Slabokrvnost/anemija kod dece

odgovora

Objavljeno

Drage mame,hvala vam na interesovanju,bas sam se bila zabrinula jer sam mislila da je nesto ozbiljnije i da nece biti lako leciti ga,a tako je mali,mi smo dobili Ferrum lek,pa mu dajem i jedva cekam da mu izvade opet krv da vidimo koliko je lek delovao,jos uvek se pitam kako je doslo do toga da mu bude hemoglobin nizak,on samo sisa za sada,a ja nisam imala nikakvih problema u trudnoci sa hemoglobinom,tako da mi je prava misterija to..

Pozdrav svima

kod beba koje sisaju je i cest slucaj da je hemoglobin nizi, zato sto u ovim adaptiranim mlecnim formulama imaju dodatak gvozdja. sve do 105 gr/l je ok, tako da tvoja beba ima samo malo nizi. ne brini.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

kod beba koje sisaju je i cest slucaj da je hemoglobin nizi, zato sto u ovim adaptiranim mlecnim formulama imaju dodatak gvozdja. sve do 105 gr/l je ok, tako da tvoja beba ima samo malo nizi. ne brini.

Vas smo bili pre neki dan kod pedijatra i napravili smo kontrolu za Hemoglobin,sada mu je kao u normali 116,pio je mesec dana Ferrumlek po pola kasikice,i taman da se navuce na sirup,popravio mu se Hemoglobin,na svu srecu :) Hvala Dulence na podrsci. PozzzZ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danas mi je dan šlj .... između ostalog Stefanu je hgb 100 pa nam je doktorica preporucila neki sirup

Inače, kako poboljšati hmg kod tako male bebe ... smije li piti čaj od koprive?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danas mi je dan šlj .... između ostalog Stefanu je hgb 100 pa nam je doktorica preporucila neki sirup

Inače, kako poboljšati hmg kod tako male bebe ... smije li piti čaj od koprive?

Nani s obzirom da je beba jako mala,ne znam kako bi kroz hranu to mogli poboljsati,ali znam da cist vazduh pun kiseonika jako pomaze.U trudnoci jedan stari lekar mi je stalno govorio,samo setnja u prirodi nema nista zdravije.

Tako da ako mozete odvojte neki vikend pa vodite bebu u neku divljinu,ali ozbiljno.Cist dokaz je da su sva deca sa sela bas rumena,a eto i zasto.

Hemoglobin 100 nije toliko zabrinjavajuci,ali pokusaj i svoju ishranu da regulises,mladi lukac,zelenis,caj od koprive koji bi ti pila njemu bi dosta pomogao.Bas se potrudi,samo se 'puni' gvozdjem.

Eto to je ono sto zasigurno znam,nadam se da je od neke pomoci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hemoglobin mog sina sa 6 meseci je bio 92!

Prvo,mislim da tu ima malo i genetike,jer i ja ga imam od kada znam za sebe.

Drugo,on je isuvise mali da bi bilo kakvom ishranom mogo da regulise hemoglobin.

Mi smo pili ferum-lek,nije ruznog ukusa,ali je gadan za stolicu,uostalom,kao i sve sto sadrzi gvozdje.Postoji sirup koji se zove Sanostol(kaze mi mama da sam ga i ja kao dete pila)odlican je,pun vitamina i ne pravi tvrdu stolicu.Jedino sto mu ga ne mozes dati pre godinu dana.

Nismo mogli jako dugo da regulisemo hemoglobin..............a jeo je i jede sve.Sada stoji na 125 i to je to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj malac je ispio jedan Ferrum sirup a za drugi smo morali da sacekamo nedelju dana dok stigne iz Srbije pa sam htela da pitam da li mogu da nastavim da mu dajem iako nije pio nedelju dana?

Inace dr.u Srbiji nam je prepisala terapiju da pije par meseci jer ovde doktori ne pridaju toliki znacaj gvozdju kod male dece.Iako ne jede lose, izgleda da je od mene "povuko" taj nedostatak. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj malac je ispio jedan Ferrum sirup a za drugi smo morali da sacekamo nedelju dana dok stigne iz Srbije pa sam htela da pitam da li mogu da nastavim da mu dajem iako nije pio nedelju dana?

Inace dr.u Srbiji nam je prepisala terapiju da pije par meseci jer ovde doktori ne pridaju toliki znacaj gvozdju kod male dece.Iako ne jede lose, izgleda da je od mene "povuko" taj nedostatak. :)

Možeš slobodno da mu daješ, bez obzira na pauzu. I moje dete ima taj problem, ali sam prestala da mu dajem ferum sirup i uvela seme koprive, sok od cvekle,jabuke i šargarepe, za par meseci mu se na prirodan način povećao sa 80 na 103 :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Maki a kako mu dajes seme koprive, i jel ima to u zdravoj hrani, ja nemam pojma :rolleyes: :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Maki a kako mu dajes seme koprive, i jel ima to u zdravoj hrani, ja nemam pojma :rolleyes: :rolleyes:

Da, ima u zdravoj hrani, dodavala sam mu pola kk ( ne sme metalna!!!) u hranu ili u jogurt, zavisi šta jede, samo sam obavezno prstima mrvila, jer ako se ne izmrvi samo "prođe" kroz organizam :) a kad se mrvi onda ima efekta :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, ima u zdravoj hrani, dodavala sam mu pola kk ( ne sme metalna!!!) u hranu ili u jogurt, zavisi šta jede, samo sam obavezno prstima mrvila, jer ako se ne izmrvi samo "prođe" kroz organizam :) a kad se mrvi onda ima efekta :)

Hvala probacu to ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

hvala vam svima sto ste pisali,puno mi je znacilo uteha,jer smo mi vec lecenje i pracenje njegovog hemoglobina zapoceli u bolnici u subotici.

i mi smo od mesec i po dana poceli piti ferum ali bez bilo kog napredka.pa smo kroz ishranu poceli sada.

da li je problem sto on sisa??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo jutros ponovo vadili krv, sad cemo da vidimo kakvo je stanje, mada mi se cini da je opet bleda, dajem joj sve i svasta za povecanje hemoglobina, ali ne vredi kad je ona slabo jela, sad se u poslednjih par dana to promenilo i lepo rucka, al me sad sve to nervira :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hemoglobin 114 :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

drage mame,moj bebac ima problem sa anemijom.Po rodjenju imao je zuticu 3 meseca,bili rubin mu je stalno bio u padu,ali sad kada i ma 11 meseci,hemoglobin mu je 120 ,sto mislim da je mali.Pio je legofer 3 meseca i kuvala sam mu meso svaki dan i davala zumance,ali nije se mnogo popravio.Zanima me sta vi dajete svom detetu ako je anemicno?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

drage mame,moj bebac ima problem sa anemijom.Po rodjenju imao je zuticu 3 meseca,bili rubin mu je stalno bio u padu,ali sad kada i ma 11 meseci,hemoglobin mu je 120 ,sto mislim da je mali.Pio je legofer 3 meseca i kuvala sam mu meso svaki dan i davala zumance,ali nije se mnogo popravio.Zanima me sta vi dajete svom detetu ako je anemicno?

120? Ko ti je rekao da je to mali hgb ?! To je skroz ok , moj ima jedva sto , i to je za poluterapiju , moze da se tretira ali ne mora .... I moj jede sve ali mu se ne vezuje da tako kazem , kako treba , uglavnom znam da c vitamin vezuje gvozdje pa sam ja mom bez obzira sto do godinu dana ne bi trebalo pocela da dajem krisku narandze da siki , i svidja mu se pa cemo videti na sledecoj kontroli dali ce biti efetka ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

drage mame,moj bebac ima problem sa anemijom.Po rodjenju imao je zuticu 3 meseca,bili rubin mu je stalno bio u padu,ali sad kada i ma 11 meseci,hemoglobin mu je 120 ,sto mislim da je mali.Pio je legofer 3 meseca i kuvala sam mu meso svaki dan i davala zumance,ali nije se mnogo popravio.Zanima me sta vi dajete svom detetu ako je anemicno?

mislim da 120 uopste nije malo.. mi smo skoro radili kks i referentne granice su 110-170

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mislim da 120 uopste nije malo.. mi smo skoro radili kks i referentne granice su 110-170

da bas tako , mrzelo me da nadjem nalaz da vidim ali znam da smo mi bili ispod ... pre dva meseca smo imali 109 a sad 103 ... i Bas sam pitala Dr za to on mi kaze poluterapija moze ako hocete i rece mi takodje da u toku dana mogu biti dva razlicita rezlutata ali ako se ponavlja nizak tek onda treba reagovati sa medikamentima , mada sam ja pre za to da se pokusa hranom ...

evo sta sam ja kopirala sebi na komp ... pravo da vam kazem ne znam koji je izvor ali posluzice vam ....

Unesite dovoljno gvožđa ishranom

Samostalno možete promeniti navike u ishrani i omogućiti povećanje usvajanja gvožđa iz hrane. Dodatnim unosom namirnica i biljnih proizvoda bogatih gvožđem može se sprečiti pojava anemije i povećati depoi gvoždja u organizmu. Osnovni problem je loše usvajanje gvožđa iz hrane. Smatra se da odrasle osobe usvoje samo 10-15% gvožđa prisutnog u hrani, dok se kod trudnica ovaj procenat povećava. Gvoždje se najbolje usvaja iz mesa (crvena mesa, džigerica), jer se tu nalazi u obliku u kojem je i u ljudskom organizmu. Kisela sredina u želucu omogućava bolje iskorištavanje gvoždja, pa se zato gvožđe često daje sa vitaminom C. Gvoždje iz namirnica životinjskog porekla se usvaja 15-35%, dok se iz namirnica biljnog porekla usvaja 2-20% (c vitamin povećava apsorpciju gvožđa). Razni biljni sastojci mogu smanjiti usvajanje gvožđa (tanini, polifenoli, fitati) kao i kalcijum.

Dobri izvori gvoždja su: crveno meso, džigerica, žitarice, riba (skuša, sardine), jaja, pasulj, integralni ili crni hleb, lisnato zeleno povrće, suve kajsije, suve šljive... Kupinovo vino, borovnice, kopriva , cvekla, spanać, kakao utiču na povećanje nivoa gvožđa. Kopriva sadrži gvoždje, bakar i vitamin C, ali i mangan koji stimuliše oslobađanje gvoždja iz depoa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zdravo Milena123,

I ja mislim da je taj rezultat nije tragican. Mom detetu je hgb bio (sad ne znam) i sa 18 meseci 121. Jedino ako ti ne vidis neke simptome koji bi mogli da uticu na razvoj krupne motorike: da je malo usporen, nezainteresovan za bilo kakvo kretanje, da ima zatvor ili slicno.

Molim te, pogledaj temu:

Anemija i ishrana

Mozda ce ti pomoci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

hvala vam,sad ste me utesile.Ma nisam primetila nikakve neuobicajene simtome,skroz je veseo,zainteresovan je za igru,puizanje i slicno.Ma lakse mi je kad sam podelila to sa vama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja se sjecam da je dr. rekla da minimalan hemoglobin Stefi prije operacije mora biti 116 tako da mu poslije operacije ne bi pao ispod 100. 120 je odlično!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naravno da je odlican.Mislim da su referentne vrednosti za decu 1mes-1god 105-135.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja beba Ima 23mjeseca I 15 kg. Malokrvan je 87 hemoglobin,treba da pije Legofer. Medjutim ne znam koju dozu da mu Dam nisam pitala apotekarku a na upustvu pise 1.50ml po kg.. Da li neko zna koliko bih mogla da mu dam jer mi se cini da je 11,5ml previse?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I nama je hgb nizak-103.Ali nije ni cudo,kako jede dobro je i takav.Krenucu sutra sa cveklom,jabukom i sargarepom,pa cemo videti.Cak sam pocela da mu dajem meso sa vocem za dorucak,ne bi li nekako pojeo.Sve nesto mislim da sam pogresila i sto sam prestala da pijem prenatal.Sa cerkicom sam ga pila i ona je sa 6m imala odlicnu kr.sliku,a bila samo dojena.Juce sam nastavila da ih pijem,pa cemo videti da li ce sve ovo uroditi plodom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I nama je hgb nizak-103.Ali nije ni cudo,kako jede dobro je i takav.Krenucu sutra sa cveklom,jabukom i sargarepom,pa cemo videti.Cak sam pocela da mu dajem meso sa vocem za dorucak,ne bi li nekako pojeo.Sve nesto mislim da sam pogresila i sto sam prestala da pijem prenatal.Sa cerkicom sam ga pila i ona je sa 6m imala odlicnu kr.sliku,a bila samo dojena.Juce sam nastavila da ih pijem,pa cemo videti da li ce sve ovo uroditi plodom.

Nama bio posl.put 102. Pre toga 98, pa 101 (za mesec i po ukupno). Davala sam mu tada cveklu sa jabukom, medom, limunom i sargarepom, tj. sok. A sada ga bukvalno bombardujem, meso, spanac, seme koprive i ostalo...posto to jede umereno i to samo kad padne od gladi, caj od koprive mu se svidja (jee, bar nesto!) te Viki, posto imas "nejesu" i ti, probaj i njega. A uzeh i Aroniju, sok, ali nisam mu jos dala. Sve vreme pije Ferum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja beba ima Hgb 99. Pila je sirup sa gvozdjem i kroz ishranu se trudimo da povecamo. Najvisi je bio 106, ali je opet pao zbog stomacnog virusa i nejela, bile smo u bolnici 3 dana. Probacu vase predloge i nadam se napretku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.