Baka servis - da ili ne?

odgovora

Objavljeno

Ti si prva vaspitačica za koju sam čula da tako kaže.

Imam dve bliske prijateljice koje su vaspitačice i jednu koja je dečiji psiholog koji radi pri vrtiću. Sve tri svoju decu nisu dale odn. ne planiraju da daju u vrtić pre treće godine.

Za sve postoji prvi put!!!

Svako ima pravo na svoje misljenje, pa i ja i te tvoje prijateljice! Ne vidim zasto se one protive vrticu a to im je posao?

Moja devojcica ima divne bake i deku i njima bi bilo itekako drago da je cuvaju, ali ipak mislim da ce joj u vrticu biti interesantnije!

Nije tacno da medju tom decom nema zajednickog igranja! Ima, naravno! Vaspitac je taj koji organizuje igru i uvodi ih u nju!

Preko raspusta radim u jaslicama sa decom od 1 do 3 godine i ne vidim nista strasno u tome! I moje koleginice imaju decu u jaslicama iako zive u zajednici kao i mi, pa njihova deca idu u vrtic.

Mama Bojana u potpunosti se slazem sa tobom!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja ne znam zašto ljudi misle da su vaspitačice bogom dane i da samo one mogu da im vaspitaju decu? Vaspitavanje deceje posao roditelja. Glupo je očekivati da bilo ko drugi vaspitava dete. Nisu svi ljudi isti, pa ni babe. Ovde sam pročitala puno predrasuda. Čak je i post mame Bojena u crno-belom tonu. Nijansi ima mnogo, a i deca su različita. Ovde se navode samo ekstremni primeri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma naravno. A pricati o vrticu pre 3. godine treba uzeti u obzir i bolesti tj imuni sistem dece. Jer samo mame znaju sta znaci kad se dete razboli. A u vrticu do trece godine su stalno bolesni i to je jako cest razlog zasto mame ne salju decu do trece god u vrtic. Nije da ako su kuci se nece razboljevati ali bar je to u mnogo blazem obliku, da ne kazem dosta redje.

Narocito za mame koje rade, nije bas tako lako uzeti bolovanje na svake dve nedelje...

Ma u svakom slucaju, kako ko moze i koliko da se opruzi i pruzi svom detetu...Ali definitivno nije za dzabe sto psiholozi ali isto i pedijatri ne preporucuju da deca idu pre trece godine u vrtic. A mi mozemo samo da se slazemo ili ne sa tim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja ne znam zašto ljudi misle da su vaspitačice bogom dane i da samo one mogu da im vaspitaju decu? Vaspitavanje deceje posao roditelja. Glupo je očekivati da bilo ko drugi vaspitava dete. Nisu svi ljudi isti, pa ni babe. Ovde sam pročitala puno predrasuda. Čak je i post mame Bojena u crno-belom tonu. Nijansi ima mnogo, a i deca su različita. Ovde se navode samo ekstremni primeri.

Vidim da si resila da vredjas!!! Ne zelim vise da komentarisem jer ne zelim da se raspravljam!

Svako ima prava na svoje misljenje a ostali treba to da postuju!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma naravno. A pricati o vrticu pre 3. godine treba uzeti u obzir i bolesti tj imuni sistem dece. Jer samo mame znaju sta znaci kad se dete razboli. A u vrticu do trece godine su stalno bolesni i to je jako cest razlog zasto mame ne salju decu do trece god u vrtic. Nije da ako su kuci se nece razboljevati ali bar je to u mnogo blazem obliku, da ne kazem dosta redje.

Narocito za mame koje rade, nije bas tako lako uzeti bolovanje na svake dve nedelje...

Ma u svakom slucaju, kako ko moze i koliko da se opruzi i pruzi svom detetu...Ali definitivno nije za dzabe sto psiholozi ali isto i pedijatri ne preporucuju da deca idu pre trece godine u vrtic. A mi mozemo samo da se slazemo ili ne sa tim.

Da,pedijatri i psiholozi ne preporucuju da deca idu pre trce godine u vrtic,ali isto tako preporucuju da mame ne rade te tri godine!!!!!!Tako su nama rekli u skolici za trudnice,niko nije spominjao da treba da ih cuvaju bake!!!!Cak,nasuprot tome,savetuju nas da bake ako hoce da pomognu mogu da operu ves,spreme rucak,srede kucu dok su MAME SA DECOM!!!!!! Da je kod nas bolje stanje u drzavi pa da moze da se zivi od jedne plate onda bi bilo ok da ne radim tri godine!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da,pedijatri i psiholozi ne preporucuju da deca idu pre trce godine u vrtic,ali isto tako preporucuju da mame ne rade te tri godine!!!!!!Tako su nama rekli u skolici za trudnice,niko nije spominjao da treba da ih cuvaju bake!!!!Cak,nasuprot tome,savetuju nas da bake ako hoce da pomognu mogu da operu ves,spreme rucak,srede kucu dok su MAME SA DECOM!!!!!! Da je kod nas bolje stanje u drzavi pa da moze da se zivi od jedne plate onda bi bilo ok da ne radim tri godine!

to je vec druga prica.

uvek ima opcija da se muskarac upregne jos vise kako bi mama odmarala bar prve dve godine :lol::lol:

salim se naravno. iako sam ja muza angazovala da se iscima vise nego obicno. :P

ali salu na stranu, to je nesto drugo....ali mislim da se i psiholozi slazu da je bolja baka od vrtica prve tri godine, ali eto nek nam mama bojana potvrdi....a sto se pedijatra tice, njih mnogo ne interesuje ko ih cuva, samo da su kuci i da se ne razboljevaju :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

a sto se pedijatra tice, njih mnogo ne interesuje ko ih cuva, samo da su kuci i da se ne razboljevaju :lol:

Jel' to mislis na pedijatre koji rade u drzavnim bolnicama? Privatnici su nesto drugo! :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jel' to mislis na pedijatre koji rade u drzavnim bolnicama? Privatnici su nesto drugo! :lol: :lol: :lol:

pa moja je privatni pedijatar a stalno je u fazonu " ne, ne , nikako vrtic pre trece godine, a nikako da nas pita :alo jel ima to dete ko da cuva do trece godine" :lol::lol::lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja ne znam zašto ljudi misle da su vaspitačice bogom dane i da samo one mogu da im vaspitaju decu? Vaspitavanje deceje posao roditelja. Glupo je očekivati da bilo ko drugi vaspitava dete. Nisu svi ljudi isti, pa ni babe. Ovde sam pročitala puno predrasuda. Čak je i post mame Bojena u crno-belom tonu. Nijansi ima mnogo, a i deca su različita. Ovde se navode samo ekstremni primeri.

Nista crno belo nisam rekla. Dal sam par situacija koje ne bih volela da doživim. Rekla sam da kad su ljudi mudri, mogu i da se dogovore. Reklas sam da je nekad baka bolje rešenje od vrtića, a nekad vrtić bolje nego baka-servis. Rekla sam da nemam a-priorno mišljenje o ovoj situaciji.

Koliko riditelji imaju vremena za vaspitavanje dece? Umorni dođu s posla i lakše im da stave decu pred TV nego da se bave pravim vaspitavanjem?

Uvek glasam za odbranu granica primarne porodice. Ne kažem da te granice treba da budu rigidne. Naprotiv, treba da budu što fleksibilnije i otvorenije, ali treba biti maher i očuvati ih (naročito od svojih roditelja). Kao što si rekla, vaspitavanje dece je na prvom mestu posao roditelja. Takodje, vaspitavanje dece je i te kako ozbiljan posao i smatram da to nije isključivi posao pojedinaca - zato i postoji ministarstvo prosvete u svakoj zemlji (pored roditelja i baka i deka).

Još da dodam, ja sam mnogo mnogo volela obemoje bake, pamtim priče kojima su me uspavljivale i nedostaju mi. Pamtim i kako su nas (mene i brata) štitile od ljute i nervozne mame. Cenim i volim bake.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pa moja je privatni pedijatar a stalno je u fazonu " ne, ne , nikako vrtic pre trece godine, a nikako da nas pita :alo jel ima to dete ko da cuva do trece godine" :lol::lol::lol:

Pitaj je radi li u slobodno vrijeme kao dadilja? :lol: :lol:

U vrticu djeca nauce dosta toga sto je primjereno njihovom uzrastu, i zbog toga mi se ideja jako svidja. Baka- servis u smislu da bake na kratko cuvaju djecu takodje mi je super.

Nama bake i nisu blizu, tako da ta opcija otpada. Ma, mozemo pricati sta hocemo, sve zavisi od mogucnosti roditelja, vjerujem da mnogima nije drago kada moraju bebu od godinu dana odvesti u vrtic (ili jaslice, kako se vec zove)...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vidim da si resila da vredjas!!! Ne zelim vise da komentarisem jer ne zelim da se raspravljam!

Svako ima prava na svoje misljenje a ostali treba to da postuju!

Da vređam????? Koga?

Svašta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E devojke iscitavam temu i cudim se cudu kako jedna drugu nastoji da ubede kako je ona apsolutno u pravu.

Da moja mama zivi blizu nas razmislila bih dobro koliko bih je angazovala oko cuvanja Emilije. Jedino iz razloga sto smatram da je suvise stara i ne zelim da je dodatno iscrpljujem.

A opet i obdaniste ima svojih prednosti (upravo su mnoge clanice navele u svojim postovima) a upravo ima i mana.

I na kraju....

Ja mogu samo jedno da zakljucim a to je da savrsenog resenja nema i da svako prema svojim mogucnosti ce organizovati cuvanje deteta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U vrticu djeca nauce dosta toga sto je primjereno njihovom uzrastu, i zbog toga mi se ideja jako svidja. Baka- servis u smislu da bake na kratko cuvaju djecu takodje mi je super.

Moji žive u istom dvorištu sa nama, u penziji su i imaju vremena za sve, ali Aki ide u vrtić! Evo sad već pune četiri nedelje je redovan ( čitaj bez bolesti/prehlada) i stvarno sam primetila njegov napredak, nego kad je kući sa mojima... iako mu oni ne dopuštaju sve i svašta...

Mislim da je detetu mesto uz svoje vršnjake, mnogo brže nauči neke stvari nego sa babom i dedom, oni treba da su tu da "ulete " po potrebi....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovde je došlo do nekih nedoumica i nerazumevanja, pa ću izneti svoje mišljenje i iskustvo detaljnije. Lično nisam za opciju vrtića jer smatram da je detetu do tri godine najbitnije da se oseća voljeno i zaštićeno, a socijalizacija se javlja kao bitan faktor tek kasnije. Malom detetu treba neko ko mu uliva povernje mnogo više nego društvo njegovih vršnjaka. Nisam sigurna da vrtić pruža osećaj topline, ljubavi i zaštićenosti, naročito ni blizu onoga kako je to u porodičnom domu. I pored ovoga svog mišljenja, ja sam ćerku upisla u vrtić, ali ona nije primljena. Sticajem okolnosti, svekrva mi je 1. septembra otišla u penziju, pa ona čuva dete. Moja svekrva nije žena koja želi da preuzme ulogu roditelja, niti da se na bilo koji način bori sa mnom za detetovu ljubav. Ona je visoko obrazovana žena koja ima jako mnogo interesovanja u životu, daleko je od tipa domaćice. Prihvatila je da čuva dete, ali ne sa radošću, već kao jednu obavezu koja je u ovom trenutku neminovna i neophodna. Ja sam joj zahvalna iz razloga što znam da joj nije bilo nimalo lako da prihvati ulogu koju smo joj nametnuli. Žena je 35 godina radila u prosveti i ne sumnjam da je kompetentna da vaspitava dete, ali ona ništa ne čini bez mog odobrenja i dogovora sa mnom.

Meni je smešno da neke žene, često i nezaposlene, šalju dete u vrtić kako bi ga tamo naučili pristojnom ponašanju, korišćenju noše... Zar to nije posao roditelja. Ustanove poput škole i vrtića deluju i vaspitno, ali je vaspitanje deteta ipak posao roditelja. Zbog čega bih ja imala više poverenja u vaspitačicu, nego u svoju svekrvu? E, tu dolazi do onih nijansi o kojima sam pričala. Možda bih i ja, da je moja svekrva prosta, neobrazovana i nekulturna žena, gledala da dete udaljim od takve osobe. Napominjem da ja i svekrva nismo ni najmanje bliske i nemamo prisan odnos, ali sam mogla da procenim koja je opcija trenutno najbolja za dete.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kristal, u potpunosti razumijem tvoje mišljenje. Mi ovdje ne možemo realno tvrditi zašto je dobro/zašto nije dobro iz prostog razloga što imamo predrasude iz ličnih iskustava što je logičan slijed događaja.

Sve ima svojih pozitivnih i negativnih strana, ali mi odlučujemo šta je za naše dijete najbolja moguća varijanta...

Stvari "leže" u dubini...finansije, procjene ličnosti, fizička odsustnost dragih ljudi koji bi rado pomogli...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo mog iskustva mene je cuvala baka do moje trece godine, rodila sam se u Beogradu ali su me odmah odveli kod bake i deke u Krusevac (naravno i mama je bila sa mnom do mog 10-tog meseca, tada se vratila i pocela da radi). Kada je mama ponovo zatrudnela vratili su me za Bg, pokusali su da me daju u vrtic kada se sestra rodila ali ja nisam htela ni da cujem, ceo dan bi proplakala u vrticu, nasli su modus i zena me je cuvala do polaska u predskolsko, divna jedna zena poreklom iz Dalmacije, sta me sve nije naucila, ali zaista. Kada sam krenula u predskolsko nije bilo nikakvih problema, uvek sam znala da se igram sa decom, nisam bila 'samoziva' i razmazena. Dok su moju sestru dali u jasle isto kad i mene u predskolsko (tada je imala 1.5 godinu)i ona je sve to lepo prihvatila i bukvalno je jedva cekala da ide u vrtic.

A moje licno misljenje je da svoje dete, ukoliko ne bude potrebe za tim, ne bih davala pre trece godine u vrtic. Za sada je plan da je cuva moja mama kada ja pocnem da radim, ali niko ne zna sta nosi dan sta nosi noc.

Isto tako mislim da ukoliko imate 'normalnu' komunikaciju sa svojim majkama-svekrvama, sto podrazumeva da Vas slusaju i naravno postuju to sto vi kazete npr, da li dete sme ovo ili ono,pravila koja vaze kod mame moraju vaziti i kod baka i deka, u tom slucaju je apsolutno bolje se opredeliti za baka servis dok dete malo ne ocvrsne, a vrtic pa Boze moj nigde nece pobeci :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svako ima pravo na svoje misljenje, pa i ja i te tvoje prijateljice! Ne vidim zasto se one protive vrticu a to im je posao?

Pa prevashodno su mišljenja da je detetu od godinu dana mesto sa svojim roditeljima, a ne sa vršnjacima i vaspitačicama koje ne mogu da mu pruže ono što je u tom uzrastu neophodno - sigurnost, toplina i pažnja. Dete od godinu dana, pa i dve je još uvek beba.

Sama pomisao na to da ostavim dete od godinu dana u jaslice, u grupi od 20, pa i 30 beba sa SAMO dve vaspitače mi je toliko bolna i tužna da zaista na to nerado i mislim.

Pretpostavljam da nisu sve državne ustanove u tako lošem stanju da ne mogu da priušte više vaspitačica na manji broj dece, ali sve i da je jedna na njih troje, mislim da je nedovoljno (takođe mislim da kod nas to i nije moguće).

To što bi dete u vrtiću naučilo samostalno da jede ili ostavilo pelene mnogo ranije nego što je to u stvari prirodni tok ne može nikako da kompenzuje ono što bi dobilo od roditelja i/ili bake u tom uzrastu.

Ponovila bih još jednom da dete u tom uzrastu nema potrebu niti osećaj socijalizacije sa svojim vršnjacima. To se javlja tek od treće godine.

U nekim zemljama (na žalost ne mogu da tvrdim u kojim) čak ni ne postoje državne ustanove koje primaju decu mlađu od tri godine upravo jer se smatra da dete i ne treba ranije da krene u kolektiv. Naravno, postoje privatne ustanove za roditelje kojima je to neophodno zbog posla.

Roditelji koji mogu da usklade svoja radna vremena ako bi se malo potrudili, tako da dete bude ipak kod kuće, ali to ne učine, već ga ipak upišu u jaslice me zaista duboko zgražava.

Čak i da teorija nije ovakva, praksa potkrepljuje moj stav.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Roditelji koji mogu da usklade svoja radna vremena ako bi se malo potrudili, tako da dete bude ipak kod kuće, ali to ne učine, već ga ipak upišu u jaslice me zaista duboko zgražava.

Ja imam dve drugarice i par poznanica koje ne rade i svoju decu su sa malo vise od godinu dana davale u jasle, njihov odgovor na moje pitanje"A zasto?" bio je "Pa ja moram imati vremena za sebe" ostala sam bez teksta :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja imam dve drugarice i par poznanica koje ne rade i svoju decu su sa malo vise od godinu dana davale u jasle, njihov odgovor na moje pitanje"A zasto?" bio je "Pa ja moram imati vremena za sebe" ostala sam bez teksta :blink:

Ako je nekome važnije da provede vreme sam, uz knjigu ili na kafi sa prijateljicom, ili u šetnji po gradu, umesto da bude sa svojim malim detetom, toliko govori o dotičnim osobama da nema potrebe bilo šta da pišem. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovde je došlo do nekih nedoumica i nerazumevanja, pa ću izneti svoje mišljenje i iskustvo detaljnije. Lično nisam za opciju vrtića jer smatram da je detetu do tri godine najbitnije da se oseća voljeno i zaštićeno, a socijalizacija se javlja kao bitan faktor tek kasnije. Malom detetu treba neko ko mu uliva povernje mnogo više nego društvo njegovih vršnjaka. Nisam sigurna da vrtić pruža osećaj topline, ljubavi i zaštićenosti, naročito ni blizu onoga kako je to u porodičnom domu. I pored ovoga svog mišljenja, ja sam ćerku upisla u vrtić, ali ona nije primljena. Sticajem okolnosti, svekrva mi je 1. septembra otišla u penziju, pa ona čuva dete. Moja svekrva nije žena koja želi da preuzme ulogu roditelja, niti da se na bilo koji način bori sa mnom za detetovu ljubav. Ona je visoko obrazovana žena koja ima jako mnogo interesovanja u životu, daleko je od tipa domaćice. Prihvatila je da čuva dete, ali ne sa radošću, već kao jednu obavezu koja je u ovom trenutku neminovna i neophodna. Ja sam joj zahvalna iz razloga što znam da joj nije bilo nimalo lako da prihvati ulogu koju smo joj nametnuli. Žena je 35 godina radila u prosveti i ne sumnjam da je kompetentna da vaspitava dete, ali ona ništa ne čini bez mog odobrenja i dogovora sa mnom.

Meni je smešno da neke žene, često i nezaposlene, šalju dete u vrtić kako bi ga tamo naučili pristojnom ponašanju, korišćenju noše... Zar to nije posao roditelja. Ustanove poput škole i vrtića deluju i vaspitno, ali je vaspitanje deteta ipak posao roditelja. Zbog čega bih ja imala više poverenja u vaspitačicu, nego u svoju svekrvu? E, tu dolazi do onih nijansi o kojima sam pričala. Možda bih i ja, da je moja svekrva prosta, neobrazovana i nekulturna žena, gledala da dete udaljim od takve osobe. Napominjem da ja i svekrva nismo ni najmanje bliske i nemamo prisan odnos, ali sam mogla da procenim koja je opcija trenutno najbolja za dete.

Razumem o cemu pricas! I moji roditelji pa i svekar i svekrva su intelektualci (mama i pokojni otac su ucitelji u penziji), i oni ce prihvatiti nasu odluku ma kakva bila. Ne sumnjam u njih i verujem da ce itekako biti lepo vaspitana! Suprug i ja radimo u istoj skoli, zajedno idemo na posao, tako da ne mozemo da uskladimo radno vreme. Svesna sam toga da ce adaptacija biti teska i za cerkicu i za nas. I ne samo adaptacija vec su tu i virusi i bolestine, ali veruj mi, sve jace viruse sam pokupila od dece. To je normalno u nasem poslu.

marica-dino, deca u vrticu nauce dosta stvari primereno njihovom uzrastu.

U potpunosti se slazem sa njom.

Misljenja su podeljena. Nikom ne mozemo nametnuti svoje. U principu, svaki komentar je ispravan,jer sve ima svoje ZA i svoje PROTIV.

Naravno, mi imamo jos vremena do konacne odluke, ko zna mozda se i predomislimo :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Isla sam u vrtic od svoje 4.godine i moja vaspitacice ME JE TUKLA jer nisam htela da jedem zito!Redovno sam ostajala bez uzine jer sam"nemirna",a kad se setim onih kolaca...Sva deca jedu a ja gledam :( Ja sam se roditeljima pozalila da me je samarala i sibala iglom za pletenje,a i to sto mi ne daje uzinu koju moji roditelji placaju u vreme inflacije.Napravili su haos,jer dete ne sme niko da tuce,pogotovo u takvoj ustanovi.Redovno me je slala u cosak a nisam bila gora od ostale dece.Imala je pik na mene jer sam je jednom prilikom pitala zasto je toliko debela.Mislim da to nije razlog za sikaniranje i samare.Sta sam znala sa 4 godine?Ali eto.Nisu sve vaspitacice takve,moja sestra je imala mnogo dobru vaspitacicu u istom vrticu.

Do 4.godine me je cuvala baka koja me je naucila da brojim do 10,da recitujem pesmice,da se sama obucem...Mada me je tukla i ona.

Sto se mog deteta tice ovde mogucnost za vrtic nemam,ovde postoji samo predskolsko.A baba i deda?Jel njima da ostavim dete?Slika govori vise od 1000 reci...

dce-IMG-00.jpg

hay-IMG-00.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sanja tvoja najispravnija odluka bi bila da baki i deki sa ovih slika ne daješ dete na čuvanje...iako je slavlje u pitanju, ovo nije primereno.

Pisala sam na ovu temu, ali ja kao neko sa iskustvom oko svega toga imam da kažem sledeće: moje lično mišljenje je da deca do tri godine ne treba da idu u vrtić, jer nisu ni svesna gde su, šta rade, sa kim su...adaptacija je sa druge strane mnogo lakša kada je dete manje, a i imuni sistem se brže formira. Od bake, kao ni od vaspitačice ne očekujem da mi vaspita dete, jer je to moj posao, koji radim sa ljubavlju...od bake očekujem da mi ne "iskvari" dete ( tipa da poremeti red u jelu i spavanju, da nauči dete psovkama...) i da poštuje naredbe koje dajem o nezi i brizi oko deteta, a od vaspitačice očekujem da dete nauči da se druži sa ostalom decom. U jaslenoj grupi do godinu dana ima 10-oro dece (koja ne dolaze uvek), tako da ih u proseku ima po 7 svaki dan. Od 1-2 godine, takođe u jaslicama ima 15-oro dece (koja takođe ne dolaze u isto vreme), tako da ih u proseku ima oko 11 svaki dan. Sva deca su nahranjena, presvučena, umivena, za godinu dana nauče oko 12 pesmica, kao i koreografiju uz njih, i nacrtaju oko 20 smislenih crteža. Takođe deca se uče lepom ponašanju, ali opet ponavljam dete od kuće "donosi" vaspitanje, a u vrtiću ga samo neguje i širi u pozitivnom smislu. Ja sam veoma zadovoljna vaspitačicama u jaslicama u državnom vrtiću, gde su moja deca, (ćerka bila, a sin još uvek tamo).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sanja, fotografije su stvarno strašne...

Vjerujem da nisi bila u blizini da reaguješ!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sanja, fotografije su stvarno strašne...

Vjerujem da nisi bila u blizini da reaguješ!

U WC-u sam bila,cak i ako je slavlje nije primereno sto rece Ruskinja.I to nije prvi put.Ali oni su takvi ja mogu da se svadjam s njima ali ne vredi...teraju po svom, ali nece vise.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sanja, no comment za slike...

Bas super sto ste se preselili

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.