Epiduralna anestezija ili carski rez?

odgovora

Objavljeno

Ja sam se porodila prirodnim putem,bez epidurala.Moje iskustvo je takvo da cu savetovati bez epidurala,ali znam da sve zene koje su imale epidural ce reci sa epiduralom i tu nema polemike dalje.

Nisam za epidural iz prostog razloga sto moze doci do invaliditeta.Nisam za carcki-sem u slucaju kada je neophodan,jer uzasno boli rana,jer moze da se zakomlikuju razne infekcije kasnije i slicno.To su moji razlozi zasto nisam za epi i carski.

I ja sam mislila da imam mali prag bola,mislila sam da cu umreti od bola i slicno.Psihicki sam se dobro pripremila,znam da se moram poroditi i da moram izdrzati tih nekoliko sati bola,zbog sebe i bebe.

Ne osudjujem,daleko od toga,bilo koji izbor,ali mislim da je najbolje bez epidurala,jer znam da nicim nisam reskirala svoj i bebin zivot i sto znam cari porodjaja i sto znam od cega se mi to razlikujemo od muskaraca.

Dunja S,evo ga jedan od onih postova ;)

Vece su sanse da zena umre na prirodnom porodjaju nego da ostane nepokretna od epidurala!Bas su cari porodjaja da padam u nesvest,da buncam i povracam od bolova.

Naravno da svako ima prava na svoje misljenje ali za epidural postoje naucno dokazane cinjenice,a u njih ne spada nepokretnost,ni nista ozbiljno...

Fox i Dunja Š volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ih, sta sve moze da bude na porodjaju: carski, operacija, anestezija-sta ako umres. Epi moze da te ostavi nepokretnu. A ako izadjem iz kuce moze da mi padne saksija na glavu i da mi slomi vrat i da umrem :D

I ja se SuperStar pitam isto sto i ti. Najvise bih volela da se porodim bez komplikacija u fazonu: otvorila se, aj sad guraj, boli, secni malo, kraj! Ali zelje su jedno a realnost drugo.

Ja da mogu izabrala bih epidural, ali planiram da se porodim u Gradskoj bolnici pa nisam sigurna da cu ga dobiti.

Da se porodim moram, pa kud puklo da puklo, sta da radim, kad odem tamo i kad krene videcemo. (vodim muza sa sobom pa se nadam da cu se manje plasiti)

Inace meni izjave: "boli, pa sta ako boli to se zaboravi" uzasno idu na nerve.

U zivotu se sve zaboravi: i rat i stradanje i smrti i povrede, lomovi i lepe i ruzne stvari. To sto se bol i nehumano ponasanje zaboravi ne volim da bude izgovor za ono: e tako mora da bude, boli pa sta ako boli.-cuti i trpi i prirodno se poradjaj.

Bas su cari porodjaja da padam u nesvest,da buncam i povracam od bolova.
Na ovo konkretno mislim...

Sto da trpim jezu i pakao ako ne moram ^_^

SuperStar i Dunja Š volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Foxice,sve je tako...Orden da dobijem sto se mucim necu sigurno,niko nece ni hvala da kaze,svi smatraji da tako treba,da ti je to pos'o da se cepas i mucis i da muzu doneses dete kao poklon...Neka hvala,pokusacu to da izbegnem kako znam i umem!Za to cj da izdvojim neki dinar,toliko sam zasluzila!!!

Fox, andisam i MalaCrnka89 volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dunja S,evo ga jedan od onih postova ;)

Vece su sanse da zena umre na prirodnom porodjaju nego da ostane nepokretna od epidurala!Bas su cari porodjaja da padam u nesvest,da buncam i povracam od bolova.

Naravno da svako ima prava na svoje misljenje ali za epidural postoje naucno dokazane cinjenice,a u njih ne spada nepokretnost,ni nista ozbiljno...

Molim te da mi obrazozis koj to ovaj post,kako si navela u prvoj recenici?Ti si otvorila temu sa pitanjem i pitala si za misljenje,ja sam ti dala svoje misljenje,koje je ocigledno drugacije od tvog i ne razumem zasto tako cinicna prva recenica?

Ako si pitala vec za savet,trebala bi svaciji da postujes,a uradis,svakako,onako kako ti zelis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Porodila sam se 2010 god. sa epiduralom i porođaj je super prošao. hvala bogu žene imaju izbor i mislim da zbog toga ne treba da kometarišu niti da osuđuju izbor drugih. Žene koje su se porodile "prirodnim putem" kako one to nazivaju, onda ne treba ni da idu u bolnicu, nego lepo pošto nisu pristalice savremenog doba neka se porađaju kod kuće same, to je 100 % prirodno i što vode decu na vakcine, neka ih puste da se sami bore sa bolestima. Ponavljam da ne osuđujem njihov izbor ali kometri prirodno porođajnih ;) žena me izluđuju. Nisam pristalica svega što nam 21 vek donosi ali žašto porođaj pamtiti po bolu?

Evo zbog ovog posta...

Naziv teme je Epiduralna ili carski rez,za "prirodan" porodjaj nisam pitala.Hvala sto si dala svoje misljenje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Draga Mazo, na osnovu čega si ti zaključila da epidural može da izazove invaliditet? Ja nisam uspela da pronađem ni jedan članak o tome, niti sam čula na vestima da se to nekome desilo, asigurno da jeste, vest bi procurela u javnos, novinari vole o tome da pišu a grđani osuđuju, da li možeš da mi pošalješ link tog texta? da znam šta da uradim za drugi porođaj

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo zbog ovog posta...

Naziv teme je Epiduralna ili carski rez,za "prirodan" porodjaj nisam pitala.Hvala sto si dala svoje misljenje.

Ok,hvala sto si mi dala odgovor.Moja greska,promasila sam temu.

Srecno svima!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Draga Mazo, na osnovu čega si ti zaključila da epidural može da izazove invaliditet? Ja nisam uspela da pronađem ni jedan članak o tome, niti sam čula na vestima da se to nekome desilo, asigurno da jeste, vest bi procurela u javnos, novinari vole o tome da pišu a grđani osuđuju, da li možeš da mi pošalješ link tog texta? da znam šta da uradim za drugi porođaj

Dunjice,najbolja drugarica mi je doktorka,a jetrva mi je anesteziolog.Odatle imam informacije sta se sve moze desiti ukoliko se pogresno da epidural,a sta se sve moze desiti carskim rezom,jer je to ipak operacija.

Mejja voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala ti na odgovoru!!!! <3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da se porodim moram, pa kud puklo da puklo, sta da radim, kad odem tamo i kad krene videcemo. (vodim muza sa sobom pa se nadam da cu se manje plasiti)

Inace meni izjave: "boli, pa sta ako boli to se zaboravi" uzasno idu na nerve.

U zivotu se sve zaboravi: i rat i stradanje i smrti i povrede, lomovi i lepe i ruzne stvari. To sto se bol i nehumano ponasanje zaboravi ne volim da bude izgovor za ono: e tako mora da bude, boli pa sta ako boli.-cuti i trpi i prirodno se poradjaj.

Kako mislis kud puklo da puklo? Znas i sama gde ce da pukne :lol::P

Devojke, kakvo povracanje od bolova i slicno? Idete da se porodite, a ne da povracate :D To vas vasa beba cereci, nista drugo i nista vise. Ima nesto i do glave i do stava, zasto unapred povracate i trpite jezu i pakao? Kakav pakao? Poradjate se, nije to pakao pobogu ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kako mislis kud puklo da puklo? Znas i sama gde ce da pukne

Serbia style. Nikad ne znas. B)

Osim ako nemas soma evrica viska. A ja ih nemam.

Tako da, sto se mene tice, ja odoh za par meseci, pa kud puklo da puklo. Nadamo se da ce Mrs. Jo biti elasticna i da nas nece izneveriti :D I da ce nas dobra sreca pratiti. (sreca, serbia style rekoh pa nam treba iste u izobilju)

zasto unapred povracate i trpite jezu i pakao? Kakav pakao? Poradjate se, nije to pakao pobogu

Expect the worst, hope for the best. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kako mislis kud puklo da puklo? Znas i sama gde ce da pukne :lol::P

Devojke, kakvo povracanje od bolova i slicno? Idete da se porodite, a ne da povracate :D To vas vasa beba cereci, nista drugo i nista vise. Ima nesto i do glave i do stava, zasto unapred povracate i trpite jezu i pakao? Kakav pakao? Poradjate se, nije to pakao pobogu ;)

E Smey, svaka ti je na mestu! ;)

Daleko bilo da se nekome iskomplikuje porodjaj, to nikada ne moze da se predvidi, ali treba ici sa pozitivnim stavom, sa osmehom na licu i hrabro! To je najvazniji dan u zivotu zene. Ja sam bila u fazonu, jedva cekam taj dan, osecala sam se kao da idem na olimpijadu da pobedim, i stvarno, posle sam bila tako ponosna na sebe, ne zato sto sam trpela bol, nego zato sto sam donela na svet zivo bice meni najvaznije u zivotu. A neko je za tih par sati samo otisao do grada na pice... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Onda ste sve imale lake porodjaje (daj Boze da svi prodjemo super),neka se javi neka koja nije imala tu srecu,a sigurna sam da cine vecinu...

Ja iz porodicnog okruzenja znam kako izgleda prosecan porodjaj i to je to sto sam opisala,nista nisam izmislila...Osim ako nije laz i da su porodjajni bolovi najveci bol koji ljudsko telo moze da izdrzi?

andisam voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Onda ste sve imale lake porodjaje (daj Boze da svi prodjemo super),neka se javi neka koja nije imala tu srecu,a sigurna sam da cine vecinu...

Ja iz porodicnog okruzenja znam kako izgleda prosecan porodjaj i to je to sto sam opisala,nista nisam izmislila...Osim ako nije laz i da su porodjajni bolovi najveci bol koji ljudsko telo moze da izdrzi?

Sve si sama rekla ;)

Nije mi bio lak porodjaj, pa evo zelim opet isti takav ne bas tako lak porodjaj, nista se necu buniti :)

Samo pozitivno, zelim sve najbolje!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naravno da moze da izdrzi ali NE MORA...Ne znam zasto ste toliko protiv epiduralne,a niste ni probale?Da l' su vecito Srbi najpametniji,a svuda u svetu mu to dodje kao podrazumevana varijanta,da ne kazem obavezna....

Fox i Dunja Š volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja iz porodicnog okruzenja znam kako izgleda prosecan porodjaj i to je to sto sam opisala,nista nisam izmislila...Osim ako nije laz i da su porodjajni bolovi najveci bol koji ljudsko telo moze da izdrzi?

Pa ja sam imala prosecan porodjaj..Na prvom sam dobila i stimulaciju (nesto kao indukcija sto ubrzava porodjaj koji je vec poceo), i to je stvarno jezivo bolelo 4 sata bez prestanka..ali eto opet mi drugi, a i treci put nije pao na pamet epidural. Ponavljam jos jednom da nisam protiv epidurala, da me neko ne shvati pogresno. Ali uglavnom sam od zena koje su se poradjale sa istim slusala komentare kako se taj bol ne moze izdrzati, a kako znaju kad nisu ni probale!?

Mislim da se taj stav o porodjanom bolu promenio bas zbog toga sto postoji ta opcija. Pitaj starije zene koje su se poradjale pre 30,40,50 godina, sve ce ti reci da nije nikakav nadljudski bol.. :)

Ja sam shvatila da se ti plasis samog porodjaja, a niko i ne pokusava da te odvrati od epidurala, samo pokusavamo da te ohrabrimo, ali mi se cini kao da ti bas zelis ono najgore da cujes.. :blink:

sanjabre, macka maza i Mejja volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Draga SuperStar, ja nikako nisam protiv epidurala. Htela sam ga, pitala da mi daju, nisam ponudila pare na ruke i nisu mi ga dali. I imam zdravu, pravu devojcicu, super sam se i jako brzo oporavila od porodjaja, prosla sam i tako i tako na porodjaju, bolelo jeste, ali zive smo, normalne, imacu jos dece fala Bogu. Hocu samo da kazem da nekad i ne mozes da uzmes epidural. Nekad i nece da ti daju. Nije sve ni u zelji da ga uzmes, vec je to dosta kompleksna prica i varira, od bolnice do bolnice, od slucaja do slucaja.

Internet je mesto gde treba o svemu da se informises, da procitas za i protiv, da cujes misljenja i das svoje. Mozda je bolje da procitas strucne tekstove, a forum da za tako strucnu i osetljivu stvar ostavis po strani, kao neki sporedniji izvor.

Ono za sta treba da ti ova tema posluzi, izmedju ostalog, bas i jeste da ti se kaze da budes pozitivna, da mi koje smo prosle BEZ epidurala kazemo da se to izdrzi.

Kako mislis protiv smo a nismo ni probale?? Pa ti si za a nisi probala ni sa ni bez :) Mi smo bar nesto probale, i to ono nesto sto je bolnije, pa nas evo mrdamo, pisemo ti dobro i lepo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Probacu i ja nesto sigurno ali ne mogu pre vremena :D zato i pitam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nema tu mnogo planiranja, puno toga neće zavisiti od tebe...

Nego, kažu stručnjaci da je za bebu čin porođaja deset puta užasniji i bolniji nego za mamu. Uopšte me ne zanima da li ja pamtim a beba ne pamti taj bol. Mislim, koji je to izgovor da stalno pričamo o tome kako je nama?? Jel to umanjuje bebin bol ako ga ona neće zapamtiti? Zašto stalno govorimo o našem bolu i kako da ga smanjimo? A ko daje bebi epidural, ili opija bebu da ona ništa ne oseti? Da nekad, samo nekad, pročitam ovde kako trudnica koja se brine za svoj bol makar usput pomisli i na bebin. Ne na bebin život, da li će biti dobro, da li će imati oba oka i sve prste i da li će čuti, videti, zaplakati... to sve ok, to se sve pitamo... nego da li će je boleti više nego nas. Jer, hoće.

I mada je zdravorazumski da čovek gleda kako sebi da smanji bol, meni sada, kako moja devojčica raste i kako sve više samo o njoj mislim a sebi sam manje i manje važna (zvuči izlizano, ali je potpuno iskreno), cela ta priča oko bola na porođaju počinje da deluje degute.

A i ja sam isto razmišljala... da li će da boli, i tražila epidural... Kad pomislim kako je posle moje dete svaku noć plakalo, a grčići su prouzrokovani i nekim rudimentarnim sećanjem bebe na porođaj, srce me boli i savest gricka.

Ali, šta se promenilo? Pa, postala sam majka. Postaćete i vi koje, za sada, još uvek primarno ipak mislite na vaš bol. I onda će se ceo svet okrenuti i onda će vaš bol da bude samo relativna kategorija koja, na posletku, ničemu i ne služi.

Ovo sam napisala iako će trudnička osuda da padne, bila sam i ja trudnica. Pitala sam se šta da odgovorim neljubaznoj sestri, na primer. Gluposti.... al stvarno sam se i time bavila. Sada, iz ove perspektive, ponekad bih otplakala bebin bol, kao što ću nadalje uvek prvenstveno misliti na nju. Superstar, vrati se na ovu temu za nekoliko meseci, ne odmah, ali nakon nekog vremena kad padnu prvi osmesi, prvo "mama", prvi smotani poljubac, pa nam napiši koliko je sve ovo bilo presudno ;)

Zbog svega toga, ne budite ljute na mame koje kažu zaboravi se i sl. Ne zaboravi se stvarno, ali tako se relativizuje da je to čudo jedno. Život tek počinje...

nasha, macka maza, Mejja i 3 ostalih volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Au smey ovo si divno rekla :wub: . I sve je tacno. Popisujem sve. Svaka ti je ka Njegoseva :) To je to,bravo ^_^

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nece trudnicka osuda da padne jer niko nece da se prepucava preko foruma ili nemaju smelosti da kazu sta misle...Ja samo jos ovo i nema me...

Kazu i da beba manje pati na carskom rezu,pa ne vidim da si za carski...

Ne kapiram da jos uvek imas potrebu za dokazivanjem,isto si rekla i juce,dobila si podrsku i lajkove,dosta je

andisam voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma nema nikakvih problema, i CR je opcija, danas opcije postoje, a 100 žena 200 sisa. Tema je otvorena i niko nema tapiju na nju. Ovo je dokazivanje? Izvini, ali ovo je moje vreme odvojeno za to da kažem svoje iskustvo i svoje razmišljanje.

Miva voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Udri :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Samo neko ko je prosao i prirodni porodjaj sa epiduralom i carski moze da kaze sta je bolje.Ili-ili.Mi ovde samo iznosimo svoja iskustva,nijedna od nas ne zna kako bi bilo da je uradila ono drugo.Ja sam se porodila prirodno sa epiduralom,i da mogu da vratim vreme opet bih isto.Dozirali su ga bas kako treba,osecala sam napone kada je krenuo porodjaj.Iz 3 napona rodila se moja beba,videla sam je kako izlazi,videla sam kako presecaju pupcanu vrpcu,po meni je i to prednost u odnosu na carski.Za mene je to bio prelep prizor.Bila sam ponosna na sebe,na svoju bebu i samo pomislila-USPELE SMO

Dunja Š i SuperStar volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To je porodjaj za pozeleti!Hvala ti sto iznosis svoje iskustvo,a ne kom. mame koje su se porodile "prirodno" ili carskim rezom...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.