Baka servis - da ili ne?

odgovora

Objavljeno

Bejbisiting je stvarno preskup i razmišljamo da nam baka i deka pomognu oko čuvanja kada krenem na posao. Da li vama bake čuvaju decu, i kako ste zadovoljne. Da li uspevate da se dogovorite oko poslova i vaspitavanja :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Baka servis - mac sa dve ostrice.

Sina je cuvala svekrva...s jedne strane si sigurna da je dete OK, presvuceno, sito, oprano, nije slinavo, izvedeno je u setnju, ne trcis na posao i s posla, ne brines hoce li prehladiti u zimskim jutrima...

Opet, moras da si vecito zahvalna (bar sam ja morala), bake znaju da popustaju detetu sto se tice vaspitanja, kod bake dete moze sve da radi, jednostavno - nikada se necete sloziti oko vaspitanja deteta. I (bar gledajuci moju decu) dete koje cuva baka je nespremnije za zivot, mirnije, zasticeno je od nekog spoljasnjeg sveta, jer je baka uvek bila tu - ispred njega da se bori sa decom oko igracke, da povikne na drugu decu ako joj diraju miljenika, da se posvadja sa drugim bakama ili mamama oko (ne)vaspitanja dece...

Nije da sam nezahvalna, veliko hvala mojoj svekrvi sto mi je cuvala dete, ali sam ja ipak za bejbisiting ili vrtic.

CocaGomboca voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nemam nista protiv baka-servisa,pa ipak je to baka,a bake su nezamenljivi deo svacijeg detinjstva,zar ne?;) Osim topline i paznje koju samo baka zna da pruzi,bebac ce dobiti all inclusive tretman,sve ono sto je i nina nabrojala...Ali,postoji i ono cuveno ''ali''...Za baka servis sam u potpunosti ali do neke 3.godine,a onda sam definitivno pre za vrtic.Razlozi dobro poznati:socijalizacija,navikavanje na disciplinu,razvijanje radnih navika,obrazovanje,....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mi o baka servisu i ne razmisljamo jer su nam obe bake u Zr,a mi u Ns!Ali zato nam je tetka ovde i sigurna sam u nju kao u sebe samu sto se tice brige o Danilu! :lol: znaci mi smo,silom prilika,za tetka-servis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam za da baka i deka pricuvaju dete. Naravno, mozda promenim misljenje kad dodje beba :) ali mislim da ce tako i ostati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Veliko D A!!!!!!!!!!!!!!!

Ja sam za to da je bolje da čuvaju bake i deke.

Što se toga tiče,najiskrenije mi se ponekad učini da se Lazar i Andrej bolje snađu sa bakom i dekom(mojom svekrvom i svekrom),nego sa mnom i sa mojim mužem,iz prostog razloga jer im oni nekako posvete više pažnje,dok ja gledam samo da li su gladni,žedni,da li im se spava,pa sve pripreme oko ručka,peglanja i sl,dok sa bakom i dekom oni prosto uživaju,mladi su,Svekrva mi ima 43 godine....sa svim svojim iskusstvom ume dosta da pomogne,učestvuje u vaspitavanju i njihovom odrastanju svakodnevno,toliko smo se navikli na njih da prostom ne može da prođe dan da ih ne posetimo,ili da oni ne dođu.Laza i Aki su jako vezani za njih,tako da samo napred sa bakama i dekama,dete najbolje napreduje kada je sa ljudima koji ih najviše vole...........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nama baka- moja sveki, cuva malu 2 dana nedeljno od kad sam ja pocela raditi. U pocetku je 1 , sad dva dana ide u vrtic. Tako nam savrseno odgovara- i nama i baki. I deka trenutno puno uskace kad zatreba, cak i na ceo dan. Baka je ta koja vodi na pevanje, balet, jako je kreativna i salno nesto rade- od plastelina, preko ogrlica, lepljenja i seckanja i ostale umetnosti. Inace je ona radila kao teta-cuvalica (childminder) kad je mm bio mali i sociolog je. Jako je dobra sa decom, pozrtvovana itd. Odgovara nam jer je tu i rodbinska veza a i njena zagrizenost za obrazovanje i pravilno vaspitanje male.

Naravno, ne slazemo se 100% u svemu, ima necega sto ja ne bih tako, al nije nista veliko u pitanju pa prodje. Zato ja glasam za pola-pola: pola vrtic, pola baka! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nemam nista protiv baka-servisa,pa ipak je to baka,a bake su nezamenljivi deo svacijeg detinjstva,zar ne?;) Osim topline i paznje koju samo baka zna da pruzi,bebac ce dobiti all inclusive tretman,sve ono sto je i nina nabrojala...Ali,postoji i ono cuveno ''ali''...Za baka servis sam u potpunosti ali do neke 3.godine,a onda sam definitivno pre za vrtic.Razlozi dobro poznati:socijalizacija,navikavanje na disciplinu,razvijanje radnih navika,obrazovanje,....

slažem se u potpunosti...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pridruzujem se diskusiji i slazem se sa Micilici

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nama baka- moja sveki, cuva malu 2 dana nedeljno od kad sam ja pocela raditi. U pocetku je 1 , sad dva dana ide u vrtic. Tako nam savrseno odgovara- i nama i baki. I deka trenutno puno uskace kad zatreba, cak i na ceo dan. Baka je ta koja vodi na pevanje, balet, jako je kreativna i salno nesto rade- od plastelina, preko ogrlica, lepljenja i seckanja i ostale umetnosti. Inace je ona radila kao teta-cuvalica (childminder) kad je mm bio mali i sociolog je. Jako je dobra sa decom, pozrtvovana itd. Odgovara nam jer je tu i rodbinska veza a i njena zagrizenost za obrazovanje i pravilno vaspitanje male.

Naravno, ne slazemo se 100% u svemu, ima necega sto ja ne bih tako, al nije nista veliko u pitanju pa prodje. Zato ja glasam za pola-pola: pola vrtic, pola baka! ;)

I ja sam za pola pola :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mene je odgojila baka, odnosno s njom sam zivjela do svoje 7 godine, a onda smo se nas dvije preselile iz sela roditeljima u grad. Moram vam reci da sam imala predivno djetinjstvo na selu s bakom. Ona je imala 9toro svoje djece, sve ukupno oko 40toro unacadi i 20tak praunucadi. Bila je bas zena za djecu! Ja sam jedino unuce koje je zivjelo s njom, njena mezimica! Bila je posebna zena! Toliko sam sretna sto sam imala cast da me ona odgoji! To mi je jednom rekla i moja majka koja ju je obozavala (makar joj je ona bila svekrva), da je znala da me nitko o zivotu nece nauciti toliko koliko baka Masa!

Ja sam za baka servis uvijek!!! Posebna je to ljubav koju te starije generacije pruze prema svojim unucima! Mama je mama, ali baka je baka! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam za baka servis mada mi to grubo zvuci, jer kad kazem baka uvek se setim moje bake koja je prava nezna i pozrtvovana baka....ali naravno sve zavisi kakva je ta baka koja ce cuvati dete,...jer ima nas raznih, zar ne?!ja sam odrasla sa bakom, sve do 5. godine kada sam krenula u vrtic i mogu vam reci da mi je to najlepsi deo detinjstva.....i dan danas sam za nju vise vezana nego za mamu, cini mi se...kad god vidim neku bakicu, meni se place jer se setim moje bake koja je sad stara i u bgdu a ja sam u atini.....

postoje neke stvari koje bake mogu da ti pruze i niko vise .....ili sam ja imalu tu srecu?! ne znam....ali baka koja te odgaji je jedna i to je jedna posebna veza koja te prati kasnije u zivotu....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nama bake nisu ni blizu,ali i da jesu ipak sam za vrtic nego za bake,mada one su zaposlene i ne bi mogle da ga cuvaju sem vikendom.

Sto i praktikujemo kada smo u njihovoj blizini.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I mene je baka cuvala kad sam bila mala, u vrtic jesam isla posle trece godine, ali nisam isla u predskolsko vec bila sa njom...

Bila sam joj mezimica (mada nas je svo troje obozavala) jer je oduvek zelela devojcicu a sudbina joj dala samo jednog sina... Umrla je kad mi je bilo 11 i i dan-danas zaplacem kad je se setim. Uz nju sam naucila slova i citati pre skole, zivela je sa nama u kuci i bila tu za nas od jutra do sutra, spremala nas za skolu, docekivala iz skole... Obozavala sam je i bila za nju vezana vise no za mamu... Nedostaje mi... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Do skora sam bila protiv baka servisa a onda sam otkrila cari istog! :D Slazem se sa Miclicic i ostalima!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

UF! Kako koja baka! Nisu sve iste, ni isto zainteresovane, ni isto od poverenja... Jedna moja drugarica je imala teoriju- 'najbolje su placene bake'- zena koja radi bakin posao, voli cuva i brine, ali je to i obavezna da radi kako treba i kad god treba jer dobija platu... Ali moji sad idu u vrtic, puno su zdraviji nego prvih godina, i stariji su, i mislim da nema niceg boljeg za dete od vrtica, na svakodnevnoj bazi, i niceg boljeg od bake za vikend... tako niko nije ostecen- baka vidja dete, a nije opterecena moranjem, i dete se druzi i voli bakutu, a u vrticu se socijalizuje, druzi se, nauci puno puno lepih korisnih stvari, postaje samostalno, samosvesno, zadovoljno, kreativno...

Nase bake rade, i nisu u mogucnosi mnogo da pripomognu, a i kad jesu bas i ne zele, ponekad budem besna sto se ne pojave ni da vide decu, i cak se ni na telefon ne javljaju ako misle da ce im deca doci, (zapravo to je slucaj sa jednom bakom) a pritom jako pate za njima, i u javnosti su jako pozrtvovane (opet jedna). Ne znam kako vi sa svekrvama al meni slabo uspeva....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

nama su obe bake u srbiji tako da otpada baka servis...mozda kad malo porastemo pa da idemo sa bakom na more npr, ili slicno.....ovako, use i u svoje kljuse dok ne krenemo u vrtic ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sve smo komentarisale baka, a sta je sa deka servisom? ;)

Moja svekar je u pauzi izmedju poslova (inace je covek od karijere i nikada se nije bavio preterano decom- sve recimo na nivou pozrtvovanog oca ail bez menjanja pelena isl) al sad cuva unucicu po potrebi, kupi je iz vrtica, provodi sa njom po dva dana nedeljno (ne cela jer je i baka tu) i jako su se oboje u poslednja dva meseca navikli jedno na drugo. Malu uci pesmama za odrasle (na pop mislim), raznim frazama i izrazima pa je jako smesna kad izbaci nesto sto znamo da on obicno govori. :lol:

S druge strane je i nama jedan par u Srbiji pa je bio baka servis kada smo isli za moje ispite. Tad su je svi po potrebi cuvali- nana, deda, ujaci... Deda najbolji drugar- ujutru zajedno po hleb i mleko idu, nana preuzima za obroke, mama je tu samo za podoje i spavanje... Deda je i prvu pelenu u zivotu bas toj (trecoj po redu) unuci promenio. Kaze nije bilo potrebe pre nje :P

E u leto nam ti nana i deda dolaze na mesec dana i verujem bice rivalstva medju njima i drugim parom! Kako ce ovdasnji "preziveti" ne znam, al moja se mama vec izjasnila da njoj nista drugo osim male da joj bude tu 24-7 ne treba. Znaci vrtic otpada, samo sto ce jedna nana i dalje da je vodi na casove... Al to je 2h nedeljno i to celih mesec dana... Plasim se rata! :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Veoma smo zadovoljni kako nam bake cuvaju Minu. na pocetku smo imali malih navlacenja oko nekih stvari ali sve se izgladilo, tako da smo samo srecni kada moze neko da je pricuva po nekada. A kada se ja zaposlim tada samo jaslice dolaze u obzir, nikakve bake, ni tetke nece cuvati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moram reci,da sam u trudnoci bas bila za baka servis,jer se sa mojom svekrvom stvarno jako lepo slazem,i mislila sam da ce sve to biti bez problema... medjutim,od bebcevog rodjenja,sada dusa ima godinu i po dana,ona mi se konstanto mesala u sve,maltene smo se otimale oko deteta!ja razumem da ona voli svoje unuce,ali se meni cinilo da se ona ponasa kao da mu je ona majka a ne ja,i to me je jako povredjivalo,jos mi je bilo i gore kada je dete pocelo nju cesto da trazi,verovatno jer mu je ona sve dopustala,i sve davala,hvala bogu da je sad drugacije,jer je ona i bolesna pa ne moze bas non-stop da juri za detetom,hvala bogu!ali mali je i dalje prilicno vezan za nju,mada cini mi se da ja sama napravim problem u svojoj glavi sto ljubomorisem na nju,izgleda da sam prilicno posesivna sto se deteta tice,pa sam htela da vas zamolim da mi pomognete i podelite vasa iskustva,da li su i vasa deca jako vezana za bake iako ste vi stalno sa njima i sve im pruzate,da li i ona placu za bakom kad ona izadje iz kuce,jer ja stvarno ludim,da li je to normalno ili ja imam zesci problem u glavi sto se nerviram i potresam oko toga!nekad mi se cini da se uzalud trudim sve da mu udovoljavam i da ce on stalno nju da trazi,cak me je strah i da krenem na posao jer bi tako mali vise vremena provodio sa njom,pa sam pre za vrtic!

hvala vam unapred.... :wacko:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja nisam za, vise sam za vrtic, ipak je bolje da dete cuva neka relativno mlada osoba i da bude okruzena decom koja su njen uzrast. To je neko moje misljenje. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moram reci,da sam u trudnoci bas bila za baka servis,jer se sa mojom svekrvom stvarno jako lepo slazem,i mislila sam da ce sve to biti bez problema... medjutim,od bebcevog rodjenja,sada dusa ima godinu i po dana,ona mi se konstanto mesala u sve,maltene smo se otimale oko deteta!ja razumem da ona voli svoje unuce,ali se meni cinilo da se ona ponasa kao da mu je ona majka a ne ja,i to me je jako povredjivalo,jos mi je bilo i gore kada je dete pocelo nju cesto da trazi,verovatno jer mu je ona sve dopustala,i sve davala,hvala bogu da je sad drugacije,jer je ona i bolesna pa ne moze bas non-stop da juri za detetom,hvala bogu!ali mali je i dalje prilicno vezan za nju,mada cini mi se da ja sama napravim problem u svojoj glavi sto ljubomorisem na nju,izgleda da sam prilicno posesivna sto se deteta tice,pa sam htela da vas zamolim da mi pomognete i podelite vasa iskustva,da li su i vasa deca jako vezana za bake iako ste vi stalno sa njima i sve im pruzate,da li i ona placu za bakom kad ona izadje iz kuce,jer ja stvarno ludim,da li je to normalno ili ja imam zesci problem u glavi sto se nerviram i potresam oko toga!nekad mi se cini da se uzalud trudim sve da mu udovoljavam i da ce on stalno nju da trazi,cak me je strah i da krenem na posao jer bi tako mali vise vremena provodio sa njom,pa sam pre za vrtic!

hvala vam unapred.... :wacko:

:angry: isti slučaj... ja mislim da sam ja previše ljubomorna što se deteta tiče, a ne umem da se iskontrolišem... užas.... :blink: ja sam uvek za vrtić, ali kod nas nema mesta u vrtićima tako da smo osuđeni na bake...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam imala tu srecu da mi dijete cuva moja mama i tata naravno uz nju ponekad, ali se jasno znala da je mamina zadnja :)

Oni su je razmazili i njima stvarno i dan danas "jaše po glavi" dok meni ne smije. Ja sam im stvarno zahvalna na tome a i vidim da su se oni fenomenalno uklopili jer je ona njima promjenila zivot. Od kako je upala u njihove zivote ljudi se vise smiju tako da je islo na obostrano zadovoljstvo.

Sa cetiri godine sam je dala u vrtic radi njene socijalizacije a i zato jer je sve vise pocela da lici na nas starije a sve manje na dijete. Nije se bas najasnije snalazila na igralistu ali vrtic je sve popravio tako da danas nema tih problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Iskreno za baka servis nisam,iako je Nikola jos uvijek mali da bi se razdvajali na duzi period!Dajem prednost vrticu iz razloga sto je lakse da se dijete adaptira sa godinu-dvije,nego sa sedam kada vec krene u skolu,zatim socijalizacija je bitna u zivotu svakog bica,pa i djeteta,prirodnije je da dijete provodi vrijeme sa svojim vrsnjacima i niz dr. razloga...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Iskreno za baka servis nisam,iako je Nikola jos uvijek mali da bi se razdvajali na duzi period!Dajem prednost vrticu iz razloga sto je lakse da se dijete adaptira sa godinu-dvije,nego sa sedam kada vec krene u skolu,zatim socijalizacija je bitna u zivotu svakog bica,pa i djeteta,prirodnije je da dijete provodi vrijeme sa svojim vrsnjacima i niz dr. razloga...

Slažem se..baka servis može za povremeno čuvanje deteta, dok su još sasvim mali, ali bwe vrtić je za decu..sada se kajem što Stevu nisam ranije upisala.. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.