Hematom u trudnoći

odgovora

Objavljeno

I ja bih da se upisem na ovu temu. Juce mi je dr. nasla hematom. Kaze da je jako mali, da ne ugrozava bebu, javio se u 14 nedelji usled implantacije posteljice. Dobila sam utrogestan i zabranu da nosim nesto tesko i da se dugo setam. Ona ocekuje da ce se sam resorbovati u narednih par nedelja. O nekom vecem mirovanju pored dvoje dece nema govora, ali cuvam se koliko mogu. Rekla mi je da mogu na posao posto tamo sedim. Ako neko ima neko svezije iskustvo neka pise...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ehi, imala sam ja sa mlađom ćerkom...prokrvarila sam u 9. ili 10. nedelji, sad se ne sećam tačno, bio je malo veći, ali je bio na položaju koji isto nije ugrožavao bebu...isto je terapija bila utrogestan i mirovanje...tad sam uzela bolovanje mesec dana, starija ćerkica je išla u vrtić, pa sam makar prepodne ležala, a posle podne mi je pomagao suprug, nisam je nosila i podizala...kasnije se resorbovao i sve je bilo ok...mi smo ga pratili na nedelju-dve, tako nešto, i pošto se smanjivao, kasnije je ukinuta terapija, a ja sam nastavila da radim do kraja...verujem da će to biti ok, samo gledaj da se štediš koliko je to moguće....ljubim i šaljem lepe želje :wub:

Ehinacea i kaficica volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala Marush na podrsci, divna si. Nadam se da ce se moja prica zavrsiti kao tvoja! :wub:

marush voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ehi bice to dobro. Ja sam imala hematom ali odmah u startu. I nije bio bas tako malo. Mirovala nisam,ali sam koristila utrogestan. Nestao do 10nedelje,resorbovao se da ga nisam ni osetila. 

Kazu da se hematom javlja kod beba decaka,ali eto kod mene nije bio slucaj :D

Mozda kod.tebe jeste?! ;)

Ehinacea voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Draga Sanja u mom slucaju jeste bata krivac za hematom. :D Dok je dr trazila da ga vidi, dugo je gledala, jer je bas mali videla je da cekam decaka. :wub: Hvala na podrsci, nadam se da ce tako biti i kod mene...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nemam iskustva sa hematomom, ali sam sigurna da ce sve biti u redu, Ehi!:-* I moja jetrva ima isto, mirovanje i utrogestan i njoj preporuceni tj prepisani.
I bas mi je drago sto nosis djecaka! Seke ce dobiti brata, zastitnika i oslonca, sto je to divno!
Kako ja imam 'tu kombinaciju'( a i moja mama;-) obradujem se bas kad cujem da ce kod jos nekoga tako biti:-)))

Ehinacea voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nemam iskustva sa hematomom, ali sam sigurna da ce sve biti u redu, Ehi!:-* I moja jetrva ima isto, mirovanje i utrogestan i njoj preporuceni tj prepisani.
I bas mi je drago sto nosis djecaka! Seke ce dobiti brata, zastitnika i oslonca, sto je to divno!
Kako ja imam 'tu kombinaciju'( a i moja mama;-) obradujem se bas kad cujem da ce kod jos nekoga tako biti:-)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ehi divnooo :wub: jedna mali bata :baby: seke ce ga obozavati

Ehinacea voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala zene puno! :wub: Bice kao grof pored dve starije seke! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cao svima! Vec sam juce pisala, tacnije otvorila sam novu temu jer mi doktor rekao da kod mene nije u pitanju klasicni hematom koji moze da izazove pobacaj, vec lezije krvi koje su  nakupile prilikom formiranja posteljice. Ehinacea se odmah javila i hvala joj :)

Juce sam bila na pregledu gdje mi je doktor rekao da je sve ok i da nema razloga za brigu, ali posto sam prilicno isprepadana, kroz glavu mi prolaze razne ideje. Ono sto me trenutno muci je sto mi od sinoc skoro konstantno curi braon (dr. Mi je objasnio da ta stara krv mora da iscuri i da je to ok) ali me plasi sto je u tome prisutna velika klicina vode. Znaci nije krv, vec braon voda koja mi je jutros prosla na pidzamu.

Da li je neko imao takvu manifestaciju??? Znam da sam dosadna i da previse kukam, ali trenutno mi je u glavi ideja da mi curi plodova voda koja ja braon jer spira ostatke krvarenja iz vagine :o:o:o

Ehinacea voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ragdoll javi kako si... Da li si mozda bila kod jos nekog dr da pitas za misljenje? Da, braon krv je stara i krv i to je ok, ali ne znam zasto voda? Ako stavljas i dalje utrogestan, hoce on da razvodnji sekret, da nije od toga?

Ragdoll85 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hej cao! Bolje je, i dalje ima konstantno po malo tog braonkastog, ali se voda od onda nije pojavljivala. Da, stavljam utrogestan, samo sam smanjila na 2 puta dnevno. Procitala sam u medjuvremenu negde da progesteron skuplja vodu i da je on jedan od razloga zasto trudnice cesto imaju pojacan vodenast sekret.

Nisam za sad isla kod drugog dr. Nekako me trudnoca i sve ovo zadesilo u sezoni godisnjih odmora i do sada sam bila kod 4 razlicita doktora, a mislim da bi bilo dobro da se ustalim kod jednog i da ce tako najbolje pratiti razvoj situacije.

Ehinacea voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage buduce mame, podelicu sa vama dalja desavanja, vetovatno ce nekome biti od koristi...

Taj hematom (u medjuvremenu sam nasla isprvan termin "retrokorijalni" ili "retrohorijalni" hematom) zaista nije imao uticaja na razvoj bebe i ona odlicno napreduje. Praznio se oko 20-ak dana i na poslednjem uz kazu da je skoro pa nestao. Medjutim, posle par dana dobijem novo svezije krvarenje, i to kako sam otisla u wc samo je pljusnulo iz mene i to je bilo sve. Uspanicena, pozovem doktora i zakazem pregled isto popodne. Ispostavilo se da je u pitanju kontrakcija zadnjeg zida meterice koja, takodje, bebi nije smetala. Dr. Je rekao da nema razloga za brigu, samo sto mi je ponovo uveo utrogestan. Osim toga, rekao je da mogu da funkcionisem normalno, samo da se ne opterecujem previse. Drugi dr. Mi je posle par dana na redovnom pregledu u dz potvrdio da situacija nije strasna i da mogu da se opustim.

Sada sam 19-ta nedelja (18+5). Juce sam prvi put vrlo jasno osetila pokrete bebe (i do sada mi se desilo par puta, ali nisam bila sigurna da li su creva, neki grc ili beba, sada sam sigurna) i danas su mi na uz potvrdili da je u pitanju devojcica koja odlicno napreduje i da se vise ne vidi nikakva krvarenja, niti kontrakcije. Dr. Mi je cak preporucio plivanje ili jogu za trudnice zbog urodjeno previjene zucne kese.

Konacno mogu da odahnem i uzivam u trudnoci. Nadam se da ce moje iskustvo biti od pomoci drugim uplasenim trudnicama jer sam i sama, pored optimisticnih prognoza, bila prilicno uspanicena i zabrinuta i znam koliko mi je znacilo kada procitam pozitivna iskustva drugih teudnica.

Ehinacea voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ragdoll bas mi je drago. Uzivaj sada u trudnoci. Mozes da kuckas sa nama u temi drugi trimestar. :)

Evo i ja bih da upisem svoje iskustvo, bila sam pre dva dana na uz, hematom se resorbovao, ne moram vise da  pijem utrogestan ujutru, samo da ga stavljam uvece, vise za svaki slucaj. Kaze mi dr. na tom mestu je sada kao neki oziljak i moze se desiti da opet malo krvari, ali velika je verovatnoca da nece i da se vise nece oglasavati. Proteklih mesec dana sam se pazila, nisam dizala nista tesko, nisam radila teze kucne poslove, osim toga sam sve radila normalno, isla na posao, radila sve oko dece, samo sam izbegavala da se ne naprzem i ne umaram previse. Eto, nadam se da ce i moje iskustvo biti nekome od pomoci i da se nece puno zena upisivati na ovu temu.

marush voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo i mene, nazalost na ovoj temi :( Danas sam usla u 17.nedelju, pre 3 dana sam prokrvarila i naravno odmah otisla kod doktora koji mi vodi trudnocu, da bi na UZ konstatovano da imam hematom u materici velicine 56x30mm koji je pozicioniran u donjem delu materice. Imam 30 godina i ovo mi je prva trudnoca. Grlic mi je zatvoren, bebac ima normalnu srcanu radnju i normalne pokrete. Prepisano mi je strogo mirovanje, injekcije progesterona na 3 dana, 3x dnevno utrogestan i 2x2 palitrex. Hteo je da me zadrzi, ali kaze u ovom trenutku ne moze nista vise uciniti za mene, a komfornije mi je da lezim kod kuce. 

Da li je jos neko imao slican slucaj i terapiju i koliko treba da se brinem????

Naravno da se trudim da razmisljam pozitivno, ali sam citala dosta o celoj situaciji.... plus od silnih hormona kojim me kljukaju bih samo plakala :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo i mene, nazalost na ovoj temi :( Danas sam usla u 17.nedelju, pre 3 dana sam prokrvarila i naravno odmah otisla kod doktora koji mi vodi trudnocu, da bi na UZ konstatovano da imam hematom u materici velicine 56x30mm koji je pozicioniran u donjem delu materice. Imam 30 godina i ovo mi je prva trudnoca. Grlic mi je zatvoren, bebac ima normalnu srcanu radnju i normalne pokrete. Prepisano mi je strogo mirovanje, injekcije progesterona na 3 dana, 3x dnevno utrogestan i 2x2 palitrex. Hteo je da me zadrzi, ali kaze u ovom trenutku ne moze nista vise uciniti za mene, a komfornije mi je da lezim kod kuce. 

Da li je jos neko imao slican slucaj i terapiju i koliko treba da se brinem????

Naravno da se trudim da razmisljam pozitivno, ali sam citala dosta o celoj situaciji.... plus od silnih hormona kojim me kljukaju bih samo plakala :(

evo ja procitah pa da ti ispricam kako je kod mene bilo(i proslo :)) U prvoj trudnoci, jos 2006. , u 16. nedelji, odlubila se malo posteljica i stvorio se hematom, terapija je bila ista kao i tebi, samo sam dobijala eritromicin jer sam alergicna na neke ab. Doktor je rekao " mi smo sve uradili a nesto i od onog gore zavisi". Strogo sam mirovala, molila se i nadala najboljem. Rekla sam sebi "dala si sve od sebe, sad neka bude kako mora". Ta mrvica je trenutno u svom krevetu, ima 9 i po godina :) Bas, bas miruj, samo do wc-a sve dok ne prodje kriza, jedi u krevetu, nek ti donesu dobre knjige, nemoj da sedis, ili stoj ili lezi. I veruj u svoju mrvicu :) Srecno!

SrnaDea voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

evo ja procitah pa da ti ispricam kako je kod mene bilo(i proslo :)) U prvoj trudnoci, jos 2006. , u 16. nedelji, odlubila se malo posteljica i stvorio se hematom, terapija je bila ista kao i tebi, samo sam dobijala eritromicin jer sam alergicna na neke ab. Doktor je rekao " mi smo sve uradili a nesto i od onog gore zavisi". Strogo sam mirovala, molila se i nadala najboljem. Rekla sam sebi "dala si sve od sebe, sad neka bude kako mora". Ta mrvica je trenutno u svom krevetu, ima 9 i po godina :) Bas, bas miruj, samo do wc-a sve dok ne prodje kriza, jedi u krevetu, nek ti donesu dobre knjige, nemoj da sedis, ili stoj ili lezi. I veruj u svoju mrvicu :) Srecno!

Hvala ti puno sto si podelila iskustvo sa mnom. Mirna sam kao bubica i verenik mi stvarno sve donosi u krevet i preuzeo je "moje kucne poslove" na sebe, cak sam i batalila posao da se ne bih stresirala. U petak idem na kontrolu UZ i nadam se da je to cudo krenulo da se smanjuje. Mozda sam blesava,ali mazim stomak i pricam sa njim(negde sam procitala da sada vec moze da cuje i oseca moje raspolozenje ). 

Hvala ti jos jednom i pomazi svoju mrvicu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala ti puno sto si podelila iskustvo sa mnom. Mirna sam kao bubica i verenik mi stvarno sve donosi u krevet i preuzeo je "moje kucne poslove" na sebe, cak sam i batalila posao da se ne bih stresirala. U petak idem na kontrolu UZ i nadam se da je to cudo krenulo da se smanjuje. Mozda sam blesava,ali mazim stomak i pricam sa njim(negde sam procitala da sada vec moze da cuje i oseca moje raspolozenje ). 

Hvala ti jos jednom i pomazi svoju mrvicu :)

Ne smes na posao, samo lezanje dok se situacija ne smiri, to je vec velika trudnoca :) I nemoj da mazis stomak, to izaziva kontrakcije materice, samo stavi ruku na stomak i pricaj :) Tako su i meni rekli tada. Sve ce biti dobro

SrnaDea voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cao svima! Vec sam juce pisala, tacnije otvorila sam novu temu jer mi doktor rekao da kod mene nije u pitanju klasicni hematom koji moze da izazove pobacaj, vec lezije krvi koje su  nakupile prilikom formiranja posteljice. Ehinacea se odmah javila i hvala joj :)

Juce sam bila na pregledu gdje mi je doktor rekao da je sve ok i da nema razloga za brigu, ali posto sam prilicno isprepadana, kroz glavu mi prolaze razne ideje. Ono sto me trenutno muci je sto mi od sinoc skoro konstantno curi braon (dr. Mi je objasnio da ta stara krv mora da iscuri i da je to ok) ali me plasi sto je u tome prisutna velika klicina vode. Znaci nije krv, vec braon voda koja mi je jutros prosla na pidzamu.

Da li je neko imao takvu manifestaciju??? Znam da sam dosadna i da previse kukam, ali trenutno mi je u glavi ideja da mi curi plodova voda koja ja braon jer spira ostatke krvarenja iz vagine :o:o:o

mozda je krvna plazma - to se meni dogodilo i isto sam se uspanicila da nije plodova voda, medjutim UZ je pokazao da  mi ni kap nije iscurela.Ako ti izlazi tamnija/braonkasta krv to je generalno dobro 

Ragdoll85 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

SrnaDea, hvala ti na odgovoru. Na svakom sledecem uz kolicina plodove vode je bila adekvatna, tako da pretpostavljam da si u pravu.

Nisam odavno posecivala temu, sada vidim sta se desilo kod tebe i zaista se, od sveg srca, nadam da je sve dobro proslo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage mame, 

evo i ja cu podeliti svoje iskustvo sa hematomima. Do 13 nedelje sam imala 2 UZ na kojima se nije video nikakav hematom, poslednji 05.12., i za dve nedelje od tad zakazan Dabl test. Ja sam se udala u Banjaluku, a inace sam iz Cacka, kako moji 09.12. slave, pitala sam doktorku da li bih smela da putujem, na sta je ona rekla da je trudnoca u redu tako da smem ali uz odmaranje na svaka 2-3 sata i da ne putujem toliko daleko ako idem na 2-3 dana vec da ostanem duze. Pa sam je i poslusala...stignemo mi na slavu, kroz kucu je proslo najmanje 40ak ljudi, neko je sigurno "poneo" virus sa sobom...pa tako i mene dva dana posle uhvati prehlada, srecom nisam imala temperaturu, ali sam jedva cekala da se vratim u BL.

Drugog dana od mog povratka, na sv. Nikolu, ja zaglavim u bolnicu jer sam na obrisu primetila krv...dok smo stigli u bolnicu i cekali dezurnog doktora, osecala sam kako je krvarenje obilnije. Na UZ-u doktor kaze da je preteci pobacaj, beba je tu, srce kuca, sto je meni bilo najbitnije! Odmah ostanem u bolnici gde su mi dali injekciju progesterona, ali dok je to pocelo da deluje ja sam umirala od straha, jer sam osecala da izlazi velika kolicina krvi, inace nisam imala nikakve bolove. Naravno, dok se ne smiri strogo lezanje na ledjima sa ispruzenim nogama...sestra me tesila da ce to polako poceti da deluje i da ce se smanjiti krvarenje...sutradan mi ponove UZ (zbog Dabl testa, jer sam taj dan imala zakazano kod moje dr), i tada su se videla dva hematoma, ispod bebe, bebac super napreduje za 13tu nedelju. Koliko sam citala to je bolja varijanta od hematoma koji su iznad bebe, ali ni to ne mora da znaci. Tokom sedmodnevnog boravka u bolnici cuje se dosta iskustava, izmedju ostalog majka zdravog decaka me tesila kako je u toj prvoj trudnoci imala veliki hematom iznad i da se on povukao. Ja sam kasnije nastavila da pijem Duphaston...i od tad se borim sa cervikalnom Eserihijom (al to je druga tema)... Iz bolnice sam izasla sludjena, jer je kao i svuda drzavna institucija, sistem haotican niko nema vremena...u subotu mi dali jednu terapiju...u ponedeljak na otpusnoj listi sasvim druga, doktori se vec razbezali, glavna sestra me jedva saslusala. Pa ja sacekam da pitam moju sestricu koja je divna i sve mi lepo objasni...za kontrolu (isli smo privatno kod istog doktora koji me vodio u bolnici) spremila spisak pitanja, resena da ne izadjem dok mi sve lepo ne objasne. Jer sam i dalje imala krvarenje, braonkasto. Koliko sam se raspitivala u ovom slucaju je u redu sve dok nije sveza krv i dok nemam bolove. Jos uvek svako jutro na obrisu ima, sve manje i manje, ali to je bleda razredjena krv. Tako da je to individualno, neko pregura hematome bez krvarenja a neko kao ja....oduzi se! 

Od kad se to desilo imala sam kontrolu, i dr je video na UZ da je ostao jos jedan hematom, do sledece se nadam da ce se i on povuci. Do te prve kontrole sam samo mirovala, tj lezala u krevetu...do wc-a...a sedela sam samo dok sam rucala, cesto smo rucali i u krevetu :P Posle kontrole doktor je rekao da smem malo i da setam, ali ne previse i ne cesto jer smo mi na 4tom spratu bez lifta, saginjanje, cucanje, dizanje najmanjeg tereta NIKAKO... Uglavnom stomak raste...i ocekujem da se bebac oglasi, tj da ga osetim, ali koliko sam citala u prvoj trudnoci to obicno bude kasnije...Srecom nisam se mnogo ugojila, sutra imamo punih 18 nedelja i samo 2kg vise :D

Malo je opsirnije al eto to je moje iskustvo....za sada, nadamo se da cemo izgurati do kraja kako treba :D tako da mame....slusajte savete lekara, insistirajte da vam sve objasne sto zelite znati, nemojte se stideti da napravite spisak pitanja, meni je tako lakse posto sam zaboravna i desavalo se da kad stignem kuci ja sam htela jos nesto da pitam...a zaboravila 

Pooooozdrav :D

pupsik i Ragdoll85 volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo me opet posle skoro dva meseca.

U februaru smo imali kontrolu, tj UZ kad nas je Dr obradovao da su se hematomi povukli. Juce smo opet bili na kontroli :) bice curaaaa :D:D:D sve u redu, beba super napreduje. Ja i dalje pijem Duphaston, nadam se da ce mi dr i to ukinuti sledeci put.

Pooozdrav mame :D

pupsik voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zdravo devojke treba mi pomoć, usla sam u cetvrti mesec trudnoce. Bila sam privatno kod jednog doktora koji mi je samo govorio da je sve okej i da trudnoća normalno teče. Ja sam prokrvarila pre četiri nedelje krvi je bilo kao da sam izvuka sve organe napolje. Idalje je govorio da je sve okej. Ali krvarenje nije stalo. Promenila sam doktora gde mi je zena rekla da imam hematom beba je okej dečak je brojale smo prstice, razmak izmedju ociju, obrva i sve je okej.. sada prima Utrogestan. Inekcije Progesteron i pijem Alerakt. Rekla je kad zavrisim inekcije vidimo se na kontroli medjutim imam bolove ja bi rekla u predelu jajnika. Da li postoji mogucnost da nesto nije kako treba jos ili je to zbog hematoma. HVALA SVAKOJ OD VAS UNAPRED..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.