Prva pomoc /Kad dete padne


odgovora

Objavljeno

Mi nismo imali puno nezgoda sa padanjem, pao je jednom sa kreveta, spavao je samnom i nekako se izmigoljio skroz kod nogu i pao. Samo sam čula tup i plač. Odma se smirio i prošlo je sve glatko..

On se često zagrcne vodom i zakašljuca, ali nikad nije bilo strašno do jedne večeri, dok sam mu davala da večera (bili smo nas dvoje sami), uzeo je zalogaj i zakašljao se (pomislim ništa strašno), međutim, već sledećeg momenta, kad sam ga pogledala, on se zacrveneo kao bulka i ne može da diše. Sreća pa sam ostala pribrana, okrenula ga naopačke i po leđima ga lupkala dok nije ispao zalogaj. Odma je počeo da plače, a kad sam htela da mu obrišem usta, vidim krv.. Pretpostavljam da se ujeo, to je brzo stalo i smirio se. Završio večeru i lepo zaspao. Tek posle pola sata, ja sam počela da se tresem i da plačem dok mm nije došao..

Joooj i meni se Mina jednom zamalo ugusila od nekog tvrdog keksa! Nije ga dobro sazvakala, progutala, on usao u dusnik, ona se sva zacrvenela, izbecila oci.... Ma idi, umrla sam od straha, mahinalno joj gurnula ruku u usta i izvadila ga. Dobro je pa je dobro proslo, inace to NIKAKO nisam smela da uradim i nikome ne savetujem, jer je mogao i suprotni efekat da bude. Kada se tako nesto desi beba/dete se uzme, okrene naglavacke i trese a ne ovako kao ja.. Dobro je, proslo je i neponovilo se..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Baš sam juče pitala dr a šta se radi u slučaju da komad neće da ispadne. Kaže NIŠTA, to je jedino - da se okrene i lupka između lopatica, a ako neće imate 5 minuta do bolnice. Nadam se da se nikad nikad neće ponoviti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

5 minuta...meni je hitna preko puta zgrade, zlu ne trebalo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Baš sam juče pitala dr a šta se radi u slučaju da komad neće da ispadne. Kaže NIŠTA, to je jedino - da se okrene i lupka između lopatica, a ako neće imate 5 minuta do bolnice. Nadam se da se nikad nikad neće ponoviti.

Ma cuti, ne smem ni da pomislim sta bi bilo ako ne bi uspelo... Strasno...

A sve se to desilo pred mojom kumom koja inace nema dece, ona i dan danas ne sme Minu da hrani, eventualno vocnim jogurtom, sto je sigurno sigurno je :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja se davila sa komadom banane kada je imala oko 1 god i sa komadicem jabuke, samo sam gurnula svoj prst i izvadila....

Najstrasnije do sada sto nam se desilo je kada je pala sa stepenica i udarila glavu, ja je podigla da je utesim a ona mi u narucju pala u nesverst, noge su mi se odsekle..da kucnem ( kuc,kuc, kuc ) nije nista strasno bilo, otisli smo odma do bolnice i dr je ustanovio da je od plakanja ostala bez vazduha i da je zato izgubila svest...drzali smo je budnu ceo dan kako bi je pratili i zaspala je kasno uvece. Pri udarcu u glavu dete treba drzati sto duze budno.

Prvi njen pad sa kreveta i prvi udarac u glavu ( 8 meseci ) smo obe preplakale....cak sam vise ja plakala nego ona

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja se davila sa komadom banane kada je imala oko 1 god i sa komadicem jabuke, samo sam gurnula svoj prst i izvadila....

Najstrasnije do sada sto nam se desilo je kada je pala sa stepenica i udarila glavu, ja je podigla da je utesim a ona mi u narucju pala u nesverst, noge su mi se odsekle..da kucnem ( kuc,kuc, kuc ) nije nista strasno bilo, otisli smo odma do bolnice i dr je ustanovio da je od plakanja ostala bez vazduha i da je zato izgubila svest...drzali smo je budnu ceo dan kako bi je pratili i zaspala je kasno uvece. Pri udarcu u glavu dete treba drzati sto duze budno.

Prvi njen pad sa kreveta i prvi udarac u glavu ( 8 meseci ) smo obe preplakale....cak sam vise ja plakala nego ona

:wacko: Uzas! I moja je sa 15meseci pala sa fotelje i to direkt na vrat ali hvala Bogu nista joj nije bilo, samo se uplasila. Koliko ih pazis opet ne znas sta sve moze da ih snadje!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:wacko: Uzas! I moja je sa 15meseci pala sa fotelje i to direkt na vrat ali hvala Bogu nista joj nije bilo, samo se uplasila. Koliko ih pazis opet ne znas sta sve moze da ih snadje!

Bitno je da im se ne ponavlja stalno "pazi pasces" ili " udarices glavu " i slicno, To sam skontala a tako i kazu dr da treba reci " POLAKO" a ne "PAZI PASCES" ili " LEPO TRCI" a ne " NEMOJ DA JURCAS, PASCES"....Ja uvek kazem "polako", dok babe kazu "pazi pasces" i uglavnom pada kada je sa babama u drustvu...ima tu neka tajna veza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bitno je da im se ne ponavlja stalno "pazi pasces" ili " udarices glavu " i slicno, To sam skontala a tako i kazu dr da treba reci " POLAKO" a ne "PAZI PASCES" ili " LEPO TRCI" a ne " NEMOJ DA JURCAS, PASCES"....Ja uvek kazem "polako", dok babe kazu "pazi pasces" i uglavnom pada kada je sa babama u drustvu...ima tu neka tajna veza.

Da, da i ja njoj stalno govorim POLAKO, GLEDAJ ISPRED SEBE i retko kada padne, bas ako se zaleti ali ne place, obrise rukice i nastavi da jurca dalje :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je starija cerka jako nemirna. Do sad je uspela da okrnji gornju jedinicu, da ugura sebi bonbonu u nos i da razbije glavu, tako da su joj stavili par savova.

Sad taj visak energije kanalisemo sportom, ali kad je imala 3 godine jako smo se mucili. A malo je i baksuz. Proseta jedan metar u carapama od kreveta do ormana za obucu i padne i razbije glavu.

Toliko krvi je bilo da sam se bas uplasila. Srecom, bila sam pribrana, pa sam je umila, pritisla pelenom ranu na potiljku, dok nije stala krv i presvukla nam majice, da se ne uplasi od krvi. Do tad je stigao mm i odveli smo je na snimanje i usivanje. Uyas.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Juce padose makaze na pod ,Luka ih dohvati i poce da sece tepih(u zadnje vreme je buntovnik),a Magdalena poturi prstic i on joj ga secnu...

Ajoj koliko krvi iz jagodice prsta,natapali smo jednu pamucnu pelenu i ide i dalje,pritiskali ide i dalje i kad je prestalo ona cacne povredi i opet krene,celi dan juce.A danas evo nista malo veci zarez na prsticu...

Eto tako bese juce,a tata kad vidi krv mora da legne :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Juce padose makaze na pod ,Luka ih dohvati i poce da sece tepih(u zadnje vreme je buntovnik),a Magdalena poturi prstic i on joj ga secnu...

Ajoj koliko krvi iz jagodice prsta,natapali smo jednu pamucnu pelenu i ide i dalje,pritiskali ide i dalje i kad je prestalo ona cacne povredi i opet krene,celi dan juce.A danas evo nista malo veci zarez na prsticu...

Eto tako bese juce,a tata kad vidi krv mora da legne :blink:

Jao...pravi horor...ja uvek gledam da makaze stavim na nedostupno mesto...ali mi se često desi da ih ostavim na fotelji posle sređivanja noktiju i onda ih Aleksa donese, a ja pretrnem...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mame, dece uzrasta 2+...da li vaša deca kada se udare, padnu...jako plaču, deru se, histerišu...viđam takvu decu po parkićima, roditelji ih jedva smire...moja deca ustanu...dođu da ih poljubim i nastave dalje...čak i kada se ogrebu, potekne krv...mislim, tako sam ih od malena učila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mame, dece uzrasta 2+...da li vaša deca kada se udare, padnu...jako plaču, deru se, histerišu...viđam takvu decu po parkićima, roditelji ih jedva smire...moja deca ustanu...dođu da ih poljubim i nastave dalje...čak i kada se ogrebu, potekne krv...mislim, tako sam ih od malena učila.

mislim da to ima veze sa time kako naucis dete...moji kad padnu ili se udare prvo belo gledaju u mene,kad ja ne odreagujem oni nista,ali sam primetila kad ja jauknem ili se uplasim odmah placu...moji su jos mali pa razumeju...a zamisli kad imaju 2-3 god pa znaju sve,ako mama panici to dete oseca pa verovatno zato place i histerise....tebi svaka cast sto si tako lepo naucila decu da se poljupcem sve resava :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mame, dece uzrasta 2+...da li vaša deca kada se udare, padnu...jako plaču, deru se, histerišu...viđam takvu decu po parkićima, roditelji ih jedva smire...moja deca ustanu...dođu da ih poljubim i nastave dalje...čak i kada se ogrebu, potekne krv...mislim, tako sam ih od malena učila.

Upravo tako neuhvatljiva,bez panike...Ja sam bas hladana za povrede moje dece,valjda zato sto precrknem za svaku ogrebotinu tudje dece na poslu i svaka povreda tudje dece mi skrati zivot za neku godinu,,a moja deca nista,ako treba i na usivanje cu ih voditi,prihvatam normalno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mame, dece uzrasta 2+...da li vaša deca kada se udare, padnu...jako plaču, deru se, histerišu...viđam takvu decu po parkićima, roditelji ih jedva smire...moja deca ustanu...dođu da ih poljubim i nastave dalje...čak i kada se ogrebu, potekne krv...mislim, tako sam ih od malena učila.

Histeriše samo ako se baš jako izubija, inače ništa naročito.

Mislim da ne možeš malo dete naučiti da ne reaguje na bol i stres, to nije prirodno, a ni normalno. Malo je i nas odraslih koji će istrpeti bol i stres bez naročite reakcije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Do sada se nikada nije tako jako udario da je baš dugo plakao. Ako se i zaplače, brzo prestane, ali najčešće traži da ga obrišem i nastavi sa igrom, tj. za sad ne pravi dramu od toga - još ne folira. :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mame, dece uzrasta 2+...da li vaša deca kada se udare, padnu...jako plaču, deru se, histerišu...viđam takvu decu po parkićima, roditelji ih jedva smire...moja deca ustanu...dođu da ih poljubim i nastave dalje...čak i kada se ogrebu, potekne krv...mislim, tako sam ih od malena učila.

Kod mene je isto kao i kod tebe, jedino ako mu krv curi onda stavimo flaster i "više ga ne boli" :lol: :lol: :lol:

Samo nam se tri puta desilo da je jako plakao, ali tad je bio mali a i povrede su bile malo ozbiljnije...srećom pa je sve brzo prošlo :rolleyes: :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Za ovu temu, podstakao me tekst ispod... :)

Obrada sveže rane kod deteta je nepresušan izvor zabluda, koje su često i veoma opasne. Sajt Moj Pedijatar se pozabavio ovom temom. Pročitajte njihove savete da biste bili sigurni da dobro postupate sledeći put kada se vaše dete negde udari ili padne.

Zabluda br 1.

Čim dete padne, ranu prvo treba dobro oprati vodom.

To ne treba raditi!

Voda je loš izbor, jer “uteruje” prljavštinu iz okoline rane, a sa njom i bakterije, koje lako ulaze kroz ranjenu kožu. Pored toga, voda može da sadrži bakterije i druge nečistoće, što samo pogoršava i onako lošu situaciju.

Zabluda br.2.

Ako ima rakije, najbolje je ranu dobro “zaliti”, a alkohol iz apoteke je odličan za čišćenje rane.

Nikako! Rakija i alkohol se ne koriste za “polivanje” rana!

To užasno boli, a ne donosi boljitak za dete. Alkohol je dobar “istrebljivač” bakterija, ali širi krvne sudove i pogoršava krvarenje iz rane, pa tako otežava zarastanje! Dobra rakija je dobar aperitiv i greota je da se baca, a apotekarski alkohol može da se koristi za alkoholne obloge, ali se nikada ne stavlja na oštećenu kožu!

Zabluda br.3.

Ništa ne treba dirati, samo ranu dobro posuti antibiotskim praškom, ili još bolje �“ “nasprejati” antibiotikom.

Netačno!

Sveža rana mora dobro da se očisti adekvatnim antiseptičnim rastvorom, a ne praškom, pa ni antibiotskim! Kada se neočišćena rana «zaspe», napravi se «kolač» od praška, delova oštećene kože i prljavštine. To nije dobro jer rana sporije zarasta, a što je paradoksalno - rizik od infekcije rane je veći.

Antibiotski prašak i sprej su zato odavno napušteni u primarnoj obradi rane (odmah posle povrede)!

Zabluda br.4.

Najbolje je ništa ne dirati, samo zalepiti “flaster” - dete će samo da se izbori.

Pogrešno!

“Flaster” je pogrešan naziv za “hanzaplast”, koji se zaista koristi za manje posekotine. Ali, kada govorimo o ranama posle pada deteta, one su obično veće površine, pa standardni “flasteri” nisu od koristi.

Čak i da imamo velike hanzaplaste ili sterilnu gazu, ne treba ih stavljati na ranu pre nego što se rana očisti! Ništa ne vredi sterilni “pokrivač” rane kada je ona prljava (neočišćena)!

Zabluda br.5. Dobro je dati detetu neki jak antibiotik da pije, da se rana ne zagadi.

Ovo je potpuno nepotrebno i pogrešno!

Ogromna većina rana posle uobičajenih padova su površne rane. To znači da je neophodno ranu očistiti “odozgo”. Antibiotici koji se daju oralno (na usta) - ne stižu do površnih slojeva kože, pa je ovo “pucanje u prazno”.

Samo u retkim slučajevima dolazi do prodora bakterija u potkožno tkivo, pa nastaje infekcija - koja traži antibiotsku terapiju. To se dešava kasnije, par dana od povrede, obično ako rana nije dobro obrađena. Zato ne treba davati antibiotik kod svežih povreda kože!

Zabluda br.6. Ne treba gledati podatke o vakcinaciji, treba svako dete zaštititi “serumom protiv tetanusa” odmah posle obrade rane.

Netačno!

Uvek treba proveriti da li je dete zaštićeno od tetanusa. Skoro sva deca su uredno vakcinisana protv tetanusa Di-Te-Per vakcinom (ili novijim vakcinama koje sadrže i tetanusnu komponentu). Zato se danas veoma retko daje vanredna antitetanusna zaštita.

Treba znati da ima vremena za zaštitu dece “serumom” (radi se o prepraratima sa “čistim” antitelima protiv tetanusnog toksina) - može se bezbedno sačekati 24 (pa i 48) sati do provere ili konsultacije sa pedijatrom. Ako se u tom periodu ne može utvrditi da je dete redovno vakcinisano - treba dati antitetanusnu zaštitu!

Kako pravilno obraditi ranu?

Ukoliko se radi o običnim - površnim ranicama sa minimalnim krvarenjem - NE TREBA RADITI NIŠTA! Ako ima slabog krvarenja, dovoljno je sterilnom gazom pritisnuti ranu. U slučaju da nemate gazu, može da posluži i čista maramica.

Ako rana krvari, potrebno je zaustaviti krvarenje pritiskom na ranu - «grudvom» napravljenom od sterilne gaze (ili nekim drugim priručnim, ali čistim materijalom). Pritisak treba da bude umereno jak i da traje najmanje pet do deset minuta - pre prve provere da li je krvarenje stalo.

Posle zaustavljanja krvarenja, treba osmotriti ranu. Pa, ako ivice rane zjape - odmah kod lekara.

Naravno da se kod obimnijih krvarenja treba odmah uputiti lekaru, a usput vršiti pritisak na ranu u cilju zaustavljanja krvarenja.

Kada se radi od površinskim ranama (oderotinama kolena, lakta...) koje ne krvare, ali su «prljave» - ranu obavezno treba očistiti.

Čime se rana čisti?

Okolinu rane («zdravu» kožu) je najbolje očistiti medicinskim benzinom. Ali njega, po pravilu, često nemamo pri ruci.

Postoje brojni rastvori za obradu rane, mada je povidon jod i dalje najpopularniji, sa razlogom! Može da se nađe u svakoj apoteci, cena je pristupačna, a lako se koristi.

Kako se rana pravilno čisti?

Dobro se zalije povidon jodom. Potom se sterilnom gazom, koja je natopljena povidonom, očiste ivice rane i skine sva prljavština i oštećena koža. Ovo se ponavlja sve dok se rana lepo ne očisti.

Čime se rana pokriva posle čišćenja?

Ako se radi o manjim ranama koje ne krvare, najbolje je ostaviti ranu otkrivenu! Ukoliko dete mora da se obuče ili ide da spava, ranu treba pokriti sterilnom gazom - koja se zalepi odgovarajućom «flaster trakom».

Kada se rana «previja»?

Posle dobre obrade rane, treba sačekati 24 sata do sledećeg previjanja. Naravno, ako dete ima bolove ili rana krvari - treba je ponovo obraditi što pre, najbolje pod kontrolom lekara!

izvor: mojpedijatar.com

Ukoliko imate još predloga, podelite ih sa nama.

Pored predloga, u ovoj temi diskutovaćemo i o padovima dece, i daj bože da ih bude što manje!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Do sada nisam imala iskustva sa "ozbiljnijim" ranama. To je do sada bila jedna posekotina i dublja ogrebotina tako da za posekotinu nisam apsolutno nista uradila već samo stavljala led (posekotinu je pratila ogroooomna čvortka) a u drugom slučaju sam koristila octanisept.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Octanisept - ovo moram da potražim u apoteci. :)

Pročitala sam da su i porodilje koristile za rane, a ja sam prvi put čula za octanisept ovde na forumu. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mnogo je praktičan od povidonjoda jer se nalazi u maloj flašici sa pumpicom i može da se nosi svugde kao prva pomoć a i kad sam se porodila to su mi preporučili za pupak a i čula sam da neki instituti ga koriste prilikom operacije umesto povidon joda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo pali na ivicu stola i rasekli usne u uglu,i posle nekoliko meseci je pao na cosak od istog tog stola i prosece kod oka..oba puta sam se prestravila,sledila...za usta nije dobio nista,samo mu premazali jodom,a za oko je dobio kopcu,nisu ga sili vec mu samo zalepili. I ima oziljke,ne vide se jako,ali ja znam pa vidim...htela sam da mu mazem jomelop e za oziljke,ali posto su tik uz usne i oko ne bih da rizikujem da mu ne udje u oko ili da olize sa usana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

octenisept i kod mene, jos od prvog porodjaja i epiziotomije. povidon se u domovima zdravlja sve manje koristi a vise rivanol jer povidon je cest alergen..

takodje dobro za rane borna kiselina, njom sve mozete cistiti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Juče smo bili u parku i Filip je bezazleno pao...ali kada sam ga ja podigla, donji dio lice mu nisam vidjela od krvi, u sekundi ne znam ko je bio krvaviji on ili ja...a ja uz sebe samo vlažne maramice...morala sam sa tim zaustaviti krv(pregrizao je gornju i donju usnicu)...

Mame, da li vi u šetnji nosite nešto od tih preparata(octanisept, zavoje...)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mame, da li vi u šetnji nosite nešto od tih preparata(octanisept, zavoje...)?

Na zalost ne, mada svaki put kada se desi da Emilija padne ja se iznerviram zasto to ne nosim za sobom (ako moza pakovanje vlaz.maramica da stane moze sigurno i octanisept)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.