Slepljivanje malih polnih usana kod devojčica

odgovora

Objavljeno

nisam našla temu, ako ima, slobodno spojite

Upravo smo došli od dr. ona je detaljno pregledala i videla da Sara ima slepljivanje unutrašnjih, tj. malih usmina. Pošto smo pre malo više od mesec dana imali urinarnu infekciju E. colli, ona veruje da je do toga došlo upravo zbog ovog slepljivanja, jer se urin zadržava tu... stručniji naziv je Sinehije malih polnih usana

Rekla nam je da je blago masiramo jekodermom i za par dana idemo na kontroku, pa ako se to ne razdvoji onda će nas poslati kod dečijeg ginekologa gde će joj to verovatno to hirurški secnuti...

Jel se neko sretao sa tim? Kolika je verovatnoća da se to samo ne razdvoji? Baš ne bih volela da je seckaju tu, mnogo mi je mala :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam imala iskustva s tim, ali vam zelim sve najbolje, i da se to samo sredi, a i ako budete morale kod doce, sigurna sam da to nije nista strasno :wub:

Schveca voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Schveco, to se stanje zove još i adhezija labija. Obično se javlja kod malih beba, uzrasta oko 3-4 meseca, u vreme kad se "očiste" od maminih hormona, pa im ta regija postaje suvlja i osetljivija na trenje. Nije retkost ni da nastane kasnije. U svakom slučaju, nije ništa strašno. Ja još nisam čula da se leči hirurški - što kažeš seckanjem. Može da se maže uljima (super je recimo i obično bademovo ulje, ili uljane kapi D vitamina), da omekša, i obično je to dovoljno. Ako ne dođe do razdvajanja, može da se maže kremom sa estrogenom - obično je par dana dovoljno. Da se ne bi ponavljalo, treba posebno obratiti pažnju na higijenu - menjati često pelene, izbegavati agresivnu kozmetiku - neki bebi sapuni i šamponi prilično isušuju kožu. Ako si mazala Pavlovićevu kremu, nemoj više. Vrlo je moguće da je zbog prepreke u oticanju mokraće nastala urinarna infekcija. Držim vam fige da prođe brzo.

Schveca voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Schveco,

sigurna sam da ce brzo da prodje...mislimo na vas a ti javi nam obavezno kako ste :wub:

Schveca voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Poli hvala na odgovoru :) Da, rekla nam je dr da je od isušene kože i da više ne koristimo.sapune,.samo vodu.. Pavlovićevu nisam koristila.. a i oštrim se za skidanje pelena...

Sad joj mažem jekoderm i polako ih razdvajam... ima kao malu membranicu na vaginalnom otvoru i ona je nekako povukla ove male usnice pa su se skupile... ne znam da li sam lepo objasnila :)

I ja sam čitala na netu da se mažu kremice sa estrogenom, i to me je malo smirilo, baš sam se bila uplašila hirurških intervencija na maloj ribici :(

Neka i Nađa :wub:

Smey voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Držim palčeve da što pre rešite problem..... Što bezbolnije....

Schveca voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma, sve će biti ok. Samo nemoj ništa na silu tj nemoj da ti ih razdvajaš nego samo maži pa će se same razdvojiti.

Schveca voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam sto posto sigurna da sam ovo vec negde cula i da nije bilo ni malo strasno, tako da Shvele, sigurna sam da ce biti sve ok :wub:

Schveca voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Shveco nadam se da ce brzo da prodje i da se resi na najlaksi i najbrzi moguci nacin,ljubim vas :)

Schveca voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ako dodje do toga da dečiji ginekolog razdvaja usnice, nemoj se plašiti - nije ništa strašno. Nema tu nikakve "hirurgije". Radi se ambulantno i traje 3 sekunde. Stavlja se krema da ta regija malo omekša, doktor stavi rukavice i prstima u jednom potezu razdvoji. Najverovatnije neće biti ni kapi krvi. Odmah se ide kući i to je to. Devojčica će možda tog dana osećati malo nelagodu kad piški. Preporučiće vam i neku kremicu.

Moja ćerkica je sa nekih godinu dana prvi put imala sinehije. Do sada se nekoliko puta vraćalo što je čudno jer kod sinehija obično nema recidiva. Lekari jednostavno ne znaju zašto u njenom slučaju do toga dolazi. Ona je uvek imala suvu kožu, sklona je ekcemu pa kupke i agresivne sapune nikada nismo ni koristili. Mažemo ovestin po nedelju- dve nakon razdvajanja i idemo redovno na kontrole. Ono što sam ja primetila je da joj se usnice obično slepe posle prehlade.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ako dodje do toga da dečiji ginekolog razdvaja usnice, nemoj se plašiti - nije ništa strašno. Nema tu nikakve "hirurgije". Radi se ambulantno i traje 3 sekunde. Stavlja se krema da ta regija malo omekša, doktor stavi rukavice i prstima u jednom potezu razdvoji. Najverovatnije neće biti ni kapi krvi. Odmah se ide kući i to je to. Devojčica će možda tog dana osećati malo nelagodu kad piški. Preporučiće vam i neku kremicu.

Moja ćerkica je sa nekih godinu dana prvi put imala sinehije. Do sada se nekoliko puta vraćalo što je čudno jer kod sinehija obično nema recidiva. Lekari jednostavno ne znaju zašto u njenom slučaju do toga dolazi. Ona je uvek imala suvu kožu, sklona je ekcemu pa kupke i agresivne sapune nikada nismo ni koristili. Mažemo ovestin po nedelju- dve nakon razdvajanja i idemo redovno na kontrole. Ono što sam ja primetila je da joj se usnice obično slepe posle prehlade.

Hvala ti mnogo na ovim informacijama, smirile su me i utešile :)

A šta vam kažu dr. do kad će se tvojoj devojčici to vraćati? Mislim imaju li pojma zašto se to uopšte dešava? Samo zbog suve kože ili još nečega? Pretpostavljam da ako je terapija krema sa estrogenom da onda hormoni neki dovode do toga...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nema na čemu. Nemoj se brinuti previše oko tog vraćanja, to je samo sa njom takav slučaj. Generalno, ne znaju zbog čega. Jesam ranije preterivala sa higijenom, to priznajem, možda je i zbog toga. Sledeću kontrolu ima tek za godinu dana a do tada nema nikakvu terapiju. Drugim devojčicama se vrati jednom a najčešće nikad više u životu!

Schveca voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

nama nikada pedijatrica nije dole ni gledala, ja sam o tome cula jos ranije....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ni nama, ova iz doma zdravlja... i kad smo je odveli kod privatnog, ona joj je sve zagledala, ali bukvalno sve, guzu, ribicu, nokte, noge, stopala, pipala joj vrat, kičmu...

nama ni stopala nije nikad pregledala ova u dz

pogledaj sama kad je budeš presvalčila ujutru... Sara ima baš onako membranicu neku preko vaginalnog otvora...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danas smo bili na kontroli, mazanje jekodermom nije ništa pomoglo... dobili smo uput za dečijeg ginekologa na Institutu za majku i dete... u pon. ću ih zvati da zakažem pa ćemo videti šta će dalje biti :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne brini ništa, tamo su odlični lekari. Znam da je jaaaaako čudno i nezamislivo voditi bebu od godinu i po kod ginekologa ali veruj mi da ona neće imati nikakve traume ili bilo šta slično.

Schveca voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Schveco tek sada sam procitala i ne znam zaista nista o tome.Uz vas sam i zelim da prodje sto lakse i bezbolnije.Nadam se da nece biti hiruske intervencije.

Schveca voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Srecno! A sigurna sam da ce sve biti ok :wub:

Schveca voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo danas bili. Razdvojili su joj usnice sa nekim štapićem, bilo je i malo krvi...

sama intervencija nije strašna, ona nije ni plakala, oni su svi fini pričali joj i zamajavali je i prošlo je ok...

Ali zato sad ne može da piški jer je to boli... dr kaže da će za par dana zarasti i da će biti ok...

Rekla nam je da deca svetlih očiju, kože i kose imaju takvu kožu da se to dešava kod njih često. Prevencija je pranje bez sapuna, bez brčkanja u kadi sa sapunicom i mnoooogooo kreme, pavloderma, jekoderma ili pavlovićeve.. toga treba da se natrapa mnogo i to baš u ribicu u vaginalni otvor, da uđe malo i u vaginu... eto, a ja sve izbegavala da je mažem da joj ne uđe u ribicu, ne znam zašto i odakle mi to.. i to tako treba da se maže do puberteta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Beyveye je sto ti lekar uopste ne prica o pravilnoj higijeni i negi deteta. Bar nama nije. Sve moras sam da nagadjas i guglas po netu.

Ma bitno da ste primetili i da je gotovo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ma niti savetuju o higijeni niti pregledaju deci genitalije... i ova dr kaže da to treba da se pregleda na sistematskom, da smo primetili ranije rešili bi problem kremicom a ne ovako agresivno... njoj se koža stvorila, nije to ni memabrana ni sluzokoža, to je dooobro zaraslo...

A tamo sve tinejdžerke, samo moje dete beba :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo danas bili. Razdvojili su joj usnice sa nekim štapićem, bilo je i malo krvi...

sama intervencija nije strašna, ona nije ni plakala, oni su svi fini pričali joj i zamajavali je i prošlo je ok...

Ali zato sad ne može da piški jer je to boli... dr kaže da će za par dana zarasti i da će biti ok...

Rekla nam je da deca svetlih očiju, kože i kose imaju takvu kožu da se to dešava kod njih često. Prevencija je pranje bez sapuna, bez brčkanja u kadi sa sapunicom i mnoooogooo kreme, pavloderma, jekoderma ili pavlovićeve.. toga treba da se natrapa mnogo i to baš u ribicu u vaginalni otvor, da uđe malo i u vaginu... eto, a ja sve izbegavala da je mažem da joj ne uđe u ribicu, ne znam zašto i odakle mi to.. i to tako treba da se maže do puberteta

Žao mi je što je moralo tako... No, važno da je sad gotovo i nadam se da se neće ponovo javiti. A za ovo boldovano :blink: bih potražila bar još jedno mišljenje. Možda u vašem slučaju ima smisla mazati neko vreme, ali, do puberteta?! U svakom slučaju, to nije savet za uobičajenu negu koji treba da primene sad sve mame devojčica svetlog tena. Ne verujem da bi to bilo koji pedijatar preporučio. Baš sam iznenađena takvim savetom.

paper_moon voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Žao mi je što je moralo tako... No, važno da je sad gotovo i nadam se da se neće ponovo javiti. A za ovo boldovano :blink: bih potražila bar još jedno mišljenje. Možda u vašem slučaju ima smisla mazati neko vreme, ali, do puberteta?! U svakom slučaju, to nije savet za uobičajenu negu koji treba da primene sad sve mame devojčica svetlog tena. Ne verujem da bi to bilo koji pedijatar preporučio. Baš sam iznenađena takvim savetom.

Veruj mi da ni ja nisam pametna... Ja sam mazanje kremama maksimalno izbegavala, samo kad se ojede i to je to... a ona mi reče da krema treba dooobro da se namaže i to da uđe u ribicu.. ne mislim da se na silu gura unutra, nego da se stavi poprilično kreme na otvor i utrlja da bi krema ušla i unutra...

Tako da, nemam pojma sad šta da mislim... jedino da opet odem na Institut, jedino tamo imaju dečiju ginekologiju koliko sam shvatila i da tražim nekog drugog dr.. ne znam da li daju savete telefonom? pa da ih zovem sve redom da pitam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.