Baka servis - da ili ne?

odgovora

Objavljeno

Ja sam počela da radim kad je Aki imao 9 meseci pa ga je moja mama čuvala tih par sati, čim je ispunio uslov za jaslice, odmah smo ga upisali, a baba i deda su tu po potrebi :rolleyes::lol::rolleyes::lol:

I da, pošto jaslenu grupu kod nas čuvaju od 7:30-14h tu su je deda da vodi i dovodi iz vrtića :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E, da baba hoće da čuva unuke, ne bih ja bacala pare na vrtić! Bar ne prve 3 godine... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam za baka servis,ukoliko mora-onda da,ja sam za vrtice,to je deci potrebno,svako sa svojim drustvom,tamo nema ko da ih razmazi,vaspitava(protivno nasem vaspitanju),u vrticu su svi jednaki,a kod baka i deka sve moze,sto ja ne podrzavam uopste.....Da baka i deke treba da pricuvaju decu i poigraju se nekada sa njima-TO DA!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam za baka servis prosto da i se u prve tri godine izbegle bolesti koliko je moguce. Svakako je detetu potrebno da bude u drustvu dece,ali kad budem sigurna da ce mu vaspitacice promeniti pelenu na vreme, da ce mu obrisati guzu kako treba a ne da se ojede, kad ih bude dovoljno da obrate paznju na decu, e tad cu dete dati u vrtic. Imam tu srecu da radim stalno popodne tako da ce dete biti u privatnom vrticu 3 sata dnevno ,dok tata ne dodje s posla, a pre toga ce biti sa mnom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sestru i mene je odgajila baka,ali sam ja ipak za vrtic.Neka deca sticu radne navike,da se druze sa vrsnjacima i da uce da se bore za sebe.Moja svekrva sada pripazi malu kada treba negde da odemo i stvarno sam joj zahvalna,ali mislim da cu se odluciti za vrtic kad za to dodje vreme.Sa bakom i dekom mogu da provode vreme posle vrtica a i vikendom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sirga, u potpunosti se slazem sa tobom! I ja sam za vrtic! Ipak, tamo se deca vise socijalizuju, nauce se redu, steknu nove prijatelje i najbitnije, osamostaljuju se.

Kad sam tako prokomentarisala, jedna drugarica me je pitala zar mi nije zao?

Mi zivimo u zajednici, i bice 100% razmazena katastrofa, ali ipak, sta fali deci u jaslicama i vrticu? Bas nista.

Ja sam vaspitacica i znam koliko deci znaci vrtic, tako da ce Dunja sa godinu dana u jaslice!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sirga, u potpunosti se slazem sa tobom! I ja sam za vrtic! Ipak, tamo se deca vise socijalizuju, nauce se redu, steknu nove prijatelje i najbitnije, osamostaljuju se.

Kad sam tako prokomentarisala, jedna drugarica me je pitala zar mi nije zao?

Mi zivimo u zajednici, i bice 100% razmazena katastrofa, ali ipak, sta fali deci u jaslicama i vrticu? Bas nista.

Ja sam vaspitacica i znam koliko deci znaci vrtic, tako da ce Dunja sa godinu dana u jaslice!

Potpuno se slazem sa tobom!!!!!!!Deca treba da idu u vrtic,a ne da ih cuvaju babe pa da naprave "debile" od njih!!!Deci je najlepse u svom drustvu!!!!!!!Moja majka je imala nas troje i jedina pomoc u gajenju dece joj je bio moj otac,posto majku i oca nije imala,a tatini roditelji nisu ziveli u istom gradu,mi smo isli u vrtic i nista nam ne fali,a svi smo kretali sa 11 meseci u vrtic!!! Tako da sam ja za VRTIC,NIKAKO BABE!!!!!!!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Potpuno se slazem sa tobom!!!!!!!Deca treba da idu u vrtic,a ne da ih cuvaju babe pa da naprave "debile" od njih!!!Deci je najlepse u svom drustvu!!!!!!!Moja majka je imala nas troje i jedina pomoc u gajenju dece joj je bio moj otac,posto majku i oca nije imala,a tatini roditelji nisu ziveli u istom gradu,mi smo isli u vrtic i nista nam ne fali,a svi smo kretali sa 11 meseci u vrtic!!! Tako da sam ja za VRTIC,NIKAKO BABE!!!!!!!!!!!

Uh, ovo je tako ostro!

Mene su cuvale bake, ja nisam isla u vrtic, pa mislim da sam ipak daleko od "debila".

One su cuvale i svoju djecu, znaju sta treba da rade, samo sto znaju i da ih razmaze... To je najveci problem, ako je problem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Potpuno se slazem sa tobom!!!!!!!Deca treba da idu u vrtic,a ne da ih cuvaju babe pa da naprave "debile" od njih!!!Deci je najlepse u svom drustvu!!!!!!!Moja majka je imala nas troje i jedina pomoc u gajenju dece joj je bio moj otac,posto majku i oca nije imala,a tatini roditelji nisu ziveli u istom gradu,mi smo isli u vrtic i nista nam ne fali,a svi smo kretali sa 11 meseci u vrtic!!! Tako da sam ja za VRTIC,NIKAKO BABE!!!!!!!!!!!

I mene je čuvala baba. Lepu etiketu si nam dala. Baba od mene nije ništa pravila, već me je vaspitavala na najbolji mogući način. Večito sam joj zahvalna na svemu što me je naučila, na njenom strpljenju i mudrosti. I, da, meni je zaista bilo najlepše u društvu te divne žene, ne samo kada sam bila dete, već i kada sam postala odrasla osoba.

I zbog čega toliki uzvičnici? Šta je u tebi izazvalo toliki bes?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Okrutan komentar za bake...i ne volim termin baba!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ako su babe i bake (znate razliku,zar ne :lol: ) normalne,nema tu nikakve stete,detetu je lepo oseca se jos voljenije,bake imaju 3x vise strpljenja od nas roditelja...jedina mana je ta "razmazenost" ali i to se da srediti uz dogovor i medjusobnu saradnju

Ali jesam za vrtic,nisam za jasle,ali vecina zena je prinudjena zbog posla i to razumem.Ali ne razumem nezaposlene majke koje bleje kod kuce i salju decu u jasle TO NE RAZUMEM!

Posto imam mogucnosti da ne ide u jasle,ici ce svakako u vrtic za godinu dana najkasnije,jer mora da se nauci da se izbori za sebe (to je moj prvi razlog) a posle i da se socijalizuje i da uci ono sto i njeni vrsnjaci uce u vrticima...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Potpuno se slazem sa tobom!!!!!!!Deca treba da idu u vrtic,a ne da ih cuvaju babe pa da naprave "debile" od njih!!!Deci je najlepse u svom drustvu!!!!!!!Moja majka je imala nas troje i jedina pomoc u gajenju dece joj je bio moj otac,posto majku i oca nije imala,a tatini roditelji nisu ziveli u istom gradu,mi smo isli u vrtic i nista nam ne fali,a svi smo kretali sa 11 meseci u vrtic!!! Tako da sam ja za VRTIC,NIKAKO BABE!!!!!!!!!!!

I pedijatri i psiholozi se slažu oko jednog - za dete je najbolje da je do treće godine u krugu svoje porodice! Ako to nisu roditelji, onda svakako su bolje bake i deke od vrtića.

Nije tačno da je za dete mlađe od tri godine bolje da je u svom društvu. Detetu tog uzrasta treba sigurnost svog doma.

Prava socijalizacija među decom kreće tek od treće godine, a do tada, druženje sa prijateljima koji imaju decu sličnog uzrasta jednom nedeljno, kao i odlasci na igrališta su za mališane sasvim dovoljni. Stoga, psiholozi smatraju da je najbolje da dete kreće u vrtić između treće i četvrte godine.

Pedijatri se tu slažu sa psiholozima, zbog nedovoljno razvijenog detetovog imuniteta.

Za roditelje koji su zaposleni i koji nemaju izbora, dobro je što postoje jaslice, ali ako to nije jedini izbor, uvek ću pre biti za bake i deke.

Ja imam tu sreću da radim od kuće i ne planiram da ga dam u vrtić pre narednog septembra, kada će imati malo više od 3 godine.

Da napomenem da je vrlo ružno i netačno reći da bake prave debile od dece.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Okrutan komentar za bake...i ne volim termin baba!

U Hrvatskojoj je BABA ružan naziv za BAKU, ali u Srbiji nije. Retko da se ovde čuje ta reč BAKA, sve su BABE.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U Hrvatskojoj je BABA ružan naziv za BAKU, ali u Srbiji nije. Retko da se ovde čuje ta reč BAKA, sve su BABE.

Kako god...meni je ružan. I u BiH se većinom kaže baba!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Phoenix svaka ti je zlatna!!!

Ako ste primetili...deca od godinu-dve se uglavnom i ne igraju jedna sa drugima,vec svako za sebe,uz povremeno bacanje pogleda na onog drugog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja mama je nama uvek bila i bice iskljucivo baka...Lea ju je do skora zvala baba,a sad je naucila i zove je baka i bako

Nju cini mi se cak i vredja kada je mi iz sale nazovemo baba :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ako ste primetili...deca od godinu-dve se uglavnom i ne igraju jedna sa drugima,vec svako za sebe,uz povremeno bacanje pogleda na onog drugog

Upravo tako. Pravog zajedničkog igranja u tom uzrastu nema. Jeste potrebno da budu povremeno u kontaktu sa svojim vršnjacima, ali to svakako ne znači da je vrtić zbog toga bolji za tako malu decu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam vaspitacica i znam koliko deci znaci vrtic, tako da ce Dunja sa godinu dana u jaslice!

Ti si prva vaspitačica za koju sam čula da tako kaže.

Imam dve bliske prijateljice koje su vaspitačice i jednu koja je dečiji psiholog koji radi pri vrtiću. Sve tri svoju decu nisu dale odn. ne planiraju da daju u vrtić pre treće godine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uh, ovo je tako ostro!

Mene su cuvale bake, ja nisam isla u vrtic, pa mislim da sam ipak daleko od "debila".

One su cuvale i svoju djecu, znaju sta treba da rade, samo sto znaju i da ih razmaze... To je najveci problem, ako je problem.

I mene isto,do 4.godine.Od tada sam isla u vrtic i mogu da vam kazem da me je baka vise naucila nego vaspitacica.Drugacije je cuvati jedno dete i trideset njih

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U Hrvatskojoj je BABA ružan naziv za BAKU, ali u Srbiji nije. Retko da se ovde čuje ta reč BAKA, sve su BABE.

Moja baka je hrvatica i uvek bi se ljutila kada bih je nazvala babom, uvek bi me ispravila da je ona baka.. :lol: I tako je i ostalo, postala je prabaka, i jos uvek je ona baka.. :lol:

Meni je to bas isto, mozda baka je malo lepse, ali ni baba nije uvredljivo ili ruzno. Ja svojim unucima necu postavljati ultimatum kako da me zovu. Mogu i po imenu...baba Sandra :lol: smesno mi zvuci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uf kakve su teske reci ovde pale....

Ako cemo tako mogu se svakojako nazvati i mame koje posle 3 dana nakon porodjaja daju decu u vrtic.

Ali naravno sve je stvar izbora i ne sme se generalizovati.

Sve zavisi o kakvoj se osobi radi koja cuva i vaspitava dete. Ima divnih baka a ima i katastrofalnih vrtica. zato spustite malo lopte.

Deca debili ne postoje, postoje samo losi roditelji.

A kad su roditelji "losi" djabe svi vrtici, sekcije i ostalo. I obrnuto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja se izvinjavam svakom ko se osetio prozvanim,stavila sam pod navodnike "debile",jer u svom okruzenju gledam sta sad babe rade sa decom,konkretan primer dete od mog devera je krenulo u skolu i jos uvek ne jede sam,jer ce BAKA CASKOM DA GA NAHRANI,pa sad kad je krenuo u skolu imaju problem jer njihovo dete ne pojede ni uzinu,a u celodnevnom je boravku!Mislila sam na to da ih mnogo,preterano razmaze!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja se izvinjavam svakom ko se osetio prozvanim,stavila sam pod navodnike "debile",jer u svom okruzenju gledam sta sad babe rade sa decom,konkretan primer dete od mog devera je krenulo u skolu i jos uvek ne jede sam,jer ce BAKA CASKOM DA GA NAHRANI,pa sad kad je krenuo u skolu imaju problem jer njihovo dete ne pojede ni uzinu,a u celodnevnom je boravku!Mislila sam na to da ih mnogo,preterano razmaze!

draga, ja znam takvu decu koju su roditelji razmazili do bola i idu u vrtic. ne mislim da vrtic od njih pravi samostalne i zrele ljude, kao sto svi povezuju vrtic sa samostalnoscu...bar mene tome nisu ucili u vrticu , ali roditelji itekako jesu. Zato ne bi trebalo generalizovati stvari. opet kazem sve zavisi o kakvoj se baki radi. Moja je najdivnija na svetu i jako sam srecna sto me je ona cuvala. Imamo jedan odnos koji je nezamenjiv.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni su vrtići super.

Istina je da babe/bake znaju da preteraju u povlađivanju deci i da time za pola sata unište neki oblik ponašanja koji su roditelji sistemom nagrađivanja/kažnjavanja jedva uspeli nekako da izgrade kod deteta i time zadaju glavobolju mamama (korak napred - dva koraka nazad). Kad moja drugarica opomene majku što preteruje (jedno vree joj ćerkica nije mhtela hranu jer se navukla na slatkiše) baka počne da naplakuje i postavlja čuveno pitanje:

"Kako li sam tebe odgajala ako ništa o čuvanju dece ne znam?", a zaboravlja kako je stroga bila prema njoj i ljutila se kad raznese hranu po kući ili pomeri prekrivač sa kauča u dnevnoj.

Opet, nisu sve bake niti sve mame iste. Viđala sam, mada ređe, i obrnute situacije. Baka čuva unuče dok mama dođe s posla i ono je super, a kad dođe mama, dete postane kmezvao, upadne u regresiju, hoće da ga mama nosa i hrani... Njegov način da pokaže da mu fali mamina pažnja. Baka sva ponosna, priča po komšiluku kako je kod nje dete disciplinovano i kako se mnogo lepo dogovaraju. A mama, ko mama, imponuje joj to detetovo ponašanje jer želi da pokaže baki (obično je to svekrva) da dete ipak nju više voli, pa povlađuje detetu... Mnogo mi je grozno kad neke bake pričaju kako njih njihovo unuče voli najviše na svetu, više i od mame... To tera majke ili u sukob sa svekrvom, ili u ponašanje koje ne pogoduje detetovom sazrevanju.

Svaka situacija ima i pozitivne i negativne aspekte. Treba biti mudar i odmeriti šta je najbolje za detišara. Samo kad su odrasli mudri i kad mogu da se dogovaraju. (Citana)

Nisam a priori ni za jednu opciju. Uvek prvo pogledamo sa kakvim materijalom radimo. Postoje i razumne i nerazumne bake; imamo odlične i loše vrtiće... (Šećer). Nema potrebe za isključivošću...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni su vrtići super.

Istina je da babe/bake znaju da preteraju u povlađivanju deci i da time za pola sata unište neki oblik ponašanja koji su roditelji sistemom nagrađivanja/kažnjavanja jedva uspeli nekako da izgrade kod deteta i time zadaju glavobolju mamama (korak napred - dva koraka nazad). Kad moja drugarica opomene majku što preteruje (jedno vree joj ćerkica nije mhtela hranu jer se navukla na slatkiše) baka počne da naplakuje i postavlja čuveno pitanje:

"Kako li sam tebe odgajala ako ništa o čuvanju dece ne znam?", a zaboravlja kako je stroga bila prema njoj i ljutila se kad raznese hranu po kući ili pomeri prekrivač sa kauča u dnevnoj.

Opet, nisu sve bake niti sve mame iste. Viđala sam, mada ređe, i obrnute situacije. Baka čuva unuče dok mama dođe s posla i ono je super, a kad dođe mama, dete postane kmezvao, upadne u regresiju, hoće da ga mama nosa i hrani... Njegov način da pokaže da mu fali mamina pažnja. Baka sva ponosna, priča po komšiluku kako je kod nje dete disciplinovano i kako se mnogo lepo dogovaraju. A mama, ko mama, imponuje joj to detetovo ponašanje jer želi da pokaže baki (obično je to svekrva) da dete ipak nju više voli, pa povlađuje detetu... Mnogo mi je grozno kad neke bake pričaju kako njih njihovo unuče voli najviše na svetu, više i od mame... To tera majke ili u sukob sa svekrvom, ili u ponašanje koje ne pogoduje detetovom sazrevanju.

Svaka situacija ima i pozitivne i negativne aspekte. Treba biti mudar i odmeriti šta je najbolje za detišara. Samo kad su odrasli mudri i kad mogu da se dogovaraju. (Citana)

Nisam a priori ni za jednu opciju. Uvek prvo pogledamo sa kakvim materijalom radimo. Postoje i razumne i nerazumne bake; imamo odlične i loše vrtiće... (Šećer). Nema potrebe za isključivošću...

Potpuno se slazem sa tobom! Na to sam i ja mislila,ali me mrzelo da kuckam!!!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.