Saveti iskusnijih mama mladim mamama

odgovora

Objavljeno

Imam i ja savet za nove mame.

-Kada novorodjence ima stolicu zelene boje to ne znaci uvek da je gladno,jer stolica u crevima moze da oksidira,takodje postane zelena ako je duze u peleni,moze da bude od slinica ako je dete prehladjeno itd. bitno je da je beba zadrava i vesela i da ima oko 5-6mokrih pelena u toku dana.

-Kada vidite da je beba non stop na siki,place i nervozna je,to ne znaci da nemate mleka vec da prolazite kroz skok u razvoju ili da se beba nagutala vazduha,da je muci stomacic pa je potrebno da podrigne.

-Izmlazano mleko nije merilo kolicine mleka u grudima,vec je to visak koji beba nije posisala,inace se mleko u grudima non stop stvara.

-Ukoliko ponekad pozelite da se opustite,odmorite i da nadjete vremena za sebe,nemojte da vas grize savest zbog toga,jer bebi i suprugu je potrebna odmorna,zadovoljna i srecna majka i zena.

-Najvazniji ste vi i vasa beba u prvim mesecima, kucni poslovi mogu da sacekaju.

-Ukljucite muza u svakodnevne aktivnosti sa bebom ipak je i on roditelj koliko i vi.

-Ne obazirite se na tudje neumesne savete i komentare,ipak ste vi 24h sa bebom,niko ne zna bolje od vas da li je gladna ili zedna,da li joj je hladno ili ne.

-Pustite decu da istrazuju svet oko sebe,prevelika briga i sputavanje deteta nije dobro.

-Pricajte sa decom kao sa odraslim ljudima,tako pre sazrevaju i obogacuju svoj recnik.

-I tako bih ja mogla svasta nesto da ispisem,ali za sad je dovoljno :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Koliko god da ste zauzete cuvanjem bebe, uvek nadjite vremena za sebe. Nikad nemojte iskljutivati muza iz obaveza oko bebe, pustite ga da se uci da radi isto sto i vi (menja pelene, kupa, uspavljuje...) a svekrve i mame drzite na odstojanju ;) Uvek saslusajte druge ali verujte samo sebi i svojoj bebici :)

andisam, BEBERON, bullet i 1 ostali volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nemojte zamerati mužu ako ne menja pelena,ne pomaže u kupanju,neke mame mogu to sve same i i to ne bi trebalo da predstavlja bauk!

Nemojte slušati priče drugarica i čitati priče sa neta da samo "dobri" muževi pomažu oko bebe ,ima i ovih drugih " dobrih" koji su i dalje "dobri" ali prvih par meseci spavaju odvojenoj sobi! (i dalje su dobri).

^_^

majat, Phoenix, bikica85 i 3 ostalih volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ima i dobrih mama koje ne menjaju pelene i ne kupaju decu. spavaju u odvojenim sobama da bi odmorile dusu od porodjaja i budjenja od dojenja. neke tate sve mogu same. :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nikada nemojte da se smejete kada dete psuje,ma koliko to bilo simpaticno...

Margaritta i bullet volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pred porodjaj obavezno kupite nov fen za kosu :) moj je odgajio dve bebe :) poljubim ga za laku noc svako vece :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pred porodjaj obavezno kupite nov fen za kosu :) moj je odgajio dve bebe :) poljubim ga za laku noc svako vece :)

sjaaaajno! i very very true!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

hvala fenu i hvala mom dragom aspiratoru sto i dalje pomaze u teskim situacijama :P

wida voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne dozvolite svekrvama (i ostalim dusebriznicima) da vas iznerviraju "dobronamernim savetima" posle porodjaja, jer su one tu samo za treniranje zivaca, a vi se potrudite da se posle porodjaja posvetite samo sebi i bebi (i muzu), ali ne i "dobronamernim" savetima.

Tangerine, wida i Dica volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

-Spavajte kada i vase dete spava.. :) Odmorite i vi malo,vasem organizmu je i to kakao potrebno,makar malo..

-Sto se hrane tice,nemoj te se nervirati ako vam dete nece jesti neku hranu,ili voce,piti vodu i ostalo,sve je to faza koje skoro svako dete prolazi..Samo polako i opusteno,ne treba terati,dajte mu ono sto voli..I vremenom ce sve biti ok.

Ja sam bila ta koja se nervirala pre,ali sad kada se svega setim to je bilo stvarno ne potrebno.

Tako da drage mame bez nervoze i bice sve dobro..

Uzivajte sa svojom decom maximalno. :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne upoređujte svoju decu sa drugom decom, svako dete je priča za sebe.. i ne upoređujte sebe sa drugim mamama, vi ste vašem detetu najbolja mama i najbolje znate potrebe vaše dece

ne držite se 'pravila' da mora da sisa do tog i tog uzrasta, da mora sa skine pelene do tog i tog uzrasta, da mora sa prohoda do tad i tad, da mora da spava tad i tad, da mora da jede toliko puta u toliko sati itd... znaju deca kad im je vreme, samo ih treba pratiti...

Deca padaju, obezbedite im prostor i ne štrecajte se previše, pašće koliko god vi pazili...

tefil, B_Lu, Miva i 6 ostalih volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ima i dobrih mama koje ne menjaju pelene i ne kupaju decu. spavaju u odvojenim sobama da bi odmorile dusu od porodjaja i budjenja od dojenja. neke tate sve mogu same. :P

Da,da,apsolutno,ali bi se vratila na moj post gore iz razloga što se u poslednje vreme "mlade mame" jako vezuju i drže za priču da su " dobri"(ne znam drugačije reći 'bem li ga :unsure: ) samo oni partneri koji rade ovakve radnje,kupanje bebe,prepovijanje,donošenje do kreveta da je mama podoji i sl.) i uglavnom je ta priča...onda se "mlade mame" zamisle,da ako to nije tako,da s njihovim brakovima nešto nije u redu i onda se nameću razne obaveze,počnu prenemaganja i sl....ja stvarno imam dobru nameru i savet ovde (ako prihvatate jel) da kažem da to nije UVEK tako ;) ...eto ja sam (ne kažem da sma bolja od drugih) prihvatala to da mm spava u odvojenoj sobi prvih par meseci (ne sa 4. bebom jer nije imao gde ^_^ ) i nikada mi to nije ni najmanje zsmetalo,ako ja ne soavam ne znači da ne treba ni on da spava...itd

Drugo,jedan lep i dobar savet sam dobija od moje mame (zmaj žene) da su sva ta "stanja" žene u stvari normalna i da se uz dobru volju sve stigne,samo osmeh i pozitivna energija..koliko je internet dobar izvor informacija toliko se i mnoge priče prenaduvavaju tako da mlade mame ulaze u trudnoću potpuno isprepadane od silnih priča o drugom stanju,pa sve ostalo od prvih dana bebinog rođenja itd itd.......ja bi mlade mame savetovala da su sva ta "dešavanja i događaji" sasvim prirodni i normalni i da se sve može postići!!!!!

majat i bikica85 volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Posvetite se svojoj deci. :) Kada budu malo stariji imaćete želju da se igrate sa njima, al oni će tada imati druga interesovanja.

Usađujte im radne navike dok su mali, posle je kasno.

Nemojte držati kući sterilno čistu, nema potrebe za tim. Dovoljno je da se kuća normalno održava. Nek pojedu neki smokić koji im je pao na pod, ništa im neće faliti. Ja sam po tom pitanju sa prvim detetom grešila, sa drugim ne! :)

mna mama, tefil, Miva i 3 ostalih volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dok ste jos trudne i imate vremena za to, kupite/sasijte/pozajmite/stagod neke prijatne i pristojne garderobe za setnju koja ne mora da se pegla, brzo se navlaci i ne zahteva da je mazite i pazite :) Kad krecete s detetom u setnju ili vam neko dolazi pa zelite da ste u ok izdanju, bice vam od pomoci da vec preznojene i pozurene bebinom nervozom ili nestrpljenjem da izadju ne morate da peglate vase pantalone na ivicu i sl :D

MatroNadja, Miva i BEBERON volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja mislim da smo smorile mlade mame, i da ovo samo mi citamo :D :D

Zezam se malo..

Ja kao ISKUSNA mama od 9 meseci :D sto mi smesno ovo, kao iskusna sam mnogo..jedna beba..no dobro, htedoh reci da zivite u trenutku, da vam ne prodje dan u kucnim poslovima i presvlacenju/hranjenju/kupanju bebe i osnovnom staranju o njoj, nego uzmite je i igrajte se, smejte se sa njom, pevajte, uzivajte u tom momentu, stan nek bude i nesredjen ako treba, rucak takodje :D jer tesko da se uvek sve moze postici..

Ja sam bila upala u kolotecinu par dana samo jurcam da postignem sve, i onda bebu tutnem da se sama igra u ogradici, pa posle shvatim..boze, zbog kojih ja gluposti nju zapostavljam..naravno i treba nekad da se igra sama, ali opet obozavam kad se zajedno igramo i smejemo i mazimo

Smey, BEBERON, andisam i 7 ostalih volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Na netrazene "dobronamerne" savete se ne obazirite mnogo (rec sam stavila pod navodnike jer znamo na kakve se savete misli, one s osmehom a zluradim tonom u glasu :D). Ti "saveti" su uglavnom lecenje kompleksa zena neostvarenih u svakom pogledu a vi ste te koje su sa detetom 24 sata i najbolje ga znate. Naravno, ne trebate misliti da sve znate i u svakoj situaciji glumiti lekara, nego zlatna sredina, informisati se kod strucnih lica ali ukljuciti i svoju zdravu logiku. Sigurno je to vec neko rekao al mrzelo me da citam :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Posvetite se svojoj deci. :) Kada budu malo stariji imaćete želju da se igrate sa njima, al oni će tada imati druga interesovanja.

Usađujte im radne navike dok su mali, posle je kasno.

Nemojte držati kući sterilno čistu, nema potrebe za tim. Dovoljno je da se kuća normalno održava. Nek pojedu neki smokić koji im je pao na pod, ništa im neće faliti. Ja sam po tom pitanju sa prvim detetom grešila, sa drugim ne! :)

Ovo su mi najlepsi saveti koje sam procitala. Od jedne iskusne mame nesto sto zaista treba da zapamtimo. Hvala! :wub:

MamaNataša i bikica85 volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.