Expertni ultrazvuk

odgovora

Objavljeno

Moze li mi neko reci koje su prednosti obavljanja expertnog ultrazvuka? Sta se na njemu sve gleda, mjeri...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Koliko se ja sećam, radi se dva EUZ... na prvom se gleda ptisustvo nosne kosti, veličina nuhalnog nabora, obim glave, dužina butne kosti... gleda se prisustvo ekstreniteta, kičme, unutrašnjih organa... na drugom sve to + ja mislim i srce, komore kao i protok krvi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Koliko se ja sećam, radi se dva EUZ... na prvom se gleda ptisustvo nosne kosti, veličina nuhalnog nabora, obim glave, dužina butne kosti... gleda se prisustvo ekstreniteta, kičme, unutrašnjih organa... na drugom sve to + ja mislim i srce, komore kao i protok krvi...

Kad se radi prvi, a kada drugi EX UZ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Prvi u 12 nedelji, kao deo dabl testa a drugi u 20 i nekoj, tad se radi i dopler... tj zavisi gde radiš, negde nemaju UZ aparat sa doplerom već rade samo ekspertni.. a doplerom se gleda protok krvi i tako to

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vidim da su neke zene radile expertni uz u 12. nedelji prvi put, a ja sam dobila preporuku da se ne rade prije 20. nedelje, pa mi nista nije jasno.. :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da radi se u 12, kad i dabl test, tj dabl test se sastoji iz euz i krvi, odnosno hormona...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Znaci i drugi ekspertni je obavezan? Radila sam 4D u na samom kraju 18. nedelje (pocetak 19.) a trebam ekspertni u 21...Valjda moze i privatno ako sam zakasnila sa zakazivanjem drzavno u bolnici...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma ništa od toga nije obavezno :) uopšte nemaš obavezu da ideš na bilo koji pregled, pa ni na UZ...

Ovo je samo praksa, ono što oni preporučuju :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

meni dr rece danas da on ide do 25te nedelje...ja radim u 20oj nedelji AC i moracu da mirujem posle toga pa sam se uplasila da necu stici na taj ekspertni uz...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

meni dr rece danas da on ide do 25te nedelje...ja radim u 20oj nedelji AC i moracu da mirujem posle toga pa sam se uplasila da necu stici na taj ekspertni uz...

Zar ti neces imati i za vreme ac ekspertski?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma ništa od toga nije obavezno :) uopšte nemaš obavezu da ideš na bilo koji pregled, pa ni na UZ...

Ovo je samo praksa, ono što oni preporučuju :)

Ne, nisam to mislila. Htela sam ustvari da pitam: zbog cega bas ekspertni u 21. Tj sta se vidi preko ekspertnog u 21. sto se nece videti u 20. ili 22. na 4D npr...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zar ti neces imati i za vreme ac ekspertski?

pa hocu ali pitanje koliko ce trajati i sta ce gledati, to ne znam, mozda ce gledati samo toliko da vide gde smeju da ubodu...nisam upucena kako se sve to radi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dobre ste vi, meni niko nije naglasavao koji je koji, znam da su svi ti parametri koje pominjete mereni ali koji je bio ekspertski a koji laicki :D nemam pojma, nigde mi to na onim nalazima ne pise, niko mi nije rekao niti sam se ja raspitivala :D Isla kako mi je receno i to je to :huh:

nanchika88 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Otprilike tako. Pogledaće eventualno par 'bitnijih' organa i možda ti kažu pol, i to je to. Ne traje ni 5 minuta taj pripremni ultrazvuk prilikom amniocenteze. Naravno, dr prati sve na ekranu tokom uzimanja uzorka, ali daleko je to od ultrazvučnog pregleda, a kamoli ekspertskog.

Hvala draga tako sam i mislila...nemaju oni tada vremena a i skoncentrisani su na ono sto rade sto je po meni ok. ima vremena za ekspertNi :P da se radi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vidim da su neke zene radile expertni uz u 12. nedelji prvi put, a ja sam dobila preporuku da se ne rade prije 20. nedelje, pa mi nista nije jasno.. :blink:

Prvi ekspertni uz se radi u 12.nedelji u okviru dable testa,bas kao sto je Schveca i odgovorila.A drugi ex uz se radi u 22.nedelji.A radi se u 22.zato sto se gledaju svi organi bebe,da li su se razvili...da li ima pet prstica,koliko bubrega,da li srce dobro radi,protok krvi i sl.Nije nista obavezno,ali je preporucljivo da se uradi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nije to baš tako obavezno da bude tačno u 12. nedelji, i tačno u 20.oj.

Evo kako je meni dr objasnila. Prvi se radi od 12.-14. nedelje (znači od ono kad si 11 nedelja i x dana pa do 13n + x dana), a drugi od 21.-25. nedelje (20n + x dana do 24n + x dana).

Mene su za prvi ekspertski naručili da dođem kad sam bila 12+5, a za drugi 21+5.

Na prvom su se najviše fokusirali na nosnu kost, butnu kost, nuhalni nabor, i ostale parametre koje je tad moglo videti (a ovaj UZ je najbitniji jer se u tom periodu najlakše uočavaju rizici od daunovog i drugih sindroma), a na drugom nema šta nisu gledali otprilike. Tada je već dosta bebinih organa razvijeno, pa se gledaju svi detaljno, njihov izgled, funkcija i na taj način uočavaju eventualne nepravilnosti.

Prvi mi je trajao sat vremena iz razloga što mi je dr sve objašnjavao šta gleda i šta šta znači, drugi mi je trajao 20-30 minuta, jer je dr diktirala šta vidi, ali nije mi toliko detaljno objašnjavala šta je šta, samo je naglašavala za svaki parametar pojedinačno da je dobar. Hvala Bogu.

makiMackica, macka maza i Fox volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Voljena zeno, odlicne informacije za uz. Meni dosta znaci informacija da ne mora striktno u 22. nedelji nego i da moze par dana kasnije tj da postoji odredjeni okvir. Reci mi samo da li si drugi UZ radila privatno ili u nekoj drzavnoj bolnici?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Voljena zeno, odlicne informacije za uz. Meni dosta znaci informacija da ne mora striktno u 22. nedelji nego i da moze par dana kasnije tj da postoji odredjeni okvir. Reci mi samo da li si drugi UZ radila privatno ili u nekoj drzavnoj bolnici?

Radila sam privatno, kod dr Novakov u Novom Sadu.

Moja dr kod koje vodim trudnoću u DZ mi je objasnila da ona nije obučena za ekspertski UZ, i da ako želim da budem maksimalno sigurna, najbolje da odem kod lekara koji ima licencu za ekspertski UZ. Ta licenca se dobija u okviru londonske Fondacije za fetalnu medicinu, i u svakom momentu na njihovom sajtu možeš pogledati koji doktori u Srbiji su obučeni za ova merenja.

Sajt je https://courses.feta.../lists?course=1

tiki tile voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja mislila svi obuceni za to, kad ono nije nego <_<

Mene su svakako uputili na espertni (ekspertski kako god) na neko porodiliste ili bolnicu gde cu se poradjati, ali dobre info ako nema mesta u bolnici ili porodilistu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A posle te 25. nedelje? Kad se preporučuje naredni?

Ja posle tog u 21+5 nisam više išla na ekspertni.

Dr koja mi vodi trudnoću je rekla da sad samo dalje pratimo da li se beba dobro razvija. Tako da sam išla u 27, pa posle u 32. nedelji. Pogledaće me još bar jednom posle 36. nedelje, to znam.

E sad, da li to treba toliko puta ne znam, ali iskreno- meni je drago da ona prati stanje, sigurnija sam tako.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A posle te 25. nedelje? Kad se preporučuje naredni?

Meni je ekspertni radjen u Gradskoj bolnici u 22.nedelji.

Posle sam u 30. nedelji isla na 4D UZ privatno, gde je doktorka opet detaljno pregledala svaki organ, i na dopleru protok krvi, mozdani rad, rad srca i zeludac..Pregled je trajao oko 45 min..

Koliko sam ja shvatila Ekspertni UZ je ustvari detaljniji UZ pregled, dakle gleda se sve, od malog prsta do srca..dok se na redovnom UZ pregledu (npr. u Domu zrdavlja) gledaju samo osnovne mere i proporcije tela bebe, duzina, tezina, da li postoji srcna radnja, kako je beba namestena, polozaj posteljice i kolicina plodove vode..

macka maza i tiki tile volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Posle sam u 30. nedelji isla na 4D UZ privatno

Pregled je trajao oko 45 min.

Uzasnuta sam svojim 4D pregledom kad procitam ovo. U kliniku Papic vise krociti necu! Moj pregled je trajao od kad sam legla do kraja 4D pregleda ne duze od 10 minuta, a doktor ni duzinu bebe od temena do trtice nije napisao, nego u fazonu, e ajd da stavimo malo ovaj parametar i malo ovaj, e ajd i ovaj i doooosta.

Znam da ovo nema veze sa ekspertnim sada, ali sam morala da komentarisem.

Sackili i blondy volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uzasnuta sam svojim 4D pregledom kad procitam ovo. U kliniku Papic vise krociti necu! Moj pregled je trajao od kad sam legla do kraja 4D pregleda ne duze od 10 minuta, a doktor ni duzinu bebe od temena do trtice nije napisao, nego u fazonu, e ajd da stavimo malo ovaj parametar i malo ovaj, e ajd i ovaj i doooosta.

Znam da ovo nema veze sa ekspertnim sada, ali sam morala da komentarisem.

Mislim da je taj tvoj 4D uz prosao u fazonu "daj samo da otaljamo taj UZ, pa kako bilo"...strasnoooo...Mijenjaj dr-experta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uzasnuta sam svojim 4D pregledom kad procitam ovo. U kliniku Papic vise krociti necu! Moj pregled je trajao od kad sam legla do kraja 4D pregleda ne duze od 10 minuta, a doktor ni duzinu bebe od temena do trtice nije napisao, nego u fazonu, e ajd da stavimo malo ovaj parametar i malo ovaj, e ajd i ovaj i doooosta.

Znam da ovo nema veze sa ekspertnim sada, ali sam morala da komentarisem.

I ja cu mozda malo "off topic", ali ako trazis dobrog doktora koji radi 4D ja od srca preporucujem dr Irenu Jurisic, "Ordinacija 4D". Divna zena i veliki strucnjak, a ima jedan od najboljih aparata, moj izvestaj je bio na 4 strane (format A4), bukvalno sve sto je izmerila kompjuter je izbacio da li odgovara datoj nedelji, a merila je cak i duzinu butne kosti, podlaktice...

Fox voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.