CVS: Biopsija horionskih resica

odgovora

Objavljeno

Naci1, sama si rekla u kojim se slucajevima radi CVS. I verujte da o tome uopste nije lako govoriti, iako bi ta iskistva znacila drugima.

Ja bi u sledecoj trudnoci moram da radimm CVS. Posto se to radi najcesce radi konkretnog problema. da li se svima rade I ostale analize koje omogucava ova metoda ili se uz ponoc CVS kontrolise samo problem koji se javio u prethodnoj trudnoci. Malo sam zamrsila nadam se da ste me razumele :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vidim da su se neke clanice razmisljale koji metodu da urade. Iz mog Iskustva CVS se radi ako postoji konkretan problem a AC ako sumljaju na neki problem. I ne znam nikoga ko je radio CVS dok je AC radilo pola mojih drugarica barem u jednoj teudnoci. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naci1, sama si rekla u kojim se slucajevima radi CVS. I verujte da o tome uopste nije lako govoriti, iako bi ta iskistva znacila drugima.

Ja bi u sledecoj trudnoci moram da radimm CVS. Posto se to radi najcesce radi konkretnog problema. da li se svima rade I ostale analize koje omogucava ova metoda ili se uz ponoc CVS kontrolise samo problem koji se javio u prethodnoj trudnoci. Malo sam zamrsila nadam se da ste me razumele :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Telefon mi je malo pobrljavio. Salje duple postove :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

joj,ja koliko vidim,vas dosta cura ide na te pretrage....
meni su preporučili biopsiju resica u 10.tt za kćer jer je bio povećan nuhalni nabor,ali u biti nije bilo mjesta uzbuni jer ga bar još tjedan-2 nije trebalo uzimati kao referentan....tako da sam odustala i pričekala do 12.tt,nn bio normalne debljine,curica apsolutno ok....

ja nekako sa rezervom gledam na te invazivne pretrage,pogotovo tako rano....znam da mi s obzirom na nalaze trudnoće (1.beba trisomija 69) svakako slijede dodatne pretrage,ali opet idem polako i oprezno s tim,prvo uzv,onda dalje....
osim toga,kod nas baš i nema puno izbora gdje bi radila te pretrage,za amnio,korionske resice moram u zg...kod vas vidim bome imate i bolnica i doktora na izbor....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

prednost cvsa je samo ta što se rano utvrde anomalije pa se ima vremena za ab. 

kod amniocenteze mora da se radi pobačaj a to je dosta bolnije iskustvo. 

 

mene su odbili zbog kg jer sam gojazna ušla u trudnoću (sad sam 10kg lakša, a to je tek početak izgleda)

ali jeste najinvazivnija od svih invazivnih, možda je kordo zeznutija jedino, AC je zbog količine plodove vode najsigurnija al svejedno mora da ti zna taj ko radi. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

evo da ja dodam svoje iskustvo o CVS ,ja sam ih radila na svoj zahtev jer je beba imala trizomiju 18 u prosloj trudnoci,nisu mi savetovali da ih radim jer kazu da se to ne ponavlja jer nije genetska greska i da sacekam aminosintezu.Koliko sam videla mzene koje su samnom radile obicno imaju mutaciju gena i one i muzevi i deca su im ili umrla od retkih bolesti li zive sa njima.Misljena su lekara podeljena,neki su za to da se radi u 11 i pocetkom 12 nedelje bez dabl testa,*ako su geni u pitanju da se ide na trpl),neki lekari opet savetuju dabl pa tek posle njega CVS sto je vec 13 nedelja.O tome koliko su fini imam sve poshvale,ali o strucnopsti sto se tice Cvs preporucuje se samo 3 lekara,ostali nisu tako strucni i oni su vise za amino..O tome koliko je slozen proces zavisi gde vam se nalazi posteljica meni je na zadnjem zidu i malo teze su je odradil(u predhodnoj sam radila kordio i znalasam kako ide postupak tako da nisam imala strah),bolno jeste na par sekundi i to je to.Saceka se da se vidi da li ima dovoljno uzorka ali se meni ne svidja to njihovo ako nema dovoljno vadi se odmah novi.Mislim da ni krv ne vade bas tako...Ja sam navodno imala dovoljno uzorka ali se na kraju ispostavilo da se nije razgradio,mislim da na to treba da skrenu paznju a ne da te drze 7 dana bez takvih informacija.hteli su opet da vade uzorak ali sam se ja odlucila za tranqviliti test jer je to preveliki rizik za bebu..sve u svemu mislim da ipak ako ne moras ne treba ici...

Gde si radila CVS? Da li si morala prvo da ides prvo na genetsko savetovaliste pa onoi da odobre hospitalizaciju? Koliko si dana bila u bolnici?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam radila Biopsiju horionskih cupica. Na 1. ex uz NT je bilo mnogo vece od dozvoljenog, sto je povuklo sa sobom i los rezultat na Dabl testu- rizik od Dauna 1:275. Prof Novakov koja mi inace vodi trudnocu mi je rekla da mogu da radim ili CVS ili AC. Na meni je bilo da se odlucim. Ako radim CVS radim odma, u roku od 2-3 dana i preliminarni rezultati budu isti dan, a konacni za 7-10 dana. Ako radim AC mogu da radim tek za mesec dana, rezultati budu za 10-15 dana ako radim privatno ili za mesec dana ako radim u betaniji. Odlucila sam se za CVS, jer da je nesto bilo lose sa detetom lakse bi mi bilo da tada prekinem trudnocu, nego kasnije.

 

Sama intervencija nije bolna: obrisu ti stomak, daju anesteziju kod mesta uboda, ubode debljom iglom, izvuce iz nje sredinu i sestra spricem cupa cupice (nekoliko puta ubacuje spric), sve vreme dr prati na UZ bebu i sta se desava, kad izbroje dovoljan broj cupica dr izvlaci iglu i to je to.

 

Od sve intervencije, meni je najneprijatnije bilo vadjenje igle na kraju.

Posle intervencije lezis nekih sat-dva kod nje u ordinaciji i ides kuci na strogo odmaranje 5 dana, a posle polako mozes normalno da se ponasas.

Meni su svi rezultati bili super, samo sto ja nisam izdrzala 5 dana da lezim, pa sam morala utrogestan da pijem jos nekih mesec dana...

Mlada.keva, jesi li ti privatno radila intervenciju jer vidim da si odmah isla kuci?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam ih radila na institutu za majku i dete,bila sam 10 dana u bolnici.Isla sam na genetsko savetovaliste jer sam posle predhodnog prekida od njih dobila da sam njihov pacijen i da se obavezno u sl trudnoci javim.Koliko sam ja razumela a zene koje su samnom lezale su sve radile konkretno na bolesti koje su im predhodne bebe imale*sve su mutacije nekog gena kod roditelja,a te mutaciju daju samo jednu vrstu bolesti.I salju ih da rade dabl i trpl test na obicne trizomije.

Sto se tice cvsa iskreno bolje i to pa da se uradi abortus nego prekid trudnoce jer to je trauma koju mogu objasniti samo oni koji su je prosli.Ustvari svaki test je bolji.Moj savet je ako imate mogucnosti radite neinvazivne testove a ako vec morate cvs i to jurite privatno ozbil;jnih strucnjaka imate koji to rade privatno.

Bubu 2 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naci, hvala na odgovoru.

Nemam dilemu izmedju CVS i AC. Ja moram da radim CVS. Pretpostavljam da cu dobiti uput za institut.

Ali mi je malo nije jasna njihova procedura, da radim invanzivnu metodu, a nakon toga dabl i tripl, pa sta onda ako nisu u redu onda jos i AC. :mellow:

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

bubu kako su meni objasnili cvs se radi samo na zahtev na obicne tj ucestale trizomije,inace sa radi konkretno na bolest ili poremecaj koji je bio u prethodnoj trudnoci ili vec kako procene geneticar,u to ne spada dabl treipl i ac odnosno daunov,edvardsov,tomsonov i polni hromozomi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bubu, to je vise za neku njihovu statistiku, istrazivanje, tako nesto. 

To bi bilo logicno da samo za to sluzi. 

bubu kako su meni objasnili cvs se radi samo na zahtev na obicne tj ucestale trizomije,inace sa radi konkretno na bolest ili poremecaj koji je bio u prethodnoj trudnoci ili vec kako procene geneticar,u to ne spada dabl treipl i ac odnosno daunov,edvardsov,tomsonov i polni hromozomi

Nisam te razumela sta si htela da kezes. Dabl i tripl test su samo statistika. A CVS se radi i za bolesti koje se kontrolisu dabl, tripl testom i ac (daunov,edvardsov,tomsonov)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zar nije cvs samo metod uzorkovanja DNK materijala, isto kao i ac? Koje ce se analize dalje raditi na tom materijalnu zavisi od toga sta se zeli ispitati i iz kog razloga. Zar ne? Ili sam ja zivela u zabludi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Amorfati jeste analiza slicna AC, ali je rizicnija, i to je razlog zato se radi samo ako se zna da vec postoji problem. I naravo ako postoji velika verovatnoca da se problem ponovi, npr. 25%, kao sto je slucaj sa mutacija gena kod roditelja, onda postoji mogucnost ranog prekida trudnoce. Kada se te brojke prevedu u dabl test, to je onda 1:4 a to je ogroman rizik.  

Zato mi nije bilo jasno zasto bi radila dabl ili tripl test kada oni ne ukljucuju problem koji sam imala (nije u spisku bolesti koje se ispituju dabl, tripl testom i redovnom AC) Moj rizik iznosi 1:4 i to me uzasava. Ne treba mi nikakav kompjuterski program da mi to izracuna. <_< 

Tangerine, razumela si sta me interesuje ;)

Treba da se ispita "prioritetan" problem. Ali zasto ne iskoristiti uzorak i svo to bockanje i uraditi kompletnu analizu koja moze da se uradi. To me ustvari najvise interesuje. 

Izmenjeno od strane Bubu 2
amorfati voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Mozda je problem kvantitativne prirode? :mellow: A intervencija suvise rizicna da bi se uzimalo odmah vise uzoraka?

Moguce. Razmisljala sam o tome. A onda sebe ubedjujem da to nije razlog, iz prostog razloga sto bi volela da je drugacije :(-_-

 Tangerine, hvala na strpljivim odgovorima <3 :wub:

Izmenjeno od strane Bubu 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li je neko radio CVS krajem devete nedelje trudnoce?

I da je sa bebom sve bilo dobro na porodu?

Izludjuju me citanja o mogucim  defektima ekstremiteta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pedi, meni je zakazana CVS na institutu i radim je u 12 nedelji. A mog dr sam pitala za posledice, i on kaze da CVS ne ostavlja posledice, jedini rizik je spontani. Da li me samo tesi zbog svega sto sam prosla a CVS svakako moram da radim , ne znam.

Odgovoricu na neka pitanja koja su mene interesovala pa mozda nekome bude od koristi. Naravno prvo sam isla u genetsko savetovaliste i oni odredjuju koja procedura treba da se radi.  Zbog visokog rizika da se bolest ponovi, cak 25%, zakazana mi je CVS.

Na institutu se osaje 4 dana, 5 dan se izlazi. Dobijete papir na kome pise kako da se pripremite i koje rezultate treba da imate. 

Zbunili su me kada su mi u genetskom savetovalistu rekli da nakon CVS  treba da radim dabl test :angry:. Kada se sa CVS testira odredjena bolest, cesto ne moze da se uradi kompletan kariotip jer nema dovoljno materijala. U tom slucaju se uradi dabl test pa ako je potrebno radi se AC. :huh: Bili su jako ljubazni i saosjecajni pa su mi zakazali dabl test na pocetku 12 nedele, CVS na kraju. U slucaju povecanog rizika dabl testa,  ako budu imali dovoljni materijala uradice kompletan kariotip.

To su informacije koje sada imam, kada sve prodje javljam se sa radosnim vestima :wub:  i sa ostalim informacijama. Drzite mi fige. Ja pokusavam da budem pozitivna i sebi govorim da su sanse da je sve u redu 75% i to je mnogo veci procenat. :wub:.

Tangerine, LadyN i leni volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nikako da nateram sebe da napisem svoje iskustvo jer nemam bog zna sta da napisem. Znam da ce mnogima znaciti iako mi nije uradjena CVS. Problem je bio sto je posteljica na zadnjem zidu, skroz nedostupna. Dr nije cak ni pokusavala da me bocka, na cemu sam joj zahvalna. Videla je moje razocarenje i bas se ispricala samnom. Sto je meni bilo jako neobicno, nisam navikla da dr bilo sta objasnjava pacijentu a kamoli da ga tesi. Znala sam koje rizike nosi CVS, da moze da se desi da ne uzmu dovoljan uzorak , da pokusaavaju vise puta da bockaju ali uopste nisam ocekivala da se moze desiti da su cupice fizicki nedostupne.  To je bio petak, dr je odlucila da pokusala i u ponedeljak ali je bila ista situacija. Odmah su mi zakazali AC i poslali me kuci.

Svi na IMD su jako ljubazni od dr pa do cistacice, osecala sam se kao da sam na privatnoj klinici. Zavrsila sam i AC sada cekam rezultate. Ubija me cekanje. Ali gledam sa pozitivne strane: AC je manje rizicna, dr je trazio da mi urade i kariotip jer ima dovoljno materijala, za AC je bolje kada je posteljica na zadnjem zidu jer ne smeta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

devojke da li je neko radio CVS? cim uradim prvi uz da mi potvrde trudnocu treba da idem da zakazem intervenciju. nekako bih radila pre njih nego AC samo zato sto se ranije radi i ranije su rezultati gotovi.. planirala sam u Frontu da radim 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav svima :)

Da li je neko u skorije vreme radio CVS na institutu? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.