Batine

odgovora

Objavljeno

Ruskinjo grdno se varas! Dete od dve godine se itekako dobro seca...i njihova memorija doseze mnogo dalje nego sto mi mislimo.

Lea je do pre 3-4 meseca dobijala,retko, ali je dobijala packu po ruci kada uradi nesto od cega joj preti opasnost.Kada je poslednji put posle packe,poljubila sama sebi ruku i rekla,"ljubim prodje",mi smo odustali od tog vida "vaspitavanja"

Prica i te kako pomaze i radi posao...ali samo ako su roditelji dosledni u sprovodjenju svojih namera (cak i ako to zahteva svadju sa babama,tetkama,dedama...)

Iz sopstvenog primera potpisujem da batine ne donose nista dobro,samo bude jos veci inat...jednostavno,kontraproduktivne su.Ali odgovarajuce kaznene mere su 10x mocnije u sankcionisanju nezeljenog ponasanja dece( a i odraslih)

Svaka ti je zlatna i drago mi je sto se razumemo!

Na postove koji nasilje u bilo kojoj formi i nad bilo kim opravdavaju ne znam sta da kazem... Jednostavno mi je drago da nisam bila, niti cu biti iz te price... Boze, pa kako iko ima duse da na jedno nejako i nemocno bice 2-3-5-10 puta manje od sebe, koje se NA NAS, RODITELJE oslanja, veruje nam, ugleda se, bezuslovno nas voli, digne ruku... :blink: Ne zelim da razumem... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma, ja cu svoje dijete da lemam! :lol:

Po prirodi sam stroga, ali kada mi je do necega stalo imam bas jake zivce. Tako cu, pretpostavljam, vise koristiti pricu, jer mislim da je djelotvornija.

Mene je majka tukla, cak i u osnovnoj skoli. Nije ostavilo nikakve posljedice, niti me to dotice (radi se o cuskama, ne o batinanju), ali sam u takvim situacijama razmisljala:"Bolje i to, nego da mi drzi pridike po pola sata". :P

Po tome znam da je veca kazna da mu "drobim" i pricam. B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mnogo puta mi dodje da ga malcice opaucim kao naprimer kad besni sto mu ne dam da se igra sa stekerom koji je jednom prilikom vec iscupao iz zida sreca pa tu nije bilo struje...ali posto sam cula da se nikako ne smeju udarati po rukama zbog nekih nerava a prodje me volja dok ga raspremim da bih ga cusnula po guzi ostane sve na vikanju koje zasada jos uvek deluje zna kad promenim ton da sam ozbiljna.U svakom slucaju kad nista drugo ne pomaze jesam za batine ali samo one vaspitne nikako za istresanje besa na deci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Deci treba jednostavno objasniti sto t stvar ne treba da se dira,i ako treba ponavljati i hiljadu puta,problem je kod nas jer gubimo strpljenje,decu treba postovati onako kako bi zeleli da oni postuju nas..Ja sam sve vise ubedjena da svako dete uzima karakter onaj sto mu mi usadimo. Nikad ne bih mogla da "pljusnem" dete.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Udarila sam Filipa po guzi neki dan...još uvijek osjećam grižu savjest!

Zašto treba reći NE batinama?

Batine uče djecu da je u redu tući druge kad smo ljuti.

Batine mogu ozbiljno ozlijediti djecu.

Batine uče djecu strahu i osveti.

Katkad batine postanu i "nagrada" – kod djece koja ne dobivaju dovoljno pažnje od roditelja, dogodi se da je i negativna pažnja bolja nego nikakva.

Batine uče djecu da je u redu tući one koje volimo.

Batine uče djecu da je u redu nasiljem rješavati probleme.

Batine ne uče djecu razlikovanju poželjnog od nepoželjnog ponašanja jer samo kažnjavaju nepoželjno.

Šta umjesto batina?

Postoje mnoge tehnike i načini koji se mogu upotrijebiti u odgoju kako bi djeca naučila razlikovati ispravno od pogrešnog i donositi pametne i mudre odluke. Najmoćniji, najsnažniji način kojim se uči djecu da se primjereno ponašaju su nagrade. Nagrade kao pohvala, nježan dodir, privilegije i sl. pokazuju djeci da se uvažavaju njihovi napori i pokušaji, pomažu u razvijanju djetetovog samopouzdanja, dobre slike o sebi, pokazuju da su oni i to što rade važni. Djeca će učiniti više zbog nagrade nego što će nešto izbjegavati zbog straha od kazne. Najveća nagrada djetetu je pohvala. Važno je upotrebljavati pohvale za njih kao osobe (volim te, divna si kćer) i pohvale za ono što rade (divno si oprala auto, dobro si zakopčao gumbe).

Nježan zagrljaj, lagano lupkanje po leđima uz nježno ljuljanje su pozitivni nježni dodiri. Upotrebljavanje nježnih dodira zajedno s pohvalom čini snažnu kombinaciju.

Privilegije su izvrsne nagrade za djecu. Privilegije mogu biti dodatno vrijeme za gledanje TV-a, kasnije odlaženje u krevet, dobivanje još jedne priče za laku noć ili nešto drugo u čemu djeca uživaju. Privilegije nikad ne smiju uključivati bazične djetetove potrebe, kao što su hrana, vrijeme provedeno s roditeljima, sigurnost, ljubav ili povjerenje. Neki roditelji vole nagrađivati djecu različitim stvarima kao dodatak pohvali i dodiru. Te stvari mogu biti raznolike: od naljepnice do igračke. Stvari koje se koriste kao nagrade nikada ne smiju zamijeniti roditeljske emocije ili roditeljsko prepoznavanje djetetovih potreba, jer je ovo potonje presudno za zdrav emocionalni razvoj.

Kažnjavanje također može biti dio discipline, no to nikako ne smije biti fizičko kažnjavanje koje potiče djecu da misle loše o sebi i drugima. Gubitak privilegija, dakako samo ako je osnovan, ima puno bolji efekt.

No, nikad se ne smije kažnjavati malu djecu (djecu ispod tri godine) zato što:

mala djeca na razlikuju uzrok i posljedicu

oni ne rade štetu namjerno, oni samo istražuju okolinu

još nemaju kognitivne sposobnosti da razlikuju dobro od lošeg

Djeca između 3 i 11 godina se mogu kazniti gubitkom privilegija. Privilegija je pravo koje daju roditelji, npr. gledanje omiljene serije ili crtića, igranje određenom lutkom u kući i sl. Ako dijete zloupotrijebi objekt ili privilegiju, gubi je na neko vrijeme.

Ograničavanje je pogodno za djecu stariju od 3 i pol godine. Ako dijete napusti dvorište bez dozvole, može se uskratiti izlazak izvan dvorišta na određeno vrijeme. No, pri tom je važno da dijete razumije da napuštanje dvorišta nije u redu. Ako dijete ne razumije da njegovo ponašanje nije ispravno ne treba koristiti ograničavanje kao način kažnjavanja.

U komunikaciji s djetetom dobro je koristiti tzv. "JA" rečenice, umjesto "TI" rečenice. Rečenice koje počinju s "Ja" uključuju poruke: "Želim…", "Mislim...", "Osjećam…", "Trebam…", "Hoću…" i sl. One su iskren način komuniciranja, otvorene su, daju informaciju o stanju i potrebama osobe koja ih izgovara. S druge strane, "Ti…" poruke su najčešće procjenjujuće, kritične, daju djetetu nejasnu informaciju na temelju koje ne zna što roditelj misli, želi, treba, osjeća, hoće i sl. U pravilu izazivaju otpor, ljutnju i potrebu za obranom od napada. Ovo naročito vrijedi za najdestruktivnije od svih Ti poru

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Citirala sam: Doc. dr. sc. Gordana Buljan Flander, prof.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Udarila sam Filipa po guzi neki dan...još uvijek osjećam grižu savjest!

Zašto treba reći NE batinama?

Batine uče djecu da je u redu tući druge kad smo ljuti.

Batine mogu ozbiljno ozlijediti djecu.

Batine uče djecu strahu i osveti.

Katkad batine postanu i "nagrada" – kod djece koja ne dobivaju dovoljno pažnje od roditelja, dogodi se da je i negativna pažnja bolja nego nikakva.

Batine uče djecu da je u redu tući one koje volimo.

Batine uče djecu da je u redu nasiljem rješavati probleme.

Batine ne uče djecu razlikovanju poželjnog od nepoželjnog ponašanja jer samo kažnjavaju nepoželjno.

Šta umjesto batina?

Postoje mnoge tehnike i načini koji se mogu upotrijebiti u odgoju kako bi djeca naučila razlikovati ispravno od pogrešnog i donositi pametne i mudre odluke. Najmoćniji, najsnažniji način kojim se uči djecu da se primjereno ponašaju su nagrade. Nagrade kao pohvala, nježan dodir, privilegije i sl. pokazuju djeci da se uvažavaju njihovi napori i pokušaji, pomažu u razvijanju djetetovog samopouzdanja, dobre slike o sebi, pokazuju da su oni i to što rade važni. Djeca će učiniti više zbog nagrade nego što će nešto izbjegavati zbog straha od kazne. Najveća nagrada djetetu je pohvala. Važno je upotrebljavati pohvale za njih kao osobe (volim te, divna si kćer) i pohvale za ono što rade (divno si oprala auto, dobro si zakopčao gumbe).

Nježan zagrljaj, lagano lupkanje po leđima uz nježno ljuljanje su pozitivni nježni dodiri. Upotrebljavanje nježnih dodira zajedno s pohvalom čini snažnu kombinaciju.

Privilegije su izvrsne nagrade za djecu. Privilegije mogu biti dodatno vrijeme za gledanje TV-a, kasnije odlaženje u krevet, dobivanje još jedne priče za laku noć ili nešto drugo u čemu djeca uživaju. Privilegije nikad ne smiju uključivati bazične djetetove potrebe, kao što su hrana, vrijeme provedeno s roditeljima, sigurnost, ljubav ili povjerenje. Neki roditelji vole nagrađivati djecu različitim stvarima kao dodatak pohvali i dodiru. Te stvari mogu biti raznolike: od naljepnice do igračke. Stvari koje se koriste kao nagrade nikada ne smiju zamijeniti roditeljske emocije ili roditeljsko prepoznavanje djetetovih potreba, jer je ovo potonje presudno za zdrav emocionalni razvoj.

Kažnjavanje također može biti dio discipline, no to nikako ne smije biti fizičko kažnjavanje koje potiče djecu da misle loše o sebi i drugima. Gubitak privilegija, dakako samo ako je osnovan, ima puno bolji efekt.

No, nikad se ne smije kažnjavati malu djecu (djecu ispod tri godine) zato što:

mala djeca na razlikuju uzrok i posljedicu

oni ne rade štetu namjerno, oni samo istražuju okolinu

još nemaju kognitivne sposobnosti da razlikuju dobro od lošeg

Djeca između 3 i 11 godina se mogu kazniti gubitkom privilegija. Privilegija je pravo koje daju roditelji, npr. gledanje omiljene serije ili crtića, igranje određenom lutkom u kući i sl. Ako dijete zloupotrijebi objekt ili privilegiju, gubi je na neko vrijeme.

Ograničavanje je pogodno za djecu stariju od 3 i pol godine. Ako dijete napusti dvorište bez dozvole, može se uskratiti izlazak izvan dvorišta na određeno vrijeme. No, pri tom je važno da dijete razumije da napuštanje dvorišta nije u redu. Ako dijete ne razumije da njegovo ponašanje nije ispravno ne treba koristiti ograničavanje kao način kažnjavanja.

U komunikaciji s djetetom dobro je koristiti tzv. "JA" rečenice, umjesto "TI" rečenice. Rečenice koje počinju s "Ja" uključuju poruke: "Želim…", "Mislim...", "Osjećam…", "Trebam…", "Hoću…" i sl. One su iskren način komuniciranja, otvorene su, daju informaciju o stanju i potrebama osobe koja ih izgovara. S druge strane, "Ti…" poruke su najčešće procjenjujuće, kritične, daju djetetu nejasnu informaciju na temelju koje ne zna što roditelj misli, želi, treba, osjeća, hoće i sl. U pravilu izazivaju otpor, ljutnju i potrebu za obranom od napada. Ovo naročito vrijedi za najdestruktivnije od svih Ti poru

Slazem se sa ovim ali...ponekad ali ponekad se batine zasluze. Kad ja pricam i pricam i pricam i pricam, amoj sin me ne cuje e onda ga malo povucem za kosu da se trgne i da me cuje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sva deca su različita i zahtevaju sasvim posebne načine vaspitanja. Nisam za batine ali mislim da se danas preteruje u suprotstavljnju fizičkom kažnjavanju. Nije svaka pljuska nasilje. Da li decu treba da vaspitavamo mi roditelji ili država. Ako volimo svoje dete, znaćemo šta je dobro za njega, pa i kada je zaslužio pljusku. Najbolje je pričati sa detetom, a batine su za izuzetne slučajeve.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam bas za batine ali kad se mora,mora se.Mene je mama tukla za svaku sitnicu.Mislim da sa detetom treba vise pricati i stalno ponavljati sta sme a sta ne.Pa ako to ne pomaze onda batine.Volim svu decu i ja sam majka,ali bezobraznu,pa mislim da bih bila u stanju ja da ih tucem umesto roditelja.A nisam za batine,a?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I opet se prica svodi na vecu decu, pricati objasnjavati nagradjivati. Mislim da dete od godinu dana nemoze da razume da sporet nesme da dira jer ce se opeci kad se nikada u zivotu nije opeklo i nezna sta to znaci... Logicnije mi je da je pecnem po rukici i povicem pec pec kada hoce da otvori rernu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Već sam pisala da sam pohađala školu roditeljstva koju drže psiholozi - dete do 18 meseci ne razume zabrane, kazne i nagrade, vaspitanje se svodi na zaštitu i pokazivanje ljubavi. Dakle, dete skloniti od šporeta, to bi bio savet, ili, eventualno, napraviti neku fizičku prepreku kako ne bi moglo da mu priđe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Već sam pisala da sam pohađala školu roditeljstva koju drže psiholozi - dete do 18 meseci ne razume zabrane, kazne i nagrade, vaspitanje se svodi na zaštitu i pokazivanje ljubavi. Dakle, dete skloniti od šporeta, to bi bio savet, ili, eventualno, napraviti neku fizičku prepreku kako ne bi moglo da mu priđe.

slazem se

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Već sam pisala da sam pohađala školu roditeljstva koju drže psiholozi - dete do 18 meseci ne razume zabrane, kazne i nagrade, vaspitanje se svodi na zaštitu i pokazivanje ljubavi. Dakle, dete skloniti od šporeta, to bi bio savet, ili, eventualno, napraviti neku fizičku prepreku kako ne bi moglo da mu priđe.

e kristal dobro me podseti da te pitam, sta su rekli u toj skoli sta raditi kad dete pocne da se baca nor po supermarketu tj da trazi nesto i urla? :o

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

slazem se

i ja, i ja :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

e kristal dobro me podseti da te pitam, sta su rekli u toj skoli sta raditi kad dete pocne da se baca nor po supermarketu tj da trazi nesto i urla? :o

Pričali su o tome :D , kuckam sutra, sad moram da spavam, sutra se radi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pričali su o tome :D , kuckam sutra, sad moram da spavam, sutra se radi.

ok, laku noc...mora neko i da radi ovde na forumu :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo je strasno...lakse odgledam horor film nego ovo...A kroz glavu mi je proslo ...koji idiot stoji s one strane kamere? Zgrozena sam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

"gvirnula" samo samo deo snimka i .... radi licnih emocija nisam mogla dalje... pa jel ova zena poslata kod psihijatra?! Da li je ona svesna sta sve moze da ucini detetu u njegovom emotivnom razvoju?! Mislim da bolest buducnosti nisu sida ili sl "fizicke bolesti" vec bolesti uma...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

e kristal dobro me podseti da te pitam, sta su rekli u toj skoli sta raditi kad dete pocne da se baca nor po supermarketu tj da trazi nesto i urla? :o

Zamisli meni je moje cedo vec priredilo tu predstavu,a jos nema ni dve :o ,ljubi je majka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

e kristal dobro me podseti da te pitam, sta su rekli u toj skoli sta raditi kad dete pocne da se baca nor po supermarketu tj da trazi nesto i urla? :o

To se nama skoro svaki put desava...izbegavam da je vodim..ne znam.. cekam i ja Kristal da nam kaze... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danas u jednom marketu(gde se ne sme sa decijim kolicima :P ) ,

majka otac, i dvoje dece,oko 4-5 i 2-3 god.Deca se nesto zakacila,otac kaze,sad je on kriv(mladje dete) i na sred marketa ga opali "muski" 2x po guzi,ono dete pocelo da urla.... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Boze blagi...kakvi su bre ovo monstrumi...

Da li je stvarno moguce da jedna majka moze ovo da radi svom detetu...?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

FUUUUUUUUJ UBILA BI JE ... katastrofa ... samo sam dio pogledala i cula kako mali place i nije mi bilo dobro. Ja bi ovakvu majku na lomacu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Generalno sam protiv batina, svoje dijete ni jednom do sada nisam udarila. Imali smo dugotrajne razgovore, pricali o stvarima koje se ne smiju i zasto se ne smiju ali Bogu hvala pa je ona uvijek bila razumno dijete koje je na sve imalo pitanje A ZASTO TO NE SMIJEM na sta sam joj uvijek davala odgovor koji je njoj bio shvatljiv, prihvatila je i slusala.

Medjutim, na putu je drugo dijete, da li ce se ikada desiti da mi toliko "pomuti razum" i dobije batine od mene NE ZNAM!!! Misljenja sam da nece, odgojila sam jedno bez batina nadam se da cu i drugo.

Jednom prilikom sam bila ljuta na nju i bila sam poprilicno gruba (nisam je tukla ni maltretirala - NE DAJ BOZE. Galamila sam na nju i bez nekog specijalnog objasnjenja (nesto je napravila ne sjecam se sta) rekla da cu se odljutit kada se izvine. Plakala je, izvinila se rijecima: volim te mama, izvini ali ja stvarno ne znam za sta ... POZELILA SAM DA ME ZEMLJA PROGUTA, MRZILA SAM SAMU SEBE, bilo mi je toliko krivo ... Ona nije znala za sta sam ja bila takva prema njoj a i dalje me je volila i poletila mi u zagrljaj. I sada kada se sjetim toga obuzme me neki nemir.

Mozes ih tuci, muciti, maltretirati - kako god a oni ce te i dalje voliti i dalje traziti tvoju ljubav ... ta mala bespomocna stvorenja kojima si ti sve i lete tebi i traze tvoju zastitu .... I KAKO ONDA UDARITI, KAKO ONDA IMATI SRCA I MALTRETIRATI??? ZAISTA TAKVE RODITELJE NE RAZUMIJEM!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.