Epiduralna anestezija ili carski rez?

odgovora

Objavljeno

Ja bih se,ipak,odlucila za totalnu kao i prvi put ;) Meni su u predoperacionoj rekji da je za mene totalna :D

Kristina86 i nasha volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

SuperStar, ti se ustvari plasis da ce vagina da ti se promeni posle prirodnog porodjaja! :lol::lol:

Ahhahhahaha kako se seti toga :D extra

Pa mene sve sto zanima,nema na forumu i onda moram da otvaram te "cudne" teme :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Porodila sam se 2010 god. sa epiduralom i porođaj je super prošao. hvala bogu žene imaju izbor i mislim da zbog toga ne treba da kometarišu niti da osuđuju izbor drugih. Žene koje su se porodile "prirodnim putem" kako one to nazivaju, onda ne treba ni da idu u bolnicu, nego lepo pošto nisu pristalice savremenog doba neka se porađaju kod kuće same, to je 100 % prirodno i što vode decu na vakcine, neka ih puste da se sami bore sa bolestima. Ponavljam da ne osuđujem njihov izbor ali kometri prirodno porođajnih ;) žena me izluđuju. Nisam pristalica svega što nam 21 vek donosi ali žašto porođaj pamtiti po bolu?

Fox i Tasa021 volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dunja Š- AMIN!

Kazi mi molim te da li boli uvodjenje epiduralne?Mada i da boli,sta je to naspram seckanja,usivanja i raznih akcija na zivo...Pretrpis jednom i uzivancija (bar tako pricaju)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja ubod igle nisam ni osetila, verovatno zbog toga što ti daju razne injekcije bez obzira da li ćeš epidural ili ne. Kao što je neko pre mene i napisao, epidural utiče na kontrakcije ali ne i na nagone, stvarno kao da ti se ide u wc i hoćeš da pukneš, mislim da to svako može da izdrži. Ne mogu da poredim cr i epidural ali svakako glasam za epidural. Ja sam se porodila za 15 min. i dobro je što ti ostave i za posle kada se rana ohladi a dejstvo prve doze prođe, možeš sama da doziraš zavisi koliko te boli. meni je naj teže pala rana posle porođaja ali i to prođe i brzo se zaboravi. Sve mi se plašimo pre porođaja, kako ću podneti ovo ili ono, ali kada taj trenutak dođe, jedino do čega ti bude stalo to je da beba bude dobro i stvarno kada je ugledaš prvi put ništa ti više nije važno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

SuperStar ja glasam za prirodni,brzi je oporavak,mozes odmah da jedes,da ustanes da se istusiras i posle 3 dana ides kuci (naravno ukoliko je sve ok).Ja sam se poradjala 2x bez epija i bilo je super,jer ja sam siroka u kukovima i lako se otvaram,boleo me je stomak kao kod menstrualnih bolova(ja sam imala jake bolove kad god treba da dobije)tako da je bilo iste jacine i onda ti se samo odjednom kaki bez bola i ti kakis.Sa epiduralom nemas te bolove nego samo nagon za kakenjem :) E sad da li ces sa epiduralom ili bez na tebi je da se odlucis ali prirodno definitivno :)

Tangerine i Mejja volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sanja bre,lako je tebi,ti ih samo strcnes :D Ko meni garantuje da cu i ja tako,a? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ahahahahhahaha pa ja sam razradjena sta cu :D Kazem ti prirodno sa ili bez epidurala je najbolje,e sad ako bas mora carski to je vec visa sila :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

e ovako..ja bi ti rekla iidi zeno prirodno i bez carskog i bez epi.... ja sam prvi imala prirodno odma sam bila sposobna za sve..a druga dva carski morala jaoooo kad se samo setim...oci su mi ispadale..prvo ustajanje posle carskog je kao da ti tad seku stomak na zivo...a i kasnije se patis sa previjanjem i ostalo..to ti je moj savet verovatno su neke imale i bolja iskustva....ali ja bi ti preporucila samo prirodnoooo bez icega...znam da u ns kod nas u betaniji ima zena kojima su tek iz 10tog puta uboli epidural i kazu da je strasno bolelo....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

100 ljudi-100 cudi :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Porodila sam se 2010 god. sa epiduralom i porođaj je super prošao. hvala bogu žene imaju izbor i mislim da zbog toga ne treba da kometarišu niti da osuđuju izbor drugih. Žene koje su se porodile "prirodnim putem" kako one to nazivaju, onda ne treba ni da idu u bolnicu, nego lepo pošto nisu pristalice savremenog doba neka se porađaju kod kuće same, to je 100 % prirodno i što vode decu na vakcine, neka ih puste da se sami bore sa bolestima. Ponavljam da ne osuđujem njihov izbor ali kometri prirodno porođajnih ;) žena me izluđuju. Nisam pristalica svega što nam 21 vek donosi ali žašto porođaj pamtiti po bolu?

Pa ova tema zato služi da žene daju svoje odgovore i da komentarišu. Pa šta ako neka podržava prirodni porođaj? Ja nisam primetila da je neka osuđivala i druge izbore, a "komentarišu" jer su pitane da prokomentarišu. A postavljačica teme će iz svega na kraju izvući svoj zaključak i odabrati za sebe najbolji izbor.

Npr. u našoj bolnici ni nema mogućnosti za epidural, ali mislim da to ne znači da pošto ću imati prirodni porođaj treba da ostanem kod kuće i da se porađam na slami.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Voljena zena potpuno se slazem sa tobom,ovde kod nas se epidural debelo placa,pa cak i ona koja hoce ne moze sebi to priustiti jer kosta kao jedna prosecna plata. Htedoh da prokomentarisem gospodjin post,ali rekoh da ne izazivam svadju. Ko zna kako ce to neko protumaciti...

*andjelcic* voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Voljena, svaka cast na komentaru.

Ne znam da li se Dunjin komentar odnosio na moj post posto nisam ni pomenula zene koje se odluce za epidural, nego sam iznela moje iskustvo. Ipak moram da prokomentarisem (ali bez namere da ulazim u raspravu).

Ja ne da ne osudjujem one koje se odluce za epidural, nego sam i velika pristalica istog, za one koje ne zele da trpe bol, a posebno za one koje imaju nizak prag bola. Pa bolje to nego da se pogube tamo na porodjajnom stolu. Ali sam primetila da se neke zene cesto osete prozvanim, i da je bas obrnuto, upravo one nas osudjuju, kao mi smo neke pecinske zene koje bi trebale i zube da vade bez anestezije...

I da dodam i ovo - i porodjaj sa epiduralom je prirodni porodjaj! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nasha,pa ti i jesi rekla da si za prirodni sa epijem!?Mozda je ona prokomentarisala uopsteno...

nasha, Dunja Š i Tasa021 volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja ne bih nikad smela bez epidurala ponovo. sto kaze moj tata, "sto zna bog nek znaju i ljudi". svugde to pisem: imala sam dvostruko indukovani porodjaj i mislim da ne bih izdrzala dalje bolove bez epiduralne. ako mozes, epidural obavezno. epidural rula, on je majka, zakon, roka. ne znam da li sam bila dovoljno jasna...

*andjelcic* voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jo bro :D Malopre mi je i komsinica rekla da ne ulazim u bolnicu bez epidurala,kaze da je bila hrabra ali da vise nikada bez epija :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa ova tema zato služi da žene daju svoje odgovore i da komentarišu. Pa šta ako neka podržava prirodni porođaj? Ja nisam primetila da je neka osuđivala i druge izbore, a "komentarišu" jer su pitane da prokomentarišu. A postavljačica teme će iz svega na kraju izvući svoj zaključak i odabrati za sebe najbolji izbor.

Npr. u našoj bolnici ni nema mogućnosti za epidural, ali mislim da to ne znači da pošto ću imati prirodni porođaj treba da ostanem kod kuće i da se porađam na slami.

Voljena ženo, ja sam komentarisala uopše žene koje porođaj bez epidurala nazivaju prirodnim porođajem, ne osuđujem njihov izbor nego mi smeta to što govore kako porođaj sa epiduralom nije prirodan, nego one su kao hrabrije pa biraju prirodno, svaka žena u Zemunskoj bolnici gde sam se ja porodila, pre porođaja dobije injekciju bromazepana za smirenje i još neke razne analgetike, tako da i tu malo izgube na bolu. Moj komentar je na osudu žena koje se porđaju bez epidurala pa komentarišu. A ima i veze sa finansijama. Izvinite Vi koje ste me pogrešno shvatile, navijam za svačiji izbor, možda sam burno reagovala što nije bila tema ovog foruma, nego predhodno sam pročitala komentare na ovu temu http://www.bebac.com...dobar-i-za-bebu nadam se ko ovo pročita da će me razumeti :* i molim vas da bi razumele čitajte komentare od početka

SuperStar i nasha volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jel ne sme da se piše "prirodno"?? :D

Onda, ja sam onako - vaginalno- bez epidurala, takoreći naturalno.

Mnogo sam, vala, hrabra, pa ako je već tako, a što da mi se ne dive?

Šalim se, naravno. Pišem moje iskustvo. Bolelo je ko u oko, al šta sad. Inače dobro trpim bol, jedini je problem što prvorotka koja misli da dobro trpi bol ne zna kakav, zapravo, bol dolazi i šta mora da istrpi. :) Pa tako, koliko god da veruješ u sebe, porođaj te neće pitati dal ti godi i jel ti prihvatljivo bolan ;) Zato, uzmi epidural ako se plašiš bola, što da ne, lepo je da imaš i tu mogućnost, ima žena koje je i nemaju. Ali da znaš, strah da li će biti sve dobro s bebom i s tobom epidural ne "leči", no to svaka žena ima, zato i dalje boli. Boli i naturalan (sa i bez epid.) i carski, u tom smislu boli. Realno :) Al to samo majka mož' da izdrži, "samo je jedna majka" i tako u tom stilu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sta preporucujete nama koje se PANICNO plasimo prirodnog porodjaja (koliko to moze biti pored indukcije,seckanja,usivanja i svih strahota)?Carski rez ili epidural,dajte vasa iskustva :)

Pa ne znam bas da li je pametno carski na zahtev raditi..ipak je to operacija..

A sto se tice epidurala, uzmi ga ako ti krene porodjaj vec prirodno, i pocinjes da imas bolne kontrakcije i td

A ako budes docekala termin, a ti zatvorena, nema kontrakcija, ne krece porodjaj uopste, a oni te stave tako "zatvorenu" na indukciju a ti jos uzmes epidural..nije pametno, mislim ja sam tako, pa sam se namucila svejedno. Moze epidural da uspori otvaranje onda..i da se desi da ne osecas napone kako bi trebalo.

Znaci jedino u tom slucaju ne preporucujem, posto zene koje su kao ja prosle su uglavnom sve imale na taj fazon porodjaj (ima ih, sve ista prica..)

One kod kojih je sve vec lepo krenulo, pa su dosle u salu vec otvorene par prstiju i td..kod njih je epidural bio dobra odluka..sve ga hvale

*andjelcic* i SuperStar volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A jel strasno postavljanje epidurala?Nisam ni ja za carski...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

nije strasno postavljanje.

hellen, ja sam dobila dve indukcije. epidural sam dobila 2 sata pred porodjaj, potpuno otvorena, s pominjanom vec penom na ustima od bolova, nakon povracanja od istih, etc. da ga nisam dobila, ne mogu da zamislim da bih izdrzala dalje. meni je citava ta prica velika frustracija i trauma na neki nacin, i stvarno imam jezivu potrebu da propagiram epidural svakom ko moze da ga dobije. onoliki bol je nehumano trpeti ako ne moras.

*andjelcic* i SuperStar volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A jel strasno postavljanje epidurala?Nisam ni ja za carski...

Ma nije, i ja se bojim igala generalno, ali ovo ne vidis, sednes, nagnes se napred, anesteziolog dodje, bocne ti iglu u kicmu, ali nista ne boli, samo ne smes da se pomeras dok to radi..

Andisam, ne kazem ja da sam protiv epidurala, nego mislim da nekad moze i da odmogne u smislu da se ne osete naponi, da guras na slepo, da moze da uspori otvaranje i td...i ja sam lezala na indukciji od 6 ujutru a u posle 14 se porodila..

Mozda bih se jos vise napatila bez istog, ali one kontrakcije koje sam osetila pre edidurala me nisu uopste mnogo bolele..ali sam vec unapred odlucila da ga uzmem..

Mozda je najbolje odluciti na licu mesta da li uzeti epidural ili ne..posto niko ne moze da predvidi kako ce mu teci porodjaj..

nasha voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma nije, i ja se bojim igala generalno, ali ovo ne vidis, sednes, nagnes se napred, anesteziolog dodje, bocne ti iglu u kicmu, ali nista ne boli, samo ne smes da se pomeras dok to radi..

Andisam, ne kazem ja da sam protiv epidurala, nego mislim da nekad moze i da odmogne u smislu da se ne osete naponi, da guras na slepo, da moze da uspori otvaranje i td...i ja sam lezala na indukciji od 6 ujutru a u posle 14 se porodila..

Mozda bih se jos vise napatila bez istog, ali one kontrakcije koje sam osetila pre edidurala me nisu uopste mnogo bolele..ali sam vec unapred odlucila da ga uzmem..

Mozda je najbolje odluciti na licu mesta da li uzeti epidural ili ne..posto niko ne moze da predvidi kako ce mu teci porodjaj..

znam, hellen, da ne kazes. navela sam sebe kao primer gde su prosto bolovi bili toliko jaki da mislim da ne bih imala snage da izguram porodjaj do kraja bez analgetika. ali kazem, mislim da sam skroz otvorena bila kad su mi ga dali. a to za osecanje napona je krivica anesteziologa, jer bi trebalo da doziraju i da kontrolisu i da obilaze i da razgovaraju s porodiljom dok porodjaj traje. a to zna da bude smor. jednostavnije da krknes, ono kaplje, zenu ne boli, ne dere se, svi opusteni.

ovo sto sam boldovala je, rekla bih, najispravniji pristup.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam se porodila prirodnim putem,bez epidurala.Moje iskustvo je takvo da cu savetovati bez epidurala,ali znam da sve zene koje su imale epidural ce reci sa epiduralom i tu nema polemike dalje.

Nisam za epidural iz prostog razloga sto moze doci do invaliditeta.Nisam za carcki-sem u slucaju kada je neophodan,jer uzasno boli rana,jer moze da se zakomlikuju razne infekcije kasnije i slicno.To su moji razlozi zasto nisam za epi i carski.

I ja sam mislila da imam mali prag bola,mislila sam da cu umreti od bola i slicno.Psihicki sam se dobro pripremila,znam da se moram poroditi i da moram izdrzati tih nekoliko sati bola,zbog sebe i bebe.

Ne osudjujem,daleko od toga,bilo koji izbor,ali mislim da je najbolje bez epidurala,jer znam da nicim nisam reskirala svoj i bebin zivot i sto znam cari porodjaja i sto znam od cega se mi to razlikujemo od muskaraca.

nasha, Mejja, sanjabre i 1 ostali volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

sam porodjaj je rizik za nas i bebin zivot.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.