Virsle, pastete i ostale mesne preradjevine

odgovora

Objavljeno

Ljubek, iskreno se nadam da ces uskoro naci posao u struci.Ali ja sigurno vise NIKADA necu ni pomirisati pastetu i slicne proizvode.A i ako pozelim samo cu pomisliti na masno tkivo,glave,kozice...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni celo posle podne nije dobro od nekog pileceg parizera! Ne znam sta mi je bilo pa sam ga jela ali mi je tako muka! Nije ni cudo kada u sve te stvari trpaju kojekakvo smece, neka mi Ljubek oprosti!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Најбоље би било да дјеца никад не дођу у прилику да пробају тај шљам од "назови хране".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bez uvrede al meni ovo boldirano ne samo da je "bljak" nego se totalno gadim i na pomisao da i sebi i detetu na tanjir serviram kozice, svinjske glave, lojevitu slaninu, II i III klasu bilo kog mesa i nesto sto je toliko puta i sve redom "usoljeno"! Pa zaboga zar nas ne uce da se so deci do godine UOPSTE ne stavlja u hranu, a nakon toga umereno. Sa ovako opisanim sadrzajem tek nikad necu kupiti ove mesne preradjevine...

Al to sam samo ja koja voli da parce mesa ubode i zagrize znajuci da nije mleveno, procesirano, termicki i bilo kako drugacije osim u mojoj rerni obradjeno... ;)

Slažem se potpuno sa ovim!

ljubek, nigde nisi pominjao aditive, a svi vrlo dobro znamo da ih u ovim mesnim prerađevinama ima koliko voliš.

Treba reći da postoje tri kategorije hrane - zdravo, neškodljivo (što je samo odsustvo pozitivnog) i škodljivo.

Uz kvalitet mesa koje se koristi za ove prerađevine plus aditivi koji su često na granici dozvoljenih, po mojoj slobodnoj proceni, ovu vrstu hrane treba da izbegavaju i odrasli a kamoli deca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Slažem se potpuno sa ovim!

ljubek, nigde nisi pominjao aditive, a svi vrlo dobro znamo da ih u ovim mesnim prerađevinama ima koliko voliš.

Treba reći da postoje tri kategorije hrane - zdravo, neškodljivo (što je samo odsustvo pozitivnog) i škodljivo.

Uz kvalitet mesa koje se koristi za ove prerađevine plus aditivi koji su često na granici dozvoljenih, po mojoj slobodnoj proceni, ovu vrstu hrane treba da izbegavaju i odrasli a kamoli deca.

I ja sam htela da pitam za aditive..

Ni voce ni povrce nije potpuno zdravo, puno je raznih hemikalija, a kamoli to usoljeno meso, nozice, iznutrice i sl. Ne mogu da kazem da uopste ne jedem suhomesnato, volim pecenicu i suvi vrat, ali mrzim salame! Moja beba je jos uvek mala, ali gledacu da ga naucim da jede zdravo i da koliko mozemo izbegavamo brzu hranu. Zalosno je to sto iako dete naucis na zdravu, domacu hranu, u blizini skola se nalaze sve same brze hrane gde prodaju tosteve, pljeskavice, picu, nabudzene kifle i sl. Deca vise ne nose od kuce uzinu, jer to nije "cool", nego se truju raznim aditivima i konzervansima.. Posle se cudimo sto deca postaju sve vise gojazna.. Pratimo americke trendove.. Malo se udaljih od teme.. sorry.. :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi pravimo sami pastetu od pilece dzigerice. Do duse, moj muz to voli da flambira sa konjakom :D, dodaje puter, pavlaku, majcinu dusicu i korijander od zacina. Jos nismo bebcu davali to jer i ovako sve dobro jede.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

nece jesti sve dok ja uticem na njegovu ishranu

ima ceo zivot pred sobom da se truje nezdravom hranom, sad kad ja odlucujem o tome, jesce samo zdravo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Aleksa voli da jede pastete,virsle,salame,navukli ga baba i deda..To je jeo ,kad je ima oko 1god. i danas jede,. I JA i mm volimo to,ali ne jedemo svaki dan,mladjem sinu to ne volim da dajem jer mu uvek dam nesto zdravije,jer on ne bira hranu,lici na mamu ,.. Ovde ima pasteta da se kupi u tubi sa dodatkom vitamina b12..Strariji sin jede,ali mladji bas i ne voli sve to,on vise voli da jede povrce,kuvano..I ZDRAVU HRANU, dok mi je stariji sin "alergican" na to.. Cak nece sad ni bananu da jede ,a mladji jede pa rastura, .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja bih takodje da zaobidjemo suhomesnato koliko god bude moguce, ali sta da mu dam? Imate neki predlog? Sin mi ima godinu dana. Jede kasice zitne, zitne sa vocem i sl. hleb sa sirnim namazom. I nekeko samo to vrtim. Htela bih nesto novo da mu dam, a da vezba da zvace. Dajte neku ideju..

Sa godinu dana može jdete već može svašta da jede!

Već sme:

- celo jaje, pečeno na kapljici ulja,

- kajmak (nama 2 pedijatra i jedna infektolog rekli da je sirni namaz gora varijanta, pa ga ne dajemo),

- gibanica

- špagete sa nekim sosom ( ovo još nismo probali),

- kačkavalj,

- domaće suvo meso (po malo šunka, pršut)

- pavlaku (ali ni nju ne savetuju do 2. godine da se koristi ne znam koliko, jer, sem masti, nema korisnog sadržaja),

- jedan pedijatar nam je savetovao tunjevinu (zbog aminokiselina, kao i ako dete ne unosi dovoljno mlečnih proizvoda)

- griz (ako nije užina)

-. sutlijaš

- palenta sa mlekom, jogurtom, kiselim mlekom...

zapravo već sme da jede što i drugi ukućani...

A uvek su tu čokolino, frutolino i razni drugi -lino proizvodi, žitne kašice i slično

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

e da, a jedan pedijatar nam je rekao da možemo baš nekad da sa 13 meseci klincu dajemo i salamicu neku (čujem hvale poli i onu milicu domaću), kao može i viršla baš nekad, ali ništa od toga nije dobio... niti će dok ne krene u vrtić ( a i to neće ako krene u privatni)

Ja se sve vreme trudim da mu dajem domaće, organsko voće i povrće, meso samo od proverenih farmi, kupujem ili na pijaci (čitaj : jurim seljake po kućama :D ) ili uzimam od rođaka sa sela... marketi i ostalo - ne...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cure sve sto je suseno i dimljeno je kancerogeno i za odrasle i za decu. Dal je domace ili iz fabrike- nema veze, bitan je nacin obrade i zna se da dimljenje nije dobro.

Ja seljacima ne verujem ama uopste dok god im inspekcija ne dolazi bar dvaput godisnje, i proverava sastav i proizvoda i zemljista. Toga u Sr nema, svi, ama bas svi stavljaju svasta da bi povecali prinose i boli ih uvo i za sebe/familiju/stalne musterije! Dal je u pitanju gramzivost ili neupucenost, jednostavno oni ne priznaju ni sebi ni drugima da ista lose rade. Imala sam prilike uveriti se kada je "familija" zaglavila sa inspekcijom zbog nehigijenski proizvedenih mlecnih proizvoda. :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cure sve sto je suseno i dimljeno je kancerogeno i za odrasle i za decu. Dal je domace ili iz fabrike- nema veze, bitan je nacin obrade i zna se da dimljenje nije dobro.

Ja seljacima ne verujem ama uopste dok god im inspekcija ne dolazi bar dvaput godisnje, i proverava sastav i proizvoda i zemljista. Toga u Sr nema, svi, ama bas svi stavljaju svasta da bi povecali prinose i boli ih uvo i za sebe/familiju/stalne musterije! Dal je u pitanju gramzivost ili neupucenost, jednostavno oni ne priznaju ni sebi ni drugima da ista lose rade. Imala sam prilike uveriti se kada je "familija" zaglavila sa inspekcijom zbog nehigijenski proizvedenih mlecnih proizvoda. :blink:

Mislim da nisi kompetentna da tako pricas u globalu i da budes tako izricita " svi,ama bas svi" jer nisi u pravu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Frižider i zamrzivač su izumi XX veka. Kako se čuvalo meso i povrće pre ovih izuma? Naravno sušenjem i dimljenjem. Ljudi su hiljadama godina jeli i šunke, pršute, sušenu ribu, sušeno povrće... i preživeli.

Salame, viršle, kao i ostali industrijski proizvedeni suhomesnati proizvodi sadrže aditive koji su nezdravi, nije problem u sušenju.

U svakom slučaju, smatram da ni suhomesnati proizvodi koji nisu industrijski proizvedeni nisu adekvatna hrana za bebe zbog velike količine soli koju sadrže.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mislim da ne treba preterivati ni u cemu pa tako ni u zabrani detetu da nesto jede,,,znam mame koje svojoj deci nisu ni smoki davale da probaju, pa deca jadna kad odu u skolu pojedu po 5 kesa odjednom jer su zeljna. gledam da se svi zdravo hranimo, ali mislim da od jedne pojedene virsle, 2-3 parceta prsute i slicnog jednom u nedelju dana nece nista da nam bude...generalno ne volim suhomesnato, ali znam da pojedem prsutu kad neko donese iz srbije....toliko od mene...luki dan ponekad da pojede parizer deciji koji je od teletine, ali to je jako retko, jer on i nije neka izjelica....nazalost nemam selo, pa svo voce i povrce kupujem po marketima....inace ne verujem u biolosko u marketima, mislim da je to dobar marketing, jer niko ne moze da me ubedi da moze jabuka koja izgleda kao plasticna, bez mirisa, da bude bioloska.

ali u svakom slucaju, ono sto sam rekla na pocetku, treba biti umeren u svemu....ne stvarati decu zeljnu nekim stvarima, ali ni ne kljukati ih nezdravom hranom....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da nisi kompetentna da tako pricas u globalu i da budes tako izricita " svi,ama bas svi" jer nisi u pravu

U pravu si draga, nisam. Trebalo je da kazem svi, ama bas svi na jugu Srbije koje je inspekcija u 2005-oj nahvatala sa neispravnim mesnim i mlecnim proizvodima i naterala da nose rukavice i bele mantile kada ih prodaju. Ili svi na cija se dobra i proizvodnju voca, povrca i uzgoj stoke i zivine na njima ne odnosi ovo:

"Da bi neko povrće bilo smatrano organskom hranom, ono mora biti odgajano uz poštovanje sledećih pravila:

1. Ne smeju se koristiti pesticidi, herbicidi ni slična sredstva.

2. Njiva na kojoj se uzgaja organska hrana mora biti najmanje tri protekle godine bez hemijskih sredstava.

3. Ta njiva mora imati i jasne granice, da biljke na njoj ne bi dolazile u dodir sa hemikalijama sa susedne njive.

4. Zabranjen je genetski inženjering - sve mora biti u skladu sa prirodom.

5. Problemi sa štetočinama rešavaju se prirodnim putem - postavljanjem zamki i mamaca; korišćenjem životinjskih vrsta koje su prirodni neprijatelji konkretnih štetočina.

Kada govorimo o proizvodima koji su uzgajani na ovakav nacin, sa sigurnoscu mozemo da kazemo da je svest populacije iz okruzenja na relativno niskom nivou. Uglavnom smo navikli da jedemo veliki drecavo crveni, tvrdi paradajiz iz "baste", medjutim potpuno smo nesvesni da je organski paradajz bledo crven i u vecini slucajeva mekan koji je nekoliko puta bogatiji prirodnim mineralima i solima nego onaj na ciji se rast genetski i hemijski utice. Krucijalno pitanje je da li smo spremni da platimo neznatno vise za svoje zdravlje ili cemo se i dalje zavaravati da jedemo zdravu hranu koja ima uticaj na vitalne funkcije svakog organizma?"

E ko zna za takvo dobro u Srbiji neka me ispravi. Bice mi neizmerno drago da cujem da postoji i bicu prva da tamo kupujem kada smo u komsiluku.

Frižider i zamrzivač su izumi XX veka. Kako se čuvalo meso i povrće pre ovih izuma? Naravno sušenjem i dimljenjem. Ljudi su hiljadama godina jeli i šunke, pršute, sušenu ribu, sušeno povrće... i preživeli.

E draga- tako sto se sveze meso spustalo u bunar da visi iznad vode na temperaturi od minus nesto (zavisno od dubine)! Pricao mi deka o nasem porodicnom bunaru! ;)

Al moj deka nije bio bombardovan sa 40 granata sa osiromasenim uranijumom u jednom danu i nije doziveo tu radijaciju pod mlade dane, i nije se borio sa ozonskim rupama, i u njegovo vreme pesticida i herbicida u hrani nije bilo. Tako da je doziveo 85, laka mu zemlja! Ja ne znam koliko cu, al cu da se potrudim da bude sto duze. Svi donosimo svoje odluke, posebno kad je "zdravlje koje na usta ulazi" u pitanju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E ko zna za takvo dobro u Srbiji neka me ispravi. Bice mi neizmerno drago da cujem da postoji i bicu prva da tamo kupujem kada smo u komsiluku.

E draga- tako sto se sveze meso spustalo u bunar da visi iznad vode na temperaturi od minus nesto (zavisno od dubine)! Pricao mi deka o nasem porodicnom bunaru! ;)

Al moj deka nije bio bombardovan sa 40 granata sa osiromasenim uranijumom u jednom danu i nije doziveo tu radijaciju pod mlade dane, i nije se borio sa ozonskim rupama, i u njegovo vreme pesticida i herbicida u hrani nije bilo. Tako da je doziveo 85, laka mu zemlja! Ja ne znam koliko cu, al cu da se potrudim da bude sto duze. Svi donosimo svoje odluke, posebno kad je "zdravlje koje na usta ulazi" u pitanju.

Moji baba i deda su doručkovali slaninu skoro svaki dan i živeli 85 i 86 godina. Dobro, ja ne smatram da je to zdrav način ishrane i moja beba još slaninu nije probala.

Što se tiče zagađenosti svega, potpuno si u pravu. Herbicidi, pesticidi, genetski modifikovana soja :( . Pitam se i kakvo meso jedemo s obzirom čime se hrane životinje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E draga- tako sto se sveze meso spustalo u bunar da visi iznad vode na temperaturi od minus nesto (zavisno od dubine)! Pricao mi deka o nasem porodicnom bunaru! ;)

Draga Micilici,

Verovatno nisi dobro slusala deku kad ti je pricao o bunaru jer ni u jednom bunaru nije temperatura ispod 0. U bunar se spustala hrana zbog stalne kostantne temparature od 4 d0 6 stepeni slicno frizideru i tu su se razvijale budji koje su bile svojevrstan prirodni konzervans. Ako kazes da je temperatura ispod 0 to su onda bile ledenice, prostorije koje su koristili mesari, ukopane u zemlji i preko zime punjene ledom i snegom, takve ostave su imale minus preko cele godone.

Da li znas da savremene farme krava zamenjuju obrok koncetrovanim hranivima, ali doslovno koncetrovanim (umesto obroka tableta).

Da li se secas (a nije davno bilo) bolesti ludih krava?

Sigurno si cula za ovcu Doli?

To nam sve dolazi sa Ostrva, a mislim da su imali udela i u pticijem gripu.

Imam tu srecu da zivim na selu povrce, meso, mleko imamo iz sopstvene proizvodnje tako da znamo tacno sta jede nase dete i koliko je to zdravo.

Da li si ti nekad ubrala paradajz, papriku, grasak, krompir, tikvicu, kelerabu, i dala detetu da jede Ili je dovoljno da pise ,,organic food" pa da im poverujes?

Molim te da ne pises vise u globalu i da ne budes tako izricita jer nisi u pravu.

Drugarski pozdrav ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E draga- tako sto se sveze meso spustalo u bunar da visi iznad vode na temperaturi od minus nesto (zavisno od dubine)! Pricao mi deka o nasem porodicnom bunaru! ;)

Draga Micilici,

Verovatno nisi dobro slusala deku kad ti je pricao o bunaru jer ni u jednom bunaru nije temperatura ispod 0. U bunar se spustala hrana zbog stalne kostantne temparature od 4 d0 6 stepeni slicno frizideru i tu su se razvijale budji koje su bile svojevrstan prirodni konzervans. Ako kazes da je temperatura ispod 0 to su onda bile ledenice, prostorije koje su koristili mesari, ukopane u zemlji i preko zime punjene ledom i snegom, takve ostave su imale minus preko cele godone.

Da li znas da savremene farme krava zamenjuju obrok koncetrovanim hranivima, ali doslovno koncetrovanim (umesto obroka tableta).

Da li se secas (a nije davno bilo) bolesti ludih krava?

Sigurno si cula za ovcu Doli?

To nam sve dolazi sa Ostrva, a mislim da su imali udela i u pticijem gripu.

Imam tu srecu da zivim na selu povrce, meso, mleko imamo iz sopstvene proizvodnje tako da znamo tacno sta jede nase dete i koliko je to zdravo.

Da li si ti nekad ubrala paradajz, papriku, grasak, krompir, tikvicu, kelerabu, i dala detetu da jede Ili je dovoljno da pise ,,organic food" pa da im poverujes?

Molim te da ne pises vise u globalu i da ne budes tako izricita jer nisi u pravu.

Drugarski pozdrav ;)

Draga Baco, hvala na drugarskom pozdravu i dobronamernim ispravljanjima ;)

Drago mi je da na forumu imamo svestrane ljude koji se razumeju u tradiciju proizvodnje hrane, danasnju tehnologiju tog procesa a posebno u vesti iz sveta. Ali sad od mene drugarski- kad neko krene da druge ispravlja licno volim da cujem proverene cinjenice a ne par atraktivnih naslova.

Elem- posto zivim gde zivim i jedem sta jedem zato sto sama tako biram mislim da sam itekako kompetentna da te ispravim kada kazes da "vam" je sve lose doslo sa ostrva. Ko voli nek progugla:

- bolest ludih krava- do sada utvrdjeno da je u Britaniju koja je najvise bila zahvacena stigla iz INDIJE zato sto je Indija kao bivsa Britanska kolonija najvise Britaniji i izvozila

- pticji grip- ovim redom: Hong Kong, Kina, Juzna Koreja, Tajvan, Tajland, Vijetnam, Japan, Pakistan, Kambodza, Indonezija, Malezija, pa onda US, Kanada, Tibet, Sibir, Rusija, Turska, Rumunija, Hrvatska, Kazahstan i tek onda 10 godina nakon prve epidemije u Hong Kongu i u Britaniji, Austriji, Italiji, Grckoj, Svajcarskoj, Francuskoj i Nemackoj!

- Ovca Doli- mozda samnom nesto nije u redu ali ja ne vidim sta nije u redu sa napredkom nauke i kloniranjem? Zar i toga treba da se plasimo, zar nam i od buducnosti preti opasnost?

E sad da nije ostrva ne znam ko bi se bavio najnovijim dostignucima na polju neonatalne nege, ko ima najsvezija istrazivanja na temu genetike, po meni svega onoga sto bi nas na forumu BEBAC trebalo jako da interesuje. Al naravno da niko nije savrsen, pa ni ostrvo. Zato necu da ulazim u tako opsirnu polemiku na temu ko je bolji a ko gori u ovome ili onome.

S druge strane ne volim i kad se prica napamet i nagadja o drugim ljudima i njihovim zivotima. Svaka cast tebi na tvom, al ocigledno ne znas nista (a i ne ocekujem) o mom da bi me prozivala o branju povrca i voca. U svoju odbranu- ja sam "na selu" ili ovdasnjoj verziji sela, zivela 2god i jako sam na to ponosna. Moj svekar i dalje za nas gaji povrce u basti, beremo i maline, kupine, arubab, sljive- sve sa njegovog imanja. Sa farme prekoputa divne komsije donose nam paskanat, boraniju, jaja. Ja sa karijerom nemam vremena gajiti, okopavati, voditi na ispasu, ali ruku cu u vatru staviti da itekako znam sta jedem. Kad ne bih znala imala bih zakon da me stiti. Znam da je tesko poverovati da negde postoji drzava koja je Bog i batina i koja etikete cita do najsitnijeg slovca i svaku namirnicu i mikrone proverava. Ako nece ona trziste ce- konkurencija! Pokopace te dok si reko keks jer se ovde nepostenje i lazno predstavljanje proizvoda ne oprasta!!! Jeste, verujem da zvuci neverovatno, al ko voli nek proveri, nije tesko na google naci informacije.

I da zavrsim svoju storiju o jednom daleko od savrsenog mesta za zivot- bas zato sto svuda "neki" proizvodjaci hrane zivotinje koncentratima, ja licno te proizvode ne kupujem! Pa to je u startu i bila moja poenta- biram sta jedem a vec sam napisala kako i znam da je bas to sto sam odabrala! Moj citat se odnosio na SRBIJU, sa srpskog je sajta i govori o ispravnsti hrane u SRBIJI. Nisam ga izmilila, iskopirala sam ga odavde:

http://organskopovrce.blog.rs/

Svaka cast izuzecima koji sami svoje gaje i mirna im je savest kada je kvalitet i ispravnost u pitanju. Ali ja te i takve nisam prozivala vec one koji prodaju, farme, gazdinstva, poljoprivredna dobra koja nas svesno ili ne snabdevaju pomenutim "dodacima ishrani". Ako mi kupci takve ne prozovemo i ne bojkotujemo njihove otrove- ko ce? Srbija ima zemlju koja je i do 60% zdravija jer nije jos od 80-ih zagadjivana hemijom. Zato je meni na savesti da apelujem da se ta zemlja i iskoristi,a ne tek sad krene sa njenim unistavanjem. Slaba nam vajda od lepe i zdrave prirode ako je ne iskoristimo na pravi nacin, ako je ne postujemo i cuvamo. E srecni su pojedinci koji znaju sta jedu, zalost je moje porodice u SR i brojnih na ovom forumu sto nemaju uslova da uzgajaju i zavise od prodavaca ili rodjaka koji navodno ili zaista zdravo gaje (a ko ih proverava, ko sto vec rekoh?). Ja sam se za 23god koliko sam se "zdravo" hranila uverila cega sve ima,- i dobrog i zlog i zato sada i imam fobiju da detetu kad dodjemo u Srbiju dam grozdje ili krompir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Milici,ja na svu srecu nisam zrtva gugla i ne verujem svemu sto na istom moze da se procita. Cvrsto stojim iza svojih stavova i reci i verujem samo sebi i ljudima koji su KOMPETENTNI da kude odredjene teme i stavove. Kada kazem kompetentni to do slovce i mislim,znaci da od te osobe koja tako kategoricki tvrdi da u SRBIJI NISTA,AMA BAS NISTA NE VALJA - a tu sam se osetila prozvanom i ni u kom drugom segmentu tvog izlaganja - u najmanju ruku ocekujem da zivi u Srbiji i da se bavi datim problemom.Tada bih mogla da kazem da je ta osoba u pravu,ali ne verujem da bi bilo koji akademski gradjanin rekao da u Srbiji nista,ama bas nista ne valja.Znaci moj zivot i moja saznanja se ne zasnivaju na textovima koji mogu da se iscitaju na guglu ili na bilo kom drugom sredstvu javnog informisanja.Posto NISTA,AMA BAS NISTA NE VALJA U SRIJI mozda ni ti tekstovi ne valjaju ili bar nisu potpuno tacni.Podjimo od cinjenice da nas ministar poljoprivrede nema veze sa poljoprivredom i njegove izjave su cesto vise nego smesne.

Meni je jako drago da ti zivis zdravo i zelim ti da i dalje uzivas u svom savrsenom zivotu ali i dalje smatram da nisi merodavna da govoris sta u Srbiji valja,a sta ne valja.

Jos jednom te molim da vise ne govoris u globalu.

Mozda se nas dve u opste nismo razumele,pa ja u klin,a ti u plocu B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Onečišćen je zrak koji dišemo...voda koju pijemo...tlo po kome hodamo...ako bolest hoće udariti, ona će udariti ma koliko mi pazili!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jeste UK mnogooo, mnoogoo ispred nas i Srbija moze samo da sanja o takvom standardnu i drzavnom uredjenju, ali zar je moguce da stvarno mislis da je sve tako kako kazu? citiram te "i koja etikete cita do najsitnijeg slovca i svaku namirnicu i mikrone proverava" - to provereno znas? Ja provereno znam da nije tako.

Da naglasim, uopste ne ulazim u tvoj nacin zivota, ishrane, prosto u validnost cinjenica... A posto sam jos pod utiskom ovoga o cemu pricam i jos jedne sfere, doduse ne iz ove price, ali iz UK, prosto sam morala da odgovorim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

...ja na svu srecu nisam zrtva gugla...

686868.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Milici,ja na svu srecu nisam zrtva gugla i ne verujem svemu sto na istom moze da se procita. Cvrsto stojim iza svojih stavova i reci i verujem samo sebi i ljudima koji su KOMPETENTNI da kude odredjene teme i stavove. Kada kazem kompetentni to do slovce i mislim,znaci da od te osobe koja tako kategoricki tvrdi da u SRBIJI NISTA,AMA BAS NISTA NE VALJA - a tu sam se osetila prozvanom i ni u kom drugom segmentu tvog izlaganja - u najmanju ruku ocekujem da zivi u Srbiji i da se bavi datim problemom.Tada bih mogla da kazem da je ta osoba u pravu,ali ne verujem da bi bilo koji akademski gradjanin rekao da u Srbiji nista,ama bas nista ne valja.Znaci moj zivot i moja saznanja se ne zasnivaju na textovima koji mogu da se iscitaju na guglu ili na bilo kom drugom sredstvu javnog informisanja.Posto NISTA,AMA BAS NISTA NE VALJA U SRIJI mozda ni ti tekstovi ne valjaju ili bar nisu potpuno tacni.Podjimo od cinjenice da nas ministar poljoprivrede nema veze sa poljoprivredom i njegove izjave su cesto vise nego smesne.

Meni je jako drago da ti zivis zdravo i zelim ti da i dalje uzivas u svom savrsenom zivotu ali i dalje smatram da nisi merodavna da govoris sta u Srbiji valja,a sta ne valja.

Jos jednom te molim da vise ne govoris u globalu.

Mozda se nas dve u opste nismo razumele,pa ja u klin,a ti u plocu B)

Posto si ocigledno slucajno (ili namerno ;) ) preletela preko svih mojih postova i argumentovanih stavova da bi se na kraju vratila na prvi bez da ostale prokomentarises, ja cu te samo podstiti da sam svoj stav na to sto te je pogodilo dala vec u prvom odgovoru tebi. Znaci ja sam sebe za brzopleto kucanje ispravila i rekla da si u pravu, da moja iskljucivost nije bila na mestu i trebalo je nesto drugo da kazem. Molim te procitaj ako ranije nisi jer na to nemam vise sta da dodam. Jedino mozda da kleknem i molim tebe i proizvodjace zdrave hrane u Srbiji za oprostaj. ;)

S druge strane ti koja ne verujes stampi, internetu i Google-u tvrdis da je NASOJ Srbiji sve lose doslo sa ostrva i i ne trudis se da to poreknes kad ti neko da cinjenice. Znaci sad svi treba da poverujemo tebi koja "sama znas" (samo da pitam odakle- preko providjenja ili cega vec) kad kazes da tamo negde nista ne valja. Ne valja- slazem se, al kad mi kazes sta i pogodis slozicu se 100%, kao i uvek. Evo samo da ti dam ideju: bullying u skolama, nepostovanje dece prema radnicima u obrazovanju, gojaznost kod dece - sve teme koje mene interesuju i zbog kojih se licno plasim ostati ovde (toliko o tome da velicamo "svako svoje" vec pisemo realno bez pristrasnosti).

Razlika izmedju nas nije u tome gde zivimo vec koliko smo otvorene za nova iskustva i znanja i koliko ili ne uskorude. Ja imam tu srecu da sam u Srbiji zivela 23god i 8 meseci, pretpostavljam i molim te da me ispravis ako gresim, duze no sto si ti imala licnog iskustva sa svim sto je "van". Pa ipak ti meni ne dozvoljavas da o zemlji iz koje sam tek juce odselila da bih se vracala i u njoj provodila po mesec-dva godisnje (a nema ni 3god kako sam otisla) bilo sta kazem a ti o ostatku sveta jos kako smes da imas u kamen urezano misljenje koje ces svima da izneses. Malo tolerancije na tu temu molicu.

Takodje vredi, ako nisi, obrtiti paznju na moju izjavu o zdravlju zemlje u Srbiji i mojim motivima za pisanje. Ne bih da ponavljam nesto sto sam u detalje objasnila i da se sad s razlogom pitam dal sam ostala neprocitana ili neshvacena. Ako neko ima argumente uhvatice se za svaki zarez u novom, a ne uporno vracati na (licno od autora) vec odavno demantovani stari post. ;)

Iskrena da budem, nije mi interesantno vrteti se u krug i objasnjavati "sta je pisac hteo da kaze". Meni za debatu treba izazov i oponent sa argumentima na koje mogu da se oznojim dok ne odgovorim. Posto smo vec zakljucili da ne treba da budem iskljuciva i ja se sa tim slozila sta jos ostaje sto mogu da dodam? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jeste UK mnogooo, mnoogoo ispred nas i Srbija moze samo da sanja o takvom standardnu i drzavnom uredjenju, ali zar je moguce da stvarno mislis da je sve tako kako kazu? citiram te "i koja etikete cita do najsitnijeg slovca i svaku namirnicu i mikrone proverava" - to provereno znas? Ja provereno znam da nije tako.

Da naglasim, uopste ne ulazim u tvoj nacin zivota, ishrane, prosto u validnost cinjenica... A posto sam jos pod utiskom ovoga o cemu pricam i jos jedne sfere, doduse ne iz ove price, ali iz UK, prosto sam morala da odgovorim.

Obzirom da ne znam sama (jer nisam za to skolovana) ali znam da citam, evo odakle mi dodju informacije:

http://www.defra.gov.uk/foodfarm/index.htm

http://attra.ncat.org/

http://www.orgfoodfed.com/Our%20Standards.htm

http://www.food.gov.uk/foodindustry/farmin...rganicfood/#h_5

itd, itd, itd...

Jos kad mi sa farme sa koje mi svake nedelje dostavljaju povrce, voce, mleko, jaja stigne pocetni paket sa "Certificate of Conformity" sa sve datumom od ove godine i poslednjim testiranjem zemljista i proizvoda (za neverne Tome moze i skenirana verzija, zar ne? :P a original na vladinom sajtu) onda treba da budem paranoicni hipohonder koji ce uzorke da nosi u lokalni zavod ili ih istom prijavi :lol: . E posto nisam taj "slucaj" meni je dovoljno sve to sto mi posalju ili sama procitam na vladinoj stranici da mirno spavam i jos mirnije jedem.

E sad ako neko dodje pa mi kaze da "provereno zna" ja cu naravno pitati za dokaz jer kleveta je kaznjiva po zakonu, a ja ne bih da iko ispasta zbog takve banalnosti, zar ne? ;) Znaci bas bih volela da cujem te pouzdane dokaze da ono sto je organski sertifikovano kao zdravo u UK, EU i ostatku sveta koji prati te regulative u stvari nije takvo.

P.S. Da bi "nasa" farma (mislim farma cije povrce jedemo) dobila sve ove (tacnije njih 6 samo u 2009-oj):

http://www.riverford.co.uk/about/awards.ph...9f4919759b153dd

nagrade u jednoj godini, potrebno je da se svo to zemljiste i nasumicno uzeti uzorci hrane sa farme i iz prodaje istestiraju barem 6 puta od 6 razlicitih organizacija/agencija/subjekata. Testiranje jednom u 2 meseca- hm- ko daje vise?! :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Obzirom da ne znam sama (jer nisam za to skolovana) ali znam da citam, evo odakle mi dodju informacije:

http://www.defra.gov.uk/foodfarm/index.htm

http://attra.ncat.org/

http://www.orgfoodfed.com/Our%20Standards.htm

http://www.food.gov.uk/foodindustry/farmin...rganicfood/#h_5

itd, itd, itd...

Jos kad mi sa farme sa koje mi svake nedelje dostavljaju povrce, voce, mleko, jaja stigne pocetni paket sa "Certificate of Conformity" sa sve datumom od ove godine i poslednjim testiranjem zemljista i proizvoda (za neverne Tome moze i skenirana verzija, zar ne? :P a original na vladinom sajtu) onda treba da budem paranoicni hipohonder koji ce uzorke da nosi u lokalni zavod ili ih istom prijavi :lol: . E posto nisam taj "slucaj" meni je dovoljno sve to sto mi posalju ili sama procitam na vladinoj stranici da mirno spavam i jos mirnije jedem.

E sad ako neko dodje pa mi kaze da "provereno zna" ja cu naravno pitati za dokaz jer kleveta je kaznjiva po zakonu, a ja ne bih da iko ispasta zbog takve banalnosti, zar ne? ;) Znaci bas bih volela da cujem te pouzdane dokaze da ono sto je organski sertifikovano kao zdravo u UK, EU i ostatku sveta koji prati te regulative u stvari nije takvo.

P.S. Da bi "nasa" farma (mislim farma cije povrce jedemo) dobila sve ove (tacnije njih 6 samo u 2009-oj):

http://www.riverford.co.uk/about/awards.ph...9f4919759b153dd

nagrade u jednoj godini, potrebno je da se svo to zemljiste i nasumicno uzeti uzorci hrane sa farme i iz prodaje istestiraju barem 6 puta od 6 razlicitih organizacija/agencija/subjekata. Testiranje jednom u 2 meseca- hm- ko daje vise?! :lol:

Sreca pa me nece kazniti :P

Dokaze nisam prikupljala, jer mi zaista ne trebaju, ali sam 1) za ishranu upucena od strane ljudi koji su upravo uzorkovali namirnice sa organic farmi... pa im se provuce ponesto, prodje jednom... ovo cisto govorim na konto onoga sto si u jednom postu rekla da ne verujes seljacima, a to je upravo odgovor na moj post ( da ne detaljisem previse) na koji nisam zelela da odgovaram, jer niti imam potrebe da se nekom pravdam, niti zelje za tim, a ni vremena, ali vec kad se ti hvatas za svaku rec, da ti odgovorim na neke samo postove...

2) za stvari koje sam rekla da u UK nisu ispravno onako kako ih predstavljaju narodu, sam saznala iz strucne literature, koju sam izucaval nedavno... O tome sta je u pitanju necu pominjati, jer nema veze sa celim sajtom, ionako je sve ovo spam... Ali ako te interesuje, poslacu ti na pp i temu i literaturu...

Dakle, moze 100x pisati organic, ja ne verujem da je 100% organic! Kazem, ljudi koji se time bave su mi rekli da prolaze i stvari koje nisu uzgajane uz pridrzavanje svih pravila. Zasto kupujem_ Jer smatram da su bolje nego one koje nemaju tu oznaku.

Ti seljaci za koje si rekla da im ne verujes, a posle sama rekla da i vi kupujete od divnih ljudi, komsija cini mi se, su upravo dugogodisnji prijatelji nasih porodica, takoreci familija. Ali ti si ih priori ubacila u pricu sa onima sto ko zna kako uzgajaju voce, povrce, zivotinje...

I zaista nema potrebe da ovde govoris sta ko da pise, jer ako ti sta smeta, preskoci, stavi na ignore... A ne sve redom da prozivas uz drugarski pozdrav ;)

Nadam se da se ova tema nece razvuci u nedogled, jer je potpuno besmislena.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.