odgovora

Objavljeno

"Roditelji Ivice i Marice bili su toliko siromasni da su odlucili da ostave decu u sumi. Satima su brat i sestra cekali majku. Vec je pala i noc, a po njih niko nije dosao" :o :o :o :o :( :( :( :( :(

Pre neki dan sam odlucila da kupim neku poznatu bajku i da pocnem uvece da "citam" Lani. Znam da je jos mala, planirala sam da joj "citam" tako sto opisujem slike i pokazujem gde je sta na slici. Volela bih da nam to bude neki ritual pre spavanja. Potajno sam se nadala da se nam bajka zameniti siku :P. I ne gledajuci uzela sam Ivicu i Maricu. Prva recenica je ova sa pocetka posta. Nije da nisam znala o cemu se radi u bajci ali sam danas prvi put razmisljala o tome kakvu poruku saljem svom detetu. Koja je uopste poenta i pouka ove bajke? Ja je ne nadjoh. Sta citate deci i sta generalno mislite o bajkama?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ova recenica jeste uznemirujuca,ali ja kad naidjem na nesto sto mi se ne svidja ili mislim da je neadekvatno za dete preskocim ili promenim. Volim da citam detetu,mada ona za sad ne deli moju ljubav i interesovanje za knjige. Citam joj srpske narodne bajke,Crvenkapu,Andersenove bajke.

Trmalja i macka maza volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sad me Dulcinea podsetila na moju sestru i to kako ona svome sinu ponekad neke stvari u bajkama preskoci ili "ulepsa", tipa: onda je vuk sredio Crvenkapu. Prica ona meni kako je jednog dana samu sebe zapravo izbezumila kad je zakljucila da je to pocela da radi i u stvarnom zivotu. Pomalo je i zastrasujuce, zapravo. Kaze: "Idemo Jova i ja trotoarom, a neki lik bi da se parkira s nekom budzom od automobila. I vicem ja mom detetu: Jovaneeee, gde si krenuo, hoces li da udaris automobil?" :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne menjam bajke, citam ih/pricam onakve kakve jesu, suvise je dugo to obradjivano da bih ja sad mislila da sam pametnija od naroda koji ih je vekovima tesao i doradjivao. Da nisu savrsene takve kakve jesu, ne bi ni postojale. Meni je nasa Pepeljuga savrsena.

paper_moon, *andjelcic* i Hellen volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I da, meni su od malena citali i nase epske pesme, a ako ste ih citali, znate koliko tu strasnih scena ima, pa ih ja opet nosim u lepom secanju, ne secam se da sam ikad osecala neku teskobu dok su mi ih citali, kao sto sam osecala dok sam citala npr. Devojcicu sa sibicama (i sad kad ovo napisah, secam se da smo o ovome vec pisali).

paper_moon voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sad me Dulcinea podsetila na moju sestru i to kako ona svome sinu ponekad neke stvari u bajkama preskoci ili "ulepsa", tipa: onda je vuk sredio Crvenkapu. Prica ona meni kako je jednog dana samu sebe zapravo izbezumila kad je zakljucila da je to pocela da radi i u stvarnom zivotu. Pomalo je i zastrasujuce, zapravo. Kaze: "Idemo Jova i ja trotoarom, a neki lik bi da se parkira s nekom budzom od automobila. I vicem ja mom detetu: Jovaneeee, gde si krenuo, hoces li da udaris automobil?" :D

:lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja bajke uglavnom citam (il sam ih vec naucila napamet) i od reci do reci ih pricam kako ustvari i jesu.

Ali... mm ih obavezno nesto izvrce, prevrce i prica kojekakve gluposti, a to je Miki uvek zanimljivije od mojih "uobicajenih" bajki. :angry: <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

"Roditelji Ivice i Marice bili su toliko siromasni da su odlucili da ostave decu u sumi. Satima su brat i sestra cekali majku. Vec je pala i noc, a po njih niko nije dosao" :o :o :o:( :( :(

Pre neki dan sam odlucila da kupim neku poznatu bajku i da pocnem uvece da "citam" Lani. Znam da je jos mala, planirala sam da joj "citam" tako sto opisujem slike i pokazujem gde je sta na slici. Volela bih da nam to bude neki ritual pre spavanja. Potajno sam se nadala da se nam bajka zameniti siku :P. I ne gledajuci uzela sam Ivicu i Maricu. Prva recenica je ova sa pocetka posta. Nije da nisam znala o cemu se radi u bajci ali sam danas prvi put razmisljala o tome kakvu poruku saljem svom detetu. Koja je uopste poenta i pouka ove bajke? Ja je ne nadjoh. Sta citate deci i sta generalno mislite o bajkama?

Ovaj deo je i mene uvek uvek smrio kad sam citala. :(

Ja imam bas bas puno bajki maminih jos, pa onda jos tu dodatih i nasih, a ima i onih koje smo dobili. Toliko bajki cita, a ja mu ne citam bas puno. Uglavnom smo precesljali riznicu pesama Jovana Jovanovica Zmaja,do bajki jos nismo dosli da ih citamo redovno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bogami, nas vuk pojede i babu i Crvenkapu.i onda dodje lovac i raspori mu stomak, sve bas kako pise lepo :) A Eleni oci ko u sove, gleda me onako zgranuto, ako nista makar se smiri dok joj citam :lol:

Trmalja, *andjelcic*, Dzo i 2 ostalih volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tangerine, skroz si u pravu. Evo, mala sirena, pouka bajke-bas da se zamislis :unsure:

A recimo, obozavala sam Ivicu i Maricu, ali nikada nisam obratila paznju na to kako ih roditelji namenski ostave, ja sam bila ubedjena da su se oni izgubili :huh: mozda deca ne gledaju na te strasne stvari tako kao mi... Pepeljuga takodje, uspavana lepotica... Nije ni cudo sto je devojcicama prioritet da budu lepe... :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Deciji naivni um ne moze da protumaci bilo koju bajku na neki takav nacin, kod dece je makar jednostavno, princeza je dobra i lepa, vestica je zla. Na kraju su uvek svi spaseni, svaka bajka ima srecan kraj. To samo mi odrasli trazimo neke skrivene poruke i izvrcemo nesto, ja licno ne verujem da se klinci preterano udubljuju u takve filozofije.

MatroNadja, Schveca i Trmalja volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

... i kamo srece da su bajke jedina mesta u kojim se potencira da devojcice treba da budu lepe.

Trmalja i Dzo volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bogami, nas vuk pojede i babu i Crvenkapu.i onda dodje lovac i raspori mu stomak, sve bas kako pise lepo :) A Eleni oci ko u sove, gleda me onako zgranuto, ako nista makar se smiri dok joj citam :lol:

Da,da...i kod nas je ovako. :D

Ja sam ranije Andjeli citala vise, sad nesto nemam vremena ili sam umorna ili pospana.

A citala sam joj Crvenkapu, Pepeljugu, Tri praseta...al ona najvise voli jednu knjigu sa basnama sto je dobila za rodjendan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ovaj pocetak bajke Ivica i Marica me podseti na onu pesmicu sto smo svi pevali kad smo bili mali :

''puzu, puzicu, pusti pusti rogove,

ako neces pustiti

ja cu tebe ubiti

sekirom po glavi

na zelenoj travi'' ....... :o

mislim, wtf?! tek sad kad imam dete krecem da obracam paznju na takve stvari

i isto sam za varijantu da je bolje nesto preskociti u bajci, izmeniti, ili jednostavo naci neku adekvatniju.

Dzo, Ivana84 i Miva volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ima i ona sto mislim da su je moji roditelji izmislili, nisam sigurna:

"Malog zeku jede vuk,

ham ham ham,

ham ham ham,

i zato smo veseli,

ham ham ham ham!" :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Izmislili sto posto :lol:

Meni je baka ovo stalno pricala :)

Crvenkapi rece mati,

kroz sumu ces otrcati,

odnijet baki u njen stan

darove za rodjendan!

Nemoj sumom ti lutati,

jer vuk te moze progutati.

Crvenkapa put vec zna

i otrca sretna sva.

Kroz sumu stazom krece,

a po sumi svuda cvijece.

Bere baki struk po struk,

kad najednom dodje vuk?!?

Upita je: Kuda mala??

Baki nosim - mama dala:

mesa, vina i kolaca,

bolesna je nek ojaca!!

I vuk ode stara hulja,

bakinoj se kuci sulja.

A crvenkapa, onako mala

i dalje je cvijece brala.

Zli vuk baku progutao,

njenu kapu navukao,

spavacicu obukao,

u krevet se zavukao!

Crvenkapa baki dodje:

Bako, bako,

zasto ti je lice tako tamno jako??

I velike oci, usta,

zar te muci bolest pusta??

Vuk se smije: To je zato...

da te lakse prozdrem zlato!!!

I vuk zinu, pruzi sape

i vec nesta crvenkape.

Kraj kuce se lovac stvori,

cuje vrisak i otvori.

Vidje sta se tu desava,

da u kuci vuk sam spava.

Dize pusku i povice:

Hej lukavi razbojnice!!...

Dolijao si!!!... I opali...

BUM

Tezak vuk se na pod svali...

Tad raspori trbuh vuku,

nadje baku i unuku,

obje zive i citave!

Vuku u trbuh stave kamenje

i zvijer gadnu

bacise u bunar na dnu!

Nek ne zivi vise zla,

zvijer opasna, pomukla!!

Mishie i Trmalja volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ima i ona sto mislim da su je moji roditelji izmislili, nisam sigurna:

"Malog zeku jede vuk,

ham ham ham,

ham ham ham,

i zato smo veseli,

ham ham ham ham!" :lol:

joj cuti, kad smo vec kod toga i moja svekrva peva ovom mom isto neku nebulozu

(isto mislim da je izmislila, nisam sigurna)

''du du rudu du du

imam ženu ludu

napravila kašu

da se deca plašu''

fool.gif

dakleee, ne zna se vise da li je apsurdno ili jednostavno glupo :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:lol: :lol: :lol:

Ja znam neku pesmicu:

"A duj duj deci,

a deci reci to,

a si sinjorita,

amore Mexiko, hej!!!" :D

A moj ujak je svojoj cerki pevao:

"Djado prai zegli,

ujo mu se tegli,

baba gleda brda,

putkata joj mrda"

t2609.gif

Cookie voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja omiljena bajka-bajke bile su price o Hajdi. :wub:

Strahinja nije jos zainterosavan za bajke,samo prelistavamo knjige i govori sta zna na slici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja omiljena bajka-bajke bile su price o Hajdi. :wub:

Strahinja nije jos zainterosavan za bajke,samo prelistavamo knjige i govori sta zna na slici.

Aaaa i ja sam mnogo volela Hajdi :)

Pa i Vuk gleda i prica maca, kuca, meda, kroko...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja nikako ne volim bajke. Sto se mene tice, treba ih zakonom zabraniti. Meni su to tolike bolestine, da nemam reci! Najgora mi je Snezana i sedam patuljaka. Posebno onaj deo kad zla maceha posalje lovca da je ubije i kao dokaz da joj donese Snezanino srce! I onda njemu bude zao pa ubije divlju svinju i odnese svinjsko srce zlici. Mislim...m1822.gif

A devojcica sa sibicama...svaki put proklinjem pisca kad je samo neko spomene. Nije mi jasno zasto decu zaista nepotrebno bombardovati sa tolikom tugom u najranijem detinjstvu. Ja sam bukvalno ceo dan preplakala kad sam prvi put cula tu pricu. Da sad dopustim sebi da razmislim o njoj ridala bih ostatak dana. Uzasno mi je potresna. Ili ona prica o lisici kokoski i da li je macak bio u prici, ne mogu sad da se setim. Ali se dobro secam scene u zabavistu kad nam je vaspitacica citala, a mi sedeli u polu krugu, ja sam toliko jecala da me je jedva smirila. Dan danas mi nije jasno koji djavo mi je to trebalo u zabavistu. Ma kakvo ucenje zivotu?! Bolestina do bolestine!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cipelicu, ja nijednu od pomenutih bajki nisam procitala...neka si me ti upozorila na vrijeme :D

Cipelic voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da dodam, ja bih ukinula i sve emisije o zivotinjama gde velike zivotinje jedu male. Gde neko pojede necije mladunce, gde je neka zivotinja upala u zamku lovokradica. "Poslednja oaza-Gile trinaesto prase" je posebna prica. Ko je gledao zna o cemu govorim. Sto se mene tice uopste mi ne bi nedostajale sve te informacije. ;)

Marina cura fina voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cipeliću, ne znam što ti smeta što velika životinja pojede malu životinju.To je krug života,priroda.Eto velika životinja pojede malu,pa kad ona ugine nju pojedu mo koji je pretvore u zemlju,iz zemlje izraste travka,mala životinja pojede travku,i opet velika životinja pojede malu :D .Meni je gore kad čovjek ubije slona npr,da bi se kitio njegovom slonovačom pa ga baci negde sa strane.Ili kad u cirkusu muče životinje,da bi se deca smejala što je slon podigao npr neku tamo tetu,a pre toga je slon dobio dobre batine,itd.Ali,i to je život.Nažalost.

Od deteta ne krijem ništa,i nemam nameru.Bajke su takve kakve su,ne volim da ih menjam.I mitovi,basne,sve je tako kakvo je.Ja sam voljela čitati basne,bajke,ma sve.I deca ne gledaju na svet kao što mi gledamo.

Nisam u toku sa novijom literaturom,al vjerujem da ima i nekih savremenih pisaca za decu,poučnih pričica i slično.Ako je neko u toku mogao bi da napiše nešto zanimljivo.

Tangerine ja sam kupile priče od Oskara Vajlda,jer ga baš volim.Prelistala sam knjižicu,delovala mi je sasvim ok.Tako da čekam sad da malo poraste pa da čitam.

Al moje dete ne drži pažnja da joj čitam priče još uvijek,samo bi da joj pevam pesmice.

Tangerine voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cipelicu, ti onda ni ne treba detetu da citas bajke jer bi samo na njega prenosila svoje gadjenje prema njima ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.