao je palentu sa jabukom i kruskom. Upravo skuvam kao za kompot, pa u toj vodici zakuvam palentu i sve pomijesam! Obozavao je to! Znala sam da mu pravim razne kombinacije i sa povrcem, sa tikvicama,sa brokolijem - to je obozavao! Ali od kada je otkrio joguirt, samo je tako hoce i bas voli!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I Vuk je jeo palentu, ali sad kad vidi bilo šta na kašiku sem supice i čorbice, nema šanse da će pojesti.

Pavlakicu i razne namaze jede za doručak. Stalno se ponavlja jedno te isto, ali šta ću...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Izvini Phoenix sto te pitam, ali mi nesto nije jasno... Zasto mu ne dajes mlijecne proizvode (a vidim da ne pominjes ni zitarice)? Je li on nece, ili ti ne dajes ili nesto trece?

Dajem mu žitarice, ali mleko i mlečne proizvode mu ne dajem iz opredeljenja. Nisam naravno ništa na prečac odlučivala nego sam se tokom godina informisala o mleku (jer ga ni sama ne pijem od četvrte godine, a ni mm ga ne konzumira) i došla do zaključka da zaista više škodi nego što je uvreženo mišljenje da je zdravo i sve naj naj. Ima i na internetu zaista dosta da se pročita na temu mleka i mlečnih proteina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dajem mu žitarice, ali mleko i mlečne proizvode mu ne dajem iz opredeljenja. Nisam naravno ništa na prečac odlučivala nego sam se tokom godina informisala o mleku (jer ga ni sama ne pijem od četvrte godine, a ni mm ga ne konzumira) i došla do zaključka da zaista više škodi nego što je uvreženo mišljenje da je zdravo i sve naj naj. Ima i na internetu zaista dosta da se pročita na temu mleka i mlečnih proteina.

Za mlijeko sam i ja dosta citala oprecnih misljenja, mada ga i moj maleni ne voli. Ali za npr. jogurt sam citala samo pozitivne stvari i uglavnom ga svi ga preporucuju, zato sam te pitala. Hvala na info, bas me je interesovalo ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Za mlijeko sam i ja dosta citala oprecnih misljenja, mada ga i moj maleni ne voli. Ali za npr. jogurt sam citala samo pozitivne stvari i uglavnom ga svi ga preporucuju, zato sam te pitala. Hvala na info, bas me je interesovalo ....

Pa u principu, jogurt sadži isto što i mleko u nešto izmenjenom obliku. Ono što jeste dobro u jogurtu su probiotske kulture, ali i dalje sadrži mlečne proteine koji navodno mogu više štede da učine nego koristi. Probiotske kulture mogu da se kupe u apoteci u čistom izvornom obliku bez dodataka.

Takođe, mleko je tek na desetom mestu po količini kalcijuma. Ono što je važno jeste da kalcijum koji se unosi preko namirnica mora da ima "potporu" u magnezijumu koji vezuje taj kalcijum. Ako ravnoteža ne postoji, kalcijum slobodno "luta" po organizmu i nema mogućnost da se veže, a opet organizam to registruje kao nedostatak istog, pa ga vuče iz rezervi, odn. kostiju. To je jedan deo priče o mleku, onako lajički napisan. Čitala sam neke naučne studije o tome, ali nisam u mogućnosti da baš prenesem to znanje kako treba. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam neki ljubitelj virsli ali mm jeste tako da je zarazio i sina a i cerkicu. Trudila sam se da ne dodje to toga ali...Kupujemo pilece virsle one su kao bolje ma sve je to isto. A pastete, e jedno vreme smo kupovali samo argetu ali sada kupujemo u Matijevicu ne samo te pilece virsle vec i pilece pastete. Sin ih voli ali ja ne...ne dajem mu cesto ali sam trazi i obozava virsle sa kecapom...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja mom detetu ponekad dajem viršle, ali baš retko, i to uvek pileće... par puta sam joj dala i šunku... paštete i ove razne salame joj još nisam davala...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja Mina jede pastete.Virsle nece ni da vidi.Ja se trudim da ima svega dovoljno u ishrani-povrca,zitarica....(ona nece voce i tacka,cak ni banane) i gledam da nema aditiva ili u najmanjoj mogucoj meri,ali ne odbacujem striktno nista.Pojede nekad nesto i u Meku,nekad i picu....pa sta ima veze,ne opterecujem se.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sigurna sam da je najbolje ne davati ih deci NIKADA...Moj muz sve te mesne preradjevine (ako ih i mozemo tako nazvati, ja bi ih radije nazvala "smece" od mesa) voli i jede, tako da i deca jedu. Ja sam u ovo svojih godina samo jednom probala parizer i nikada vise, a virsle mi se gade i kada njih vidim da jedu. Moji su negde oko druge godine (ne secam se tacno) poceli da jedu sva ta cuda, branila sam i odugovlacila sa pocetkom, ali uzalud... vole i to je...jos kad sin nabaca kecapa - bljak.

A sad reč jednog diplomiranog inženjera prehrambene tehnologije koji je proveo 5 godina proizvodeći to jest rukovodeći proizvodnjom i pisanjem receptura za viršle, salame (barene kobasice), kobasice, paštete i ostalo "smeće" kako reče tamo neko.

Prvo da bi ste za neku hranu rekli da je slatka, slana, kisela, gorka... treba to i da probate, a da je nešto belo, crno, zeleno, sivo... treba i da svojim očima vidite.

Mene kao tehnologa u industriji mesa (sad ne radim u ind. mesa) strašno pogađa kada neko i neke osobe pišu dezinformacije, lažne informacije, neistinu o proizvodima od mesa. Ja sam radio u jednoj od najvećih i najpoznatijih industrija mesa u Jugoslaviji, a onda je firma otišla u stečaj i kupio je jedan privatnik koji se i pre toga bavio mesnom industrijom. Ono što mogu da kažem je samo za tu moju bivšu firmu i par velikih društvenih industrija mesa koja sam službeno obišao a koja sada ne rade jer su ih kupili privatna lica. Dok sam ja radio a to je bilo do 2004. godine, proizvode od mesa smo pravili od mesa.

Ako vas interesuje od čega se pravi salama evo jedne recepture: 1/4 meso II klase, 1/4 voda/led, 1/4 mlevene svinjske kožice, 1/4 masno tkivo to jest slanina bez kožica. kad se to dobro umeša dodaje se do 5% hidrirane soje (domaće), do 5% pšenično brašno (domaće), do 2% izolat soje (uvozi se iz Danske npr), kuhinjska so, beli luk u prahu (Kineski), fermentisani pirinač. Začin za tu salamu npr. začin za posebnu kobasicu, za viršlu i nitritna so koja služi za održavanje lepe crvene boje i dozvoljena je ali se mora napisati na deklaraciji proizvoda da je isti sadrži. Ti začini koji se dodaju su poslovna tajna proizvođača. a tu se nalaze razni mleveni začini. Salama se obari, ohladi i sutradan se uzima za kontrolu nasumično jedna salama i nas par tehnologa, šef proizvodnje i tehnički direktor i REPUBLIČKI VETERINARSKI INSPEKTOR, organoleptički to jest senzorno ispitujemo svojstva salame. Budu tu i kolege iz maloprodaje, komercijale. Ako neko ima primedbu na neko svojstvo salame, tehnolog odlazi u magacin i nasumično uzima nekoliko salama i donosi na kontrolu. Ako je sve u redu, pravi se zapisnik da je proizvod dobar. Jednu salamu metodom slučajnog uzorka šaljemo u našu laboratoriju, gde se određuje sadržaj masti, nitrita, belančevina i vode jer po specifikaciji na proizvodu mora pisati taj podatak a mi kontrolišemo da smo u granicama dozvoljenog. Još jedna salama ide u mikrobiološku laboratoriju gde se uzorak zasejava na podloge za plesan i bakterije. Ako je sve u granicama dozvoljenog proizvod ide na tržište, ali da bi i jedna salama napustila krug fabrike republički veterinarski inspektor daje svoj potpis. Mi, tehnolozi smo smo taj proizvod prvi probali i jeli i ako ne valja ne ide u prodaju, to jest ako je loš pa ja sam ga sam probao i neću dati da ide u prodaju i da ga jedu ljudi i deca.

E da to su bila ta vremena kada je društvena industrija mesa MORALA da uradi sve te analize da bi proizvod to jest salama otišla na tržište. Ali i tada i sad mini, male privatne industrije mesa, mesare, mesnice, privatne klanice, klaonice nisu to radile jer NISU PO ZAKONU MORALE da urade sve te analize. Vi sad izračunajte koliko se salama načne, iseče uzorkuje, koliko koštaju analize. a da bi slamu ispitao na plesni i bakterije imali smo mikrobiologa sa položenim stručnim ispitom, jer je on ovlašten da uzorak pregleda i da svoj potpis. A kada nas je mikrobiolog napustio i otišao u privatnu klanicu morali smo sve uzorke da šaljemo u Beograd u ovlaštenu laboratoriju sa ovlaštenim mikrobiolozima. I sad računajte koliko sve to košta. A pitanje za one koji su pisali zakone i propise u industriji mesa zašto su velike klanice društvene to bile u obavezi da urade a svi ostali nisu. Znači bilo koji mesar Vam napravi salamu i proda a Vi a i ja neznam šta ima u njoj. Jer ga propis ne obavezuje da uradi sve ove analize. Doduše ima i ozbiljnih mini klanica koje drže do renomea, ugleda i imaju zaposlenog tehnologa a povremeno pošalju svoje proizvode na analizi da bi sami sebe kontrolisali. To znam jer sam i ja kratko radio u jednoj takvoj maloj klanici.

Prvi rezime: nisu sve salame smeće. Ono što znam je da dok su postojale velike državne klanice svi su se proizvodi analizirali i znao se red u klaničnoj industriji. Tako da kada kupujete neku salamu kupujte od proverenog proizvođača koji ima veliku proizvodnju, čiji ste salamu već probali i dopada vam se, i od onog koji ima TEHNOLOGA. Tada Vam je veća verovatnoća da je salama dobra. Ja se ograđujem od mesara i klanica gde nisam bio i neznam kako se salama proizvodi. Hoću da kažem da se i meni desilo da kupim i probam salamu a ona ima izmenjena fizičko hemijsko organoleptička svojstva. To je zato što nije bilo kontrole u proizvodnji salame, to jest meso je bilo staro a mesar to jest gazda iliti vlasnik klanice kaže radniku pravi salamu od tog mesa a nema tehnologa da to iskontroliše i utiče da se ne pravi bilo koji proizvod od tog mesa. Na recepture tih salama koje nije pravio tehnolog nemam komentar. Možda mesar misli da može da se salama pravi i bez mesa samo od kožica,soje i vode...

Što se tiče polifosfata, mi ih nismo koristili jer su zabranjeni osim u proizvodima od masiranog mesa i ubrizganog mesa koje se masira u salamuri i u koje se ubrizgava salamura. Tu je dozvoljeno. U ostalim salamama nije dozvoljeno. Velike klanice se kontrolišu, a ko kontroliše dali neki mesar ili mala klanica polifosfat koristi ja neznam, a mislim da ih niko ne kontroliše, to jest ne uzima uzorke salama i šalje u laboratoriju da ispita salamu na sadržaj polifosfata i nitrita. Sećam se da sam jednom išao kao tehnolog na privredni sud ispred moje firme jer je u viršli bilo više belančevina od propisanog. Pošto znate da meso ima belančevine ja u viršlu stavio više mesa i kada je sanitarni inspektor uzeo viršlu iz prodavnice i dao je na analizu, ono viršla ima više belančevina od propisanog i ja sam bio novčano osuđen. Ovde može biti i zloupotrebe da se dodaje više soje od dozvoljenog i da to poveća procenat belančevina. Ti proizvodi sa polifosfatima koji su dozvoljeni u određenom procentu su npr. tost salama, šunkarica, stišnjena šunka itd. Ubrizgavanje salamure se vrši u vrat, pečenicu, slaninu...

E sad dođosmo i do paštete moje omiljene hrane. Pašteta se pravi od mesa. Da od mesa. Šta je tu čudno. Mislim ja kada sam pisao recepturu za paštetu ona je bila od mesa. E sad u kom procentu je bilo mesa to je posebno pitanje. Pašteta se pravi ovako: 15% usoljenog svinjskog ili goveđeg mesa II klase ili mašinski otkoštenog pilećeg mesa (MOM) ili pomešano sa usoljenim svinjskim mesom III klase a to su otkoštene svinjske glave, 15% usoljene svinjske jetre (džigerice), 30% slanine (pola je loj u goveđoj pašteti) 5% mlevenih svinjskih kožica i 35% vode. To se izmeša i doda začin za paštetu, smeša kuhinjske soli i nitritne soli, crni suvi luk, beli suvi luk i izolat soje. To se propusti kroz mikro kuter i puni i steriliše. A Vi mi sad recite šta je u toj pašteti "bljak". Ja je obožavam. To je bilo nekad. Napominjem da ne prave svi isto paštetu kao i salamu. Možda neki mesar koji nema tehnologa misli da može da se pravi pašteta i bez mesa samo od kožica. Tu se ograđujem. Kupujte proverene paštete od velikih proizvođača. E sad ima pretpostavljam i običnih malih mesara koji prave dobre i kvalitetne paštete. Ali dali ih on šalje na analizu. Ne. zato što se analize plaćaju a mali mesar ne mora po zakonu da daje na analize svoje proizvode osim poneko koji hoće da kontroliše sebe.

Ja svom sinu dajem sve prerađevine od mesa. Ali prvo ako mi je nešto sumnjivo kod salame, npr boja, miris, ukus ja prvi probam pa ako mislim da je u redu dam detetu da jede. Tako da smatram da deca treba sve da jedu, a ne mama ne jede paštetu pa neda i detetu. Navešću primer moje bratanice kad mi je bila u goste mi joj ispečemo jagnjetinu a ona kaže da to ne voli. Ja je pitam što je ne voliš zbog mirisa ukusa, muka ti bude, izbije ti alergija, gušiš se daviš se. A ona neeee. "Moja mama ne jede jagnjetinu pa ne jedem ni ja. Ne volim je IAKO JE NIKADA NISAM NI PROBALA???"

Rezime 2. Ja kao tehnolog - diplomirani inženjer prehrambene tehnologije već 20 (dvadeset) meseci tražim posao u struci a i van nje i sa srednjom školom u našoj žitnici Vojvodini i ne mogu da nađem posao, dok mnoge prehrambene firme proizvode i daju svoje proizvode za ljudsku ishranu na trište a da nemaju zaposlenog prehrambenog tehnologa.

http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/98170/Sed...garantuju-posao

http://www.tehnologijahrane.com/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ljubek, ako sam te dobro razumela pastete, virsle i sve ostale preradjevine od mesa su dobre i trebalo bi da dajemo svojoj deci ali SAMO one koje su napravili veliki proizvodjaci!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ako vas interesuje od čega se pravi salama evo jedne recepture: 1/4 meso II klase, 1/4 voda/led, 1/4 mlevene svinjske kožice, 1/4 masno tkivo to jest slanina bez kožica.

E sad dođosmo i do paštete moje omiljene hrane. Pašteta se pravi od mesa. Da od mesa. Šta je tu čudno. Mislim ja kada sam pisao recepturu za paštetu ona je bila od mesa. E sad u kom procentu je bilo mesa to je posebno pitanje. Pašteta se pravi ovako: 15% usoljenog svinjskog ili goveđeg mesa II klase ili mašinski otkoštenog pilećeg mesa (MOM) ili pomešano sa usoljenim svinjskim mesom III klase a to su otkoštene svinjske glave, 15% usoljene svinjske jetre (džigerice), 30% slanine (pola je loj u goveđoj pašteti) 5% mlevenih svinjskih kožica i 35% vode.

A Vi mi sad recite šta je u toj pašteti "bljak".

Bez uvrede al meni ovo boldirano ne samo da je "bljak" nego se totalno gadim i na pomisao da i sebi i detetu na tanjir serviram kozice, svinjske glave, lojevitu slaninu, II i III klasu bilo kog mesa i nesto sto je toliko puta i sve redom "usoljeno"! Pa zaboga zar nas ne uce da se so deci do godine UOPSTE ne stavlja u hranu, a nakon toga umereno. Sa ovako opisanim sadrzajem tek nikad necu kupiti ove mesne preradjevine...

Al to sam samo ja koja voli da parce mesa ubode i zagrize znajuci da nije mleveno, procesirano, termicki i bilo kako drugacije osim u mojoj rerni obradjeno... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.