Batine

odgovora

Objavljeno

Vidiš, pre sto godina je bilo normalno da čak i učitelj može da premlati tvoje dete i ti mu ništa ne možeš i to se smatralo prihvaljivim, a sad ko će da se složi da je to normalno da neki tuđin premlati vaše dete, da ga ponižava i kažnjava fizičkim bolom...

Učitelj nije tuđin :D .

I, kada su fizičke kazne bile prisutne u školi, deca su bila super (naravno ne samo zbog toga), a dans je policija svakodnevni gost u školama. Tuče, krađe, silovanja, svakovrsna zlostavljanja među decom... ne zaobilaze ni osnovne škole. Možda je stvar i u tome što roditelji učitelja ne shvataju kao svog saveznika i prijatelja, već kao tuđina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Učitelj nije tuđin :D .

I, kada su fizičke kazne bile prisutne u školi, deca su bila super (naravno ne samo zbog toga), a dans je policija svakodnevni gost u školama. Tuče, krađe, silovanja, svakovrsna zlostavljanja među decom... ne zaobilaze ni osnovne škole. Možda je stvar i u tome što roditelji učitelja ne shvataju kao svog saveznika i prijatelja, već kao tuđina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Učitelj nije tuđin :D .

I, kada su fizičke kazne bile prisutne u školi, deca su bila super (naravno ne samo zbog toga), a dans je policija svakodnevni gost u školama. Tuče, krađe, silovanja, svakovrsna zlostavljanja među decom... ne zaobilaze ni osnovne škole. Možda je stvar i u tome što roditelji učitelja ne shvataju kao svog saveznika i prijatelja, već kao tuđina.

Sve to jeste tacno,ali ipak da li bi ti kao ucitelj tukla necije dete,ma koliko da te iznervira?

Ili kako bi reagovala da ucitelj tvoje izudara prutom po rukama pred celim razredom?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sve to jeste tacno,ali ipak da li bi ti kao ucitelj tukla necije dete,ma koliko da te iznervira?

Ili kako bi reagovala da ucitelj tvoje izudara prutom po rukama pred celim razredom?

Lično nisam tukla. . Dolazilo mi je sto puta da razvučem šamarčinu kada bih naišla na scenu u kojoj zlostavljaju dete sa razvojnim poremećajem ili socijalno ugroženo, odnosno kada ugledam bilo koju scenu zlostavljanja i nasilja. To su baš gadne stvari, šta mi sve vidimo...

Što se tiče mog deteta, ako bi dobilo batine u današnjem školskom sistemu, to bi značilo da je uradilo nešto užasno i nedopustiva. Ne bih reagovala, svako treba da snosi posledice za svoja dela. Ako to nauči kod učitelja kao mala, onda je dobro, ne treba to da uči u nekim drugim životnim školama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Učitelj nije tuđin :D .

I, kada su fizičke kazne bile prisutne u školi, deca su bila super (naravno ne samo zbog toga), a dans je policija svakodnevni gost u školama. Tuče, krađe, silovanja, svakovrsna zlostavljanja među decom... ne zaobilaze ni osnovne škole. Možda je stvar i u tome što roditelji učitelja ne shvataju kao svog saveznika i prijatelja, već kao tuđina.

Lično nisam tukla. . Dolazilo mi je sto puta da razvučem šamarčinu kada bih naišla na scenu u kojoj zlostavljaju dete sa razvojnim poremećajem ili socijalno ugroženo, odnosno kada ugledam bilo koju scenu zlostavljanja i nasilja. To su baš gadne stvari, šta mi sve vidimo...

Što se tiče mog deteta, ako bi dobilo batine u današnjem školskom sistemu, to bi značilo da je uradilo nešto užasno i nedopustiva. Ne bih reagovala, svako treba da snosi posledice za svoja dela. Ako to nauči kod učitelja kao mala, onda je dobro, ne treba to da uči u nekim drugim životnim školama.

Sve se slazem! Ova civilizacija je otisla do djavola!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Učitelj nije tuđin :D .

I, kada su fizičke kazne bile prisutne u školi, deca su bila super (naravno ne samo zbog toga), a dans je policija svakodnevni gost u školama. Tuče, krađe, silovanja, svakovrsna zlostavljanja među decom... ne zaobilaze ni osnovne škole. Možda je stvar i u tome što roditelji učitelja ne shvataju kao svog saveznika i prijatelja, već kao tuđina.

Mislim da je i ranije toga bilo, samo se sada o tome mnogo više zna. Ali poenta je kao što sam već i ranije rekla u tome da ne sme neko da se izživljava jer je fizički jači i jer toga dana nije ustao na pravu nogu. A ne ako neko pravi velike probleme pa dobije opravdanu kaznu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja se ne secam nesto da je bilo kad sam ja isla u skolu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da je i ranije toga bilo, samo se sada o tome mnogo više zna. Ali poenta je kao što sam već i ranije rekla u tome da ne sme neko da se izživljava jer je fizički jači i jer toga dana nije ustao na pravu nogu. A ne ako neko pravi velike probleme pa dobije opravdanu kaznu.

Ne, nije bilo :D !!! Ovo što se sada dešava u školi je zemaljski pakao. Deca su drugačija, sistem vrednosti je urušen, zakon je smešan i ide u prilog maloletnim delikventima. Kod nas u školi je policija redovan gost. Tuče su takve da klinci završavaju u bolnici. Toga nije bilo. Smanjena ocena iz vladanja je strašna kazna za najgore prekršaje, da ne kažem zločine. Klinac silovao druga, pa mu je smanjena ocena iz vladanja i prebačen je u drugo odeljenje. Klinac zabio klincu (učenik 4. razreda osnovne škole) olovku između testisa i anusa i dobio 4 iz vladanja... Po školi se prodaje ekstazi i marihuana (čak i u osnovnoj), a mi možemo da im smanjimo ocenu iz vladanja. Roditelji nas preziru i smatraju za svoje neprijatelje jer je napravljena takva medijska klima u kojoj se najplemenitiji poziv stalno blati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mlaćenje nije rešenje, ali uskraćivanje nečeg do čega im je stalo ili teranje na neke vanredne aktivnosti, jeste. Ukor i manja ocena iz vladanja su kesa...ništa...ič...A kad bi bili u obavezi zbog tuče da čiste wc svaki dan...to je i korisno i zdravo i oplemenjuje :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mlaćenje nije rešenje, ali uskraćivanje nečeg do čega im je stalo ili teranje na neke vanredne aktivnosti, jeste. Ukor i manja ocena iz vladanja su kesa...ništa...ič...A kad bi bili u obavezi zbog tuče da čiste wc svaki dan...to je i korisno i zdravo i oplemenjuje :D

Slažem se da batine nisu rešenje. Rešenje bi moglo biti u boljoj saradnji i komunikaciji na relaciji učitelj - roditelj, a iz tog ugla učitelj nije tuđin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Slažem se da batine nisu rešenje. Rešenje bi moglo biti u boljoj saradnji i komunikaciji na relaciji učitelj - roditelj, a iz tog ugla učitelj nije tuđin.

Zavisi koji učitelj, onaj koji stvarno voli decu i želi saradnju naravno da nije. Ali na žalost sve je manje takvih, od ljudi koje ja poznajem a koji su otišli u škole da rade...uh bolje da ne pričam. A deca odmah osete ko ih voli i trudi se oko njih a kome je svejedno. Pod trudom ne podrazumevam podilaženje nego autoritet koji je stečen poštovanjem. A i dece ima stvarno različite...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kristal ne verujem sta citam.Istina je da nisam za batine.Ali uvek sam za to da dete mora da snosi odgovornost i posledice za ono sto je uradilo.U kuci,u skoli ili bilo gde drugde.

Roditelji mnogo stite decu i deca su uvek u pravu,uvek je kriv nastavnik,drug ili neko drugi.Ne mogu da verujem koliko su roditelji slepi i koliko je malo onih koji ce da glasno da kazu:"Moje dete je krivo i treba da snosi odgovornost" Ako vecito budemo zataskavali njihove greske i propuste pa kakve cemo ljude od njih napraviti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Slažem se da batine nisu rešenje. Rešenje bi moglo biti u boljoj saradnji i komunikaciji na relaciji učitelj - roditelj, a iz tog ugla učitelj nije tuđin.

kako kada skoro svaki roditelj kojeg ja znam sa starijom decom uvek govori :"Moje dete? nema sanse, vi lazete".. Mnoga deca su kod kuce sasvim drugacija nego u skoli. zlato, sunce, dete za pozeleti a u skoli pravi svinjac. Pre neke 4 godine su kod nas u osnovnoj skoli nekoliko devojaka uhvatile jednu devojku, isutirale je, SPALILE JOJ KOSU, devojka zavrsila u bolnici a ove dobile ukor pred iskljucenje... woooooooow

A i ta decija prava... kakva smo mi prava imali kad smo bili klinci? Imali smo ok, al nam niko nije punio glavu time pa smo i imali nekakvo strahopostovanje prema nastavnicima.

Kristal ne verujem sta citam.Istina je da nisam za batine.Ali uvek sam za to da dete mora da snosi odgovornost i posledice za ono sto je uradilo.U kuci,u skoli ili bilo gde drugde.

Roditelji mnogo stite decu i deca su uvek u pravu,uvek je kriv nastavnik,drug ili neko drugi.Ne mogu da verujem koliko su roditelji slepi i koliko je malo onih koji ce da glasno da kazu:"Moje dete je krivo i treba da snosi odgovornost" Ako vecito budemo zataskavali njihove greske i propuste pa kakve cemo ljude od njih napraviti.

Slazem se.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

kako kada skoro svaki roditelj kojeg ja znam sa starijom decom uvek govori :"Moje dete? nema sanse, vi lazete".. Mnoga deca su kod kuce sasvim drugacija nego u skoli. zlato, sunce, dete za pozeleti a u skoli pravi svinjac. Pre neke 4 godine su kod nas u osnovnoj skoli nekoliko devojaka uhvatile jednu devojku, isutirale je, SPALILE JOJ KOSU, devojka zavrsila u bolnici a ove dobile ukor pred iskljucenje... woooooooow

A i ta decija prava... kakva smo mi prava imali kad smo bili klinci? Imali smo ok, al nam niko nije punio glavu time pa smo i imali nekakvo strahopostovanje prema nastavnicima.

Mala ispravka, nije to ukor pred isključenje, jer isključenje ne postoji, to je ukor direktora i jedan iz vladanja. Isključenje postoji kao opcija samo ako roditelji daju saglasnost :D .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ok, moja greska ;)

Onda jos bolje, iskljucenje samo ako se roditelj slozi... brate mili kuda ide ovaj svet..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mala ispravka, nije to ukor pred isključenje, jer isključenje ne postoji, to je ukor direktora i jedan iz vladanja. Isključenje postoji kao opcija samo ako roditelji daju saglasnost :D .

Neverovatno,strasno, nemam reci,a ja sam dobila batine zato sto nisam donela domaci :(

Naravno da svako treba da snosi odgovornost za svoje postupke ali zar je dotle doslo? Da se takve stvari desavaju u skolama! Nemam reci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kad vec pricamo o tome, iako je malo OT, zar taj mali sto je silovao druga (prolazi me jeza i dok pisem) ne treba da ide u popravni dom ili nekako krivicno da odgovara?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

verovatno ne ako se roditelji ne sloze.

U sustini ne znam ali sam se toliko iznervirala da sam morala to da napisem :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kad vec pricamo o tome, iako je malo OT, zar taj mali sto je silovao druga (prolazi me jeza i dok pisem) ne treba da ide u popravni dom ili nekako krivicno da odgovara?

Ne znam. Priča je pre par nedelja punila crne hronike. Mali je pripadnik romske manjine, a tu se nailazi i na dodatne probleme - oni prpadaju u osetljive društvene grupe, uvek ispadne da su diskriminisani...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

nas je ucitelj, kad bilo ko nije dobar poredja sve u red da cekamo i onda sibu i po dlanovima. stari ucitelj, stari kov. da bude gore uvek je neko od nas morao da donese taj stap pa kad vec krene da puca onda zaduzi nekog da donese drugi, pa jos ne daj boze da ne doneses dobar stap..

Ja sam imala ucitelja koji nam je davao packe, ali za nase gluposti. To mi je omiljeni ucitelj, od njega sam naucila toliko toga. Znaci covek je toliko bio divan, ali to je taj stari kov sto ti kazes. Mislim to je tada bilo normalno, sad je normalno da djaci tuku ucitelji i da ih pritom roditelji podrzavaju u tome.

Uzas!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kad vec pricamo o tome, iako je malo OT, zar taj mali sto je silovao druga (prolazi me jeza i dok pisem) ne treba da ide u popravni dom ili nekako krivicno da odgovara?

Ne ne odgovara ni zasta, zato sto je maloletan. Mislim neki debilni zakon u Srbiji koji niko ne moze da skonta.

Uzasna prica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kazna-lupkanje po guzi,jer objasniti mu lepo i reci ne pomaze.Sta je sledece kad lupkanje po guzi ne bude pomagalo,koja ce sledeca kazna biti za takvu decu?

Mislim da roditelj strogo treba da se drzi razgovora i da zna da je tu granica.Mnogo drugih metoda ima od lupkanja po guzi.I nikada mi nece ni biti jasno koja je svrha toga.

Dete treba da razmisli o onome sto je uradilo.

Tesko da dijete do druge godine (a mislim cak i vece) moze da razmisli o tome sta je uradilo. Nisam razmisljala o posljedicama ni kao veca, a kamoli dok sam bila tako mala.

Svako radi onako kako misli da je najbolje. Mihailo nece dobiti vecu kaznu od lupkanja po guzi. Ne znam ni sta bi moglo biti veca kazna? :unsure:

Sta bi uradila da dijete na pricu ne reaguje? Ne kazem da ne reaguje bas uvijek, to zavisi i od njegovog raspolozenja, i od mnogo cega. Svako zna svoje dijete najbolje. Kada u njemu proradi inat, ma koliko ja pricala da ne dira sporet, on ce ga dirati i paliti do besvijesti, to je jednostavno tako. Po meni je bolje da mi bude krivo sto sam ga sljepnula, nego da poslije kukam sto se opekao. Mnogo pitanja mi se vrzma po glavi o tome koliko je i da li je stetno lupnuti dijete, i tek se ucim roditeljstvu i strpljenju, ali se nadam da ce uskoro, kada bude veci i kada me bude bolje razumio kada mu kazem da ce to sto radi proizvesti neku ozbiljnu posljedicu, i to lupkanje biti potpuno nepotrebno.

osecam se kao jako dobar roditelj kad uspem da sprecim, makar pljeskom po guzi, bilo kakvu tragediju, uticnice, sporet...Pojedina deca vrlo cesto budu ,,gluva,, na bilo kakve reci i razgovore, tako da jedino nekada to upali. I veruj da i mi mame koje smo ponekad pljesnule dete smo u stanju da pricamo i pricamo i pricamo i pricamo...ali nevredi. :) Uzivaj u svojoj Janici dobrici ko zna kakav mali djavolak ti se sprema. ;)

Ovo je tacno, tako poslusna djeca, koja reaguju na pricu odmah sa godinu dana su jako rijetka. I svaki roditelj koji ima takvo dijete treba da bude zahvalan Bogu za to, jer tu nema veze vaspitanje ili roditeljsko uplitanje bilo kakve vrste, to je do djeteta i njegovog karaktera.

A sto se tice nekadasnjih i danasnjih skola... Stvarno je porazavajuce koliko ovaj sistem stiti delinkvente, i pokazuje jedino da i za najgora djela ipak mozes da se izvuces samo sa smanjenim vladanjem.

Kod nas je vrhunac loseg ponasanja bilo pisanje po stolovima, i oni koji to rade bili su buntovnici, koji su i zbog toga mogli biti kaznjeni.

Gdje je ono vrijeme kada se nije smjela ni zvaka zvakati na casu, kada su ucitelji i profesori bili autoritet koji se postuje, i kada su roditelji cesto dolazili u skolu da provjere ocjene i vladanje???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja se ne secam nesto da je bilo kad sam ja isla u skolu...

Nekada se profesija ucitelja, nastavnika jako postovala. Oni su danas niko i nista, jer roditelji svoju decu uce tome. Meni je to strasno. Zapravo roditelji uce decu da su bogovi i da im niko nista ne moze, pa tako ni ucitelj.

Ma otislo je sve u propast, ovom svetu je potreban jedan re-start definitivno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kristal ne verujem sta citam.Istina je da nisam za batine.Ali uvek sam za to da dete mora da snosi odgovornost i posledice za ono sto je uradilo.U kuci,u skoli ili bilo gde drugde.

Roditelji mnogo stite decu i deca su uvek u pravu,uvek je kriv nastavnik,drug ili neko drugi.Ne mogu da verujem koliko su roditelji slepi i koliko je malo onih koji ce da glasno da kazu:"Moje dete je krivo i treba da snosi odgovornost" Ako vecito budemo zataskavali njihove greske i propuste pa kakve cemo ljude od njih napraviti.

Cicko, danasnji roditelji smatraju svoju decu svojim ogledalom. Da li mislis da je i jedan covek bezgresan? Nije sigurno, ali vecina zeli da se tako predstavlja pa makar i preko spostvenog deteta. To je postalo pravilo, na zalost. " Ako moje dete nije dobro, znaci da sam ga ja tako vaspitala, zar ne?" Dakle, moje dete NE moze da bude lose niti bilo sta lose da uradi.

Na zalost, vreme objektivnog misljenja i stava prolazi.

Mala ispravka, nije to ukor pred isključenje, jer isključenje ne postoji, to je ukor direktora i jedan iz vladanja. Isključenje postoji kao opcija samo ako roditelji daju saglasnost :D .

:blink: :blink:

Molim?! Skola ne moze da iskljuci ucenika? Sta se sve prooomeniiiilooooo? Ju! ju! ju!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam imala ucitelja koji nam je davao packe, ali za nase gluposti. To mi je omiljeni ucitelj, od njega sam naucila toliko toga. Znaci covek je toliko bio divan, ali to je taj stari kov sto ti kazes. Mislim to je tada bilo normalno, sad je normalno da djaci tuku ucitelji i da ih pritom roditelji podrzavaju u tome.

Uzas!

i mi smo svi obozavali naseg ucitelja, i dan danas mi je jedna od najdrazis osoba iz detinjstva.

Cicana, slazem se sa mnogima ovde sto su vec rekli, tvoja Jana je jos mala i polako.. dok dodje i drugo dete a ona poraste i samo odjednom pocne da istrazuje "svoje moci". ne kazem da ce biti bezobrazna jer to ne mislim ni za mog Luku, ali je odjednom od divnog deteta poceo svasta da radi. sve ja znam i da je to normalno, i da mora proci kroz sve faze, i da je ipak on decak i nece samo sedeti i crtati ali nekada stvarno izgubim zivce i tu onda nastupi to lupkanje po guzi..

pre neki dan je namerno lupao cunjevima o vrata i zid a ja taman uspavala Stefana. stavim ga na krevet i samo jednem pljesnem po guzi-tek toliko da mu privucem paznju. ispricam po stoti put pricu da mora malo da se kontrolise i bude tisi dok ovaj mali spava, nastavim svoje da radim i posle nekih 15 min donosim rucak a on pita "mamice, jel mogu da ustanem bicu dobar".. nisam ja njemu ni rekla da ne sme da ustane, to je upravo ono sto oni u svojim glavama uvek neku pricu razviju..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.