Doktori i antibiotici

odgovora

Objavljeno

Drage mame, Interesuje me vaše iskustvo sa pedijatrima i njihovim odnosom sa prepisivanjem antibiotika...

Raspitivala sam se kod prijateljica i većina njih ima iskustvo da dr prepiše detetu antibiotik kod maltene svake prehlade i povišene temperature. Ja nisam za to, ne želim da mi dete pije antibiotike ukoliko nema potrebe za tim, ukoliko nije bakterijska infekcija u pitanju.

Moje dete ima 16 meseci i do sada se dva puta razbolela ( KUC-KUC ),. prvi put sa nekih 9 meseci je imala prehladu i samo jedan dan temperaturu od 38: tada su joj dali Alfacet sirup i iskreno, pogrešila sam što sam joj ga dala. Prehlada je očigledno bila virusna. Drugi put je pre mesec danan dobila temp od 39 stepeni, otišli smo kod dr i ja sam insistirala da detetu prvo izvadimo krv pa da onda krenemo sa antibioticima ako to bude potrebno. Dali smo krv, infekcija nije bila bakterijska, izlečili smo se simptomatskom terapijom...

Inače, u isto vreme ćerkica od mog devera se takođe razbolela, sa istim simptomima (temperatura oko 39 i jače par dana, curenje nosa, kijavica, na kraju kašalj) i njoj su prepisali antibiotike. Njih dve su ozdravile u isto vreme sa kompletno istom kliničkom slikom.

Ne znam da li se oni (lekari) osećaju sigurnije kad detetu prepišu antibiotik ili je to njihova nemarnost u pitanju ... Ne želim da mi detet postane rezistentno (kao ja) pa onda kad joj stvarno taj antibiotik bude trebao neće delovati...

Baš me interesuju vaša iskustva... Veliki pozdrav!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Lekari u 99% slucajeva prepisuju antibiotik. Imam utisak da samo to i znaju da prepisu. Da li im je to najlakse, da li je najsigurnije, ne znam zaista, ali sta znaju - znaju da prepisu antibiotik. Ja sam u subotu bila kod dr (koja inace nije nasa izabrana, ali je bio vikend i morala sam), kazem ja njoj da mi dete kaslje i da se zali na uvo, pipnula joj je usi , pogledala joj grlo i kaze ona meni: "Grlo joj nije crveno, samo napamet da joj dam Amoksicilin" i prepisa joj antibiotik. Normalno, povela sam dete kod druge dr (privatno je vodim kod dr koja nam je prijateljica) i ona zena nam dade drugi sirup (zna da imamo problema sa alergijama, a krenuo je polen trave). Inace, nasa izabrana dr ne daje antibiotik tako lako jer zna reda mojoj deci i bas je protivnik antibiotika.

Sin je sa godinu dana imao problema sa bakterijama u mokraci i kad god bi ga povela u Dispanzer znali su samo da kazu da mu je crveno grlo (a ni jednom nije bilo) i kljukali ga antibioticima bez da rade analize i ostalo.

Protivnik sam antibiotika, i zaista se trudim da prodjemo bez njih, tako da osim kad dete ima temperaturu poslusam lekara i dajem antibiotik, u ostalim slucajevima pokusavam da to izlecim biljnim preparatima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To me najviše nervira.... Kao da je problem da se detetu uzme krv iz prst, analize budu za pola sata gotove i onda znaš na čemu si... Meni definitivno nije problem da povedem dete da joj izvade krv....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tako je, jednostavnije je povesti dete da izvadi krv, nego ga trovati sa antibioticima, ali njih izgleda mrzi da im opet majka dolazi sa rezultatima i da mozgaju sta to nije u redu kod dedeta (zaboga, dosta su mozgali u skoli :angry: ).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Izgleda da im je zaista najjednostavnije da prepisu antibiotik a da se ni ne udube u problematiku i konkretni slucaj pojedinca, nego svima isto kao po nekom protokolu. Takodje sam veeeliki protivnik antibiotika sem u posebnim slucajevima, sve sto je prirodno zdravije je i bolje po bebu.

as1cERy-Sf-0010ODU4ODM4amR8MDZkfER1c2Egb

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi cim temperatura skolci,pravac u laboratoriju na vadjenje krvi.I tako od rodjenja.I onda, ako moramo kod dr,ja mu prvo gurnem nalaz krvi pod nos. Sa svoje skoro 2 godine Mina ni jednom nije primala antibiotike,uvek je bio virus u pitanju.Jako se jezim na to olako prepisivanje istih.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Veeeeeliki sam protivnik davanja antibiotika deci bez PRAVOG I OZBILJNOG RAZLOGA...dete uvek odvedem kod lekara da ga pregledaju,poslušaju pluća, e onda ga ja privatno (uglavnom) odvedem da mu izvade krv ili bris i rešen problem...i kod nas u većini slučajeva nije bio potreban antibiotik iako su ga nemilice preporučivali,tako da se mogu pohvaliti da su mi dečica zdrava i jaka kao "dren",kuc,kuc :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Veeeeeliki sam protivnik davanja antibiotika deci bez PRAVOG I OZBILJNOG RAZLOGA...dete uvek odvedem kod lekara da ga pregledaju,poslušaju pluća, e onda ga ja privatno (uglavnom) odvedem da mu izvade krv ili bris i rešen problem...i kod nas u većini slučajeva nije bio potreban antibiotik iako su ga nemilice preporučivali,tako da se mogu pohvaliti da su mi dečica zdrava i jaka kao "dren",kuc,kuc :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Svaka cast koliko decice imas! Bas si me odusevila! Pozdrav!

as1cERy-Sf-0010ODU4ODM4amR8MDZkfER1c2Egb

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A joj sto sam ja protivnik antibiotika, modernih lekova i cele farmaceutske farse!!! <_<

Mi za ove 2.5god jednom smo dobili antibiotik zbog prehlade (i jednom zbog infekcije uboda) i to zbog laringitisa koji nikako drugacije nismo mogli srediti jer sam ga i sama imala. Inace imamo srece da ih nasi lekari ne dele sakom i kapom i uvek ce poceti sa prirodnim jacanjem imunog sistema i davanjem sanse organizmu da se izbori, pa ako bas ne ide e onda tek antibiotik. U Srbiji smo jednom isli privatno kod doktorice i i ona je bila ista- prvo sve ostalo i to ostalo je upalilo a da za antibioticima nije bilo potrebe.

Ja sama na antibiotik odreagujem takvim gljivicama da se posle toga 10 dana lecim od toga... Ne mogu da ih smislim i i nogama i rukama se branim kad mi recept za antibiotik daju, a kod lekara samo ako bas moram idem...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naravno i ja sam za to da se prvo uradi dijagnostika koja je najjednostavnija nema jednostavnije metode od vađenja krvi kako kod odraslih tako i kod dece ko zna šta da traži i da protumači krvnu sliku može mnooogo toga da vidi a danas hvala Bogu analize se dobiju da ne kažem za jedno popodne,A što se tiče antibiotika pa oni se uvek mogu dati kao poslednja šansa ako stvarno bolest krene u tom pravcu pa svi znamo da za viruse nema leka osim simptomatske treapije ,znači dati šansu imunitetu da uradi posao ako ne uspe ili se iskomplikuje antibiotik će rešiti problem i još nešto temperatura je jedna od prvih reakcija odbrane organizma i ona je dobra to znači da imunitet obavlja posao a skidati je kada pređe 38 stepeni ! :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da kucnem u drvo, ja sam zadovoljna sa našim pedijatrom BAŠ iz tog razloga - ne daje olako antibiotike. Nama do sada nije ni jednom preporučivala (nije ni bilo potrebno), ali smo bili 2-3 puta prehlađeni za ove skoro 2 godinice i verujem da bi neki drugi lekar možda odma i reklao da uzmemo antibiotike.

MM i ja smo baš baš protivnici hemije i uvek ćemo prvo pokušati prirodno da se lečimo, pogotovo sto se mm odlično razume u lekovito bilje.

Ja sama na antibiotik odreagujem takvim gljivicama da se posle toga 10 dana lecim od toga...

Zato treba od prvog dana uzimanja antibiotika, uzimati i probiotik, lineks ili već nešto slično.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma ne pali kod mene draga, veruj mi. Uzimama redovno probioticke jogurte, ali me antibiotici urnisu :angry: Sreca na prste mogu izbrojati kad sam ih u poslednjih 7god pila ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam da li se oni (lekari) osećaju sigurnije kad detetu prepišu antibiotik ili je to njihova nemarnost u pitanju ... Ne želim da mi detet postane rezistentno (kao ja) pa onda kad joj stvarno taj antibiotik bude trebao neće delovati...

Tesko da se osecaju sigurnije, bojim se da je nemarnost pre u pitanju. Pa samo razmisli, kako je sigurnije ako detetu prepisu lek koji pored toga sto mu ne treba i ne moze da mu pomogne, moze da dovede do rezistentnosti na isti. Analize krvi i urina, pa tek onda antibiotik i to onaj na koji je po antibiogramu bakterija osetljiva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tako je, jednostavnije je povesti dete da izvadi krv, nego ga trovati sa antibioticima, ali njih izgleda mrzi da im opet majka dolazi sa rezultatima i da mozgaju sta to nije u redu kod dedeta (zaboga, dosta su mozgali u skoli :angry: ).

Mi imamo srece da u nasem domu zdravlja, odmah rade analize, sacekas desetak minuta, pa se ne vracamo dva puta, samo dr na uputu napise hitno. Izbegavaju antibiotike, ne mogu da kazem da ih prepisuju uvek, ali kad bas bude gadna upala koja mojoj deci obicno ide na usi, onda nemam izbora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.