Uvođenje čvrste hrane

odgovora

Objavljeno

Fleki, luda si jer ces tako da odlepis sta ces sve da vidjas kad krene lepo vreme wink.gif .

Evo spisak nase hrane 5-6 meseci:

1. Kukuruzni griz ( sa nepunih 5 meseci)

2. jogurt

3. pavlaka

4. puter

5. zumance

6. brokoli

7. boranija zelena

8. celer

9. rotkva

10. susamovo ulje

11. banana

12. avokado

13. piletina

14. curetina

15. borovnica

16. heljda

17. Jecam (umesto pirinca)

18. zelje, blitva

Ja sam Petru davala i zito, celo zrno jer se nisam bojala glutenske intolerancije, a bilo nam je vise nego potrebno da jedemo zbog probave i hemoglobina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Lenocka draga, SVAKA ČAST tebi i tvojoj mami...nemaš pojma koliko si mi pomogla...hvala od srca..divna si :lol:

Nema na čemu, drago mi je ako sam bar malo pomogla... ;)

Ih, ja nisam ni znala da ima toliko vrsta zelja. Mi koristimo ono sto je Lenocka napisala da je bijelo zelje, a tamanimo i spanac u pitama (i isto ih zovemo zeljanice :D ).

I mi najviše koristimo to belo zelje za pite, a isto i spanać, kao i blitvu i sve je to zeljanica ili zeljanik, kako ovde kažu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Fleki, luda si jer ces tako da odlepis sta ces sve da vidjas kad krene lepo vreme wink.gif .

Evo spisak nase hrane 5-6 meseci:

1. Kukuruzni griz ( sa nepunih 5 meseci)

2. jogurt

3. pavlaka

4. puter

5. zumance

6. brokoli

7. boranija zelena

8. celer

9. rotkva

10. susamovo ulje

11. banana

12. avokado

13. piletina

14. curetina

15. borovnica

16. heljda

17. Jecam (umesto pirinca)

18. zelje, blitva

Ja sam Petru davala i zito, celo zrno jer se nisam bojala glutenske intolerancije, a bilo nam je vise nego potrebno da jedemo zbog probave i hemoglobina.

YelenaC,tvoj jelovnik je super,nije ni nalik mom :unsure: ,a sve mi se cinilo da najvise pratim tvoje i CICANINE savete.Jedino zajednicko nam je ta banana...............Danas sam joj u palenticu stavila jednu kasicicu punomasnog jogurta(kao sto si mi juce rekla) i sve je pojela...........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Lutkice evo mozes sada npr da joj das vrlo malo ispasirane piletine ili curetine u pire krompir,sa malkice putera ili maslinovog ulja i mozes da dodas cisto malo jednu liscicu nekog zelenisa(zelja).

Sve dooooobro ispasiras i bude prava kasica,a belo meso je lagano.Sve to po vrlo malkice.I to joj je bas dobar obrok.

JESTE DA JE RANO ALI AKO SI VEC NAPRAVILA PODLOGU SA VOCEM I POVRCEM ONDA MOZES SLOBODNO.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Lutkice evo mozes sada npr da joj das vrlo malo ispasirane piletine ili curetine u pire krompir,sa malkice putera ili maslinovog ulja i mozes da dodas cisto malo jednu liscicu nekog zelenisa(zelja).

Sve dooooobro ispasiras i bude prava kasica,a belo meso je lagano.Sve to po vrlo malkice.I to joj je bas dobar obrok.

JESTE DA JE RANO ALI AKO SI VEC NAPRAVILA PODLOGU SA VOCEM I POVRCEM ONDA MOZES SLOBODNO.

E,takooooooo te volim :) !

Da probam prvo pire krompir sa malo putera,pa onda sa vodicom u kojoj sam barila meso,pa tek onda da izblendam i meso u to?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam mislila da si vec davala pire krompir?I sto bi Yelena rekla NE MARGARIN vec PUTER :lol: .

Pire krompir sa kockicom mesa velicine kao kada seckas za gulas.Toliko je za pocetak dovoljno,malo,al opet dosta joj znaci.

Sve to kada se dobro ispasira nece ni osetiti.

E a zbog vlakana piletinu prvo iseckas na kockice "poprecno" pa onda blendiras.Posto moze da se desi da ostane kao koncic(vlakno).

E to je ono sto najvise "davi"bebu i ne moze da proguta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam mislila da si vec davala pire krompir?I sto bi Yelena rekla NE MARGARIN vec PUTER :lol: .

Pire krompir sa kockicom mesa velicine kao kada seckas za gulas.Toliko je za pocetak dovoljno,malo,al opet dosta joj znaci.

Sve to kada se dobro ispasira nece ni osetiti.

E a zbog vlakana piletinu prvo iseckas na kockice "poprecno" pa onda blendiras.Posto moze da se desi da ostane kao koncic(vlakno).

E to je ono sto najvise "davi"bebu i ne moze da proguta.

Davala sam kromir sa sargarepicom.Znam da treba puter,a ne margarin,zapamtila sam :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvalaaa , ovo mi8 bas znaci sad mogu lepo da biram sta ide sledece...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

danas smo jeli sveze vockice pasirane sa malo vode..dopalo im se mada su se na pocetku malo mrstili :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

YelenaC,tvoj jelovnik je super,nije ni nalik mom :unsure: ,a sve mi se cinilo da najvise pratim tvoje i CICANINE savete.Jedino zajednicko nam je ta banana...............Danas sam joj u palenticu stavila jednu kasicicu punomasnog jogurta(kao sto si mi juce rekla) i sve je pojela...........

Lutkice, jelovnik nije ni nalik tvome jer jos nemate punih 5 meseci. Ja sam napisala sta smo sve probali u periodu od 5 do 6, mozda 6,5 meseci.

Prema tome, polako. I dalje uvodis namirnicu po namirnicu, tri dana za redom. Nadam se da tako radis? Jako je vazno da prva proba bude jako mala kolicina u to u pre podnevnim casovima do podne, sutradan vec je mesas sa poznatim namirnicama i povecavas kolicinu, a treceg dana pravis normalan obrok.

Ako si davala sad jogurt, nastavi sa njim jos dva dana, pa uvodi novo. Nema zurbe nigde. Jescete vi mesa koliko hoces ;)

Kad smo kod mesa: da, prvo supicu od mesa za nekim povrcem koje je ste vec jeli i zitaricama, pa tek onda ovako kako kaze Danka, po kockicu mesice. Mada sam ja uvek prvo da se uvede zumance pre mesa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

danas smo jeli sveze vockice pasirane sa malo vode..dopalo im se mada su se na pocetku malo mrstili :rolleyes:

Bravo!!! Posto su ti deca dojena, uvodi im zumance zbog hemoglobina, a i zbog masnoca. Vrlo je vazno da im se da zumance na vreme.

Ili si im vec davala? Ne secam se :)

U svakom slucaju, kada pocnu da jedu celo zumance, pileca ili cureca supica pod obavezno!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Yelena bas me zanima da li ima efekta davati supicu od mesa,pa meso?Ja nisam nikada prvo to mislila sam da nema vajde?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

nego devojke , mi ovde raspredamo o zdravoj hrani, kad se sta jede, o hiljadama vrsta zelja a ja danas prolazim ulicom i vidim jednu mamu sa bebom i bakom verovatno i njih dve lepo hrane bebu SLADOLEDOM IZ McDONALDSA !!!!!!!!!!!!!

Beba manja od moje Iskre, mozda ima 4 meseca plafonnnn!! pa sam stala da gledam kao luda , a one joj zahvate kasicicom i onu cokoladu pa joj tutnu u usta!!! Razmisljala sam da li da pridjem i da im otmem dete i da ga povedem sa sobom kuci ili sam ja luda mozda??

Joj ne spominji mi sladoled! Drugarica je mom sinu kad je imao 4 meseca dala malo sladoleda i on buknuo od alergije na kravlje mleko! Tad smo i ustanovili da je alergičan na kravlje mleko i dan danas se pitam da li je taj sladoled uzork njegove alergije :(

(inače, dala mu je sladoled dok sam ja kuvala njoj kafu!) grrrrrr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Lutkice, jelovnik nije ni nalik tvome jer jos nemate punih 5 meseci. Ja sam napisala sta smo sve probali u periodu od 5 do 6, mozda 6,5 meseci.

Prema tome, polako. I dalje uvodis namirnicu po namirnicu, tri dana za redom. Nadam se da tako radis? Jako je vazno da prva proba bude jako mala kolicina u to u pre podnevnim casovima do podne, sutradan vec je mesas sa poznatim namirnicama i povecavas kolicinu, a treceg dana pravis normalan obrok.

Ako si davala sad jogurt, nastavi sa njim jos dva dana, pa uvodi novo. Nema zurbe nigde. Jescete vi mesa koliko hoces ;)

Kad smo kod mesa: da, prvo supicu od mesa za nekim povrcem koje je ste vec jeli i zitaricama, pa tek onda ovako kako kaze Danka, po kockicu mesice. Mada sam ja uvek prvo da se uvede zumance pre mesa.

Nista novo,osim malo jogurta juce,nisam jos uvela u ishranu..........za 4 dana puni 5 meseci,pa cu onda polako da se "sirim".

Sa cime da joj dajem malo zumanceta?Moze sa pireom?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Yelena bas me zanima da li ima efekta davati supicu od mesa,pa meso?Ja nisam nikada prvo to mislila sam da nema vajde?

Ima vajde samo zbog malo te 'zivotinjske' masnoce i varenja. Neka deca budu osetljivija na to u pocetku, a meso se teze vari, pa supica dodje kao priprema. Zato ja stalno pricam da nije vazno belo pilece meso, vec supica od kostiju pileta, od bataka ili krilca. Danas skuvas supicu od krilca, na primer, a sutra dodas i malo mesanca. Mozda sam ja previse bila oprezna po tom pitanju ;)

Nista novo,osim malo jogurta juce,nisam jos uvela u ishranu..........za 4 dana puni 5 meseci,pa cu onda polako da se "sirim".

Sa cime da joj dajem malo zumanceta?Moze sa pireom?

Mozes sa pireom, mozes sa zitaricama, mlekom ili jogurtom, mozes u palenti, sve jedno. Pocni sa 1/3 zumanceta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bravo!!! Posto su ti deca dojena, uvodi im zumance zbog hemoglobina, a i zbog masnoca. Vrlo je vazno da im se da zumance na vreme.

Ili si im vec davala? Ne secam se :)

U svakom slucaju, kada pocnu da jedu celo zumance, pileca ili cureca supica pod obavezno!

jeli smo zumance-prvi dan samo mrvicu,drugi dan 1/4 a trci dan pola zumanceta i jogurt!!!juce smo jeli krompir,sargarepu i karfiol koji se kuvao sa curetinom...idemo polako ;)

vazno je da im se sve do sad svidelo i da lepo ruckaju....sad imamo i po 4 zubica pa malo i grickamo :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

jeli smo zumance-prvi dan samo mrvicu,drugi dan 1/4 a trci dan pola zumanceta i jogurt!!!juce smo jeli krompir,sargarepu i karfiol koji se kuvao sa curetinom...idemo polako ;)

vazno je da im se sve do sad svidelo i da lepo ruckaju....sad imamo i po 4 zubica pa malo i grickamo :lol:

Spremi celo zumance sa karfiolom ili brokolijem, uzivace. Bas lepo napredujete! Da li ih dojis normlano? Ona tema o dojenju blizanaca nam je posustala, nema Bokicens. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Spremi celo zumance sa karfiolom ili brokolijem, uzivace. Bas lepo napredujete! Da li ih dojis normlano? Ona tema o dojenju blizanaca nam je posustala, nema Bokicens. :(

od onda nisu popili ni kap ad mleka :rolleyes: ruckaju i sisaju,zahvaljujuci savetima tetka Yelene :rolleyes: i ja po nekad tamo bacim okce ali nema je da se javi....bice valjda vise price i tamo sad ima puno duplica pred porodjaj

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

od onda nisu popili ni kap ad mleka :rolleyes: ruckaju i sisaju,zahvaljujuci savetima tetka Yelene :rolleyes: i ja po nekad tamo bacim okce ali nema je da se javi....bice valjda vise price i tamo sad ima puno duplica pred porodjaj

Very nice! Samo ne klopaju ;)

Da, i ja jedva cekam ove "duple trudnice" da se porode.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Joj ne spominji mi sladoled! Drugarica je mom sinu kad je imao 4 meseca dala malo sladoleda i on buknuo od alergije na kravlje mleko! Tad smo i ustanovili da je alergičan na kravlje mleko i dan danas se pitam da li je taj sladoled uzork njegove alergije :(

(inače, dala mu je sladoled dok sam ja kuvala njoj kafu!) grrrrrr

Strasno, pa ja ne znam gde je ljudima mozak majke mi :(

Mi smo danas jeli palentu sa mlekom i mnogo nam se svidela, ja sam joj dala da pojede celu porciju jer je bas slatko mljackala, pa sta da radim nisam imala srca da joj dam samo kasicicu dve a i vec je klopala kukuruz kroz one milupine pirncano-kukuruzne pahuljice, nadam se da nisam mnogo pogresila, evo zaspala je i za sad nije imala reakcije :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi ruckamo grasak vec drugi dan,i super je.Juce sam mu dala jogurt,jednu kasicicu,a danas dve..nista mu nije bilo.Pitanje za Jelenu Pesic: Jel dajes punomasni jogurt,jer ja nisam nasla,svaki je 1,5% mlecne masti.Jel nije problem da se daje ovaj?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi ruckamo grasak vec drugi dan,i super je.Juce sam mu dala jogurt,jednu kasicicu,a danas dve..nista mu nije bilo.Pitanje za Jelenu Pesic: Jel dajes punomasni jogurt,jer ja nisam nasla,svaki je 1,5% mlecne masti.Jel nije problem da se daje ovaj?

Mro i ja dajem taj od 1,5 jer u obliku jogurta nema ovaj punomasni,punomasni su onaj Ariani ali to je kiselo kao djavo i nije jogurt nego neste izmedju jogurta i mleka!!!! ja im dajem taj koji i ti dajes i super ga piju i sve je ok

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

e prekjucer sam skuhala jaje i skuhano zumance sam razmutila u malo mlijeka i margarina...pojela je sve...

a jucer sam joj dala skuhano zumance bez icega...i pojela je cijelo,,,cak je htjela jos,,,i nisam joj dala...dosta jedno...

Voli cura ručkati... :)

Inače, moja deca ne vole jaja i ne jedu ih uopšte... :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja kupila karfiol danas.Smem da ga dam je l'?Je l' mogu da pocnem da ubacujem luk i paradajz kuvani u jelo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja kupila karfiol danas.Smem da ga dam je l'?Je l' mogu da pocnem da ubacujem luk i paradajz kuvani u jelo?

I luk i paradjz mogu da izazovu grceve, zato pazljivo i po malo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.