Visoka kratkovidost i carski rez

odgovora

Objavljeno

Imam visoku dioptriju i istanjenu retinu. To bi mogla da bude indikacija za carski rez. Da li neko moze da mi preporuci dobrog oftalmologa koji ima iskustva u ovoj oblasti, koji bi doneo odluku o nacinu porodjaja?

Hvala unapred!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imam visoku dioptriju i istanjenu retinu. To bi mogla da bude indikacija za carski rez. Da li neko moze da mi preporuci dobrog oftalmologa koji ima iskustva u ovoj oblasti, koji bi doneo odluku o nacinu porodjaja?

Hvala unapred!

dobar ginekolog vec unapred zna da li si za carski rec ili ne sa tom i tom dioptrijom ili sa kojim vec problemom...pricaj sa njim, ali ako nisii sigurna u njegovu strucnost onda je najbolje da se konsultujes sa nekim oftamologom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Idi kod svog oftamologa u Dom Zdravlja da utvrdis prvo kolika ti je dioptrija tacno, a preporucila bih ti da ides i kod privatnika za svaki slucaj, ako si u mogucnosti, pa obavezno obavesti ginekologa. U kom si mesecu trudnoce? Odakle si?

Predpostavljam da si kratkovida? :mellow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Idi kod svog oftamologa u Dom Zdravlja da utvrdis prvo kolika ti je dioptrija tacno, a preporucila bih ti da ides i kod privatnika za svaki slucaj, ako si u mogucnosti, pa obavezno obavesti ginekologa. U kom si mesecu trudnoce? Odakle si?

Predpostavljam da si kratkovida? :mellow:

Evo da javim dokle sam stigla, zbog onih koji ce mozda imati slican problem i kojima ce znaciti sto je ovo pitanje vec donekle obradjeno.

Moja dioptrija je -6, i sama po sebi ne bi morala da bude razlog za carski rez.

Pravi problem je stanje retine, koje se utvrdjuje pregledom ocnog dna. Svako istanjenje ili vec nastala ruptura povecavaju rizik od ablacije retine pri prirodnom porodjaju (bez obzira da li je sa ili bez epidurala - broblem je napinjanje koje je neizbezno). U takvim situacijama se odlucuje za carski rez. Ja imam i na dva mesta istanjenje, i na jednom rupturu.

Ono sto je mene zbunilo i navelo na lutanje od oftalmologa do oftalmologa, jeste to sto me je ginekolog poslao na oftalmoloski pregled, ocekujuci od njega procenu rizika i odluku o nacinu porodjaja, a oftalmolozi odluku ipak prepustaju meni i ginekologu. U Klinickom centru sam cak dozivela da preko telefonske slusalice cujem od jednog od nacelnika kako "nemaju oni nista sa trudnicama, ako ginekolog ne zna da poradja da promenim ginekologa, necemo uopste da gledamo nikakve trudnice"...

A upucena sam bas na KCS kao referentnu ustanovu.Ali sam ipak odustala od nje.

Poslednji i najuverljiviji pregled je pio u privatnoj ordinaciji, kod prof. Misite. Tamo cu uradili i lasersku fotokoagulaciju, sto bi trebalo da uradim bez obzira na trudnocu. Ta intervencija, po njegovom iskazu, smanjuje rizik sa 20% na 2%, ali odluka o porodjaju opet ostaje na meni i ginekologu.

Sad kad sve ispisah, shvatam da i nisam od neke pomoci, ali neka ...mozda ce nekome i koristiti!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danas sam bila u Poliklinici, i mislim da ću se ja pre poroditi prirodno dok sredim sve što je potrebno za carski... jer ne mogu sad da mi zakažu za jun, a sledeće nedelje nisam tu, tako da su mi rekle da dođem 4. ili 5.juna... :huh:

Mislim, ne bih ja na carski, ali ne bih ni da ostanem slepa posle porođaja... :rolleyes: ni ovako ništa ne vidim bez sočiva, a ne daj Bože da mi se dioptrija poveća...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja imam -5 i ocni lekar je dao presudu o carskom rezu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja imam -5 i ocni lekar je dao presudu o carskom rezu

ja imam -5 i na tu dioptriju i astigmatizam. Da li su ti doneli presudu o cr samo na osnovu dioptrije ili su ti pregledali ocno dno?

Da li je odluku koju su uvazili u porodilistu doneo privatni ili drzavni lekar da znam gde da idem...

Ja bih se najradije poradjala prirodnim putem, ali ako cu izgubiti vid-neka hvala :)

Ja imam -6 i savršeno očno dno i nisam uopšte luda za carskim rezom, ali što se mora, nije teško...

Da li znas da li kod drzavnog lekara to moze dobro da se proveri ili su oni nesigurni pa moram privatno? Kakva je procedura za ocno dno, sire se zenice?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam u trudnoci imala -3 na jednom i +3 na drugom oku, od oftalmologa sam dobila predlog za carski, i zbog dioptrije i zbog velike razlike u dioptrijama i zbog glaukoma.

Na komisiji za carski rez su mi taj predlog odbili, sa objasnjenjem da odbijaju predloge, da je jako rizicno ne bi bio predlog nego zahtev. Na komisiji su dali predlog porodjaja vakumom (katastrofa), ali tek kad sam donela svu papirologiju koju sam nakupila, zahtev za cr od oftalmologa i od orl lekara, zakazali su mi ga.

Pregled kod oftalmooga je bio detaljan, ali mi dr nije sirila zenice vec mi izmerila dioptriju onim aparatom. Izmerila mi je sve, ocni pritisak, ugao razrokosti (koju imam iako se napokon posle vise operacija ne primecuje), dioptriju. Merili smo dioptriju bez sirenja i gledanjem u slova na tabli, sa onim naocarima, ali kazem, onim aparatom mi je posle potvrdila.

Meni se u trudnoci jako puno menjala dioptrija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni su u Gradskoj to objasnili ovako: porodjaj krene prirodno, ako bude lako super, ako negde zapne ili mene pocinje da ugrozava (prvo pocnu da pucaju sitni kapilari na beonjacama), tu je vakum, ako bude bilo kasno za carski. Ja sam se prepala i zgrozila. I lepo prikupih papire za cr koji su potrebni, ako ima rizika pre sam za cr, ako je rizik bas mali ok, pokusala bih prirodno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne gine mi setanje tamo vamo znaci <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

i ja imam dioptriju -5 na levom, a -3,5 na desnom oku. Do nekog 7. meseca trudnoce nisam imala pojma da kratkovidost ima veze sa porodjajem, a kada sam rekla svom ginokologu (posto nosim sociva za dioptriju me nikada nije ni pitala) ona se zgranula sto joj nisam ranije rekla.

POslala me u bolnicu kod ocnog lekara i kada sam joj rekla kolika mi je dioptrija nije me ni pogledala samo napisala obavezan carski rez. tako sam se i porodila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sandrisha da li te je lekar iz bolnice ili iz dz poslao da proveravas dioptriju i pisao ti uput za hitni C.rez ili privatni lekar? Moja lekarka (privatno) je super, ali mi je rekla da su indikacije "valjda od -8 i da ona nije sigurna i da ona ne donosi sud o tome vec ocni lekar"

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam isto isla kod privatnog ginekologa celu trudnocu, krajem osmog sam presla u bolnicu da mi vode trudnocu. lekar u bolnici mi je napisala taj ,,zvanican,, papir da mora carski.

pa eto meni je -5 pa sam morala carski.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jel smem jos da pitam koja je bolnica u pitanju? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moj ginekolog nije predlagao carski...ja sam se o tome malo raspitivala, rekli su mi da treba dim a uzmu karlicne mere plus da se vidi koliko je dete...ali ovaj ni to nije radio, niti predlagao...

otisla sam samoinicijativno kod ocnog i ona je be zobzira sto nema ablativnih promena, ocuvano ocno dno i tako to ipak zbog visine dioptrije odredila carski..

kada sam ginekologu endola taj papir i pitala ga za misljenje on je rekao da on o tomeen odlucuje, ako je ocni lekar doneo odluku onda je to to...

niko ne moze da zna koliki ce bitian pori, postoje tehnike kako da sacuvate oci pri porodjaju, ali pitanje je d ali zena to moze u svakom trenutku da sprovede u delo...

ja sam volela riprodno da se porodim, ali moje dete je imalo 4kg, a moja dioptrija e bila velika i nisam bas htela da rizikujem...

vec sam negde napominjala da jm eoja rodjaka sa -5 zavrsila na -14 posle druge trudnoce

Fox voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje cimerke su imale dioptriju - (ne razumem se, ali pričale su da je mnooogo u minusu) i obe išle na CR. Od svog očnog dr-a su dobile papir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

da, ima -14

nisma rekla, napomenula, da zavisi kolika je beba...meni je ocna lekarka rekla d ami je beba oko 3kg do 3,2 mogla bih da idem na prirndoo, ali posto sam znala da ce ona biti 4kg dr je rekla da ne zeli da rizikuje...odluka je na kraju ipak bila na meni i ja sam odlucila carski u spinalu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E to je jako diskutabilno koja bolnica prima koji papir... Privatno ili drzavno.

Meni na Zvezdari nisu primili privatno od otalmologa, jer moze da bude "kupljen". Ja sam se sa papirima baaas namucila, na kraju sam donela sve regularno od dr iz Knez Danilove i sa Klinickog centra od oftalmologa, a a VMA od hirurga od ORL.

Ja sam se provela kao bos po trnju, jurila lekare koji su bili na bolovanju/godisnjem u sred leta, za stvar koja moze da se uradi bukvalno za 10min. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pogorsanje vida vam ne gine u daljem zivotu, pogotovo sa minus dioptrijom. Sem nekih degenerativnih promena, ne ide carski, sem ako vam dr ne ucini.

Ja imam -2 sa astigmatizmom jos od prve cerke, i isla sam na prirodne porodjaje, a bebe su za moje mere velike, naime bodelok 14, a bebe preko 3 kile.

Dioptrija mi se menjala tokom trudnoce, posle se vratila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sve i da pogoršanje vida ne gine u životu nekome ko već ima problem - zašto bi ubrzao taj proces rizikom prirodnog porođaja?!

Yora, Mejja, *andjelcic* i 5 ostalih volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam zbog visoke dioptrije isla na cr. Dr kod koje idem godinama na poliklinici u NS mi je odmah dala nalaz i misljenje za cr. To sam nosila u bolnicu kad sam isla na dogovor za cr. Zbog sociva, tj. da ih ne bih skidala prilikom porodjaja, da bih odmah videla bebu sam izabrala spinalnu, a ne totalnu anesteziju. Iskustvo sam pisala u temi o cr.

Ivančica voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ako moras, onda ces ici. Posto znas unapred, moci ces da se pripremis na sve sto te ceka kad dodjes kuci. To je mozda i jednostavnije. Malo ces duze ostati u bolnici, ali ni to nije tako nepodnosljivo. Za dojenje ces se isto pripremiti, jer mleko kasnije nadolazi pri carskom rezu.

Postaraj se samo da mozes bar 2 nedelje da odmaras kad dodjes kuci, zbor rane i ostalo...Mislim, nije to tako strasno. Ako mora. Meni je isto za carski bilo ako mora, jer ja nemam pomoc kuci, ali da je moralo, nekako bi bilo reseno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Super Tangerine! Ako sam shvatila nije veliki rizik? ♥

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tangerine, bas mi je drago da ne moras na cr, posto ne zelis, ali sam htela da ti kazem da nije kraj sveta i ako budes morala. Ja sam imala lose iskustvo sa anestezijom u spinalu, ali sam oporavak mi je prosao super. Vec kad sam izasla iz porodilista posle nedelju dana ja sam se sasvim lepo osecala i mogla sam oko bebe da radim sve iako mi je mama bila tu dve nedelje.

Tangerine voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam u Zavodu za zdravstvenu zaštitu studenata dobila neki papir od oftalmologa, nakon pregleda, sa time otišla do dr opšte prakse, i ona mi je dala uput za Polikliniku. Tamo su mi zakazali pregled, i dr je napisao da se savetuje porođaj carskim rezom zbog visoke dioptrije (oko -8).

Međutim, kada sam dan ranije primljena u Betaniju, oni su zahtevali da dođe neki oftalmolog (!?) i dva sata su mi širili zenice da bi me on dva minuta pregledao i rekao ono što smo svi već znali - da idem na carski rez.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.