Uvođenje čvrste hrane

odgovora

Objavljeno

Filipa sigurno si jela pitu zeljanicu,to je od ove biljke sa Jelenine slike.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

upravu je Danka mislim da se svuda kaze PITA ZELJANICA-to je to!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

OK...ali u Banjaluci pod pitom zeljanicom podrazumijevaju pitu od špinata i sira...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam uvek mešala blitvu i zelje :) Obično se kupuje u vezici od nekoliko liski... Razlika izmedju zelja i blitve je u dršci (kod blitve je bela) - tako sam ja naučila da razlikujem :D

evo i slikica

BLITVA

blitva.jpg

ZELJE

mimi%20mare%20687.jpgmimi%20mare%20691.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

OK...ali u Banjaluci pod pitom zeljanicom podrazumijevaju pitu od špinata i sira...

onda nemam pojma :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Buhla...hvala na objašnjenju, koliko toliko mi je jasno :lol:

U CRO zelje je definitivno kupus, kako crveni tako i zeleni, u BiH pod zeljem smatraju blitvu, a u Srbiji zelje je zelje...tako mali region a toliko suprotnosti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

aaaa ako sam i mislila da znam sta je sta sad definitivno nemam pojmaaaaa :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod nas imamo kupus, blitvu, pa zeleno zelje za pite, a imamo i štavinjak, to je vrsta zelja, ali od njega se uglavnom prave sarmice...tek sad vam ništa nije jasno :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

al smo ga iskomplikovali :blink: :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:unsure:

Žao mi je ako sam te još više zbunila...sad sam zvala mamu, pošto se ona u to onako da kažem razume, jer mesi, a i ima malu bašticu ispred kuće i posadi po malo od svačega...ona mi kaže da je štavinjak vrsta zelja, dok je mlad može da se mesi pita od njega, ali posle je najbolji za sarmice...ubraće danas za moju koleginicu, pošto njen sin voli da jede te sarmice, pa da ti slikam jedino da vidiš...a ima i zelje koje je samo za pitu, ali to nije blitva...ne znam da li da ti kažem i ovo, ima samo da se zbuniš još više...ali ima još jedna vrsta kupusa-zelja, u Crnog Gori ga zovu raštan, kuva se kao čorba od njega, sa krompirom i mesom...ima moja mama i to u bašti, morala je da donese iz Crne Gore da posadi, jer je tata Crnogorac i mnogo voli to da jede...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Za raštan smo već raspravili ovde :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da...i ko će naravno biti pokretač :lol: :lol: :lol: Gdje samo nađem inspiraciju za ove diskusije...a zanimljive su, zar ne?

Hvala Lenocka, danas si dva puta mamu zvala zbog mene :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam znala da ste već pričale o raštanu, rekoh da ga spomenem, pošto i on spada tu negde...nema na čemu Filipa, ako mogu da pomognem, samo mama me svaki put pita "a odakle ti to sad pade na pamet?" :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

a ja sam se mozda najela i onog divljeg :lol: ...svejedno bilo mi je ukusno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E a sad vi meni objasnite sta je rastan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E a sad vi meni objasnite sta je rastan.

hahaha!Najjace ste!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam imala mira i posle ove današnje polemike i objašnjavanja, otišla sam do moje mame i ona me provela kroz njenu bašticu i objasnila mi šta je šta...i ja sam to sve naravno slikala... samo što me zeza postavljanje, nešto neće da mi da kod na slikomat.com...čim bude proradilo stavljam slike, sa objašnjenjem...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo kako je kod nas, mislim kako mi zovemo ove vrste zelja:

Belo zelje, slikano u bašti

bdc-IMG-03.jpg

List spreda i otpozadi

6rx-IMG-03.jpg

vpg-IMG-03.jpg

Štavinjak, isto vrsta zelja, odlično za sarmice

evg-IMG-03.jpg

rsk-IMG-03.jpg

yo-IMG-03.jpg

Kiseljak, isto zelje, ima kiselkast ukus, što mu kaže i ime, samo još je mali, tek je počeo da raste, kao uostalom i sve ovo zelje...(ovo pored kamena, sitno)

hyb-IMG-03.jpg

cw5-IMG-03.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I raštan, samo što on sad treba da krene da cveta(ne vidi se na slici, nije stalo, na vrhu počne da cveta) i posle da buja, da mu baš rastu listovi, ali i sad ima ponešto da se ubere...od njega moja mama pravi tu čorbu, što sam objasnila, kako prave u Crnog Gori...

ymv-IMG-03.jpg

78r-IMG-03.jpg

f3v-IMG-03.jpg

Filipa, a i ostale koje je ovo zanimalo, nadam se da sam pomogla...kao što sam rekla takvi su nazivi kod nas, na jugu Srbije, za drugde ne znam...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja mislim da je ovaj stavinjak zelje koje ja koristim. Jel ga beres u livadi ili imate u basti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja mislim da je ovaj stavinjak zelje koje ja koristim. Jel ga beres u livadi ili imate u basti?

Sve je ovo iz mamine bašte... :D ali može i sa livade

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Lenocka draga, SVAKA ČAST tebi i tvojoj mami...nemaš pojma koliko si mi pomogla...hvala od srca..divna si :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ih, ja nisam ni znala da ima toliko vrsta zelja. Mi koristimo ono sto je Lenocka napisala da je bijelo zelje, a tamanimo i spanac u pitama (i isto ih zovemo zeljanice :D ).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pa ja jedino komp da nosim na pijacu i da kazem dajte mi ovo ovde sa slike jer nema sanse da bih prepoznala ponovo ... :)

nego devojke , mi ovde raspredamo o zdravoj hrani, kad se sta jede, o hiljadama vrsta zelja a ja danas prolazim ulicom i vidim jednu mamu sa bebom i bakom verovatno i njih dve lepo hrane bebu SLADOLEDOM IZ McDONALDSA !!!!!!!!!!!!!

Beba manja od moje Iskre, mozda ima 4 meseca plafonnnn!! pa sam stala da gledam kao luda , a one joj zahvate kasicicom i onu cokoladu pa joj tutnu u usta!!! Razmisljala sam da li da pridjem i da im otmem dete i da ga povedem sa sobom kuci ili sam ja luda mozda??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.