Batine

odgovora

Objavljeno

Batina nije naravno dobra, ali pljes po guzi kada pretera je ponekada dobrodošao..deca su pravo čudo..kada krenu sa inatom, nekada ne slušaju šta im pričaš..sve se u stvari vrti oko autoriteta, da li nas deca tako doživljavaju ili ne.. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Batina nije naravno dobra, ali pljes po guzi kada pretera je ponekada dobrodošao..deca su pravo čudo..kada krenu sa inatom, nekada ne slušaju šta im pričaš..sve se u stvari vrti oko autoriteta, da li nas deca tako doživljavaju ili ne.. :rolleyes:

Kad si pomenula autoritet, e, vidis kod mog sina su vaspitacice autoritet i kad ja hocu da ga kaznim jer je stvarno preterao, on kaze ti mi nisi vaspitacica...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

nisam za to da se dete malti za svaku glupost,ali nekad treba da mu se stavi do znanja ,,ko je koga rodio``...treba da se zna ko je roditelj,ali se to ne postize iskljucivo fizickom silom,ali ni time da se pravimo da smo detetu drugari.teba dobro izbalansirati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

nisam za to da se dete malti za svaku glupost,ali nekad treba da mu se stavi do znanja ,,ko je koga rodio``...treba da se zna ko je roditelj,ali se to ne postize iskljucivo fizickom silom,ali ni time da se pravimo da smo detetu drugari.teba dobro izbalansirati.

Tacno tako! Zlatna sredina :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Niko zdravo razuman nije za batine.

I to se odnosi na decu i bebe, pa gde to ima da neko bije dete !?

Međutim, kada odrastu, dovoljno da razumeju kada im pričaš a ne slušaju, onda nije loše kao prevencija.

Ja sam prvi put dobio batine od oca (par šamara-ako su to batine), tek sa 17 - 18 godina a zaslužio sam ih debelo.

I ne ljutim se, čak sam mu i zahvalan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imala sam priliku sve probati na mom sinu prvencu i konstatacija je da batine najmanje imaju efekta, čak uopšte i nemaju, možda tek trenutno, ali na duže ne. Najviše je koristilo na duže staze pohvala i nagrada kada nešto odradi dobro i kada se pokaže kao poslušan, pa onda to upotrebim kao podsticaj i motivaciju kada krene da se inati i ne sluša, u smislu da će ako tako nastavi dobiti kaznu, - oduzimanje neke igračke ili negledanje crtanih filmova..., i poređenje toga sa onim nagradama i pohvalama, - pa nek bira sam šta hoće! Onda on razmisli malo... Inače najviše je neposlušan kada ja delim pažnju drugim osobama, npr. kada nam dođe neko u goste. To se dešavalo oduvek, (kad je bio sam, bez sestre), a sada otkako je dobio sestricu nastavilo se, ali za čudo na nju ne reaguje tako, tj. na moju podelu pažnje između njega i nje, nego samo u odnosu na neka treća lica, ili ako razgovaram telefonom, gledam TV i sl. Možda je to njegova mala nesigurnost jer sam mu potrebna, pa mislim da bi bilo kontraproduktivno puno ga kažnjavati zbog toga. Rešenje vidim u tome da što više vremena provodim s njim, pa će da ga prođe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Batine-NE. Uvek mozemo da nadjemo nesto vazno nasem detetu i da ga kaznimo braneci mu neku igracku crtani... batinama pokazujemo svoju slabost. Zar toliko ne poznajemo svoju decu,da bismo morali da ih tucemo. Shvatite to kao igru. Kada je dete najneposlusnije i najbezobraznije, vi pokusajte na sve nacine, sem batina, da ga umirite. Ukoliko uspete pobedili ste. Ipak su oni tako mali i slatki djavolcici!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja nisam za batine jel batine mrzim od malena kada sam gledao svoju majku kako bije sestru.Da je tad postojao zakon kao sto postoji sada iskusila bi ga sigurno.

Ja kad me klinac ne slusa i dodje do toga da dobije batine ja ga samo lupig malo po guzi a on se dere iz glasa kao boli ga a nije ni osetio nego cist bezobrazluk i tvrdoglavost.Onda pocnem da ga imitiram pa kao ja se derem i placem kao i on i tako pocne da se smeje i poslusa sta mu se kaze.

U mnogo slucajeva mu pokazem sta moze da mu se desi ako radi nesto sto ne trba i to mu pokazem prakticno.

Evo jedan primer:seo je na stolici i poceo da se klati i ja mu kazem nemoj Andrija pasces a on nista,zena pohisterisala ali ne pomaze,on kao da je ne cuje.Onda se ja prisunjam iza stolice i povucem je tako da padne sa sve stolicom ali ne dozvolim da se razbije sa nje.Onda naravno pocne da place i pita sta mu se desilo pa mu ja objasnim a on kaze meni "a zato je opasno da radim to sto sam radio,necu vise tata mogao sam se razbiti".

Nekad mi se desi da mi pukne film i posto nece nikoga da slusa osim mene onda ja viknem(imam bas krupan glas),tako da se i on uplasi i svi koji se nadju u prostoriji.

Od skoro sam poceo da praktikujem kada pocne da se dere za glupost da jednostavno ne obracam pznju,zato sto ga tako mnogo brze prodje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sinoc na slavi : Mali od dve godine posle treceg plakanja za desetak minuta seda kod mame u krilo da jede, nece supu hoce keks i majka mu kaze da nema a on u plac, besan vuce stolnjak sa stola i razbi cetiri tanjira! Svi sokirani, mali se i dalje dere a majka cuti i pokusava da ga zadrzi da ne padne iz njenog krila! Po meni, ova situacija je zrela za batine....jedne dobre.... a da ne pricam sto je komplet tanjira za 12 osoba sad postao za 10 osoba :rolleyes:

Sta vi mislite o ovome? Kako se postaviti u ovakvoj situaciji?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hm...pretpostavljam da je dijete ovakvo i kući. Ja iskreno nisam za to da vodim klince gdje ima puno gostiju, posebno Slave. U ovoj situaciji bih ustala, odvela ga na jedno "razmišljanje" po mogućnosti napolje!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja bih ga odvela u zasebnu prostoriju i objasnila da to što je uradio nije lepo, da se izvine, ako neće da jede ne mora, ali ako napravi još neki ispad da će dobiti batine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam i dalje za pricu i ne mislim da bi tu batine nesto resile,osim kratkorocno i" kako bi mama pokazala ostalima na slavlju kako je dete dobilo sta je zasluzilo".Pa,zar sva deca ne prolaze kroz faze napada besa?E,sad,oni bas i ne mogu da biraju gde ce ih snaci,pa ispadne nezgodno.Ja bih je isto naterala da se izvini i objasnila joj da je to ruzno i naravno kaznila nekom adekvatnom kaznom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam bila sokirana! Ne znam kako bih se ja u toj situaciji suzdrzala da ne pobesnim i ne pocnem da se derem.... sva sreca pa ova moja malecka nema napade besa(jos uvek) a i za sad sve resavam pricom tako da nema potrebe ni za batinama!

Ali sto je mnogo,mnogo je, majka tog decaka je tolerisala njegov plac dve tri puta ga smirivala i eto sta se na kraju desilo!

Ne poznajem dovoljno tu majku ali cini mi se u redu pa se pitam ko gresi? Ona kao majka u vaspitavanju svog deteta (kao sto kaze millar ) ili dete koje je jednostavno takvo "zivahno" (ako je takvo onda ni izvinjenje drugima njemu nista ne znaci-ono ce nastaviti po svome), na znam da li batine tu sluze necemu, da li ce takvo dete razumeti svrhu i znacenje "ne"!

Jednostavno, nisam sigurna kako najpravilnije postupiti u ovakvoj situaciji!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam, ja nisam i dalje za batine uopste, a posebno ne u ovakvim slucajevima. Sta je trebalo- da ustane i izlema ga pred svima, da ga ponizi, poljulja mu samopostovanje i samopouzdanje! Milina! :blink:

Majcina greska je sto takvo ponasanje nije sankcionisala u startu, sto ocigledno nema jasne granice za dete sta se sme, a sta ne sme, sto mu nije objasnila kakva su njena ocekivanja pre nego su izasli iz kuce i posli na slavu. Da je sve to uradila i da ga je posle prvog ispada upozorila da ce biti kaznjen (licno sam za stajanje u cosku ili sedenje na stepeniku) ne bi doslo do razbijanja tanjira. Sa decom treba postaviti granice i drzati se toga. ne mozemo od njih ocekivati da u jednoj situaciji mogu da divljaju, rade sta im volja (kod kuce recimo) a da kad su u gostima budu mali andjeli! To je za njih strasno konfuzno i salje im potpuno oprecne signale.

A to za vodjenje ili ostavljanje kod kuce- ja svoje dete vodim i na vencanja, proslave, svecane ruckove, u restorane i ona zna da ono sto kod kuce radi za stolom, to ce raditi i tamo. Nema podvojenih standarda ali takodje i nema "izolacije" i toga da ona nije podobna za odredjena mesta ili klijentelu. Manirima se deca uce od malih nogu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja nisam za batine, mada priznajem da je moje dete nekad za batine, ali ga ne udaram nikad....

Moj tata je imao teoriju "dete koje dobije batine,zna sta su i ne plasi ih se toliko, a dete koje nije nikad dobilo, ne zna sta je i uvek se plasi da ih ne dobije",...ahahaha. glupa teorija, ali ima logike.

Mene moji nisu nikad udarili, ali znalo se dokle moze i dokle ne moze...i isto su me vucarali po slavama, proslavama i slicnom... i nekkad je i meni doslo da polupam ceo servis za 12 osoba, ali nisam smela...da mi je ovaj mozak tad, veovatno bih :lol:

Mozda je taj malo na slavi generalno dobro dete, ali mu se spavalo ili slicno...ne znam koliko je bilo sati kad se to desilo o cemu pricate :)

Jer svi mi znamo da deca polude kad im se prispava....eto ja nisam smela pored mojih ni da poludim :lol::lol: .....

smatram da se batinama nista ne resava. ucis dete da se sa agresivnoscu resavaju problemi. a to mi se nikako ne svidja.

da sam bila na slavi i da je moj luka tako nesto uradio, sto je veoma moguce ako mu se prispavalo i da je bilo milion ljudi okolo u tom momentu, izvela bih ga napolje i mala lekcija i smirivanje.ali samo recima...

a ako je to iz cistog mira uradjeno, pa opet isto.....

deca su onakva kakvih ih ucimo da budu od prvog dana. Moje dete nije idealno, itekako zna da pobesni, ali ja na to ne gledam sa nekim uzasom. i ja sam temperamentna (u pozitivnom smislu) i to itekako moze uticati na karakter deteta.

Znam i da se proderem (posle se kajem), ali trudim se da se na miru resavaju problemi.

ma laksa mi je cini mi se rocket science nego psihologija dece :lol::lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ni nama se nije jos desilo tako nesto,ali ne iskljucujem mogucnost da nekad hoce :rolleyes: Generalno,moja Mina zna tako da pobesni kod kuce,ali to nikad ne radi u gostima,iako je bukvalno od rodjenja vodimo svuda,a mi smo stalno u gostima ili su gosti kod nas :lol:Tada bas zna da bud mirna i umiljata,a inace je bas jako temperamentno i aktivno dete.I mislim I ne volim da sudim o detetu ili njegovom vaspitanju na osnovu jednog dogadjaja koji sam videla,a koji ne mora biti pokazatelj nicega.Citiram jos jednom D.Radovica:"Dajte mi poslusno dete,pa cete videti kakav sam ja roditelj."Mislim da u ovome ima jako puno istine...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ni nama se nije jos desilo tako nesto,ali ne iskljucujem mogucnost da nekad hoce :rolleyes: Generalno,moja Mina zna tako da pobesni kod kuce,ali to nikad ne radi u gostima,iako je bukvalno od rodjenja vodimo svuda,a mi smo stalno u gostima ili su gosti kod nas :lol:Tada bas zna da bud mirna i umiljata,a inace je bas jako temperamentno i aktivno dete.I mislim I ne volim da sudim o detetu ili njegovom vaspitanju na osnovu jednog dogadjaja koji sam videla,a koji ne mora biti pokazatelj nicega.Citiram jos jednom D.Radovica:"Dajte mi poslusno dete,pa cete videti kakav sam ja roditelj."Mislim da u ovome ima jako puno istine...

Da citiram i tebe i D.Radovica :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A povodom ovoga Dusko R. je rekao jos nesto pametno:

"Samo deca koja ne slušaju mogu postati bolja od svojih roditelja."

:)

"Da li je vaspitanje umni ili manuelni rad? Nema jedinstvenog odgovora. Neka svako vaspitava onim čime raspolaže. "

"Teško je biti dete i biti dobar."

"Tucite svoju decu čim primetite da počinju da liče na vas." :D

"Ako već tučete decu, tucite ih bez razloga, jer svi drugi razlozi su gluplji."

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Obozavam D.Radovica :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uf, Micilici, batinama će baš PONIZITI dete od dve godine...pa, on se posle pola sata neće ni sećati tih batina.

I, slažem se sa milar da se dete vaspitava kod kuće i to od rođenja!

I, ja jesam za batine-ako me posle 3x ne posluša šta kažem, batine. Sreća, pa su poslušni, jer ko se jednom opeče, drugi put neće! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja se ipak slažem sa MICILICINIM stavom. Navela je da agresivno ponašanje(što po meni jeste) treba sankcionisati od početka, jer kasnije ni batine nemaju efekta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uf, Micilici, batinama će baš PONIZITI dete od dve godine...pa, on se posle pola sata neće ni sećati tih batina.

I, slažem se sa milar da se dete vaspitava kod kuće i to od rođenja!

I, ja jesam za batine-ako me posle 3x ne posluša šta kažem, batine. Sreća, pa su poslušni, jer ko se jednom opeče, drugi put neće! :D

Ruskinjo grdno se varas! Dete od dve godine se itekako dobro seca...i njihova memorija doseze mnogo dalje nego sto mi mislimo.

Lea je do pre 3-4 meseca dobijala,retko, ali je dobijala packu po ruci kada uradi nesto od cega joj preti opasnost.Kada je poslednji put posle packe,poljubila sama sebi ruku i rekla,"ljubim prodje",mi smo odustali od tog vida "vaspitavanja"

Prica i te kako pomaze i radi posao...ali samo ako su roditelji dosledni u sprovodjenju svojih namera (cak i ako to zahteva svadju sa babama,tetkama,dedama...)

Iz sopstvenog primera potpisujem da batine ne donose nista dobro,samo bude jos veci inat...jednostavno,kontraproduktivne su.Ali odgovarajuce kaznene mere su 10x mocnije u sankcionisanju nezeljenog ponasanja dece( a i odraslih)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja samo znam kad pitam: Jel treba da bijem? da se upristoje i urade ono što sam rekla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A povodom ovoga Dusko R. je rekao jos nesto pametno:

"Samo deca koja ne slušaju mogu postati bolja od svojih roditelja."

:)

"Da li je vaspitanje umni ili manuelni rad? Nema jedinstvenog odgovora. Neka svako vaspitava onim čime raspolaže. "

"Teško je biti dete i biti dobar."

"Tucite svoju decu čim primetite da počinju da liče na vas." :D

"Ako već tučete decu, tucite ih bez razloga, jer svi drugi razlozi su gluplji."

Bravo secer!

Ja sam u skoli u kojoj radim nalepila prve dve Duskove misli.

Imam jos jednu koju volim, a nalazi se na posteru UN o zabrani fizickog kaznjavanja dece:

"Udariti odraslog - to je uvreda.

Udariti zivotinju - to je surovost.

Udariti dete - to je za njegovo dobro!?!?!?!?"

Ove reci su napisane na psosteru koji prikazuje kako se malisan koji je slomio vazu sa cvecem od maminog gneva brani tako sto u rukama drzi kucu i njome se stiti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja bih preporucila knjigu od Tomasa Gordona UMECE RODITELJSTVA ne znam dali je neko citao,ali knjiga je vise nego korisna za sve roditelje,kaznjavanje i batine nikad nisu pravi metod vaspitavanja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.