Kada je vreme za jaslice/vrtić?

odgovora

Objavljeno

Ljudi, treba mi vasa pomoc. Pocinjem da radim kada Vuk bude imao godinu dana. To je u januaru. Posto nema ko da ga cuva, morace u jasle :( dfa li neka od vas ima pozitivna iskustva sa davanjem tako male dece u vrtic? Jako mi je krivo sto ce morati tako, ali sta da radim... :(

Moja iskustva su pozitivna... :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ljudi, treba mi vasa pomoc. Pocinjem da radim kada Vuk bude imao godinu dana. To je u januaru. Posto nema ko da ga cuva, morace u jasle :( dfa li neka od vas ima pozitivna iskustva sa davanjem tako male dece u vrtic? Jako mi je krivo sto ce morati tako, ali sta da radim... :(

Meni je stariji krenuo u jaslice i ovaj mali će isto, iskustvo je pozitivno :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja cerka je krenula u vrtic sa 4 godine,pa smo imali muke...Ovaj mali ce sa 16 meseci,nadam se da je lakse kad su tako mali,mada je mamama izgleda teze :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Моји не иду. Који је Љиљан а који Невен? Иначе деца моје другарице (троје) су ишли у вртић и пре него што су напунили годину, и све је ок

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja sam dete upisala u jaslice,zvanicno krece od septembra,ali vodim je skoro svakog dana u obdaniste da malo "oseti atmosferu" i svidja joj se. Mislim da se mladja deca pre naviknu od starije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Posto sam zakasnila na upis u vrtic sad rade veze nadamo se od septembra polasku :)

Ako ta vaša veza ne uspe onda ću vas ubaciti preko moje B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam se dvoumila da li da je upisem ovih dana od ili ne...na kraju nisam, pa ako bude nuzda upisacu je u sept. Nadam se da cu moci.

Ali to pod uslovom da od septembra nadjem neki posao...mada kakva je kriza, cisto sumnjam da ce biti ista od posla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je dete krenulo sa 11mes u drzavni vrtic i odlicno je prihvatila. Na veliko iznenadjenje svih nije bilo plakanja i ostalih scena koje su neminovne u tom periodu. Vaspitaci kazu starija deca se lakse priviknu ali... nisam sigurna. PO mom misljenju sve je stvar vaspitacica koje zapadnu. Ako su vaspitacice super deca ce prihvatiti bez 1 suze.. MOja nije htela da ide kuci :D

Sada prelazimo u vrtic za nedelju dana i to mi je vec muka.

1. celo prolece ih pripremaju za prelazak kod odredjenih vaspitacica, vodili ih tamo u sobu, ili sa njima napolje...

2. roditelji odusevljeni prelaskom kod tih vaspitacica

i onda juce NE PRELAZE KOD NJIH NEGO NEKE DRUGE DVE koje kada smo videli... samo smo svi rekli NE, HVALA!!!

Neku decu su roditelji vec prebacili... ja se dvoumim ali kako stvari stoje i ja cu to da ucinim. deca se medjusobno upoznaju a ... vaspitacice su te koje ce ih svemu nauciti jer smo mi nazalost sputani u tome *na poslu po ceo dan. A te zene treba 4godine da uce nasu decu svemu i pripreme za skolu... A da ne pominjem da sa njima provode veci deo dana .. vise nego sa nama... Mi se vidimo na 2-3h a tamo je 8h :(:(

Zao mi da je prebacim ali.. decu koja voli roditeji su vec prebacili, ali veci deo grupe je ostao. ALi od tih koji su ostali oni koje ona voli su stariji i uskoro ce ih prebaciti u godinu dana stariju grupicu. I ostace samo sa onima koji je ne zanimaju ni najmanje, koje ne voli nikako. A jedva je pocela po malo da prica (u sept ce 3god) i strah me da ne uradim nesto da se opet povuce u sebe...

Sta bi ste vi uradili, ako neko ima savet?

Zao mi da je prebacujem ali vidim da je bolje. Raspametih se od juce od mozganja. Od jutros smo se svi zalili u ponedeljak cemo kod upravnice pa ce vidimo.

Izvinite sto sam konfuzna...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ima li neko da mu dete ide u vrtic,,Milica,, na Altini?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Majka brine kad god dete nije pod njenim nadzorom bilo da je to zbog odlaska na posao ili neko drugo razdvajanje. Ja sam prve dve nedelje zvala po nekoliko puta na dan da proverim da li je sve ok. Mada sam znala da ne moze nista da joj se desi posto je cuvala baka koja bi je inace cuvala kada bi ja imala neke obaveze. Svakako da nije sve jedno ali naviknes se. Ja sam vaspitacica ali savetujem svima koji imaju mogucnosti da ne daju decu u vrtic pre trece godine.

Evo pitanje za vaspitačice: zašto ne pre treće godine? Ja ću svoje dete morati da dam sa godinu dana jer nemam druge opcije, pa me zanima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Majka brine kad god dete nije pod njenim nadzorom bilo da je to zbog odlaska na posao ili neko drugo razdvajanje. Ja sam prve dve nedelje zvala po nekoliko puta na dan da proverim da li je sve ok. Mada sam znala da ne moze nista da joj se desi posto je cuvala baka koja bi je inace cuvala kada bi ja imala neke obaveze. Svakako da nije sve jedno ali naviknes se. Ja sam vaspitacica ali savetujem svima koji imaju mogucnosti da ne daju decu u vrtic pre trece godine.

Zasto????? :huh:

:(

Evo pitanje za vaspitačice: zašto ne pre treće godine? Ja ću svoje dete morati da dam sa godinu dana jer nemam druge opcije, pa me zanima.

I mene :(

:huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo pitanje za vaspitačice: zašto ne pre treće godine? Ja ću svoje dete morati da dam sa godinu dana jer nemam druge opcije, pa me zanima.

Pa zavisi od deteta do deteta, ima dece koja lako prihvataju vrtic i razdvajanje od roditelja. Ja sam rekla "ko ima mogucnosti" jer mnogi nemaju nikoga ko bi im cuvao decu. Od trece godine je njima najbolji period za adaptaciju jer im je dovoljno razvijena svest da ce roditelji nakon odredjenog vremena doci po njih, sto u mladjem uzrastu nije slucaj. Tako mala deca se osecaju ostavljeno i u strahu da se roditelji nece vratiti po njih, jer je to period kada su KOMPLETNO zavisni o roditelje. Vazno je razviti dobru komunikaciju sa sestrom koja vam cuva dete i slusati njene savete. Na kraju se oni adaptiraju ali se spremite na dve nedelje do mesec dana neutesnog plakanja. Taj period je tezak koliko za dete toliko i za roditelja. Progutajte knedlu u grlu i isplacite se tek kada izadjete iz vrtica, n ikako pred detetom!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Obrazloženje pedijatra: imunitet bebe-deteta nije dovoljno jak da se nosi sa silnim prehladama, upalama, virusima, bakterijama koje obdanište/jaslice neminovno donose. Posle treće godine dete već koliko-toliko ima izgrađen imunitet i ona mnogo lakše preboli neke "boljke" obdaništa

Obrazloženje psihologa: postupak socijalizacije počinje tek POSLE treće godine života tako da sa te strane takođe nema potrebe davati dete ranije u vrtić

Vaspitačice: sklopljena prethodna dva mišljenja ;)

E sad zbilja kada bih morala da idem van kuće da radim pa šta bi drugo nego dala dete u vrtić. Jer svi oni kažu ako se mora - mora se.

MM i ja imamo tu sreću da radimo uglavnom od kuće tako da tek sad od septembra Emu upisujem u vrtić (skoro sa 3 god.) pa ćemo videti kako će se sve odvijati

Dachy voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam neko ko je bas zadovoljan vrticem i ko je dao obe cerke u jaslice, sa nepune dve godine.

Odvajanje je tesko, ali isto tako je i tesko odvajanje kad dete cuvaju bake ili neko drugi.

Nisam za baka servis nikako, tako da je moj izbor bio vrtic.

Sto se tice zdravlja, prosli smo super, sem par virusa u toku adaptacije, nista drugo nas nije zakacilo. Imunitet im je bas ojacao i mogu slobodno reci da su mnogo zdravije od dece koja ne idu u vrtic, a istog su uzrasta.

Socijalazacija: Mozda strucnjaci kazu da pocinje od trece godine, ali ja imam dva dokaza da nije tako. Moje obe cerke su mnogo ranije pocele da ostvaruju kontakt sa drugom decom, da se igraju sa njima i da se bas lepo slazu. Mislim da je vrtic samo doprineo jos boljem odnosu sa drugarima.

Ne znam za vas, ali kod vecine dece u parku se primeti da li idu u vrtic ili ne.

I mnogo je teza adaptacija starijeg deteta... mnogo duze traje i deca mnogo teze prezivljavaju polazak u vrtic sto su stariji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam neko ko je bas zadovoljan vrticem i ko je dao obe cerke u jaslice, sa nepune dve godine.

Odvajanje je tesko, ali isto tako je i tesko odvajanje kad dete cuvaju bake ili neko drugi.

Nisam za baka servis nikako, tako da je moj izbor bio vrtic.

Sto se tice zdravlja, prosli smo super, sem par virusa u toku adaptacije, nista drugo nas nije zakacilo. Imunitet im je bas ojacao i mogu slobodno reci da su mnogo zdravije od dece koja ne idu u vrtic, a istog su uzrasta.

Socijalazacija: Mozda strucnjaci kazu da pocinje od trece godine, ali ja imam dva dokaza da nije tako. Moje obe cerke su mnogo ranije pocele da ostvaruju kontakt sa drugom decom, da se igraju sa njima i da se bas lepo slazu. Mislim da je vrtic samo doprineo jos boljem odnosu sa drugarima.

Ne znam za vas, ali kod vecine dece u parku se primeti da li idu u vrtic ili ne.

I mnogo je teza adaptacija starijeg deteta... mnogo duze traje i deca mnogo teze prezivljavaju polazak u vrtic sto su stariji.

Jao Kamilice,dobih neku pozitivu kad videh tvoj post.Jer od septembra cemo bebu da stavimo u jaslice na 4-5h pa se sve sekiram kako ce da prihvati.Pa kad procitah ovo sto si napisala,dobih bas neku pozitivnu nadu da ce sve biti ok.Sto zelim i ostalim mamama koje moraju da ostave decu u vrtice ili jaslice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Skoro sam prosla pored vrtica i tako sam se nekako raznezila kako se decica lepo igraju u dvoristu.Bas sam pozelela da i moja deca idu.

Sada mi nista ne znaci da upisemo samo J,jer nemam bas racuna da vodim samo nju,jer nam je najblizi vrtic 7km.I nekako mi je bzv da mi jedna bude kuci,jedna u vrtic.

Cim D bude mogla,odmah cu ih upisati.Tada ce J imati 4 god,a D ce opet biti lakse uz sestru.

Primetila sam da je J mnogo drugacija kada se igra sa decom.Dolazi kuci sa nekim novim idejama i saznanjima da se mm i ja samo pogledamo,a mi je tome nismo ucili.Uglavnom su to lepe stvari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Smatram da je bolje kad deca ranije krenu u vrtic. Mladja deca se pre naviknu. Stvore neke svoje navike,nauce dosta toga,drugacije se odnose prema deci. Nauce da druze.Neke stvari su ipak lakse u drustvu. Moje iskustvo je pozitivno. Primecujem promene na bolje kod svog deteta otkako je krenula u vrtic. Svakog dana dolazi sa nekom novom pesmicom,zanimljivo joj je kad prave vozic dok idu u kupatilo i na doruca/rucak.

Vidi se kasnije kod dece ko je isao u vrtic a ko samo u predskolsko,kao i sa kojom decom se "radi" kod kuce.

Kamilica, vesna13 i makki 78 volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Smatram da je bolje kad deca ranije krenu u vrtic. Mladja deca se pre naviknu. Stvore neke svoje navike,nauce dosta toga,drugacije se odnose prema deci. Nauce da druze.Neke stvari su ipak lakse u drustvu. Moje iskustvo je pozitivno. Primecujem promene na bolje kod svog deteta otkako je krenula u vrtic. Svakog dana dolazi sa nekom novom pesmicom,zanimljivo joj je kad prave vozic dok idu u kupatilo i na doruca/rucak.

Vidi se kasnije kod dece ko je isao u vrtic a ko samo u predskolsko,kao i sa kojom decom se "radi" kod kuce.

U potpunosti se slažem... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam već bila napisala, ali evo opet. 3 prijateljice su mi vaspitačice, još jedna je psiholog pri vrtiću. Ni jedna dete nije dala u vrtić pre 3. godine!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Slazem se.

Meni je samo bitno da mi obe idu,ili ne idu.Ne bih da ih razdvajam.Ili ako ne budem pocela da radim,kad J krene u predskolsko,onda ce D u vrtic.

Nama je malo nezgodno,za njih dve vrtic bi bio 10 000 + 15 000 da ih vozim svaki dan.To je ipak puno novca.Ako vec ne bi radila radije cu to vreme kvalitetno provesti sa njima kod kuce,a za taj novac im priustiti nesto drugo.

U svakom slucaju zelim da idu,samo kad nam se sve kockice sloze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Psiholozi se ne bi slozili sa tobom, i ja na faxu ucila da ne bi trebalo pre 3. godine ukoliko se ne mora, i radila sam u vrticu-imala svoj privatni bila na praksi u drzavnom, ipak su oni maleni tu bili eto takos to moraju nit su uzivali , prvo im 2 sata prodje placuci pa onda jedu pa idu spavati, u xx situacija se sete mame i krenu da placu jos ako necija mama dodje ranije po dete drugo odmah vriska jauk, pola dana ti prodje dok ih smiris, zavisi dosta od deteta do deteta, ali mislim ko nema potrebe zbog posla i ostalog ne pre 3 godine, ajde koji mesec gore dole..

Pavle je krenuo u jaslice sa 17 meseci, brzo se uklopio. Sad preko leta nije isao dva meseca. Kad je krenuo opet, promenili su mu sobu i vaspitacice i dosta novih drugara ima i opet je sve lepo prihvatio... desi se kad dodjemo po njega, ako se igraju neceg zanimljivog, trazi jos da ostane! I danas je dosao sa naucenom novom pesmicom iz vrtica :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam vec pisala, nase iskustvo sa vrticem je jako pozitivno.

Ako vec deca ne idu u vrtic, smatram da bar roditelji moraju da im obezbede ceste susrete sa grupom dece, da vide kako se snalaze i kako reaguju u takvim situacijama. I tako ce da pretpostave kako ce se deca postaviti u vrtickoj grupi i kako ce se snaci u svemu tome. I onda nema brige, deca se lako naviknu na sve.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam već bila napisala, ali evo opet. 3 prijateljice su mi vaspitačice, još jedna je psiholog pri vrtiću. Ni jedna dete nije dala u vrtić pre 3. godine!

Ja se nekad tako lomim kad vidim - što pre to bolje. Nama je pedijatar savetovala (tačnije obe - i u DZ i privatna) da ne šaljemo dete - ukoliko ima ko da ga čuva pre 3. godine. Isto tako, imamo poznanika koji je psihijatar u velikoj klinici u BG i on nam je rekao da nema potrebe da ide ranije....

Ja se ponekad baš lomim kad čitam ove postove, ali i dalje ne prelama da ide ranije, jer apsolutno ni u čemu ne manjkamo za decom koja idu vrtić (i sa pesmicama, i sa deljenjem igračaka, i sa druženjem).....

C*I*C*A*N*A voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nama je ovo 4. nedelja u vrtiću. Iako ja veliki deo posla obavljam od kuće, dok ja radim, V. je provodio vreme ispred tv-a ili je neprestano bio tu negde pored mene, tako da je bilo nemoguće da se posvetim onako kako bi trebalo i detetu i poslu. Zato smo zaključili da vredi pokušati sa jaslicama i za sad smo prezadovoljni. U našem slučaju mislim da je baš sada bilo pravo vreme. :)

Neutešnog plakanja nije bilo, malo se bunio samo par dana. Apsolutno sam sigurna da je shvatio da će se mama posle nekog vremena vratiti po njega i da se ne suočava ni sa kakvim strahovima. Dopale su mu se vaspitačice, jednu od njih povremeno pokušava da povede kući. Danas nije ni želeo da ide kući, nego me poveo da unutra da mi pokaže drugare i igračke. :)

Iako je prošlo malo vremena, već se vide i neke pozitivni promene. Na primer, nije bilo sile da ga nateramo da bar pokuša da jede sam, a sada ne prihvata da ga mi hranimo, već insistira da jede sam. Manje je nervozan i ne histeriše ako ne udovoljimo nekom od njegovih zahteva.

I ja sam bolje raspoložena, jer se popodne posvetim samo njemu i to vreme provedemo mnogo kreativnije.

Pedijatri i psiholozi mogu da pričaju šta god hoće, ja se držim onog da je svako dete priča za sebe. Neko će biti spreman za vrtići sa manje od dve godine, a neko neće biti spreman ni sa pet. Roditelj je taj koji najbolje poznaje svoje dete i koji će najbolje proceniti kada je dobar trenutak. :)

Kamilica, vesna13 i buhla volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pedijatri i psiholozi mogu da pričaju šta god hoće, ja se držim onog da je svako dete priča za sebe. Neko će biti spreman za vrtići sa manje od dve godine, a neko neće biti spreman ni sa pet. Roditelj je taj koji najbolje poznaje svoje dete i koji će najbolje proceniti kada je dobar trenutak. :)

Sa ovim se apsolutno slažem. Imam dvoje dece. Sina koji je od bebećeg uzrasta bio smeško, šarmer koji je razoružavao pogledom. Sa nepune dve godine sam počela da ga vodim u neku vrstu igraonice - slično kao vrtić, sa vaspitačicama i rasporedom aktivnosti kao u vrtiću, ali su tamo deca dolazila na samo 1-3h, i ne svaki dan u nedelji. Od prvog dana je hteo da ostane sam sat vremena, posle nije hteo da ide kući. Uglavnom, vodila sam ga tamo da se druži sa decom dok ja šetam sa bebom ili obavljam administraciju po gradu. Naredne godine, mesec dana pred treći rođendan, krenuo je svakodnevno u vrtić, bez većih problema u adaptaciji. Meni je bilo jako značajno što je veralna komunikacija sa njim oduvek bila na vrlo visokom nivou. Sa dve godine, kad sam ostala u porodilištu deset dana, svaki dan smo razgovarali telefonom, sve mi je ispričao, šta je radio, šta je jeo, sa kim i kako se igrao, gde je išao, kako je spavao... Kad je krenuo u vrtić, svaki dan mi je prepričao dešavanja. Imala sam utisak da razumem kako se oseća, i zaključila sam da mu je tamo lepo. Bila sam srećna što konačno mogu da se posvetim bebi, a da znam da je za to vreme moj sin dobro zbrinut.

Sa ćerkom je od prvog dana potpuno drugačija situacija. Činjenica je da je mnogo nezrelija nego njen brat, i mnoooogo više vezana za mene. Planirala sam i sa njom da idem istim putem socijalizacije, ali to je nemoguće. Recimo, godinu dana sam svaki dan išla sa njom po sina, i tada je viđala vaspitačice. Ali ja se ne sećam da im se i jedan jedini put osmehnula. Kada joj se obrate, ona okrene glavu. Igrali smo se stalno na igralištu sa grupom dece iz vrtića. Sve je u redu dok sam ja u blizini, ali ako me izgubi iz vida (recimo, premestim se sa jedne klupe na drugu) odmah kreće panika "gde je mama?". Stidljiva je, nepoverljiva, i jako oprezna. Iz nje se osmeh ne može "na komandu" izmamiti. Jednostavno, ona je drugačije dete, i trebaće joj više vremena da se "odledi". Mislim da ta socijalna zrelost prati razvoj govora. Ona je počela da priča mnogo kasnije nego njen brat. Sklapa rečenice, razume sve što joj govorim, ali proći će još dosta vremena dok ne budem i sa njom mogla baš onako smisleno da razgovaram kao sa sinom u tom uzrastu. Sad sam možda otišla malo OT, ali htela sam samo da ilustrujem koliko se deca mogu razlikovati i da zato ne treba generalizovati savete nego uvek imati u vidu individualni razvoj deteta...

Moja pesmica, mig, enav i 1 ostali volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.