Epiduralna anestezija ili carski rez?

odgovora

Objavljeno

Ja sam se toliko plasila budjenja iz totalne i bila sam za prirodni bez epidurala, kod nas ga jos nema. KAd mi je pukao vodenjak i krenuli lagani bolovi sve mi je smetalo, od stalnog cackanja dole od strane babice i doktora da je to strasno, em sto mi je curkao vodenjak... samo sam mislila da me sto pre uspavaju i da vidim mog misa... Bolela je rana ali ne toliko... Vise su me bolela ledja koja sam usinula bila jos u trudnoci... Na ranu pazis, pridrzavas se njihovih saveta i ne bi trebalo da ima problema...

SuperStar voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja da dodam na ono o plakanju deteta i šteti koju joj nanosimo epiduralom e sad ne znam za ostale veštački porođene, moja Mila je bila beba za poželeti, prvi put je zaplakala sa godinu dana kada nešto nije mogla da dobije, sisala je godinu dana, nije imala ni jednom grčeve, zubiću su joj izašli a da nismo ni osetili i evo je sad ne staje koliko je živahna. Moje neko iskustvo i nadam se da će nekom bar malo značiti, ponavljam-svako ima pravo na svoje mišljenje i odluke. Žene uživajte u materinstvu a ko će šta da radi neka Vas ne bude briga- ja sam lujka što sam se uključila u forum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisi lujka,dosla si na temu jer si imala iskustvo i htela si da mi pomognes i ne ides nigde!Ako neko treba da ode,to su osobe koje su promasile temu,tema prirodan porodjaj postoji,a ako nece ignorisacemo ih i to je to.Uzivaj

Dunja Š voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Juuuu ala je ovde ispala frka,zene opustite se,ovde smo da pomognemo superstar da se odluci :D Ajde superstar kazi sta si odlucila,ako si odlucila :P hehehe

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam se toliko plasila budjenja iz totalne i bila sam za prirodni bez epidurala, kod nas ga jos nema. KAd mi je pukao vodenjak i krenuli lagani bolovi sve mi je smetalo, od stalnog cackanja dole od strane babice i doktora da je to strasno, em sto mi je curkao vodenjak... samo sam mislila da me sto pre uspavaju i da vidim mog misa... Bolela je rana ali ne toliko... Vise su me bolela ledja koja sam usinula bila jos u trudnoci... Na ranu pazis, pridrzavas se njihovih saveta i ne bi trebalo da ima problema...

Ma sve je za ljude ali ako me mora mucenje-ne mora....Stvarno nisam mazohista!

Svrati nekad na onu "nasu" temu da nas ohrabris malo i ispricas kako teku prvi dani materinstva :)

MalaCrnka89 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Oba puta sam se porodila na carski jer su bebe bile krupne.Da sam se mozda poradjala prirodno ,mozda bi doslo do komplikacija.Tako da hvala Bogu sto je carski rez spasao mnoge zivote majkama i bebama.

Da sam se poradjala prirodno nisam sigurna da li bih uzela epidural,bas zbog osecaja napona.Cini mi se da bih u takvoj situaciji najvise sama sebi mogla da pomognem po sopstvenom osecaju.Takodje epidural ne garantuje potpunu bezbolnost.Ali svakako ako bi porodjaj trajao dugo i ako bi bili nesnosni bolovi,trazila bih da mi bar malo ublazi.

Treca stvar, jos nisam cula da je zena umrla na porodjaju bas zbog bolova.Znaci od bola jos niko nije umro.To je valjda prirodno normalno i regulisano.Tolike zene ovoga sveta su se porodile i izrodile decu normalno,pa ne vidim nikakvu paniku oko toga.

Takodje ne treba nikoga osudjivati i svakako ja nisam manje majka od one koja se porodila prirodno i zar je to uopste merilo materinstva?

E sad samo ne razumem zene koje same traze carski rez.Ocigledno nisu dovoljno upucene.Posle prirodnog zena isti dan ustaje i brine se o bebi,a ja sam posle carskog bila paralisana i ne daj Boze nikome te muke posle operacije.

Jos jedna dobra stvar kod carskog,sto je pica ostala kakva je i bila,na odusevljenje mm. :D

.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Molim vas bez ličnih karakterisanja i vratite se na temu.

Hvala.

Tema ima ime,gde se ne pominje prirodni porodjaj i ako zene ne mogu da shvate forum kao druzenje i razmenu iskustva,vec za prepucavanje i nametanje svog misljenja,onda mi obrisi temu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Čemu srdžba? :)

Ovo nije "tvoja" tema, i ako si je otvorila, a svakako nemoj da očekuješ da na bilo kojoj temi gde potražiš mišljenje/odgovor i dobiješ odgovore "za poželeti". :) Svako će da iznese svoje i to treba poštovati.

Ok je da vam se mišljenja ne poklapaju, ali deljenje na naše, vaše teme i idi u drugu i koliko je ko ispravan ili nije - je neprimereno.

Mejja, Maki-D , nasha i 1 ostali volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ha Cicko sita sam se ismejala, ovoj zadnoj recenici mislim :D Ah rasprava bi mogla da ide u nedogled, koliko zena toliko iskustava, nijednoj nije bilo isto a pogotovo nije niko vise ili manje majka sto je osetio ili nije osetio bol, te price nemaju veze sa zivotom :wacko: Znam ih da su imale jako teske i traumaticne porodjaje, znam ih da su se porodile za sat vremena i krace (govorim sad o porodjaju bez epidurala), sve to zavisi kako se kome sta poklopi. Osecaj kad se dete rodi nije nista bolji onim majkama koje su rodile bez epidurala, isti je svima, sve mi osecamo ogromno olaksanje i srecu kad se porodjaj zavrsi, kakav god on da bio, jer znamo da nase muke i problem tek pocinju :lol: E sad, osudama bilo cijeg izbora i lupanju dezinformacija nema mesta, svako moze iznositi dobre i lose strane onoga sto je prosao. Ne mogu da tvrdim da je porodjaj bez epija grozan i nepodnosljiv, podnosljiv je dokazano, grozan kako kome :D Isto tako onaj ko nije dobio epidural moze samo u teoriji znati kakav je osecaj, ako je anesteziolog strucan, bolovi se ne osete ali se naponi OSETE i anestezija se stalno dozira prema osecaju same zene ali o tom imamo temu. Uglavnom, ako se mene pita, vazno je da zena ima izbor, a sta ce odluciti (u tome se slazem sa Smey),za to treba ipak da vidi sa nekim strucnim u koga ima poverenje, da lepo sa strucne strane vidi koji su plusevi i minusi, jer ih svaka metoda ima. Neke su zene imale super iskustva i sa carskim i kunu se u njega, tako da ni on ne mora biti mnogo grozan, ali i to zavisi imas li posle koga da ti pomaze, da ne ustajes za svaku glupost (ustajanje sa savovima zna biti mnogo gadna stvar). Da sve prodje i sve se izdrzi, to stoji i tu nema rasprave, da nas je neko pitao dva-tri sata posle porodjaja, mislim da bi price bile nesto drugacije :D

SuperStar i nasha volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Malopre si rekla da ne skrecemo sa teme.Ti bi ovde trebala da budes neutralna ali nema veze.Meni ovo u zivotu ne treba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

SuperStar ja sam vec pisala da bih volela da kao sto mojoj babi (odvaljenoj od stene) nista nije trebalo, vec se porodila cim je prvi put kinula, da tako i meni nista ne treba.

I nadam se da cu proci lako i da ces ti proci lako.

Carski je neka deseta opcija i sta ces ako ne moze drugacije onda se mora onako kako se mora.

Sto se tice epidurala ja na to gledam ovako: i moj zubar mi govori da mi ne treba anestezija ali je ja ipak trazim. Ako mogu da resim sebe stresa - to cu i uraditi.

Ima jedna jako pametna izreka: najava bola je gora od samog bola!

Nije sve za svakoga i nije svako za sve!

U 21. veku, ako smatras da si stegnuta, da ti od straha skace adrenalin koji sputava prirodni porodjaj (ne daje ti da se opustis, stavlja te u stanje pripravnosti) onda uzmi epidural.

Postoje ljudi koje strah sputa, pa i da uzmu lek sa placebo efektom ako ce to da ih smiri-neka ga uzmu.

Neko rece epidural je los za bebu. A stres majke? Koliko loseg to uzrokuje detetu? Neka majka ce hrabro otici i znati kako da se postavi. Neka porodilja ce se zakociti od straha, nece znati ni kako se zove, i ako ce joj epidural dati cak i iluziju sigurnosti-zasto da ne ;)

Zato kazem-nije sve za svakoga i nije svako za sve.

Danas, hvala bogu imamo izbor. A ako ga imamo hajde da ga iskoristimo.

Pobogu, ako cu traziti epidural, nisam trazila da mi daju da pusim hasis (valjda se hasis pusi, ne znam :D )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svaka cast Fox,kao da sam ja pisala :)

Sanja bre,odlucila sam se za epidural,naravno,ako ne bude morao carski :)

Fox voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Superstar super, ako ne bude morao carski tu je epidural. Eto resen problem :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Problema nije ni bilo ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Fox je potpuno u pravu. Najava bola je gora od samog bola :)

Kad porođaj krene, kad počnu kontrakcije i kad krene da boli u glavi će vam samo biti da se što pre završi :)

Prvi put sam se porodila prirodno bez epidurala, bolelo je kao đavo, ali meni je u glavi bilo samo to da beba izađe i da već jednom sve bude gotovo :)

Sada bih volela epidural, ali tako sam mislila i prvi put :) mislim, kako mora neka bude, ali ja bih da me ovaj put ne boli toliko :)

SuperStar, Inama i My happiness volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Problema nije ni bilo ;)

Znam da nije bilo,to se samo tako kaze :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Fox je potpuno u pravu. Najava bola je gora od samog bola :)

Kad porođaj krene, kad počnu kontrakcije i kad krene da boli u glavi će vam samo biti da se što pre završi :)

Prvi put sam se porodila prirodno bez epidurala, bolelo je kao đavo, ali meni je u glavi bilo samo to da beba izađe i da već jednom sve bude gotovo :)

Sada bih volela epidural, ali tako sam mislila i prvi put :) mislim, kako mora neka bude, ali ja bih da me ovaj put ne boli toliko :)

Razmisljam isto kao ti. Da je bolelo, bolelo je, jeste mi u tim trenucima se cinilo da nepodnosljivo boli, ali sve je prestalo kad je beba izasla. Sve je individualno, ali naravno da bih ovaj put radije epidural
SuperStar i Schveca volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Devojke, kakvo povracanje od bolova i slicno? Idete da se porodite, a ne da povracate :D

Nije neuobičajeno da se usled kontrakcija kod nekih žena javi povraćanje.

Fox voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nije neuobičajeno da se usled kontrakcija kod nekih žena javi povraćanje.

Ja sam povraćala,sjećam se toga,sva sreća pa nisam ništa posebno ni jela pred porođaj.Mada to povraćanje mi je bila najmanja stavka u svemu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam povraćala,sjećam se toga,sva sreća pa nisam ništa posebno ni jela pred porođaj.Mada to povraćanje mi je bila najmanja stavka u svemu.

Ja sam povraćala na indukovanom, nadam se da neću na porođaju.

Što se tiče teme, glasam za epidural. Carski rez je nužno rešenje kad ne može drugačije i smatra se komplikacijom na porođaju -- oko toga ćemo se valjda svi složiti. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cini mi se da su ovde svi u pravu :lol: Ja nisam imala mogucnosti ni da razmisljam o epiduralu jer ga u NS-u nije bilo kad sam se poradjala. Ali opet ja sam sama izabrala da se porodim tamo iako sam mogla da biram i da se porodim u Italiji (a nemojte misliti da je tamo kao u bajci, da cujete kakve sve tek tamo price kruze, zgrozile biste se, i moja sestra od tetke koja se tamo poradjala nije bas najslavnije prosla). A bolelo jeste, i ja jesam i povracala i buncala od bolova, i da sam imala izbora mozda bih i uzela epidural, ne znam, lako mi je sad iz ovog ugla da kazem da se to sve prezivi i da sam se par meseci posle toga usudila na jos jednu bebu. Drugi put sam se porodila u Svajcarskoj, i babica me je ispitivala o prvom porodjaju, pa joj je bilo cudno sto nisam uzela epi, ali najvise od svega se zgrozila sto pored mene nije bio niko dok sam se poradjala. Pa me je pitrala da li opet hocu bez epi, ja potvrdila i porodjaj mi je prosao predivno, s tim sto sam kontrakcije prelezala u kadi :) I jos uvek se kunem u kadu, i mislim da je to najbolji, najprirodniji i sve naj naj metod za ublazavanje bolova. Jedino kad je bebi vec izasla glavica prestale su mi i kontrakcije i naponi tako da sam morala da guran na suvo, sto je prilicno tesko, ali prezivi s ei ocigledno nema veze sa epijem jer ga ja nisam primila.

Ono sto mene najvise koci kod epija je ono sto je Nice napisala "ako je anesteziolog dovoljno strucan"-e, kako ja da znam ko je dovoljno strucan? Da li njegova strucnost zavisi od debljine sveznja koji ces mu ubaciti u dzep? Da li ce mu se spavati pa nece znati da pogodi gde ide igla?...

Mejja voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cini mi se da su ovde svi u pravu :lol: Ja nisam imala mogucnosti ni da razmisljam o epiduralu jer ga u NS-u nije bilo kad sam se poradjala. Ali opet ja sam sama izabrala da se porodim tamo iako sam mogla da biram i da se porodim u Italiji (a nemojte misliti da je tamo kao u bajci, da cujete kakve sve tek tamo price kruze, zgrozile biste se, i moja sestra od tetke koja se tamo poradjala nije bas najslavnije prosla). A bolelo jeste, i ja jesam i povracala i buncala od bolova, i da sam imala izbora mozda bih i uzela epidural, ne znam, lako mi je sad iz ovog ugla da kazem da se to sve prezivi i da sam se par meseci posle toga usudila na jos jednu bebu. Drugi put sam se porodila u Svajcarskoj, i babica me je ispitivala o prvom porodjaju, pa joj je bilo cudno sto nisam uzela epi, ali najvise od svega se zgrozila sto pored mene nije bio niko dok sam se poradjala. Pa me je pitrala da li opet hocu bez epi, ja potvrdila i porodjaj mi je prosao predivno, s tim sto sam kontrakcije prelezala u kadi :) I jos uvek se kunem u kadu, i mislim da je to najbolji, najprirodniji i sve naj naj metod za ublazavanje bolova. Jedino kad je bebi vec izasla glavica prestale su mi i kontrakcije i naponi tako da sam morala da guran na suvo, sto je prilicno tesko, ali prezivi s ei ocigledno nema veze sa epijem jer ga ja nisam primila.

Ono sto mene najvise koci kod epija je ono sto je Nice napisala "ako je anesteziolog dovoljno strucan"-e, kako ja da znam ko je dovoljno strucan? Da li njegova strucnost zavisi od debljine sveznja koji ces mu ubaciti u dzep?Da li ce mu se spavati pa nece znati da pogodi gde ide igla?...

Znači kada...Pošto kod nas nema kade,ovog puta nosim jednu banjicu u porodilište da se banjam :P .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Iaskreno mislim da niko nije lud da rizikuje svoj polozaj i posao.Prvenstveno svaki anesteziolog je oprezan zbog sebe,a posle zbog pacijenta.

E sad to su nepredvidive stvari i niko ne moze da garantuje da ce sve biti u redu ni sa epiduralom,ni bez,ni carski rez.

Dunja Š, Mejja i Hellen volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Iaskreno mislim da niko nije lud da rizikuje svoj polozaj i posao.Prvenstveno svaki anesteziolog je oprezan zbog sebe,a posle zbog pacijenta.

Nevezano za ovu temu o porodjaju, ali realnost nas demantuje. Praksa je kriterijum istine, a na zalost imamo slucajeve gde se umiralo pri operaciji cukljeva, krajnika, katarakte itd...itd...itd...

Lekari su kao svezana creva, ruka ruku mije. Da je sudstvo kako treba onda bi tvoja recenica vazila za ovu jadnu zemlju :)

Ja govorim tiho i nosim psa sa sobom. MM ce dakle biti samnom na porodjaju, pa da ih vidim :ph34r::D

Tangerine i MatroNadja volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.