Svadba-Vencanje i Obicaji


odgovora

Objavljeno

Nisam dobro objasnila.Ne vodimo se mi tim običajima već je naš kum veoma zauzet čovek(estrada je čudo) pa nemaa baš vremena za druženje.Ali kad se vidimo družimo se skoro ceo dan.

CocaGomboca voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I u kraju odakle je moj tata kumstvo se nasledjuje, tzv.kumstvo "od starina". Moji roditelji se nisu vencali u crkvi, svedoci na vencanju su im bili sasvim drugi ljudi jer nas kum od starina nije tada ziveo blizu i bilo je tehnicki neizvodljivo da im bude na vencanju kao svedok, ali su inace u pitanju divni ljudi i on je krstio mene i brata, a moj tata njegovu decu. U kontaktu smo i vidjamo se koliko nam prilike i daljina dozvoljavaju. Da li ce se nase kumstvo nastaviti i dalje ne znam, to se pitaju moj brat i kumic a oni su jos premladi za zenidbu i ne razmisljaju o tome :D No u svakom slucaju mi je bezveze insistirati na takvom kumstvu ako se ljudi ne poznaju i nemaju posle nameru da se druze i posecuju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne planiramo da poštujemo neko brdo običaja, osim da me prenese preko praga kad dođemo kući :D

Tim gore što mi se jedan običaj natura namerno - pisala sam u temi svekrva noćna mora ili ne, mom v se natura da za kuma uzme sina od venčanog kuma njegovih roditelja, pritom on niti tog lika niti njegovog oca nije video u životu za sve svoje godine života! Ali, Bože moju, to je običaj koji forsira svekrva moje svekrve. Naravno ispoštovati se neće, oni su ostali u brdu negde na Kosovu u 16. veku, a planiram da i taj običaj ostavim zajedno sa njima u njihovom vremenu. Mrzim to naturanje. Sad ćemo za kuma uzeti totalnog stranca, a najboljeg druga mog v ćemo iskulirati! Ma važi! Opravdanje moje svekrve je PA I MENI JE KUM BIO ODREĐEN NISAM SE JA NIŠTA PITALA. Kada je videla da sam se rasplakala i kad me je pitala da li je to po sredi što se ljutim, odustala je momentalno kad sam joj rekla da mi nije jasno šta mu određuje kuma to je njegova ili naša stvar, najmanje njena. Bila je jako neprijatno i napadno navalentna, ne mogu vam opisati!

Ne bi bilo po njenom pa makar na kraju otišli krišom da se venčamo i njima kažemo tek kad to obavimo.

Je l' još neko čuo za ovaj kretenski običaj koji sam opisala? :blink:

ja da budem padobranac posle toliko vremena :) kod mene je isti slucaj! moja buduca sveki isto tako insistirala na nekom matorom kumstvu, prvo svom sinu pa kad je on iskulirao ona je krenula na mene drvljem i kamenjem da se pozove taj neki cika da bude kum, na sta sam joj odbrusila da ni njen sin a ni ja ne poznajemo tog coveka a ni ona ga nije videla 30 i kusur godina, koliko joj je proslo od svadbe, i jos kada je popa rekao da je bolje da nam kumovi budu nasi prijatelji sa kojima se druzimo i koje pre svega poznajemo, ucutala se... tu i tamo frkne ali briga me bas :D

smatram da je najbitnije sta moj dragi i ja zelimo jer je nas zajednicki zivot u pitanju...

CocaGomboca voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naravno, slažem se, to je vaš život i vaša stvar. Saveti su dobrodošli kad ih tražimo, ali opet je naše da li ćemo postupiti po savetu ili ne, a ne da nam se nešto natura na nos. Da je moj v hteo njega, ja bih ga podržala, ovako... On neće i to je stvar našeg dogovora, a ne da se manipuliše i natura nešto. To je samo naša stvar i ako nešto pogrešno i uradimo... To je naša greška!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ova tema davno nije aktivna...nadam se da ce se naci neko da mi odg.

mi imamo zakazano crkveno vencanje za 04.08. i sve nam je pop objasnio,samo ne znam koliko treba da bude ono platno kojim se vezuju ruke mladencima?

rekao je da bude duzine 1m,a kolika je sirina?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imaš gotovo u crkvenoj prodavnici, ili da uzmeš recimo beli saten u prodavnici pozamanterije i materijala pa posle od toga nešto sašiješ. Uglavnom nije bitna širina.

a nama je pop rekao da uzmemo materijal i da ga porubimo :huh: mozda kod nas nema...hvala na odgovoru....

imam jos jedno pitanjce...da li dever ima neku ulogu u crkvi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sto sela, sto običaja. Kod nas dever nije imao nikakvu ulogu, a ni kuma (osim da pridržava sveće), ali to će vam sve pop reći na predbračnom ispitu.

mi smo to navodno vec prosli :unsure: sad mi tek nije nista jasno....

rekao je jedino da dodjemo 30.da nam pokaze ko kuda ulazi,ko gde stoji i to je sve :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Takice, mi nismo imali nikakve dogovore, samo zakazivanje. Na licu mesta je pop polako sve objasnjavao, nikome nije smetalo, bilo je simpaticno i dirljivo i lepo. Platno tako, oko metar s pola metra. Mi smo imali neko koje nam je kum poklonio, mama porubila, baka izvezla inicijale srebrnom niti :)

takica voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

a sad novo pitanje....ko treba da bude stari svat koji mene vodi pred oltar i koja je njegova uloga?to smo danas saznali da treba tako od popa? :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi nismo imali starog svata nego kumu. Starog svata sam viđala dole po Srbiji, Šumadiji, jugu, a gore kod nas i u Beogradu ne. To je možda stari kum, porodični. Najbolje da pitate popa.

ja treba da imam kumu,mm kuma,a stari svat treba da me vodi pred oltar....kad ovaj nas pop sve radi na brzinu,stalno je u frci sa vremenom,pa ni ne stignemo sve da ga pitamo....a u nedelju je vencanje :o tek sinoc nam je rekao za starog svata.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Stari svat znaci neki stariji čoek ^_^

Koja je crkva jer ja ne znam za to vodjenje do oltara?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

a sad novo pitanje....ko treba da bude stari svat koji mene vodi pred oltar i koja je njegova uloga?to smo danas saznali da treba tako od popa? :unsure:

Kod nas (Sumadija i Pomoravlje) stari svat je mladozenjin ujak rodjeni ili ne..ili npr meni je stari svat bio sin od ujaka (ne rodjenog) mog muza...e sad do oltara me nije niko dovodio dosla sam sama..taj obicaj nije kod nas...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod nas (Sumadija i Pomoravlje) stari svat je mladozenjin ujak rodjeni ili ne..ili npr meni je stari svat bio sin od ujaka (ne rodjenog) mog muza...e sad do oltara me nije niko dovodio dosla sam sama..taj obicaj nije kod nas...

Da da i u vojvodini je cini mi se tako, da je stari svat ujak od mladozenje :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma svuda je tako!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Al' od svih tih "obicaja" najsmesniji mi je sto snajka ujutru posle svadbe treba da kuva svima kafu :D Tako bar kazu sumadinci :D A kod nas su i komsije i rodbina ujutru dolazili na kafu, da piju "prvu snajkinu kafu" :D I svi su se odusevili, al' zato sto mi je krisom ipak skuvala svekrva :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E za to ne znam, takvi detalji su vec razliciti. ^_^

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E za to ne znam, takvi detalji su vec razliciti. ^_^

Ja sam to tad prvi put cula, al' mi je bilo jako simpaticno :) Al' sam ipak surovala sa svekrvom da skuva ona, da se ja ne obrukam :ph34r:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Al' od svih tih "obicaja" najsmesniji mi je sto snajka ujutru posle svadbe treba da kuva svima kafu :DTako bar kazu sumadinci :D A kod nas su i komsije i rodbina ujutru dolazili na kafu, da piju "prvu snajkinu kafu" :D I svi su se odusevili, al' zato sto mi je krisom ipak skuvala svekrva :D

Mozda..ne znam za to..ali mi upravo vencani smo rano ujutru zapucali put Tare na medeni mesec i nikakve kafe kuvala nisam! :D

*andjelcic* i Smey volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Stari svat znaci neki stariji čoek ^_^

Koja je crkva jer ja ne znam za to vodjenje do oltara?

ma pravoslavna,ovde u Vojvodini....mi smo bili nedavno na vencanju u crkvi(ali drugi pop je bio)i nije bilo starog svata i dovodjenja mlade :wacko:

Kod nas (Sumadija i Pomoravlje) stari svat je mladozenjin ujak rodjeni ili ne..ili npr meni je stari svat bio sin od ujaka (ne rodjenog) mog muza...e sad do oltara me nije niko dovodio dosla sam sama..taj obicaj nije kod nas...

mm nema ujaka....ima ujaka od svog oca????bolje da nisam nista :mellow: pitala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj dever se ozenio.

Mlada se hvali kako je eto imala hrabrosti da zadrzi i svoje prezime sto mi je totalno ogavno. Ok ako zeli da ga zadrzi ali zadrzati ga samo kako bi se hvalila da ima hrabrosti za to jer je samo to isticala mi je jako ruzno.

Njen tata je mladozenji kupio skupoceni sat i ugravirao datum... U mom kraju se to nikada ne radi a i kada bi neko to radio kaze se da se mladini zahvaljuju zetu sto je ozenio njihovu cerku. Glupost!!!

CocaGomboca voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.