Kada je vreme za jaslice/vrtić?

odgovora

Objavljeno

Vrtic definitivno ne pre tece,cetvrte godine.

Prvo ja ne bih radjala decu da ne mogu d ih gajim.Ne trebaju mi nikakve ustanove da mi "brinu" o deci dok ja sedim kuci.Cast zenama koje rade pa moraju decu u vrtic-to mi je skroz ok.

Jos uvek nisam videla ni jedno dete da je nesto pametno naucilo u vrticu.Vaspitacice[/b] se ne posvecuju dovoljno,nicemu ih ne uce.Deca se tamo samo otimaju oko igracaka,biju,divljaju,vriste ,skacu kao divljaci.Onda svaki roditelj mora kuci da govori detetu da to nije lepo sto rade u vrticu i sl.Od dece se prave nemirna,sebicna i razdrazljiva deca.

Drugi razlog je i svakojake bolesti koje donose iz vrtica,a jos malo cu imati bebu pa ne zelim da mi obe budu bolesne.Ne zelim da od svog jakog deteta sa dobrim imunitetom napravim bolesno dete.

Ovo je moj licni stav,tako je u nasem vrticu.Mozda je u privatnim vrticima bolje.

Ne treba mi poremecena i divljacka socijalizacija za dete.Imace brace i sestara pa ce se socijalizovati u porodici.Videla sam ja sebicluk dece iz vrtica kojima roditelji ne mogu nista,dok moje dete cudno gleda u njih i uopste joj nije jasno zasto joj npr drug ne da nesto.To je njihova socijalizacija da su deca mog sestrica pesnicama ugurala u ormaric.Na sve to vaspitacica kaze:"pa deca su to".Molim to su za mene nevaspitani divljaci i ne zelim da se moja dobra poslusna decica kvare pored njih.

Ni moje setre i ja nismo isle u vrtic,pa smo naucile sta znaci zivot u zajednici.

Porodica je stub vaspitanja i ako ga ne vaspitam ja u porodici ni jedan vrtic mi nece pomoci.

O vrticu cu razmisljati kad Jana napuni 4 godine.

Au,Cicana,pa ti bas nagrdi....

A zasto uopste razmesljas da Janu das u vrtic sa 4 godine,kada se tamo nista ne uci ,divlja,bije i td????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Au,Cicana,pa ti bas nagrdi....

A zasto uopste razmesljas da Janu das u vrtic sa 4 godine,kada se tamo nista ne uci ,divlja,bije i td????

Zato sto ce tada moje dete koliko toliko biti izgradjena licnost.Do tada ce samo znati da prepozna sta nije dobro sta jeste.Bice mi lakse da joj objasnim neke stvari.Bice mi lakse da joj objasnim cemu sluzi vrtic itd,itd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sve to moje dete uci i kod kuce.

A ovo je tacno.Mnogo je lakse i krace traje period adaptacije kod starije dece,jer je svesno gde ide i sta radi,nego kod bas male decice.

Sa ovim se ne bih slozila bas. Iz okoline imam par primera da sto je dete starije, to je polazak u vrtic bio tezi. Jedna mala je posla sa 4 godine u vrtic i svaki dan je pre vrtica povracala, to je bio haos... Drugi mali je poceo da piski nocu, da napomenem da su ta deca u vrticu bila za pozeleti, lepo su se igrala, ucestvovala u aktivnostima ali su svoj bes i nezadovoljstvo prikazivali roditeljima kuci.

Moje cerke svaki dan dolaze sa novom pesmicom, starija je pocela da prica sta svaki dan rade i ja sam zadivljena. Svaka cast vaspitacicama, rade sa njima za desetku! Ja koliko god da imam zelju i volju, ne bih mogla da je naucim tolikom broju pesmica i prica, jer se ipak drugacije uci i radi u drustvu u kome su svi istog uzrasta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nemam iskustva sa babama i dedama jer nase dete vaspitavamo i gajimo iskljucivo mi.

Najbolja je socijalizacija u porodici.Deca se vaspitavaju do trece ,cetvrte godine i do tada se grade licnosti.

Ne kazem da je vrtic los,los je za tako malu decu.

Ej bre,sta ce dete od 18 meseci u vrticu,dete koje ima samo 18 meseci,zar mu je vec tada potrebna socijalizacija.Previse rano-po mom misljenju.

Ja Luku dajem u vrtic sa dve godine i tri cetiri meseca. naravno da mislim da je detetu do dve godine mesto uz majku. A sta ako radis? Onda mu je bolje u vrticu nego kod babe i dede. Uh nagrdih ja babe i dede:) I to sto kazes da decu vaspitavas do trece godine nije tacno ama bas ni malo. Vaspitavas ti njih MNOGO duze, videces. Dete u uzrastu od tri cetiri godine je otvorenije da prihvati jois vece gluposti nego dete od dve godine.

Zato sto ce tada moje dete koliko toliko biti izgradjena licnost.Do tada ce samo znati da prepozna sta nije dobro sta jeste.Bice mi lakse da joj objasnim neke stvari.Bice mi lakse da joj objasnim cemu sluzi vrtic itd,itd.

Ako uspes da vaspitas dete da sa tri godine bude izgradjena licnost, cestitam. A akoni tada ne bude htela u vrtic nece postojati sansa da joj ista objasnis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Recite mi jednu stvar - da li u okruženju neko ima dete koje ide u vrtić i ne zna da recituje/peva pesmu koju druga deca inače znaju?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Recite mi jednu stvar - da li u okruženju neko ima dete koje ide u vrtić i ne zna da recituje/peva pesmu koju druga deca inače znaju?

Ne...iskreno ne...

Cicana...šta sada radi Jana? Ti si dnevno 2 sata na forumu, 2 sata ti treba za ručak, 2 sata za odmor, 2 sata za spremanje kuće...onda njenih 2 sata spavanja...

Samo želim reći...nemamo vremena za igru sa našom djecom...ja prva, naručujem DVD od Maki samo da bih se malo odmorila kada dođem kući...

Djeca naših prijatelja dnevno bar tri sata provedu pred TV gledajući Pepu, Nodija...itd...

Toga u vrtiću nema...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Recite mi jednu stvar - da li u okruženju neko ima dete koje ide u vrtić i ne zna da recituje/peva pesmu koju druga deca inače znaju?

Naravno da ne. Kazem ja da je vrtic zakon.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Recite mi jednu stvar - da li u okruženju neko ima dete koje ide u vrtić i ne zna da recituje/peva pesmu koju druga deca inače znaju?

Pazi, ja licno ne vezujem vrtic sa tim stvarima. Mislim da je moja duznost kao majke da dete ucim, Luka zna desetak pesmica, zna da broji do deset...Sve sto mi pisemo sada je individualno, zavisi od deteta, od roditelja, poznajem decu koja nisu isla u vrtic pa im je polazak u predskolsko toliko tesko pao da je tu bilo povracanja, kolabiranja i svakakva druga cuda. Hocu da kazem da dete od tri godine je sve drugo samo ne formirana licnost, tek vas posle tog uzrasta ocekuje negodovanje, vristanje, agresija...Naravno ima izuzetaka, gde su deca jako zrela...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cicana, to je tvoje misljenje, ali mislim da nekako generalizujes stvari. Moje dete je krenulo u vrtic sa 15 meseci i jako je lepo prihvatila. Od kada ide mnogo je socijalnija i svasta je vec naucila. Ja kada dodjem sa posla, a to je srecom vec oko pola 4 vodim je u setnju, a zatim kada dodjemo kuci igramo se, pricamo, pevamo, bojimo i posvecena sam joj maksimalno dok ne ode u krevet, sto bude oko pola 9. Jako je vezana za mene i ne mislim da je na bilo koji nacin ostecena sto ide u vrtic, cak naprotiv. Ja kod kuce ne mogu da joj pruzim vrsnjake, ne mogu da joj obezbedim radionice i stvari koje tamo dobija i mislim da joj ovakva organizacija dana jako prija. Hvala Bogu, za sada je zdrava. Mislim da je 4-5 sati aktivnog igranja sa mnom sasvim dovoljno. Kucne poslove uvek ostavim kada ona zaspi, a nema gledanja crtaca i sl. Na forum idem dok sam na poslu ili kada ona spava. :rolleyes: Iskreno, mi smo morali da je damo u vrtic jer nase mame rade i nema ko da je cuva. A cula sam iz iskustva drugih mama da kada krene ovako rano da joj mnogo lakse padne nego sa 3 ili 4 godine. Isto tako, mislim da se licnost deteta gradi mnogo duze nego samo 4 godine, a psiholozi kazu da je za razvoj licnosti najbitnija ljubav i stabilnost koju dobije u prve tri godine zivota, a moje dete iako ide u vrtic dobija dobije svu mogucu ljubav i paznju. Bas me zanima da li ces promeniti misljenje kada ti Jana krene u vrtic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pazi, ja licno ne vezujem vrtic sa tim stvarima. Mislim da je moja duznost kao majke da dete ucim, Luka zna desetak pesmica, zna da broji do deset...Sve sto mi pisemo sada je individualno, zavisi od deteta, od roditelja

Right on :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne...iskreno ne...

Cicana...šta sada radi Jana? Ti si dnevno 2 sata na forumu, 2 sata ti treba za ručak, 2 sata za odmor, 2 sata za spremanje kuće...onda njenih 2 sata spavanja...

Samo želim reći...nemamo vremena za igru sa našom djecom...ja prva, naručujem DVD od Maki samo da bih se malo odmorila kada dođem kući...

Djeca naših prijatelja dnevno bar tri sata provedu pred TV gledajući Pepu, Nodija...itd...

Toga u vrtiću nema...

:lol: :lol: :lol:

Filipa kod nas u vrtiću posle spavanja ide ručak, a posle ručka deca gledaju crtaće, vaspitačice pre podne rade sa njima a posle se odmaraju :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:lol::lol::lol:

Filipa kod nas u vrtiću posle spavanja ide ručak, a posle ručka deca gledaju crtaće, vaspitačice pre podne rade sa njima a posle se odmaraju :)

E zato kažem da ne treba generalizovati stvari...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:lol: :lol: :lol:

Filipa kod nas u vrtiću posle spavanja ide ručak, a posle ručka deca gledaju crtaće, vaspitačice pre podne rade sa njima a posle se odmaraju :)

:angry::unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:angry::unsure:

Čemu takav smajli Mama Dy?

Ručak je od 13-13:30 a po decu roditelji dolaze već u 13:45.... ja po moje idem oko 14:30 i to mu je sve što gleda crtaće preko dana jer kod kuće kad on dođe ja gasim i kompijuter i tv. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vi ociglednoi ne citate pazljivo,vazno je samo da osudite nekoga zbog suprotnog misljenja.

Ja sam lepo rekla da je to samo moje misljenje i samo vazi za vrtic u koji bi moje dete islo,ne znam kako je u ostalim vrticima.Moje dete ne provodi 2 sata gledajuci crtace.

Filipa tuzno je zaista sto roditelji nemaju vremena za svoju decu.Obicno rade kada dodju sa posla gledaju da se odmore itd.

To je najveci problem naseg drustva.Dok su deeca vise vremena provodila sa roditeljima bilo nam je bolje.

Mama dy ti ocigledno malo citas kada kazes da se deca ne vaspitavaju do trece godine.

Slazem se da se vaspitavaju sve dok su kod nas,ali glavni osnov i stub vaspitanja je bas u tom periodu dok su jako mala do 3,4 godine.Svaki strucnjak,psiholog,pedagog ce ti to potvrditi ,svaka knjiga o roditeljstvu i vaspitavanju.Pa me zato cudi da ti ti ne znas.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Recite mi jednu stvar - da li u okruženju neko ima dete koje ide u vrtić i ne zna da recituje/peva pesmu koju druga deca inače znaju?

Ne

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo ga dobar tekst,koji objasnjava strucno moje misljenje.

Evo bas sam nasla neki izvod iz teksta objavljenog na yumami

Pedijatri i psiholozi jednoglasni su kada je u pitanju obdanište: deca ne bi trebalo da krenu u obdanište pre trece godine. Pedijatri svoj stav objašnjavaju njegovim nedovoljno razvijenim imunološkim sistemom - do trece godine ono ne može dobro da se "brani" od virusa i bakterija koji su prisutni u decjim kolektivnim centrima, a psiholozi su protiv obdaništa, jer se smatra da je porodica prirodna sredina mališana. Idelano je da mališani do cetvrte ili pete godine provode vreme u porodicnom okruženju (ukoliko roditelji rade, idealna zamena su baka i deka), a da potom godinu ili dve provedu u raznim kreativnim radionicama ili zabavištima, gde ce nauciti kako da lakše komuniciraju sa vršnjacima i steci prva pripremna znanja za školu. Dete je do trece godine apslotno emocionalno vezano za roditelje. Porodica je centar ljubavi, zaštite i sigurnosti. Tek posle trece godine ono pocinje da pokazuje interesovanja za okolinu i za vršnjake.

Idealna varijanta je da malisan krene tek sa cetiri ili pet godine u školicu to jest obdanište (gde ce provesti ne više od cetiri sata dnevno), a da do tada vreme uglavnom provodi sa roditeljima, rodbinom ili pouzdanom ženom koja ga cuva. Smatra se da su kontakti koje do ovog perioda ima sa vršnjacima u parku, raznim igraonicama i dvorištima sasvim dovoljni za socijalizaciju. Idealno je znaci u obdanište krenuti sa pet, a preporucljivo sa tri godine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vi ociglednoi ne citate pazljivo,vazno je samo da osudite nekoga zbog suprotnog misljenja.

Ja sam lepo rekla da je to samo moje misljenje i samo vazi za vrtic u koji bi moje dete islo,ne znam kako je u ostalim vrticima.Moje dete ne provodi 2 sata gledajuci crtace.

Filipa tuzno je zaista sto roditelji nemaju vremena za svoju decu.Obicno rade kada dodju sa posla gledaju da se odmore itd.

To je najveci problem naseg drustva.Dok su deeca vise vremena provodila sa roditeljima bilo nam je bolje.

Mama dy ti ocigledno malo citas kada kazes da se deca ne vaspitavaju do trece godine.

Slazem se da se vaspitavaju sve dok su kod nas,ali glavni osnov i stub vaspitanja je bas u tom periodu dok su jako mala do 3,4 godine.Svaki strucnjak,psiholog,pedagog ce ti to potvrditi ,svaka knjiga o roditeljstvu i vaspitavanju.Pa me zato cudi da ti ti ne znas.

[/quote

Da li si promenila misljenje sada kada si cula da je npr. mom detetu sasvim fino u vrticu? Sta bi radila da i ti i muz radite, da nema ko da ga cuva i da nemas novca da placas dadilju, kao sto je recimo moj slucaj? Da li bi ga dala u vrtic?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Slažem se sa secer potpuno. I mi smo tako isto. Do sada je bio kod kuće, srećom pa smo imali uslova, ali sad je vreme da ide u kolektiv. Prvih nekoliko meseci će ići na 4h, a onda posle na 5h. Mislim da je to sasvim dovoljno da se druži sa drugom decom i nauči o grupi i ponašanju u grupi.

Nismo imali problema oko adapatacije, jer je prosto sazreo za to. Nadam se da to nije preuranjen zaključak i da će tako i ostati. :)

Dakle, dete treba bar do treće godine da bude kod kuće, u porodičnom okruženju.

Neki izvori tvrde da čak dečaci najbolje da krenu od četvrte godine u kolektiv, dok su devojčice najčešće spremne i sa dve.

Razumem kad roditelji moraju da daju dete u jaslice, jer nemaju drugih uslova, ali ne razumem kad imaju, a ipak daju dete u vrtić.

Takođe smatram da je pogrešno mišljenje da što se dete ranije počne odvajati da će biti samostalnije.

Mislim da dete koje prvih nekoliko godina provede uz majku prevashodno, ili pak uz članove uže familije ima više samopouzdanja i odvajanje dolazi u momentu kada je dete potpuno spremno i nema više strah od odvajnja, te samim tim je i samostalnije.

Phoenix moram te opet citirati. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li si promenila misljenje sada kada si cula da je npr. mom detetu sasvim fino u vrticu? Sta bi radila da i ti i muz radite, da nema ko da ga cuva i da nemas novca da placas dadilju, kao sto je recimo moj slucaj? Da li bi ga dala u vrtic?

Nisam promenila misljenje.Da sam u tvom slucaju teskom mukom bih dala dete u vrtic,ali ako bih morala onda bih.Ja sam i napomenula na pocetku cast majkama koje moraju da rade,pa im deca idu u vrtic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Podvlačim bitan dio kod Phoenix...

ALI ZATO ŠTO SMO IMALI USLOVE....

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam promenila misljenje.Da sam u tvom slucaju teskom mukom bih dala dete u vrtic,ali ako bih morala onda bih.Ja sam i napomenula na pocetku cast majkama koje moraju da rade,pa im deca idu u vrtic.

Samo da te pitam...jel generalno misliš da su svi klinci divljaci koji idu u vrtić? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Podvlačim bitan dio kod Phoenix...

ALI ZATO ŠTO SMO IMALI USLOVE....

:)

Pa i Cicana očigledno ima uslove :D Bar koliko ja pročitah :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa i Cicana očigledno ima uslove :D Bar koliko ja pročitah :D

Pa da...zato ju je i citirala... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Samo da te pitam...jel generalno misliš da su svi klinci divljaci koji idu u vrtić? :)

Naravno da ne ,ali kada odvedem sestrica u vrtic i zastanem nekoliko minuta.Ja samo vidim divljanje ,vristanje ,gurkanje,podsmevanje.itd.

Filipa pazi ovo molim te.Mog sestrica su prosle godine deca ismevala u vrticu jer nosi hulahopke :blink: .Mislim ej,ono malo od 4 godine zna da ismeva druga.E to je jer roditelji danas sve deci dopustaju.

Naravno ne mislim na sve ,vec samo na decu koja su takva.

Npr moju Janu decak mlatne po glavi,majka se nasmeje i kaze nemoj sine,i on naravno nastavi po svome.No dobro ovo je bolje za neku drugu temu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.