Kada je vreme za jaslice/vrtić?

odgovora

Objavljeno

sunshine, gde daju przenice? u kojim vrticima?

u državnim vrtićima, konkretno u jednom u Zemunu... takođe im daju konzerviranu hranu, sardine, paštete, viršle, ono što sam se ja nadala da ću izbeći u dečijoj ishrani bar do 2.godine...

mada, ja cu radije dati dete u jaslice sa godinu dana, nego da ga čuva žena. mislim da je to bolje zbog socijalizacije, jer mi nemamo puno ljudi sa bebama u okruženju :(, a i sigurnije mi je da ga dam u provereni vrtić, nego nekoj nepoznatoj (opet, ni za ženu nemam preporuku, pa stoga)... a i stekla sam utisak da tada lakše prihvataju vrtić, nego sa 2-3 godine... javiću vam uskoro kako smo mi prošli :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zašto dete ne može da krene u jaslce pre septembra ako je dobilo mesto u maju. Radim u školi.U septembru se vraćam na posao pa ko će da mi privikne dete na vrtić. Da li neko zna može li se beba voditi u jasle u avgustu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Slazem se sa svim iznad navedenim...Ja kad to kazem ljudima,dobijam odgovor,''razboljevace ti se on i sa 3 ili 5 godina'',ali im kazem da ipak nije isto kad ti temperatura 40 trese dete od godinu i od tri godine,primera radi.

Drugo,slazem se i da je detetu u tom najmanjem uzrastu potrebna majcina blizina ili bar najblizih clanova porodice,nekako mi je bas malo da bi se odvajalo,ali razumem ako nema drugog izbora,tj, nema ko da ga cuva.

Mi krecemo sad u septembru,imacemo 2,5 godine,nije bas pune 3,al sta cu kad se krece od septembra ;) ...Za sad ga ''socijalizujemo'' po parkovima i igraonicama koje naprosto obozava jer je izuzetno drustven.Valjda ce takav ostati i kad krenemo u vrtic,da ne bude belaja ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo bas sam nasla neki izvod iz teksta objavljenog na yumami

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kad je to tako zašto majkama ne dozvoljavaju duže porodiljsko bolovanje?Ko bi čuvao decu ako mame rade ceo dan? Retko ko ima pravu pomoć od babe i dede. Naši se prave ludi i čekaju da deca porastu a da ne maknu prstom. Pozdrav!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naravno da moze, u septembru, januaru, bilo kad. To nije strogo odredjeno kao u skoli. Jedino je upis u aprilu ili maju, tj konkurs a moze se dete upisati i van tog roka. Zbog guzvi je bolje pratiti vreme konkursa jer van njega mozete lako izvisiti.

jaslice za decu od 6m postoje u Beogradu ali samo u nekim vrticima, mislim Stari Grad a uskoro i Mirijevo. Privatnih vrtica je mnogo vise a kao sto je neko vec prmetio cena je gotovo ista a grupe su manje. Sto se hrane u drzavnim tice, mislim da je kontrolisana i da je koncipirana od strane nutricioniste, tako da ne verujem da je to problem.

Ja trenutno ne radim, ali planiram da pocnem, tako da cu moju devojcicu sad upisati jer verovatno nece biti mesta bas odmah....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja devojcica je pocela sa 9 meseci (privatni vrtic - jaslice) i moje misljenje je sto dete pre pocne da ide u vrtic (jaslice) da ce sve to lakse podneti i prilagoditi se. Ja sam moju dala u jaslice skoro dva meseca pre nego sam se vratila na posao u pocetku po nekoliko sati a kasnije po ceo dan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod nas u vrticu deca se ne mogu krenuti u jasle dok ne navrse 18 meseci. Ne drze se toliko tog pravila jer moja cerka je imala 17 meseci u septembru i tada je krenula. Iako je upis u maju oni ne formiraju grupe ranije. U pitanju je PU Zvezdara. Sin je bio u drugom vrticu u okviru iste PU, ali tamo su primali i mladju decu. Imali su 3 jaslene grupe razlicite po uzrastu, dok je kod cerke jedna mesovita (od 18 mes do 3 god)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Е, јел знате да се за треће дете добијају 2 године породиљског ;)

Potvrdjujem! Upravo ga koristim :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi ćemo konkurisati za jaslice. Prošle godine je konkurs bio krajem marta, od 30 pa negde do 15 aprila, a liste su izašle negde u maju.

Trenutno bebca čuva baka, on ima 16 meseci, ali ja bih radije da ide u jasle, neka se malo druži s decom, a baka da bude tu kad nas budu mučile dečije bolesti.

Strašno sam ogorčena što za prijem u jaslice postoje liste čekanja kao za upis na fakultet. A pri tome se samo priča o natalitetu.... i još znam dosta ljudi čija su deca upisana u vrtić a ni ne idu, roditelji redovno plaćaju da bi čuvali mesto... katastrofa!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovde su jaslice od 3 meseca. Mi smo krenuli sa nepunih 10 i to po jednom nedeljno. Od 14 do sad idemo po 2 puta, a jos dva dana radi baka servis! Ova opcija nam od starta najvise odgovara jer ima najbolje od svega- mamu jedan dan i vikendom, tatu vikendom, baku dva dana nedeljno i vrtic dva dana. Skroz je od pocetka lepo prihvatila odvajanje, prilagodjavanja skoro i da nije bilo i vrtic obozava jer je jako socijalna i trazi biti sa drugom decom. Ako ja pocnem raditi puno radno vreme onda ce u vrtic 3 dana nedeljno, ali ostajemo do daljnjeg na ovom rasporedu jer nam svima odgovara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam... Mislim da se ovaj text ne moze primeniti na svu decu...

Kaze da deca idealno treba da krenu tek sa 5god- e to bi ovde svi osudili jer se sa 5god vec u skolu krece! Sa 4 se mora u pripremni razred, a 5 je vec uveliko socijalizovano dete, naviklo na skolsku sredinu, pravila i disciplinu (u granicama koje dob dozvoljava). I ovde se savetuje da se sa vrticem ceka do 3god, ali ne znam nikog ko je to uradio... Zato su uslovi u vrticu totalno drugaciji i u uzrastu 0-2 ide jedna teta na troje dece, 2-3 jedna na 4, 3-4 jedna na 8-oro! Sa takvim odnosom osoblja prema deci druga je prica nego kad bude jedna teta na njih 15 jos u jaslicama. Deca ovde nisu nimalo zanemarena i prepustena sama sebi, pruza im se puno paznje, vodi se njihov dnevnik... Zato se ja nisam dvoumila kad mi je curica sa nepunih 10 meseci krenula jednom nedeljno u vrtic. Ona je do tada vec prohodala i bila navikla na ostajanje sa clanovima sire porodice. Takodje je navikla i na drugu decu i i dan danas je najsretnija kada je u drustvu decice! Ako bi sa vrticem cekali do 5god ona bi bila potpuno drugacije dete, a posto je oduvek drustvena, samostalna, zna se izboriti za sebe i na prste jedne ruke mogu izbrojati koliko je puta bila bolesna, mislim da smo mi licno napravili pravi izbor.

E da je u pitanju drugacije dete, drugacijih roditelja i genetike, drugi uslovi u vrticu- onda bih razmotrila odluku...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Molim te,reci mi u koji privatni vrtic si upisala dete?Moja devojcica uskoro treba da krene,a ja sam u dilemi gde.Vidim da si zadovoljna,pa ako mozes reci mi koji je.Hvala unapred! :) Pozdrav!

Vrtich se zov Ana, u Bulevaru Mira je posle kuche chvecha.

Za sada je sve super. Nije bio bolestan, joss uvek, lepo se privikao samo ssto ga ne ostavljam da spava joss uvek tamo.

Ccekam malo da poraste pa da ga upissem u Pitagoru, u pitanju je Montessori vrtich ali ne primaju decu ispod 3 godine. Iskreno se nadam da che nas prihvatiti u septembru

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Prošle godine je konkurs bio krajem marta, od 30 pa negde do 15 aprila, a liste su izašle negde u maju.

Ja se malopre vratila iz vrtica sa istom informacijom. Polazak u vrtic je od jula ukoliko dete ima 12meseci. (bar za vrtic na Vozdovcu)

.... i još znam dosta ljudi čija su deca upisana u vrtić a ni ne idu, roditelji redovno plaćaju da bi čuvali mesto... katastrofa!

Da li se nesto promenilo po tom pitanju? Mislim, slusam kako ispisuju decu ako ne dolaze u vrtic 2 meseca a nemaju opravdanje (nisu bolesna....).

Sad kad sam bila u vrtic da s einformisem, vaspitacica mi rece da ako dete ne dolazi 2 meseca ispisuju ga...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jutros sam isla do vrtica i vaspitacicaa mi je rekla da ce izaci uslovi konkursa pocetkom aprila a sredinom krece prijava dece. Mi smo 5-i na listi cekanja ali to nam nista ne znaci, moramo da konkurisemo. A to da ima dece koja sede kod kuce i cuva ih Baka servis a ovamo idu u vrtic, to je posebna prica. Znam nekoliko dece iz parka ali sta da radim. Jedinu nadu mi uliva gradska sekretarka za socijalnu i deciju zastitu da nece biti protekcija za upis dece u vrtice. To mi izmedju redova rekla i vaspitacica jutros.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja Malisu moram da stavim u jaslice u oktobru ove godine...Tada ce imati oko 18meseci. Zao mi je sto moram da se odvajam od njega ali moram se vratiti na posao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I meni bi bilo idealno da deca krecu sa 3 god. Znaci - treba ukinuti jaslice, produziti porodiljsko, samo jos da napisemo zahtev i posaljemo vlastima. Svasta, pa ionako ne znaju kako da nabave pare i za ovih par meseci sto smo imale do sada, nego ce bolovanje smanjiti na 6 meseci ! :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje devojcice su krenule u jaslice sa punih godinu dana, rodjene su 7.septembra tako da nisu mogle da krenu cak ni 1. vec strogo sa godinu dana. U pitanju je drzavni vrtic Istok na Novom Beogradu. Privikavanje je trajalo dve nedelje i one su super prihvatile.

Sto se tice hrane, ja sam prezadovoljna. One su bile problematicne po pitanju bebece hrane a tamo jedu sve iako su tada imale po 4 zubica. Za dorucak obicno imaju poparu, neki beli namaz, namaz od ribe, dzem ili med i hleb, suvi vrat ili sunku za uzinu razne kolace, pite, keks, puding itd, a za rucak razlicite vrste variva i mesa svaki dan, musaku sa karfiolom, jednom nedeljno imaju ribu. ne mogu bas sad svega da se setim, ako nesto treba slobodno, pitajte. Nema nista lepse nego kad dodjemo po njih a vaspitacica kaze da su super jele, kao da ne prica o mojoj deci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moja beba je rodjena u jenuaru ove godine, interesuje me da li neko zna mogu li ga sada upisati u jaslice, i placati mesto dok ne krene u jasle, posto je ovde polazak sa 12 meseci, nemam kome da ga ostavim na cuvanje, a na posao moram u decembru

kao da niko ne shvata da bi najradje provodile vreme sa svojom decom a ne gubile zivce na poslu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ccekam malo da poraste pa da ga upissem u Pitagoru, u pitanju je Montessori vrtich ali ne primaju decu ispod 3 godine. Iskreno se nadam da che nas prihvatiti u septembru

Extra! Nisam znala da u Srbiji ima ijednog Montessori vrtica! Ja sam veliki pobornik te metode i kod kuce ju primenjujemo koliko mozemo! ;)

Srecno sa upisom!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage mame,ja sam nova i saljem vam veeeeeeeliki pozdrav,a onda i pitanjce ; Moja devojcica je napunila godinu dana i moram da je dam u vrtic i to privatni(imamo razloge sto ne mozemo u drzavni :( ,pa ako imate neku preporuku za jaslice na Vozdovcu,Vracaru, u Starom gradu uopste ,javite ....bilo bi mi od koristi ako ste upoznati sa cenama,da bih imala orjentaciju....hvala vam unapred :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo bebca prijavili za vrtić kada je imao 3 meseca da bi zauzeli mesto na listi čekanja. Ja u julu treba da počnem da radim. On sada ima 8 meseci i ne znaju da li će biti mesta u vrtiću u septembru. I ja i muž radimo tako da će ga baka morati čuvati dok ne dobije mesto u vrtiću. Ma u Bgd-u je užas za mesto u vrtiću. Jel zna neko neki privatni vrtić na Vidikovcu ili okolini a da nije užasno skup?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Srđa je krenuo sa 3 godine u vrtić, ali lično sam se pokajala što sam aktivirala baba servis, jer je postao ućasno razmažen. Baba mu je sve dozvoljavala, da hladi vrelu supu koja mu završi u krilo, do davanja dedi Brufena. Užas.

Tako da je moj savet što ranije u vrtić to bolje. Ako Bog da drugu bebu ona će krenuti sa 12 meseci u vrtić

:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Extra! Nisam znala da u Srbiji ima ijednog Montessori vrtica! Ja sam veliki pobornik te metode i kod kuce ju primenjujemo koliko mozemo! ;)

Srecno sa upisom!!!

Ima vrtica koji rade po Montesori programu, malo izgooglaj... I mi cemo u jedan takav i bas smo srecni... Montesori je od 3 godine, mada i u jaslicama rade slicno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam jutros zvala da se raspitam u jednom privatnom vrticu za mesto. Oni isto rade po Montessori programu ali kvaka je sto primaju decu tek sa navrsene 2 godine.

Neko je pitao za okvirnu cenu privatnih vrtica. Koliko sam upoznata, cene se krecu od 180e do 250e.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.