Saveti iskusnijih mama mladim mamama

odgovora

Objavljeno

Koliko sam videla ovakve teme nema. Zamisao je da se samo pisu nasa iskustva koja mozda mogu pomoci buducim mamama i mladim mamama. Znaci ovde se ne traze saveti jer uglavnom postoje teme i na kraju cesto zna da ispadne da niko nije ni trazio savet, nego samo se pisu sopstvena iskustva. Tako da bih sve zamolila da se ne nadovezuju na tudje postove da bi ih opovrgnuli.

Setite se sta ste same naucile, a znacilo bi vam da vam je neko skrenuo paznju na to.

Primer:

Moj savet je bebu kupati i uspavljivati uvek u isto vreme, mislim da se njoj tako stvara osecaj sigurnosti. Nama je to koristilo ;)

BEBERON, Mali Idjos, mian i 6 ostalih volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naucila sam da sve dodje na svoje, ako je dete zdravo i pravo. Da nema potrebe uporedjivati ga s drugom decom, da ce jednog dana sve jesti, pricace, hodace.

Dica, Cipelic, Ivushka i 12 ostalih volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kada se zanesete nervirajuci se zbog svakodnevnih problema, nekih nebitnih ljudi, posla...bilo cega sto vam se u tom trenutku cini vaznim setite se sta je zapravo najvaznije, da su nam deca zdrava i srecna. Ja vrlo cesto to uzimam zdravo za gotovo a onda kad npr.dobije temperaturu ili je muce zubi ili bilo sta cak i bazazlene stvari pomislim...Boze samo da bude dobro, nista mi vise ne treba u zivotu. I tada shvatim koliko se zapravo cesto uzaludno trosim na neke nebitne stvari/ljude. Ovom savetu cu se i sama cesto vracati jer nista pametno i revolucionarno nisam rekla, to svi znamo ali nazalost cesto i zaboravljamo pa nije na odmet podsetiti se :) .

Inace, super je tema, svaka cast!

enav, mian, Mali Idjos i 5 ostalih volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj savet je mamama,da nikada nervozne ne doje svoju decicu...neverovatno kako se ta nervoza prenese na nase bekane.

Cipelic i nasha volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj savet bi bio da ne pomisle da nemaju mleka kad beba place nakon i u toku podoja!

Takodje,da ne budu opterecene vagom i gramima,merenjima i uporedjivanjem dece.

Da se ne osecaju lose jer njihovo dete nesto ne ume/ne moze/ne pojede,a neko drugo tog uzrasta to uradi. Sve dodje na svoje!

majat, BEBERON, mna mama i 10 ostalih volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

nemojte zanemariti majcinski instinkt, uvek verujte malo vise sebi nego drugima, ali ne budite ni slepe kod tudjih saveta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja sam htela nesto slicno ovom sto je vaskrsija napisala da savetujem. Saveta ce biti svakojakih, neretko i oprecnih, i najbolje sto mama moze da uradi je da se osloni na svoj unutrasnji osecaj, meni se bar dosad pokazao kao nepogresiv. Primer: kako god da obucete dete, uvek ce se naci neko da vam prebaci kako je predebelo/pretanko obuceno. Moja dva deteta su sasvim razlicita po tom pitanju, i jedno uvek moram da razgolicujem jer ne podnosi kad joj je vruce-i naravno nikad joj nista ne bude sto je lagano obucena-, dok mi je druga zimogrozljiva i moram dobro da je natruntam kad izlazim. Znaci, moram da slusam svoju decu i svoj osecaj i da jednoj obucem bundicu a drugoj lagani duksic iako ce se mnogi zbog toga krstiti. Savete treba saslusati, ali ni to ne morate ako vas opterecuju, dok drugi pricaju, vi u sebi pevajte "tra-la-la" ili jos bolje "Ala j' lep ovaj svet!" :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naucila sam da sve dodje na svoje, ako je dete zdravo i pravo. Da nema potrebe uporedjivati ga s drugom decom, da ce jednog dana sve jesti, pricace, hodace.

:rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne verujte slepo pedijatru, vec slusajte svoj instinkt i trazite drugo misljenje. Moje dete je nekoliko puta dobijalo totalni promasene dijagnoze. Na primer kad je imala upalu uva dr je konstatovala bez analiza da mora da je urinarna infekcija, druga dr da je u spazmu zato so je previsne zivahna itd. A da ne pricam kad je bila afera oko svinjskog gripa kad mi je kvazi doktorka pripretila da se ne premisljam previse oko vakcine jer moze da bude kasno!? Znaci majcinski instikt i misljenje drugog lekara cim vidite da nesto ne stima!

BEBERON, mian, Tangerine i 1 ostali volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne suzdrzavajte se da podviknete na dete kada to zasluzuje, jer time niste lose majke vec od dece pravite ljude. A deca najvise vole kad im se jasno postave granice do kojih mogu ici, a ne da im s stalno granice pomeraju, jer tako znaju ko su i sta su i kakve su vase prave odluke. Ne menjajte svoje principe i vaspitanje deteta zato sto se to drugima ne svidja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne tepajte previse detetu u razgovoru i ne izgovarajte pogresno reci dok se obracate detetu kao sto to radi ono (koliko to god bilo simpaticno), jer dete nece imati primer kako da nauci pravilan izgovor.

tefil, Ivushka, svejedno i 10 ostalih volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Deca nisu od pamuka,i treba im dati slobodu kretanja,i slobodu da istražuju svet oko sebe.Preterana higijena,da se detetu svako malo peru ruke,da mu se otkuvavaju igračke po mom mišljenju dovodi samo do kontra-efekta.Takođe konstantno prognoziranje,razbićeš glavu,slomićeš se,pašćeš,može da dovede baš do toga.Nikad to nisam koristila,ako vidim opasnost kažem u prezentu: nemoj tamo,jer možeš pasti i slično,nikako u budućnosti kao da se to već desilo.

Takođe,upoznavajte dete sa životinjama,svim životinjama,malim i velikim kao deo sveta u kome živimo.Da voli i poštuje prirodu,da joj prilazi nježno i sa uživanjem.Moje dete se tako lepo ophodi prema svakoj životinjici,kaže epa maca,mazi,ne udara,i slično.I voli kravice,ovce,svima dozvolim da im priđe uz moje prisustvo.Ne plaši se ničega.

Naučite ga da poštuje i drugu decu i da ono nije centar sveta.

Isto tako budite istrajni u nekim stvarima,kao što kaže Veverica,ne pomerati već postavljene granice.Za to sam da se zna ko je roditelj a ko dete a ne da dete komanduje roditeljem svojim hirovima.Zna se kad je nečeg dosta,kad se ide kući itd.

I nikako se n eupoređujte sa drugima,naučite slušati potrebe i razvoj svog deteta jer je sve tako individualno,al na kraju ko što reče Smey sve dođe na svoje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cesto cete doci u iskusenje da pomislite za sebe kako ste losa majka, ali u tim trenucim setite se da je losa samo ona majka koja zapostavlja ili zlostavlja svoje dete! I ako vec na izmaku snaga posadite decu pred tv da biste otisle da se istusirate ili telefonirate sa mamom da se izduvate, to nije zapostavljanje vec prezivljavanje :D

Mali Idjos, Smey, wida i 5 ostalih volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Deca nisu od pamuka,i treba im dati slobodu kretanja,i slobodu da istražuju svet oko sebe.Preterana higijena,da se detetu svako malo peru ruke,da mu se otkuvavaju igračke po mom mišljenju dovodi samo do kontra-efekta.Takođe konstantno prognoziranje,razbićeš glavu,slomićeš se,pašćeš,može da dovede baš do toga.Nikad to nisam koristila,ako vidim opasnost kažem u prezentu: nemoj tamo,jer možeš pasti i slično,nikako u budućnosti kao da se to već desilo.

Takođe,upoznavajte dete sa životinjama,svim životinjama,malim i velikim kao deo sveta u kome živimo.Da voli i poštuje prirodu,da joj prilazi nježno i sa uživanjem.Moje dete se tako lepo ophodi prema svakoj životinjici,kaže epa maca,mazi,ne udara,i slično.I voli kravice,ovce,svima dozvolim da im priđe uz moje prisustvo.Ne plaši se ničega.

Naučite ga da poštuje i drugu decu i da ono nije centar sveta.

Isto tako budite istrajni u nekim stvarima,kao što kaže Veverica,ne pomerati već postavljene granice.Za to sam da se zna ko je roditelj a ko dete a ne da dete komanduje roditeljem svojim hirovima.Zna se kad je nečeg dosta,kad se ide kući itd.

I nikako se n eupoređujte sa drugima,naučite slušati potrebe i razvoj svog deteta jer je sve tako individualno,al na kraju ko što reče Smey sve dođe na svoje.

E i ja sam u tom fazonu. S' tim sto ga pustim da ide gde hoce (ako nije bas opasno za njega) sa upozorenjem "pazi da ne padnes" ili "pazi da se ne sapletes, udaris u stub..."

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zene drage, svaka vam je zlatna! Toliko lepo ste sve srocile :wub:

Ja bih da dodam, za nove mame kad izadju iz porodilista i kad ih sve strefi da samo razmisljaju da je to sve normalno i prirodno. Kakav god osecaj imali ili nemali prema svojoj bebi tih prvih dana on je sasvim prirodan. Mozda ce vam se ciniti kako to vase malo bice za kojim ste se topili od ljubavi dok je bilo u stomaku i kad ste ga videli u porodilistu svi drugi vole nekako vise od vas. To je potpuno normalno i promenice se. Samo dajte i sebi vremena da se oporavite od porodjaja i da se upustite u tu novu ulogu.

BEBERON, Inama, Schveca i 1 ostali volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sve pohvale za temu, i dosta konstruktivne savete :)

Moj savet je kao sto ste napisale da slusate najvise sebe, i svoju intuiciju.

Druga stvar je da sto vise vremena provodite sa vasom decom,radite sa njima od rodjenja, nemojte im tepati, citajte im knjige jos od pocetnih meseci i pricajte, pricajte i pricajte i videcete rezultate. Ja sam sa svojim sinom master zavrsila, uceci za ispite na glas, on je uzivao i propricao sa godinu dana. Inteligencija nije samo nasledna, ona se stice, i upravo kako vi radite sa detetom, razvija se sto veci br sinapsi u mozgu, sto ga cini inteligentnijim!

Evo ga jedan dobar klip, samo deo treninga, a mnogo znaci.

Inace , mi sad ucimo i pesmice na engleskom :) mala deca mnogo brze upijaju dr jezike i uce :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Andisam jel negde vec ima ova tema ili sta? Da znamo,da ne duplamo,ali kotam da bi moderator to vec napisao?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Buvie :lol: mislim da je andisam ovo napisala kao savet, da mame otkriju bebac forum ^_^

BEBERON voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

buvie, sto se mene tice, otvori koliko hoces istih tema. :D u pravu je cipelic, moj savet je da otkriju bebac i tu pronadju sve zeljene savete.

BEBERON voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nikad nemojte lagati dete.Pod ovim ne mislim na tkz. bele laži o deda Mrazu i ostalo,već o svakodnevnim životnim stvarima.Na postavljeno pitanje,a biće ih milion,uvek odgovorite iskreno i rečnikom koji oni mogu da shvate,zavisno od uzrasta.Tako ćete stvoriti neraskidivu vezu punu ljubavi i poverenja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tek kasniyje sam skontala da je to u stvari savet,mrzim kad pisem sa tel.sad nemam onog smajlija sto lupa glavom od zid :)

BEBERON, Cipelic i andisam volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovde dosta postova može da pripadne pod temu "vaspitanje"!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svi ovi postovi mogu da se raspodele po temama koje vec postoje. Ali ova tema je napravljena da bi neko napisao sta je njemu pomoglo, a da to ne napise nikome konkretno, da se neko ne oseti manje sposoban. Mislim da su svi i razumeli temu kao neki vid podrske mladim mamama.

Mna mama, ne rusi temu!!! :P (i ne stavljaj vise ove sllne uzvicnike, plase me kad su tako na gomili :unsure: )

Moja pesmica, BEBERON i Inama volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.