Fizioloska zutica

odgovora

Objavljeno

dobar dan svima,moja beba rodjena prije mjesec dana, u bolnici bila pod lampom 4 dana, pusteni kuci ali i dalje zuti, malo je hemoglobin opao do prve kontrole, sad nam je receno da ga suncamo sto vise i hranimo non stop.Inace doji.

oci su mu najvise zute, po tijelu ja i ne primjetim al doktori kazu da ima jos toga zutila. ja se plasim da mu ne padne hemoglobin.Inace je bas ziva beba, ne spava toliko, vrti se stalno, a cula sam da je za zutilo karatersiticno da su bebe uspavane i umorne...kod nas naprotiv, i super napreduje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Verovatno je u pitanju laktaciona žutica. Mi smo isto vukli jako dugo, a isključivo beba sisa.

Moja beba ima produženu žuticu koja traje već mesec dana, ali izgleda potpuno zdravo i lepo napreduje. Takva su mi bila i ostala deca. Pedijatar kaže da je to od mog mleka. Da li da pređem na veštačko?

Laktaciona ili pregnandiolska žutica se javlja kod tri četvrtine dojene dece onih žena koje u svom mleku imaju supstancu (pregnandiol) koja inhibira enzim zadužen za konjugaciju u jetri. Ova žutica se obično javlja između četvrtog i sedmog dana života.

Maksimum dostiže između 5. i 15. dana, pri čemu koncentracija bilirubina u krvi ret-ko dostiže visoke vrednosti. Može da traje tri do deset nedelja, sa nižim vrednostimai bilirubina. Deca izgledaju zdrava, a sve analize, osim bilirubina, u granici su normale i nema štetnih posledica. Dokazuje se tako što se povlači nakon dvodnevnog prekida dojenja i ponovo javlja nakon njegovog uvođenja, ali se smatra da nema razloga za ovu probu, jer prekid dojenja može da ima određene neželjene posledice. Stoga, nemojte da prekidate dojenje. Žutica je samo „kozmetički“ problem i povući će se kao i kod vaše starije dece, bez ikakvih posledica.

Izvor: http://www.simptomi....zutica-kod-bebe

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo pusteni sa 300 bilirubin,jer je bila guzva u porodilistu :angry: I meni rekli suncaj ga pored prozora,vode i da siki. E onda smo otisli u razvojno i tamo sam dobila ovu informaciju: bebu stavljati pored otvorenog prozora jer uv zraci ne prolaze kroz staklo..sreca pa nam je bilo lepo vreme pa smo izlazili napolje i suncali se. Vukli smo zuticu vise od mesec dana tj.sa mesec dana je dosla na nekih 190 tih jedinica.

uzas sa lekarima,njihovim reklamama i odvalama...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I mi smo dobili zuticu :( Rekao mi je doktor da ne brinem, da ce trajati par nedelja jer samo dojim, ne koristim formule, inace bi trajalo krace. Rekao je da ce bebica sve to da ispiski i iskaki i da je stavljam pored suncanog prozora.

Sad bi trebalo da dostigne svoj vrhunac jer mam je danas sesti dan, za par nedelja bi trebalo da nestane, a da ce se najduze zuto videti na beonjacama, na telu bi trebalo ranije da spadne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nama je trajalo mesec dana tako da se ne opterećujete puno. Ništa se ne brinite, samo što češći podoji, sunčanje (kroz prošarano) i nema brige ;)

BgB voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E da vam prenesem i moje iskustvo sa zuticom...

U porodilistu sin je bio na fototerapiji samo jedan dan i otpistili su nas standardno 4 dana iz porodilista sa ukupnm bilirubinom 220 (sada su podigli da je to normalna vrednost a pre se deca nisu pustala sa preko 180).... naravno nista mi nisu savetovali u porodilistu i mi lepo odemo kuci.... Dete sisa lepo, ali treci dan ja ne mogu da ga probudim , spava mali 5 sati.... Ja lepo se pokupim i odem kod pedijatra... Kada ga je video, samo sto nije pao u nesvest , meni dete narandzasto a ne zuto!!!! Prvo mi je dete i stvarno niko nije primetio da je toliko zut s obzirom da je tamniji ten povukao na mene.... NAravno dobijemo uput za decije odeljenje... Tamo su nam izmerili ukupni bilirubin 360!!!!! Kod nas se zutica na odeljenju ne lezi fototerapijom, zaato su mu odma ukljucili infuziju... Iscure cela bocica a meni dete kao novo!!!! Normaalno se budi na 2,5 do 3 sata , lepo sisa... Morali smo da ostanemo deset dana na odeljenju, cisto zbog pracenja jer je isuvise mali....

A za tih 10 dana koliko smo mi mucili muku sa visokim bilirubinom, naucila sam nesto mnogo bitno....

Kad imaju 5-6 dana, budite ih , stipajte za nos, noge... MORAJU da jedu!!! Ako imae mleka obavezzno na dojku JER MAJCINO MLEKO NE MOZE DA BUDE LOSEG KVALITETA, ako nemate onda formula,ali moraju da jedu... Pojite ih malo vodom pre svakog obroka... Ako su sunacni dani 5minuta na sunce ali mene ako pitate to nista nije pomoglo, bar ne mom malom... Tako je i meni pedijatar rekao, da mu je najvise znacilo redovno dojenje....

BgB voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo poviseni bilirubin vukli skoro mesec dana..kada su nas pustili nisu ga merili,kazu malo je zuckast i to je to..tek sa mesec dana smo ga radili n nas zahtev i tu je bio 150..poceo da pada..tako da,po mom misljenju bolje da smo ostali duze u porodilistu nego sto smo se mucili sa dojenjem i budjenjem deteta ceo mesec.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

@Vuciguraj Jel to slučajno prazna poruka? 

Mirka baš mi to čudno, ja sam mislila da bilirubin obavezno proveravaju. i T je dugo vukla zuticu, ali mi smo i u porodilištu ostali nedelju dana.. Jedva su nas i 7mi dan pustili jer nisu bili zadovoljni kako pada.  
A mislim da smo i mi imali problem sa dojenjem zbog zutice, jer sam ja nju dojila do osmog meseca zajedno sa dohranjivanjem (nisam imala dovoljno mleka)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Proverili jesu predhodni dan (pre otpustanje),i rekli da ce ostati dan duze,na posmatranju,znam d aje tada vrednost bila preko 200 ali se ne secam tacno koliko ..dan kada su nas pustili (inace on je samo dojen u porodilistu i napredovao je u kilazi 50 gr)su rekli,da cim on napreduje zutica je spala i da je jos uvek malo zuckast ali nista strasno.On istina jeste lepo napredovao i posle toga,ali uz to da je jedan podoj trajao sat ipo vremena bukvalno,uz stipkanja,lupkanja,budjenja..pa sat vremena pauza,pa sat ipo opet podoj..i tako u krug.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nije slucajno prazna,htela sam da otkljucam temu.

Mi smo bili sest dana u porodilistu,bebac 50 sati na suncanju,i otpustili su nas sa vrednoscu bilirubina od 220,sto je znatno manje nego prethode.On je i dalje zut,naravno,ali sisa cesto,lepo kaki,piski,nadam se da ce biti dobro.

Mirka90 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.