Hipotireoza i trudnoća


odgovora

Objavljeno

Pozdrav devojke! Pratim vas vec 2 godine koliko i pokusavam da ostanem u drugom stanju. Pre skoro godinu dana mi je ustanovljena hipotireoza i uz terapiju eutiroks 50 mikrograma mi je ovog meseca TSH spusten na 1.67. Ono sto sam htela da pitam je da li smem da pocnem sa macinom travom i virkom uz ovaj poremecaj?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Nasla sam ovu temu ima jos jedna Hasimoto ali je ne mogu otvoriti pa da ovde pisemo!

I bilo bi super da odgovarajuce postove ovde prebace.

Izmenjeno od strane Venera

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Posle svih analza zbog dva spontana, pronadjen je povisen tsh tj. u okvirnim granicama ali nije bio idealan, t3 i t4 su bili u redu, antitela su bila povisena ali ne sad nesto previse. Oko skoro godinu dana je trebalo da se tsh dovede u red, isla sam iz hipo u hiper i obrnuto, antitela su jos vise rasla.  I onda kada  je tsh bio1-2 doslo je i do trudnoce, trudnoca je pozitivno uticala, cak mi je bila i smanjena terapija , antitela su pala u normane vrednosti, mislim mozda je tu i ishrana odigrala veliku ulogu, opustenost itd, na ultrazvuku su isto uocene  te neke promene. E sad mene je najvise zanimalo jel meni ta terapija potrebna za stalno ili samo zbog trudnoca, moj Dr. kaze terapija za stalno , za ishranu nikad nista nije rekao. Ja planiram jos jednu trudnocu i ne bi puno da isprobavam, i vec odavno manje jedem zitarice i slatkise, a moracu se posvetiti jos vise tome.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Venera,terapija ti mozda nece trebati ako regulises ishranu tj smanjis napad antitela na stitnu kako je ne bi unistavale. Zavisi od ultra zvuka,ako ti je vec ''kao svajcarski sir'' onda moras dozivotno jer ne moze proizvesti dovoljno hormona za normalno funkcionisanje svih organa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Antitela su vec dve godine u normali, mislim i ostali hormoni ali uz terapiju jos uvek, ali i ultrazvuk pokazuje promene na stitnoj. 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mnogo je vazno smanjiti stres a pre svega emocionalni stres, uglavnom bolesti stitne napadaju emotivne osobe, lepe kao leptir ali isto tako osetljive :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U pravu si sto se emocije tice,ono bitnije je da ne cutis jer se kod nas sve skuplja u grlu. Citala sam da je i delotvorno izvikati se,svi mi imamo probleme naravno ali probaj da ne cutis nikome,ako bas moras izvici se kasnije nasamo :rolleyes:  Ja sam sigurna da me dosta ljudi neprepoznaje,uglavnom sam bila cutolog,a sada veruj mi nema sanse da zadrzim nesto...kako u filmu Ko to tamo peva,kad Kristina sedne za klavir i kaze "a sad malo ja!" :rolleyes::D Sto se stresa tice,prvo ces napraviti probleme nadbubreznim a tek onda stitnoj,jer je to zacaran krug a kortizol je prvi hormon na udaru zbog koga dolazi do disbalansa. Ako ultrazvuk pokazuje promene,znaci da ti je hasimoto naceo...tesko da ces prestati sa terapijom jer je pitanje koliko je sposobna sama da proizvodi hormone tj koliko je unistena. Bitno je da ne dozvolis dalje unistavanje,a vremenom se terapija svakako povecava,u zavisnosti zbog godina,da li je leto - zima (zimi nam je potrebno vise hormona),opsteg zdravstvenog stanja itd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bas si me nasmejala 'a sad malo ja' , bas pravo receno. I mislim da je tako kako si vec rekla/napisala,  ipak sam na vreme sve to otkrila, pa bar da se odrzi stanje kako jeste. 

A zasto se mora cekati tih pola sata posle uzimanja tablete, zbog bolje resorpcije  leka ili ?  I jel mnogo vazno da se u isto vreme uzima lek? Mislim ja na to bas pazim i navijam sebi sat ali eto nikad nisam o tome dublje razmisljala a vidim da si ti bas u to sve dobro upucena.  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da,bitno je minimum pola sata da zeludac odradi svoje i da telo primi hormon. Ja ipak sacekam 1h i naravno nikako piti kafu uz lek...znaci nista. U jednoj grupi na FB pisu devojke da ga cak uzimaju uvece (ko nema problem sa kortizolom),mada je ipak najbolje ujutru jer ti se tad budi organizam i tad ti najvise treba. Ne moras bas u tacno vreme jer t4 ima dug vek trajanja,ako ga i nekad zaboravis nije problem. Nece ti se nista desiti. Ja preko nedelje popijem u 7h,vikendom obicno izmedju 8h-9h zavisi kad ustanem. Ja sad cekam iz Beca da mi stigne t3 pa da pocnem,on je mnogo bitniji od t4 jer je aktivan hormon i kod zdravih osoba je na gornjoj granici,meni jeste pri vrhu intervala pa cu izimati samo 1/4,bas me interesuje promena. Kasnije cu preci na ntd (prirodni hormon iz stitne svinje i/ili krave),a on se otapa pod jezikom i mozes odmah jesti i piti sta god hoces. Sto se tice stitne nju je najlakse regulisati,popijes hormon i gotovo,medjuti na nju utice mnogo faktora koji treba da su dobri,hormoni nadbubrezne,hipofiza,polni,minerali i vitamini. Ima jedan sajt koji je jako dobar sto se tice povezanosti  i smernica.

http://www.stopthethyroidmadness.com/

Tu uglavnom pise u vezi ntd ali je super sto pise sve o stitnoj,sta se pregledati,povezost sa ostalim organima...

http://www.stopthethyroidmadness.com/hypothyroid-photos-before-after/

Ovde su slike zena,pre i posle tj na sintetici (eutyrox) i ntd :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kako piju navece jel se ne mora na prazan stomak tj. da prodje najmanje  6 sati od zadnjeg obroka,  a davno  sam negde procitala da je jednoj njen  dr. odobrio da posle 10 min. moze kafu da popije ali eto uvek pise da je pola sata minimum.A ti ces uz terapiju t3 da uzimas?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ah taj japanac :)  mislim na slike.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nije potrebno 6h ali 3h jeste,ako ti je zadnji obrok u 19h ti mozes u 22h popiti eutyrox,ali opet kazem ako ti je vecernji kotrizol ok. Ja sam ipak za tu teoriju da se piju ujutru jer nam tad najvise treba,za razbudjivanje i generalno treba vise energije za dnevne aktivnosti. T3 cu da ubacim,da probam jer je on aktivni hormon i potreban svakoj celiji,svakom organu.Postoji i novotiral hormon,sadrzi t3 i t4 ali mislim da cu ovako sama da doziram. Ako te dublje interesuje hasimoto i hipotireoza,prikljuci se fb grupi Stitnjaca-prirodni hormoni i alternativa. Tamo ima dosta prevoda,knjiga,skidaju se strane knjige,emisije...svasta.Ima dosta mojih prevoda sa seminara. Devojke su super (stroge al pravicne),jako nacitane i velika vecina je na kombinaciji t3 i t4 ili ntd. Idu kod dr u inostranstvo (italija,belgija..) i jako su strucne jer su nailazile na los tretman kod svojih dr u zemlji. Nije hasimoto uopste naivan jer na njega ne deluje eutyrox (to je samo za stitnu),i ako se ne drzi pod kontrolom razvijaju se druge autoimune bolesti. Kad zavrsi da izjedanjem stitne,razvija dodatna antitela i unistava drugi organ. Dosta sam nacitana sto se toga tice,magistrirala ☺

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Lena hvala na detaljnom objasnjenju, pocecu i ja malo doblje da proucavam!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je hipertireoza u tridnoći jako uticala na emocije. Česta i nagla promena raspoloženja, jako sam bila napeta i opterećena (ko i ne bi uz puls ~150), imala sma nesanice... Mnogo mi je pomoglo eliminisanje svega što mi je povećavalo stres, jer je i samo stanje po sebi bilo veliki stres...

Mnoge osobe ne mogu da razumeju to stanje stresa, pa, šta si sad opet nervozna, ujedaš... nisam na kraju ni pokušavala nikome da objasnim ko mi se iščuđavao što sam napeta, samo sam se udaljila od njih. Srećom, pa su mi bliske osobe bile pune razumevanja i strpljenja, i kad sam se porodila posle nekog kraćeg vremena počeo je da dolazi u red i puls, i pritisak... a već sam počela da mislim da će mi simptomi zauvek ostati tako jako izraženi.

Još uvek dojim, 17meseci, na dva meseca radimo kontrolu štitne, a kada prestanem da dojim pozabavićemo se terapijom ako bude bilo potrebno. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bitno je pratiti stanje,hipertireoza nije nimalo naivna. Ako moze da se bira,bolje biti hipo :rolleyes: Imam par drugarica koje su bile hiper pa u trudnoci presle u hipo i na svu srecu tako i ostale. Ta nervoza kao propratni detalj stitne,nazalost bude i kod hipo i hipera a vrlo cesto tj veci procenat je zbog disbalansa nadbubrezne zlezde tj kortizola najcesce. Nadbubrezna trazi c vitamin i magnezijum,potpomaze u stresu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hiper je grozan, na pocetku sam bila dva puta zbog podesavanja doze , nervoza i ubrzano lupanje srca , da ne poverujes sta hormoni rade. Prilikom svake kontrole dr. mi radi i ekg upravo zbog pulsa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja imam sublklinicku hipertireozu, odnosno tsh na donjoj granici, ft4 i ft3 normalni. Medjutim, meni je u trudnoci zbog izrazito povisene bete stitna presla u totalnu hipertireozu, tsh je bio nemerljiv, pa su mi ukljucili terapiju. Hvala Bogu, sve se brzo stabilizovalo i terapija iskljucena oko 20. nedelje. Eto, da znate da se i to desava.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zdravo svima. Nova sam ovdje. Morat cu malo opsirno pisati, kako bi dala sto tacnije informacije i dobila odgovor. Prije god dana sam imala prekid trudnoce u 17.sedmici. nakon 3 mjeseca terapija, rekli su mi da sam fizicki ok i mogu ponovo planirati trudnocu. Odma smo se prestali cuvati. Do oktobra se nista nije dogodilo ali sam se sve losije osjecala i uradim nalaz stitne. Dijagnoza: usporen rad, tsh 4.9 Odem specijalisti, gdje su ustanovili hashimoto, antitijela 1300 i 485 a gornja granica je 80. Receno mi je da ne smijem ostati trudna dok se ne rijesi sta i kako dalje. Terapija:eutyrox 25 dvije sedmice i onda 50. Nakon 6 sedmica terapije tsh 2.08 ft3 i ft4 u redu. Antitijela i dalje visoka. E sad. Znam da trebam i ginekologu i to planiram cim prije obaviti ali me zanima, koliko bi bilo stetno sad da ostanem trudna, prije gin konsultacije. Imali smo jedan nezasticen odnos bas u plodnim danima a ja bi jako zelila novu trudnocu. Uz to mi je i 34 god. Imam sina od 3 god i prije njeg jednu biohemijsku trudnocu. Da naglasim, od kako sam na terapiji, odlicno se osjecam. Hvala i izvinjavam se na dugom postu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sunce kada sam ostala trudna isto sam imala antitela preko 1000,a hormoni idealni. Moj dr nije tome pridavao veliki značaj,čak ciše nisam ni proveravala antitela. Sve je proteklo u najboljem redu što se tiče štitne, ali sad posle porođaja je zato žlezda poludela,tsh mi otišao preko 15 i sad muku mučim sa tim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma mene su prepali sa tom recenicom...ne smijete ostati u drugom stanju. Pretpostavila sam da je to zbog cinjenice da trebam na terapiju pa dok se vidi dal mi odgovara ista. Medjutim sad je tsh 2.08 i dr kaze da je ok i da ostajem pri toj terapiji al za trudnocu da se konsultujem sa ginekologom. I to mi ima logike. Al treba do ginekologa doc, a eto mi se malo i zanijeli. Hvala ti na odgovoru i da sto prije budes bolje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hasimoto,kako sam negde ovde vec pisala se spusta ishranom tj prekidom autoimunog napada na stitnu zlezdu. Ono sto nepoguduje stitnoj su zitarice i mlecni proizvodi,mleko. Ako niste voljni preci na paleo ishranu,probajte spustiti antitela selenom,cinkom,magnezijumom...utvrditi nedostatke minerala i vitamina i iste suplementitati. Stitna jako crpi minerale i vitamine,gvozdje i feritin pogotovo. Takodje ima zena koje zatrudne sa hasimotom,a ima i onih koje su zdrave-prave pa ne dolazi do trudnoce. Sve je individualno. Ja ne bih sve prebacivala na hasimoto,po meni je potrebno malo vise analiza tj odlazak ginekologu i naravno konsultacije sa njim,proveriti i polne hormone...itd. Kako kazu,jednu lepu generalku :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma u sustini sam u planu ginekologu i spolne hormone raditi al je problem sto nisam zadovoljna sa doktoricom uz to mi nece ni dati tek tako da radim sta ja hocu a oni sami ne dolaze na ideju uputiti. Uz sve to ovdje ne mogu tek takp mijenjati dr a planiram i selidbu u drugu drzavu.Al se bojim da ce se svi ti pregledi otegnuti u nedogled.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.