Baka servis - da ili ne?

odgovora

Objavljeno

Ovde je došlo do nekih nedoumica i nerazumevanja, pa ću izneti svoje mišljenje i iskustvo detaljnije. Lično nisam za opciju vrtića jer smatram da je detetu do tri godine najbitnije da se oseća voljeno i zaštićeno, a socijalizacija se javlja kao bitan faktor tek kasnije. Malom detetu treba neko ko mu uliva povernje mnogo više nego društvo njegovih vršnjaka. Nisam sigurna da vrtić pruža osećaj topline, ljubavi i zaštićenosti, naročito ni blizu onoga kako je to u porodičnom domu. I pored ovoga svog mišljenja, ja sam ćerku upisla u vrtić, ali ona nije primljena. Sticajem okolnosti, svekrva mi je 1. septembra otišla u penziju, pa ona čuva dete. Moja svekrva nije žena koja želi da preuzme ulogu roditelja, niti da se na bilo koji način bori sa mnom za detetovu ljubav. Ona je visoko obrazovana žena koja ima jako mnogo interesovanja u životu, daleko je od tipa domaćice. Prihvatila je da čuva dete, ali ne sa radošću, već kao jednu obavezu koja je u ovom trenutku neminovna i neophodna. Ja sam joj zahvalna iz razloga što znam da joj nije bilo nimalo lako da prihvati ulogu koju smo joj nametnuli. Žena je 35 godina radila u prosveti i ne sumnjam da je kompetentna da vaspitava dete, ali ona ništa ne čini bez mog odobrenja i dogovora sa mnom.

Meni je smešno da neke žene, često i nezaposlene, šalju dete u vrtić kako bi ga tamo naučili pristojnom ponašanju, korišćenju noše... Zar to nije posao roditelja. Ustanove poput škole i vrtića deluju i vaspitno, ali je vaspitanje deteta ipak posao roditelja. Zbog čega bih ja imala više poverenja u vaspitačicu, nego u svoju svekrvu? E, tu dolazi do onih nijansi o kojima sam pričala. Možda bih i ja, da je moja svekrva prosta, neobrazovana i nekulturna žena, gledala da dete udaljim od takve osobe. Napominjem da ja i svekrva nismo ni najmanje bliske i nemamo prisan odnos, ali sam mogla da procenim koja je opcija trenutno najbolja za dete.

...lijepo receno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

...lijepo receno...

Hvala :) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kristal I agree.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Lepo mi se podize kosa na glavi kad pomislim da uskoro trebam da pocnem da radim. Dete ce cuvati svekrva bar jos godinu dana, a onda cemo je upisati u vrtic. Moja sveki je prosta zena, domacica, nema losu dusu, ali... Kada sam jednom prilikom otisla ujutru kod dr da mi produzi bolovanje, ostavila sam dorucak za malu, kada sam se vratila kaze: mala nije htela da jede ono, ali ne brini pojela je smoki. Strasno! Mala ima svoj redosled kada sta jede, kada spava, kao i svaka majka trudila sam se da joj pruzim najbolje i da joj u startu usadim neke zdrave navike najpre sto se tice jela, ali plasim se da ce sve to pasti u vodu kada pocnem da radim i ona po ceo dan ostane sa bakom. Najbolje bi bilo da je ova drzava drugacija pa da lepo imamo porodiljsko koje traje do trece godine ili da mozemo da priustimo sebi da samo tata radi prvih par godina, a mi mame da cuvamo decu. Puste zelje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Lepo mi se podize kosa na glavi kad pomislim da uskoro trebam da pocnem da radim. Dete ce cuvati svekrva bar jos godinu dana, a onda cemo je upisati u vrtic. Moja sveki je prosta zena, domacica, nema losu dusu, ali... Kada sam jednom prilikom otisla ujutru kod dr da mi produzi bolovanje, ostavila sam dorucak za malu, kada sam se vratila kaze: mala nije htela da jede ono, ali ne brini pojela je smoki. Strasno! Mala ima svoj redosled kada sta jede, kada spava, kao i svaka majka trudila sam se da joj pruzim najbolje i da joj u startu usadim neke zdrave navike najpre sto se tice jela, ali plasim se da ce sve to pasti u vodu kada pocnem da radim i ona po ceo dan ostane sa bakom. Najbolje bi bilo da je ova drzava drugacija pa da lepo imamo porodiljsko koje traje do trece godine ili da mozemo da priustimo sebi da samo tata radi prvih par godina, a mi mame da cuvamo decu. Puste zelje...

Zvrco,jako teska situacija!A je li postoji neka druga opcija,da je neko drugi cuva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Postojala je do skoro, a onda mi je tata umro i mama koja mi je do juce bila prva komsinica se vratila u nasu porodicnu kucu a racunala sam na to da ce biti tu i moja mama pa ce se nekako dopunjavati njih dve prije posto se inace jako lepo slazu. Jedina opcija gledano iz ove moje perspektive je da poradim na jos jednoj bebi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zvrco a zašto je ne upišeš u vrtić??? Kad već nemaš poverenja u svekrvu???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zato sto bih ipak bila mirnija da je ostavim sa bakom nego da je upisem u vrtic. Planiram da je upisem za dve godine jer smatram da ce tada biti lakse i njoj da se prilagodi vrticu. E sad te dve godine treba izgurati. Kazem nije ona losa kao osoba, slaze se sa svime sto joj ja kazem pogotovo u vezi male ali eto konkretno oko hrane imamo problem - njoj nije bitno sta je mala pojela bitno da je sita. Ustvari najveci problem je u meni jer ja nisam spremna da odem od kuce i da je ostavim ceo dan bilo kod bake ili u vrticu. Na prste jedne ruke mogu da izbrojim koliko puta sam je ostavila svekrvi/mami da je cuva na sat/dva i to je bilo iskljucivo kada sam ja isla ili kod dr ili kod zubara. Danas sam otvorila bolovanje kod opste prakse, pa cu onda iskoristiti odmor od prosle godine, pa opet bolovanje, ali ne mogu tako u nedogled iako sam u drzavnoj firmi.

I da tu je i finansijski momenat. Moja plata kao zapisnicara je nepunih 20.000 dinara, kada bih dala vrticu 8.000 da li bi mi se isplatilo da idem na posao za 12.000 dinara. Ja inace zelim jos jedno dete (kada bih imala mogucnosti i dvoje), tako da ko zna mozda i ostanem u drugom stanju i odlozim posao na jos dve godine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ne znam koliko sad ovo pitanje ima veze sa ovom temom,ali donekle i ima.Jel imao neko problem sa tatom koji nema poverenja ni u svoje ni u vase roditelje i ne zeli da ostavi dete kod njih da prespava,da provede ceo dan kod njih..tj.da nece da ga ostavi bez sopstvenog nadzora?Ja imam taj problem i ne znam kako da ga resim,skrenula sam mu paznju na to i on mi je odg.da je on najmirniji kad je dete sa njim.I tako ispade da ja hocu da ostavljam dete kod babe i dede zato sto mi smeta,a ja sam samo htela da mi odemo negde sami,da se posvetimo nama,sto je,slozicete se samnom,prilicno nemoguce kad je dete non-stop tu.Help... <_<

A sto se tice baka servisa,ja sam za,kad vec ne moze drugacije,ja sam bila u jaslicama od 9.mes,jer je mama morala da radi,i evo ziva i zdrava sam,a ona je ipak stigla svemu da me nauci.Sve ima ssvoje razloge i za i protiv,pa kako ko moze i kako kome odgovara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ne znam koliko sad ovo pitanje ima veze sa ovom temom,ali donekle i ima.Jel imao neko problem sa tatom koji nema poverenja ni u svoje ni u vase roditelje i ne zeli da ostavi dete kod njih da prespava,da provede ceo dan kod njih..tj.da nece da ga ostavi bez sopstvenog nadzora?Ja imam taj problem i ne znam kako da ga resim,skrenula sam mu paznju na to i on mi je odg.da je on najmirniji kad je dete sa njim.I tako ispade da ja hocu da ostavljam dete kod babe i dede zato sto mi smeta,a ja sam samo htela da mi odemo negde sami,da se posvetimo nama,sto je,slozicete se samnom,prilicno nemoguce kad je dete non-stop tu.Help... <_<

Koliko ti je dete?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ajde dok ne odgovoriš da napišem moje:

Ja saosećam sa tm. Ista sam takva, a i mm - nemam poverenja, plus mi je još uvek nezamislivo da ostavim dete da prenoći negde van kuće.

Do sada je ostajao kod moje mame preko dana 3.5h maksimalno, a i onda budem kao na iglama i zovem bar dva puta da pitam šta radi.

Mislim da nije nenormalno što tm tako oseća.

Sigurna sam da neću biti spremna da ga ostavim kod mame da prespava pre nego što napuni bar 4-5 godina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ajde dok ne odgovoriš da napišem moje:

Ja saosećam sa tm. Ista sam takva, a i mm - nemam poverenja, plus mi je još uvek nezamislivo da ostavim dete da prenoći negde van kuće.

Do sada je ostajao kod moje mame preko dana 3.5h maksimalno, a i onda budem kao na iglama i zovem bar dva puta da pitam šta radi.

Mislim da nije nenormalno što tm tako oseća.

Sigurna sam da neću biti spremna da ga ostavim kod mame da prespava pre nego što napuni bar 4-5 godina.

Ista situacija je i kod mene :D .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I kod mene vala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo Akija ostavili nedelju dana kod mojih roditelja kad je imao 13 meseci i za tih nedelju dana samo 2 puta smo bili kod njih, mi smo se selili pa nam je bilo lakše i bezbednije da bude tamo nego sa nama u stanu, a još uvek nije ostajao kod mm roditelja, ali samo iz razloga jer oni rade....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ima 18meseci.ma ni posle doceka nisam mogla da se naspavam jer on nije dao da ga vodim kod mojih,nego su ga njegovi cuvali kod nas dok nismo dosli. Nisam za to,da ne sme da spava kod babe i dede,sta moze da mu se desi,ja sam nekad sigurnija kad ga moja mama cuva nego ja.Al dobro svako ima pravo na svoje misljlenje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Majo...mi ponekad ostavimo Filipa kod mojih, prvi put je prespavao sa nekih VII mjeseci...mislim da je to u redu, ništa mu neće biti. Mm i ja se opustimo, i iskreno, roditelje samo pitam da li je večerao i zaspao. Nemoj pomisliti da sam loša majka, ali ja jednostavno znam da je u sigurnim rukama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Majo...mi ponekad ostavimo Filipa kod mojih, prvi put je prespavao sa nekih VII mjeseci...mislim da je to u redu, ništa mu neće biti. Mm i ja se opustimo, i iskreno, roditelje samo pitam da li je večerao i zaspao. Nemoj pomisliti da sam loša majka, ali ja jednostavno znam da je u sigurnim rukama.

Ne mislim da si losa majka,razumem te u potpunosti,i ja bih da ga malo ostavim kod mojih ili njegovih,svejedno,ali on neda pa neda,i sta da radim.Inace,njegovi zive pored nas(zivimo u dvojnoj kuci),pa cak ni kod njih nece da ga pusti da prespava.Ja bih da se malo posvetimo nama,jer od kad smo se vencali i on se rodio,zapostavili smo vezu(6godina smo zajedno,a 2 u braku),al kad nece da ga pusti samog.Ne znam kako da ga ubedim. :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne mislim da si losa majka,razumem te u potpunosti,i ja bih da ga malo ostavim kod mojih ili njegovih,svejedno,ali on neda pa neda,i sta da radim.Inace,njegovi zive pored nas(zivimo u dvojnoj kuci),pa cak ni kod njih nece da ga pusti da prespava.Ja bih da se malo posvetimo nama,jer od kad smo se vencali i on se rodio,zapostavili smo vezu(6godina smo zajedno,a 2 u braku),al kad nece da ga pusti samog.Ne znam kako da ga ubedim. :unsure:

Iskreno, mislim da nema načina da ga ubediš. Ako se stavim u njegovu poziciju, sigurno ne bih pristala ni na kakva nagovaranja. Jedini lek je da sačekaš još malo da ti dete poraste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Maja i vule.... a da mu predložiš da pusti dete sa babom i dedom, a on da prespava u sobi do njih, pa da vidi da je to sve ok.... pa njega su odhranili, zašto ne bi mogli da pripaze dete na par sati ili jednu noć...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Iskreno, mislim da nema načina da ga ubediš. Ako se stavim u njegovu poziciju, sigurno ne bih pristala ni na kakva nagovaranja. Jedini lek je da sačekaš još malo da ti dete poraste.

Samo da obrazložim ovo - dakle i ako ga nagovoriš, uradiće to protiv svoje volje, a samim tim neće biti voljan za opuštanje i uživanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Maja i vule.... a da mu predložiš da pusti dete sa babom i dedom, a on da prespava u sobi do njih, pa da vidi da je to sve ok.... pa njega su odhranili, zašto ne bi mogli da pripaze dete na par sati ili jednu noć...

Par sati nije problem kad treba da idemo da nesto kupujemo,pa da ga ne maltretiramo,ali ceo dan ili cela noc je vec problem.Razumem da nema poverenja u moje,ali u njegove..to mi nije jasno.Kad treba da idemo negde kasno uvece,oni dodju kod nas i sede budni dok mi ne dodjemo,a onako bi mogli i oni da spavaju,tako je bilo za docek.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Samo da obrazložim ovo - dakle i ako ga nagovoriš, uradiće to protiv svoje volje, a samim tim neće biti voljan za opuštanje i uživanje.

Znam,zato sam i odustala od direktnog nagovaranja.Mozda vremenom i popusti.. :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Trenutno mog sina čuva moja mama i moj brat! Mislila sam od septembra da ga upišem u vrtić, ali pošto što je alergičan na kravlje mleko malo ćemo da pričekamo, a opet ne bi da maltretiram majku još godinu dana!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

baka serwis samo kada moraaaaaaaaaam ali bas moram posto mi je swekrwa extreman smor :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja pocinjem da radim za par dana,gotovo je porodiljsko tako da ce morati baba da je cuva (moja svekrva),ali posto zivimo zajedno sa njima nece biti problem.Njih dve se lepo slazu jedino me brine to sto kod babe sve sme da radi pa se bojim da ce se oteti kontroli i postati jako razmazena.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.