Alergija na hranu

odgovora

Objavljeno

Sve zavisi kako koje dete reaguje i koliko je jaka alergija.

Kod beba najčešće bude ekcem u vidu crvenila, pečata ili sitnih tačkica i to na obrazima, pregibima, ispod brade jer imaju podbradak...

Kod jačih/srednjih alergija dete bude crveno skoro na svim mestima i od češanja pravi kraste koje treba tretirati povidon jodom da ne dođe do infekcije.

A jake alergije se ispoljavaju oticanjem i svrabom, kad je u pitanju hrana, otiče grlo, uši i to može biti opasno, u tom slučaju dati detetu odmah neki antihistaminik i javiti se lekaru.

Nekad se alergija na hranu ne ispolji odmah nego posle dva-tri dana, da bi se saznalo na koju hranu reaguje dete, mora se voditi evidencija svakog obroka, količine, bilo kakve promene, neraspoloženje, nemiran san, osip, tečna, mrvičasta, krvava, sluzava kaka itd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I zato je vazno da se svaka nova namirnica uvodi u maloj kolicini jer se i na taj nacin ponekad smanjuje rizik od jake alergijske reakcije. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo da i ja ukratko ispišem naše stanje.

Sinak mi ima nešto više od 6 godina, od kad se rodio imao je problema sa ekcemom, proluvom i povraćanjem u mlazevima.

Vodila ga kod pedijatra i govorila da nešto nije uredu (dobro je napredovao za mesec dana - sisao, ako me pitate kako, odgovor je ne znam), dr je rekao da sam novopečena mama i da ne znam da održavam higijenu detetu (zbog crvenila na obrazima i popucaloj koži na temenu, pa je on rekao da je temenjača iako nije ličilo na to, al on je dr. ne ja).

Kad je imao dva meseca išla sam do tri pedijatra da tražim uput za deč.bolnicu i nisu mi dali.

Posle možda nedelju dana detetu je počelo da flisuje ispod vrata (drugim rečima da se stvara/otvara rana i izgubio na težini) i napokon smo dospeli u deč.bolnicu uz mnogo različitih testova smo utvrdili alergiju na: MLEKO I MLEČNE PROIZVODE (na sva, pa i moje mleko), PŠENIČNO I OSTALA BRAŠNA sem kukuruznog, PASULJ, JABUKE, VIŠNJE, KIKIRIKI, LEŠNIK, ORASE, KAKAO, ČOKOLADA, GRAŠAK itd. i naravno ako je nešto bilo prskano kao krompir odmah bi se osuo.

Naše lečenje je bilo da se izbegava sve na šta je alergičan u početku sam se ja hranila tako, tj. dojila ga do njegovih 5,5 meseci i prešli na čuveni ALFARE koji nije mogao da okusi i namirnice koje sme, sa njegove tri godine smo počeli da uvodimo kao bebi prvo povrće, pa brašno, mleko pa ostatak voćki...

Da ne bih više davila jede sve sem koštunjavog/jezgrastog voća jer je i dalje alergičan.

Htela sam da dodam da smo izbegavali kortikosteroide, iako su bili propisani, danas kad odemo kod pulmologa, alergologa kažu da smo uradili pravu stvar, jer uspeli da ojačamo imunitet bez lekova i suzbijanja simptoma, po dr. alergologu za svoju praksu od 20-25 godina još nije imala slučaj da su se roditelji sa toliko teškom alergijom (koju je imao moj sin) izborili da može da jede pšen.brašno, mleko a da nema astmu ili bronhitis.

Pozdrav i izvinjavam se zbog dugog posta.

i nama je na rast testu utvrdjena alergija na protein iz kravljeg mleka, ali po simptomima koje je on imao od rodjenja, dr su rekli da je imao i alegriju i na moje mleko. nije to nista strasno.nama je pored alergije te ustanovljen u GER koji vucemo i dan danasali u blazem obliku, tako da to povracanmje u mlazevima i ne dobijanje previse u tezini je bilo kod nas upravo zbog ger-a jer alergija ne bi trebala uticati na tezinu. takodje kortizoni na kozi nisu opasni, i kod nekih tezih oboljenja ekcema samo su oni spas. al;i bitno je da ste sa svim tim zavrsili i da je dete super napreduje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

i nama je na rast testu utvrdjena alergija na protein iz kravljeg mleka, ali po simptomima koje je on imao od rodjenja, dr su rekli da je imao i alegriju i na moje mleko. nije to nista strasno.nama je pored alergije te ustanovljen u GER koji vucemo i dan danasali u blazem obliku, tako da to povracanmje u mlazevima i ne dobijanje previse u tezini je bilo kod nas upravo zbog ger-a jer alergija ne bi trebala uticati na tezinu. takodje kortizoni na kozi nisu opasni, i kod nekih tezih oboljenja ekcema samo su oni spas. al;i bitno je da ste sa svim tim zavrsili i da je dete super napreduje.

Gde ste radili rast test,u privatnoj lab ili?Može li taj test da se radi za bebu od tri meseca?I zanima me kako se dobijaju rezultati,tačno pokaže na šta si i koliko alergičan,od koliko namirnica?Hvala unapred!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Gde ste radili rast test,u privatnoj lab ili?Može li taj test da se radi za bebu od tri meseca?I zanima me kako se dobijaju rezultati,tačno pokaže na šta si i koliko alergičan,od koliko namirnica?Hvala unapred!

rast test je iskljucivo za kravlje mleko. radili smo ga ovde u grckoj u privatnoj lab, ali znam das ga i u srbiji rade. rast test pokazuje da li postoji alergija ali i koja je kategorija alergije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

rast test je iskljucivo za kravlje mleko. radili smo ga ovde u grckoj u privatnoj lab, ali znam das ga i u srbiji rade. rast test pokazuje da li postoji alergija ali i koja je kategorija alergije.

i da moze se raditi kod beba od 3 meseca posto se radi o vadjenju krvi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E pa ja sam izbacila kravlje i ne pije više sirup!

Sada joj dajem mleko od ovsa i stolica je normalna. Kud ranije to ne uradih?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E pa ja sam izbacila kravlje i ne pije više sirup!

Sada joj dajem mleko od ovsa i stolica je normalna. Kud ranije to ne uradih?!

Da si znala, uradila bi...drago mi je da je sve ok. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Posto je Neda od februra imala 4x opstrukcije,odvedem je jutros kod alergologa-pulmologa i alergicna na prasinu,ambroziju i kikiriki.Dali joj galitifen i singulair.Mesecno sam je vodila kod dr. i oni joj svaki put inh.sa berodualom i antibiotik koji joj nisam davala,nego prospan.Posle prospana ona je dobro 5 dana,pa ponovo gusenje i puna je slajma.

Al se ja izjada

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Joj, pa nije vam lako.... jel koristite nesto za jacanje imuniteta generalno?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Joj, pa nije vam lako.... jel koristite nesto za jacanje imuniteta generalno?

Propolis kapi,i to ne iz apoteke.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A kakav joj hemoglobin?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A kakav joj hemoglobin?

Dobar,pre mesec dana 125

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Odlicno.To je vazna stavka. Jedino sto mozes to je da jacas imunitet hranom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi idemo posle praznika u higijenski zavod da radimo test na nutritivne alergene iz krvi, radi se panel spec. IgE na 20 namirnica. Tamo cemo dobiti i lekarski pregled i savete o ishrani...

Jeste li dobili uput za to ili placate?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Izgleda da se i mi upisujemo ovde. Juce se sav osuo po rukama, od laktova prema sakama i ima nekoliko tackica na licu. Bila sam ubedjena da su boginje, ali kad sam ga odvela dr on kaze da nisu, vec je alergija, ali ne zna ni on da li na hranu ili na ujed nekog insekta. Pre neki dan je jeo jagode (tri je pojeo) i prekjuce je pojeo pola, da li je moguce da je od toga? U naredne dve nedelje ne sme jesti nista od alergena. Dobio je sirup i onaj tecni puder. A da, danas je pojeo krusku i posle sat vremena mu dam sirup i spremim veceru i posle vecere je dobio proliv. Da je na sve strane otislo. :unsure: Jel ima neko slicno iskustvo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

kakve su mu te tackice? i moja dobila neke taclkice, dr misli da ju je nesto ujelo pa da se od toga osula...tackice su joj malo vodene

a jagode bas umeju da budu zeznute

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

kakve su mu te tackice? i moja dobila neke taclkice, dr misli da ju je nesto ujelo pa da se od toga osula...tackice su joj malo vodene

a jagode bas umeju da budu zeznute

E bas takve, zato sam i pomislila da su boginje. Ali kazem, samo po rukama i celu i jedna je na obrazu. A kad sam uzimala knjizicu stigla jos jedna mama sa detetom, malo starija devojcica od Luke isto joj izaslo to. Na kog insekta sumnjas?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam sta da vam kazem al sad izgleda svi doktori odmah sumnjaju na ujed insekta, s dolaskom proleca itd. I nama je isto rekla. Nismo imali bas tackice al nije se vise sirilo al jos uvek je tu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pazi kad ne sumnjam ni na jednog, niti ima ovde komaraca, niti ju je ujela pcela...ostaje mozda mrav...pojma nemam, a jeste probala jagodu pre 4 dana, al nije pojela celu, samo delic kao moj nokat...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne mogu da tvrdim,ali vrlo je moguce da je od jagoda,pogotovo ako ima i proliv. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mene mama i nakrpila sto sam mu davala jagode, jer je rano. Kaze ona da kad sam ja bila mala njima su savetovali jagode tek posle druge godine. A otkud da znam. Ovako cemo ih izbaciti i nadam se da ce mu se povuci osip

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ma ne samo to, ove jagode su vestak, nisu kao jagode nekada...i ja sam kao mala, cak do 7 godine, imala reakcije na svako prvo voce i povrce...ja sam Ognjenki dala bukvalno malo, malkice...ne znam da l je od toga...mada sam se setila da kad je meni izlazila alergija na jagode to su bukvalno bili vodenkasti plikovi koji kad puknu oci hoce da ti iskoce koliko boli...ovo mi deluje kao pocetak toga

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cipelicu ako si mu dala domace jagode, onda nemoj sumnjati na njih.... po nasim vrticima se javio virusni osip koji lici na boginje, za 2-3 dana se sve povlaci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vaskrsija svo voce se prska raznim specijama pa se desi alergija na njih a ne na voce!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.