Uvođenje čvrste hrane

odgovora

Objavljeno

Reklamira je ČASOPIS MOJA BEBA,tu sam naručila poštom

ok,hvala!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja imam nekoliko pitanja:

1.Koliko bi moja beba trebala da ima obroka na dan, ne racunajuci jutarnji i podoj prije spavanja?

2. kako izgleda to kad se dodaje voce ili povrce u zitarice?Recept?

3.Ja bih da pocnem sa jogurtom pa me interesuje koji je najbolji za ovaj uzrast?

4.Htjela bih da pocnem sa palentom, koju mi preporucujete?

5.je li rano da joj uvedem sir i ako nije, koji? U kombinaciji sa cim?

Hvala....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja imam nekoliko pitanja:

1.Koliko bi moja beba trebala da ima obroka na dan, ne racunajuci jutarnji i podoj prije spavanja?

2. kako izgleda to kad se dodaje voce ili povrce u zitarice?Recept?

3.Ja bih da pocnem sa jogurtom pa me interesuje koji je najbolji za ovaj uzrast?

4.Htjela bih da pocnem sa palentom, koju mi preporucujete?

5.je li rano da joj uvedem sir i ako nije, koji? U kombinaciji sa cim?

Hvala....

1. ne računajući rani jutarnji i pred spavanje - pet (doručak oko 9, užina oko 12, ručak oko 14-15h, užina oko 17h i večera oko 19h)

2. ja sam (a često i sada) skuvam npr jabuku i od te kompot-vodice spremam žitarice (npr Milupina 8 žitarica kaša ili obična Milupina pirinčana-kukuruz kaša) i na kraju samo dodam skuvanu jabuku i sve izblendujem.

3. Mišljenja su podeljena po pitanju % masnoće kod mlečnih proizvoda, ja sam koristila sa manje %mm po preporuci nutricioniste a sada iskreno ne gledam koliko ima %. Pošto nisam ispratila priču da li si negde napomenula ali da li si ubacila kiselo mleko? Ako nisi možda prvo to da ubaciš pa tek onda jogurt

4. Ja sam koristila onu na kojoj je nacrtano dete g7f-index.jpg

5. Nije rano, može parmezan ili mladi sir domaći (naravno ako imaš od nekog "proverenog" ko pravi) ili tzv krem sir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

1. ne računajući rani jutarnji i pred spavanje - pet (doručak oko 9, užina oko 12, ručak oko 14-15h, užina oko 17h i večera oko 19h)

2. ja sam (a često i sada) skuvam npr jabuku i od te kompot-vodice spremam žitarice (npr Milupina 8 žitarica kaša ili obična Milupina pirinčana-kukuruz kaša) i na kraju samo dodam skuvanu jabuku i sve izblendujem.

3. Mišljenja su podeljena po pitanju % masnoće kod mlečnih proizvoda, ja sam koristila sa manje %mm po preporuci nutricioniste a sada iskreno ne gledam koliko ima %. Pošto nisam ispratila priču da li si negde napomenula ali da li si ubacila kiselo mleko? Ako nisi možda prvo to da ubaciš pa tek onda jogurt

4. Ja sam koristila onu na kojoj je nacrtano dete g7f-index.jpg

5. Nije rano, može parmezan ili mladi sir domaći (naravno ako imaš od nekog "proverenog" ko pravi) ili tzv krem sir.

1. Mozes li mi reci sta koji obrok sta ukljucuje? Kad voce, povrce, zitarice...( inace, slabo jedemo meso izmiksano sa povrcem)

3. Na koje mleko mislis? Domace?

5. U kom obliku mladi sir tj sa cim? u kojoj kombinaciji?

Hvala...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

1. Mozes li mi reci sta koji obrok sta ukljucuje? Kad voce, povrce, zitarice...( inace, slabo jedemo meso izmiksano sa povrcem)

3. Na koje mleko mislis? Domace?

5. U kom obliku mladi sir tj sa cim? u kojoj kombinaciji?

Hvala...

1. Za doručak žitarice (palenta, popara, ovas, MIlupa 7 žitarica, a znam da bi YelenaC dodala i Nestle 7 žitarica sa kakaom) sa voćem

Za užinu uglavnom voće

Ručak povrće koje je več ubačeno u ishranu zajedno sa nekim vrstom proteina (meso) pošto slabo voli meso, možeš polako da kreneš sa žumancetom

Užina voće ili sokić (ja više preferiram voće)

Večera podoj ili forumula

3. Nisam mislila na mleko nego na mlečne proizvode tipa jogurt, kiselo mleko, sirni namaz, pavlaka i sl. ;) Lično sam mleko uvela dosta kasno (možda oko 11-12meseca) i tada sam koristila Kravicu bez laktoze (imlekova) a kasnije i običnu kravicu. A sada mleko neće ni da okusi, samo uz Nestleove pahuljice

5. Ja sam joj ubacivala u palentu a palentu sam spremala (ako ne na vodici od kompota) na vodi i onda joj upravo taj sir da lepu aromu.

Nadam se da sam bar nešto pomogla :) Verovatno će i YelenaC uleteti sa nekim lepim savetom ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, ja bih dodoala Nestle sa kakaom 8 zitarica. ;)

Prvo, ja se ne slazem da dete od 7 meseci mora da ima toliko obroka. To je individualno. Ne mora. Moje dete nije imalo uzine sve do prvog rodjendana ,ali je sisao u toku dana. Unos mleka je jos uvek vazan faktor,a ne samo uvece i ujutro.

Ana ti je dala dobre savete, pa i ja da se prikljucim.

Savet 1: ;)

Uvodi joj puter tako sto ces joj bareno povrce preliti mrvicom putera, pa da vidis kako ce da se jede i meso i povrcance u slast. :)

Savet2.

Uvodi zumance ujutro, da vidis reakciju. Mozes joj dati 1/8 ili 1/4 zumanceta uz put dok jede, a mozes ga zamesati sa jogurtom, pavlakom u koju si dodala zitarice. Ne mora dorucak da bude uvek nemlecan i vocni. Moze biti od mlecnih preradjevina sa zitaricama. Mozes i sa kravljim mlekom kad pravis kasice nor. Nestle sa kakaom :P . To nije kolicina mleka koja moze da smeta. Ipak, uvek sve namirnice koje uvodis, daj joj ujutro i po jednu.

Savet 3.

palentu ili kacamak mozes isto da skuvas na vodi i da dodas mrvicu putera, pa kad se ohladi malo, dodas mladi sir.

Savet 4.

Jogurt i sve melcne preradjevine sa sto vise % masti za pocetak.

Savet 5.

Uvedi maslinovo ulje.

Recepte imas na temi "Recepti za bebe", o masnocama imas temu "Masnoce u bebinoj ishrani"... a na ovoj temi imas puno toga da procitas do sada. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pošto većina mama kreće sa pirinčanim kašicama kao prvim obrokom, a nama je pedijatar rekao prvo povrće (krompir, šargarepa i tikvica) pa tek onda žitarice-treba mi jedan savet:da li smem tek uveče, kao večeru da joj dam tu kašicu, ili je bolje umesto ručka prvo, zbog reakcija? Sinoć sam je zvala, i rekla nam je da od danas krenemo sa kombinacijom povrća za ručak, a za večeru žitarice, ali nisam sigurna da baš tako treba, plašim se, i zato mislim da joj dam sada prvo da proba ovu kašicu, pa ako bude sve OK da joj od sutra uvedem to kao večeru...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pošto većina mama kreće sa pirinčanim kašicama kao prvim obrokom, a nama je pedijatar rekao prvo povrće (krompir, šargarepa i tikvica) pa tek onda žitarice-treba mi jedan savet:da li smem tek uveče, kao večeru da joj dam tu kašicu, ili je bolje umesto ručka prvo, zbog reakcija? Sinoć sam je zvala, i rekla nam je da od danas krenemo sa kombinacijom povrća za ručak, a za večeru žitarice, ali nisam sigurna da baš tako treba, plašim se, i zato mislim da joj dam sada prvo da proba ovu kašicu, pa ako bude sve OK da joj od sutra uvedem to kao večeru...

Uvođenje prvo slanih (povrće) kašica pa slatkih je za mene super. ;) I ja sam tako, jer nam je pedijatar rekao da se kasnije ako jede obrnuto neće buniti za povrće...

A savet je evo dala YelenaC gore u postu iznad, a i Ana* - ručak/večera. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ivančice, hvala, videla sam, ali nisam videla odgovor na moje pitanje a to je-da li prvo pirinčanu kašicu da joj dam sada, pre podne, zbog reakcija, ili smem nju odmah večeras kao večeru, bez probe? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ivančice, hvala, videla sam, ali nisam videla odgovor na moje pitanje a to je-da li prvo pirinčanu kašicu da joj dam sada, pre podne, zbog reakcija, ili smem nju odmah večeras kao večeru, bez probe? :)

Ako se već plašiš reakcije - onda daj pre podne ili za ručak. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kad uvodis bilo koju hranu, nikada ne dajes posle podne ili uvece. Ne mora reakcija da bude alergijska vec moze beba da ima problema sa varenjem. da li ces onda celu noc muku muciti sa stomacicem ili je lakse da to pregurate u toku dana?

Tvoja dr. fino savetuje, ali ja mislim da ce beba lakse variti pririnac od bilo kog povrca i voca, bar u prvih 5 dana. I to mi nije jasno da joj uvedes i povrce i zitarice u jednom ili dva dana?

Uvodjenje cvrste hrane je vezba za bebin stoma, creva i zeludac i prve 2 nedelje to treba da bude sporom, po malo. Ne znam zastp doktori vole da forisraju uvodjenje.

Prvi obrok treba da bude u kolicini pd 2 kafene kasicice i ne vise. Mora biti retko.

Sutradan, u isto vreme,povecava se kolicina za jos jednu kasicicu i malo gusce. Prati se rad creva i varenja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Yelena, bravo! t2022.gif Svaka ti čast! Kako dobro objasniš... Dr sve to vole s brda s dola da kažu, na brzaka, pa ti pohvataj kad-šta treba.

Samo, ranije sam to pisala, pre neke dve nedelje kad smo krenuli sa čvrstom hranom i to po četiri dana je bilo razlike između krompira,šargarepe i tikvica,i zato su nam sada na redu žitarice, ali vidiš da me ona savetuje da to sada bude umesto večere, što ja ipak ne bih radila, već ću sutra za ručak to da joj dam a sada smo upravo ručkali mix krompirića i šargarepe :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Yelena, bravo! t2022.gif Svaka ti čast! Kako dobro objasniš... Dr sve to vole s brda s dola da kažu, na brzaka, pa ti pohvataj kad-šta treba.

Samo, ranije sam to pisala, pre neke dve nedelje kad smo krenuli sa čvrstom hranom i to po četiri dana je bilo razlike između krompira,šargarepe i tikvica,i zato su nam sada na redu žitarice, ali vidiš da me ona savetuje da to sada bude umesto večere, što ja ipak ne bih radila, već ću sutra za ručak to da joj dam a sada smo upravo ručkali mix krompirića i šargarepe :)

Da joj ti 2, 3 dana u podne zitarice, pa posle za veceru mozes da joj dajes i poznato povrce sa zitaricama.

Mi pripremamo tabelu uvodjenja hrane koja ce ti puno pomoci. Treba nam jos par dana da je sredimo. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I jabuka i mrkva, ako se prve daju mogu da izazovu zatvor. Treba biti oprezan i znati da postoji rizik od zatvora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam sve sto sam do sad uvodila, davala u 11, ili 12 sati, pa onda mogu ceo dan da pratim kako ce se ponasati. I nikad nisam uvodila dva nova jela isti dan. Srecom pa je do sad sve ok. A jabuku skuvam kao kompot ili ispecem, sargarepicu isto samo barenu, sem nekad u sokic mada sok slabo pije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da a poceli smo sa rizom prvo pa onda voce i povrce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo danas baš krenuli sa čvrstom hranom,i krenuli smo sa krompirićem,kao što nas je savetovao pedijatar... Skuvala,ubacila u blender i dala joj,mada joj se baš i nije dopao...tako ćemo i narednih 3-4 dana pa ćemo preći na šargarepu....itd... :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo danas baš krenuli sa čvrstom hranom,i krenuli smo sa krompirićem,kao što nas je savetovao pedijatar... Skuvala,ubacila u blender i dala joj,mada joj se baš i nije dopao...tako ćemo i narednih 3-4 dana pa ćemo preći na šargarepu....itd... :rolleyes:

Krompiric, ali sa mlekom. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Krompiric, ali sa mlekom. ;)

Ne,ja nisam sa mlekom,tako mi je rečeno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sandra990, a što su ti rekli da ne možeš sa mlekom?!

Ne moraš da se brineš, ako je naravno sa tvojim mlekom dakle nije reč o "kravici" ili nekom drugom kupovnom mleku. Vrlo je moguće da čak možeš i sa formulom ali to bi već morala da proveriš jer ja nisam koristila formulu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moze i sa formulom ako je hrani sa formulom ili sa njenim mlekom ako je doji. Sve jedno. Retko koja beba hoce da jede prvu hranu koja nije sa mlekom kojim se hrani. Jako i vazno da ima mleka u tim prvim kasicama jer ce mleko pospesiti varenje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja hranu pripremam sa kravljim razblazenim, ali ga ne pije ovako, ali sam joj pre toga dala na kasicicu da proba da vidim kako ce reagovati. Mada i ne treba ti neka velika kolicina za jedan krompir. A sam bareni krompir Elena nema sanse da bi pojela, i kad pogledas previse je to nekako suvo. Ako neces mleko bar malo razblazi sa tom vodicom u kojoj ga skuvas, mada ce opet biti onako ruznjikavo ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja hranu pripremam sa kravljim razblazenim, ali ga ne pije ovako, ali sam joj pre toga dala na kasicicu da proba da vidim kako ce reagovati. Mada i ne treba ti neka velika kolicina za jedan krompir. A sam bareni krompir Elena nema sanse da bi pojela, i kad pogledas previse je to nekako suvo. Ako neces mleko bar malo razblazi sa tom vodicom u kojoj ga skuvas, mada ce opet biti onako ruznjikavo ...

Moze i sa razblazenim kravljim, ali ja sam pre za te prve probe da se daje sa majcinim ili AD mlekom. Kravlje dolazi malo kasnije kada treba da se kuva neka kasica u mleku. Za to je potrebno bukvalno 1 supena kasika.

Jacka, ti si bas lepo krenula sa uvodjenjem i imam utisak da ti lako ide.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moze i sa razblazenim kravljim, ali ja sam pre za te prve probe da se daje sa majcinim ili AD mlekom. Kravlje dolazi malo kasnije kada treba da se kuva neka kasica u mleku. Za to je potrebno bukvalno 1 supena kasika.

Jacka, ti si bas lepo krenula sa uvodjenjem i imam utisak da ti lako ide.

Probala sam prvo sa AD ali nesto nam nije islo, mada ne mora da znaci da je do toga...Mada ona uvek prvo slozi facu a posle samo gleda gde je kasikica nestala :) Srecom pa moje dete hoce sve da proba, mada koliko vidim vise joj se svidjaju slane nego slatke, a sokic smo preskocili pa i dalje pije vodicu i kamilicu, ne sto joj ja ne dam, nego nesto malo popije jabukice i sargarepice i posle toga kao da opet hoce vodu. A tikvica nam je inace glavna namirnica, to bas voli, i u slatko i u slano :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Probala sam prvo sa AD ali nesto nam nije islo, mada ne mora da znaci da je do toga...Mada ona uvek prvo slozi facu a posle samo gleda gde je kasikica nestala :) Srecom pa moje dete hoce sve da proba, mada koliko vidim vise joj se svidjaju slane nego slatke, a sokic smo preskocili pa i dalje pije vodicu i kamilicu, ne sto joj ja ne dam, nego nesto malo popije jabukice i sargarepice i posle toga kao da opet hoce vodu. A tikvica nam je inace glavna namirnica, to bas voli, i u slatko i u slano :)

Odlicno, nemoj joj ni nuditi sokove. Nisu vazni sve dok jede lepo. Voda je mnogo vaznija i srecna si sto hoce da je pije. ;)

Ja sutra idem da nahranim prvi put deverovog klinca. Jedva cekam da mu vidim izraz lica. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.