Alergija na hranu

odgovora

Objavljeno

Ako je vaša beba alergična na hranu, njeno telo će hranu tretirati kao napad i proizvodiće antitela (IgE). Ako ponovo pojede istu hranu, antitela će reći imunom sistemu da otpusti supstancu histamin koja će pokrenuti protivnapad.

Kod većine dece, alergijska reakcija na hranu izaziva osip ili otok, hronični ekcem ili teškoće u disanju. Ponekad su simptomi gastrointestinalni – beba će povraćati ili će imati proliv.

Napišite nam vaša iskustva sa alergijama na hranu, koja vrsta hrane je izazvala alergiju i na koji način ste otkrili na koje namirnice je beba alergična?

Kliknite ovde da bi poročitali detaljno pročitali temu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo je moja bolna tema.Naime imam bebu od 9 mjeseci koja je alergična na mlijeko te je od rodjenja na specijalnoj formuli Alernova od Novalaca.Otkrilo se tako jer je gubio na težini i imao prolive.A imam i starijeg sina koji je kao beba bio alergičan na mlijeko,sad nije pa se to dvoje dalo povezati.To je jako teško hraniti takvu djecu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo u 7 mesecu otkrili alergiju na protein iz kravljeg mleka i odmah presli na hidolizovano mleko.....inace pre toga smo povracali u mlezevima i imali naravno ekcem dok smo bili jako mala beba:)

ali u isto vreme nam je otkriveno da imamo i refluks tj da nam je misic izmedju zeludca i jednjaka nerazvijen pa nisam mogla da ragranicim da li je to povracanje zbog alergije ili refluksa.....

kad smo napunili dve godine (pre mesec dana), situacija se totalno smirila sto se alergije tice.....da kucnem u drvo....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja je bila alergicna na psenicno brasno, kikiriki, grinje...imala je alergijski bronhitis, ali sad je hB sve dobro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hala bogu, nismo alergicni ni na jednu namirnicu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naša beba od 13 meseci dobija ekcem čim pojede bilo šta što sadrži veštačke boje i arome. Dakle ne može da jede krem bananice, čokoladu, milk šejk, viršle, suhomesnate proizvode...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo imali ekcem, pa nam je u Tirsovoj otkriveno da smo alergicni na psenico brasno... :(

Moze li neko da mi kaze nesto vise o tome,

da li ta alergija prolazi, kao sto sam cula ili...? :unsure:

Hvala :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Je li na psenicno brasno ili na gluten???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Je li na psenicno brasno ili na gluten???

psenicno brasno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imala sam ja taj problem sa devojcicom. Alergicna je na psenicno brasno. Meni nikako nije ulazilo u glavu kako je moguce da je alergicna na psenicno brasno a nije na gluten. Nocima nisam spavala razmisljajuci sta i kako. Ali hB da je u pitanju brasno, a ne gluten. Mi smo na koznim probama imali 2 plusica, koliko ih vi imate? Moja je uz ekcem imala i alergijski bronhitis koji smo lecili pumpicama i sada je sve u redu. Jedno vreme sam joj izbacila beli hleb iz jelovnika, jela je samo razani (mada joj se bas i nije svidjao). redje smo jeli grickalice sa psenicnim brasnom. Pila je sirupe. Ima od toga otprilike oko godinu dana. Iskreno da ti kazem, nisam joj skoro proveravala alergije jer je ona dobro, nema bronhitisa ni ekcema, tako da sad jede i sve proizvode od psenicnog brasna. Moze se desiti da alergija sam od sebe prodje i da ih na sledecoj proveri ne bude imala. Moja je bila alergicna i na kikiriki i to je vremenom nestalo. Nadam se da ce i sa vama tako biti. Ja samo zahvaljujem Bogu sto nije u pitanju bio gluten.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Lea je od samog starta slabo napredovala,i pri svakom menjanju pelena imala proliv.Bila je na mom mleku(izmuzavanom 13 meseci),pa sam znala tacno koliko je popila.Plus 150 ml aptamila dnevno. Na kraju se ispostavilo da je imana netoleranciju na proteine kravljeg mleka. 10 meseci narednih sam ja bila na eliminacionoj dijeti,a ona je pila nestle alfare.Odmah je pocela normalno da napreduje i kakila je cvrsto 2x dnevno.Sa godinu dana smo uveli mlecne proizvode, tamanila je i pavlaku i jogurt i mladi sir...sad joj je to omiljena klopa. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Super sto je sada sve ok! :)

Mi smo se testirali sa 6 meseci, i + je bio na psenicno brasno, a +/- na grinje!

Inace, radili su jos i na prasinu, budj, kikiriki i nije reagovala ni na sta od toga...

Za sad joj dajem samo pirincano i kukuruzno brasno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jedan + nije uopste strasan. I moja je bila i na grinje sa dva +. Alergije su cudo, jedna nestane, druga se pojavi, ali ih samo treba pripaziti. Kad sam saznala da mora da koristi pumpice na Babyhaler-u umalo nisam poludela, ali ziv covek sve pregrmi tako da je i to proslo. Bice to dobro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moja cerka ima jako osetljivu kozu, i nisam ustanovila na sta je alergicna. cese se i pravi ranice, ogrebotine po licu i vratu. mazala sam je pantenol kremom i to joj mnogo pomaze.ovde nema ta krema pa sam uzela neku na bazi pantenola, nije losa .. povremeno joj izlaze ecemi i to na istom mestu.mali ekcem na slepocnici. na laktovima, trenutno nema.. imam utisak da nju svrbi koza. dermatolog nije utvrdio problem, gledao je sa jos jednim dr. i konstatovali da je jako osetljiva koza.. to vidim i sama.vodili smo je istina dva puta , jednom kad se osula po stomaku i licu i drugi put na kontrolu.niko nam nije rekao kad se rade alergijski testovi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja devojcica je imala strasnu alergiju po stomaku celo proslo leto,u obliku velikih,crvenih,oivicenih pecata.Cak se i dr zacudila kako to izgleda.Negde u jesen se ro prosirilo na celo tele.Odvedem je na alergo probe i nista.Izbacivala iz ishrane sve i svasta,i nista...Na kraju zamenim kupovno mleko domacim i alergija kao rukom odnesena .Nikad vise se nije pojavila.Predpostavljam da je na neke aditive iz mleka.Atrebalo bi da je bez aditiva :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I nama su rekli da imamo suvu i osetljivu kozu, imali smo i pecate crvene, pa sam pocela da koristim seba med kozmetiku... Dr u Tirsovoj nam je savetovala da posle kupanja je celu namackamo Pavlovicevom kremom...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A mazali smo pantenol, pa nije pomoglo, nego tek elocom mast...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moje dete je samo jednom dobilo osip po celom telu... dr nam je rekla da joj ne dajemo integralni hleb (to je bilo jedino novo što sam joj dala) jer je pun aditiva... čuli smo i kasnije da mnoga deca reaguju na inegralni hleb, ustvari na te aditive i boje, jer kod nas retko koji hleb je stvarno integralni...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naš sin je alergičan , izmedju ostalog, na mleko. Pored mleka, tu je i kikiriki, konjetina, kiwi i td.

Nema drstične simptome, ali je pre tri godine ima sve simptome alergijske astme. Promenom ishrane, kašljucanja, šmrkanja , otoci ispod očiju, plavilo, suzenja itd su se potpuno povukli. Takođe, na rukicama, pod pazuhom, u kosici je često imao ekceme (suve), ako lišaj. Takoše su se povukli. Zanimljivo je da je bio veoma podložan "školskim" infekcijama tipa prehlade, gripe, nespecifičnih tonzilita i sl. Promenom ishrane, u kartonu imamo svega nekoliko odlazaka kod lekara. Istina, teško je detetu braniti torte, kolače i sl đakonije, posebno na dečijim rođendanima. Gotovo uvek majke i deca navaljuju, u fazonu pa uzmi samo malo, nećemo nikom reči. Posle toga obično krenu malene promene na koži.

Svojevremeno smo uzimali preparate za stimulisanje imuniteta, što je samo pogoršavalo sliku (logično).

Problem su nam (ili sam ja previše paranoidan), osnovne namirnice jer se mleko u prahu gura svugde: salame, viršle, probiotički pripravci, tablete, keksovi, konditori, itd itd.

Imam puno "epizoda" ali da ne gnjavim.

Muški, pozdrav.

:rolleyes:

Miroslav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj maleni (sada ima 19 mjeseci) se negdje 3 mjeseca imao ekcem. Bio je samo dojen, tako da smo presli na seba med kozmetiku i sve se povuklo.

Sa godinu dana je probao bjelance i imao reakciju sa velikim osipom i pecatima po cijelom tijelu. Bili kod alergologa, 6 mjeseci pauze od bjelanca i onda testovi koji su se pokazali negativni, srecom prerastao je to. Bilo je tesko objasnjavati narodu da ne smije da jede i da mu ne nude...Svi tuzni jer zaboga on jadan ne smije da jede neki keks ili palacinke, a ja surova majka mu branim, ali sve to prodje. Posle testova smo opet lagano uveli bjelance i sada je sve ok. Klinci uglavnom (prije ili kasnije) prerastu te nutritivne alergije.

E sada maleni je ove zime 3 puta imao bronhitis, sumnjaju na alergijski...U porodici imamo istoriju alergija na polen, grinje, prasinu i ostale gluposti od kojih se ne moze pobjeci., ali polako, ja mislim da cim malo ojaca i stekne imunitet da ce se izboriti i sa svim ostalim...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Lea je od samog starta slabo napredovala,i pri svakom menjanju pelena imala proliv.Bila je na mom mleku(izmuzavanom 13 meseci),pa sam znala tacno koliko je popila.Plus 150 ml aptamila dnevno. Na kraju se ispostavilo da je imana netoleranciju na proteine kravljeg mleka. 10 meseci narednih sam ja bila na eliminacionoj dijeti,a ona je pila nestle alfare.Odmah je pocela normalno da napreduje i kakila je cvrsto 2x dnevno.Sa godinu dana smo uveli mlecne proizvode, tamanila je i pavlaku i jogurt i mladi sir...sad joj je to omiljena klopa. :lol:

Evo jos jedne mame i bebe pacenice koja je morala da pije to grozno mleko ALFARE!!!

Moja beba je sa dva meseca morala da pocne da pije tu formulu,da bi je oko petog meseca sama odbacila i opet pocela da stagnira u napredovanju. Presla sam na NAN 1,lepo je to prihvatila,ali NAN 2 nije zelela ni da okusi. Nisam imala izbora,dala sam joj Humanu 2 i to je bez ikakvih problema pila. Ekcem se povremeno javljao,ali stomacne tegobe,koje su bile uzasavajuce su nestale. Uskoro punimo godinu,jedemo sve,cak pijemo kravicu!!!! Da i bas smo bucmasti!!!! :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Branislava,Alfare je zaista odvratan.Ali nasa Lea je jedva pila i to moje mleko,dan danas se mucimo da pije cak i cokoladno mleko.Do skora je 180ml pila po sat vremena(sad joj treba oko pola sata).

(Zaboravih da dodam da je ona imala u tim prolivima i sluzi sa tragovima krvi)

A kad samo cujem da se bebe uspavljuju,tako sto same drze flasicu...deluje mi nestvarno :)))

Sva sreca pa se vecina netolerancija i alergija brzo preraste!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja je bila alergicna na psenicno brasno, kikiriki, grinje...imala je alergijski bronhitis, ali sad je hB sve dobro.

Zaboravila sam alergiju na polen trave. Ta je cini mi se najgora. Opet joj je poceo ekcem po kozi, slini, kaslje...dokle bre vise??? :(:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zaboravila sam alergiju na polen trave. Ta je cini mi se najgora. Opet joj je poceo ekcem po kozi, slini, kaslje...dokle bre vise??? :(:(

Bili smo juce kod dr, dala nam je Avil za alergiju i Beconase sprej (mada njega jos nisam pocela da upotrebljavam i mislim da i necu). Nadam se da ce se se stabilizovati alergija ovih dana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage mamice ,zanima me ako ste primetile alergijske reakcije kod dece ,kako su se ispoljile ? Hvala!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.