Uvođenje čvrste hrane

odgovora

Objavljeno

Izbacila sam mu ja jedan obrok,imamo samo ujutru oko 10-11 i popodne u 6.Napravila bih mu neku supicu,ali od cega i kako?Ima neki predlog?

P.S. guzu vec namazala pantenolom:)

Dobila sam od pedijatra recept za supicu. Skuhas nemasno pilece ili telece meso i u to stavis mrkvicu, crveni luk, tikvicu, persun i moze krompir ali ga radije za sada izbjegavaj posto beba ima tvrdu stolicu. Povtce izblendas i eto ti kasica. Ne znam kolika ti je beba ali poslije 6 mjeseci (kad prodje opasnost od grcica) mozes jos dodati karfiol. blitvu, kelj itd. Tada otprilike ide i meso, u pocetku 10 g, kasnije se povecava.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Yelena C,ja te udavih,izvini,molim te :(

Nisi me udavila.Opusti se. Vidis da sam dobrovoljno tu :lol::lol:

Kukuruz secerac smrznuti skuvas , izblendas, a onda ga procedis preko cediljke da ljuskice ostanu van kasice. To je proces, ali deca nekad to vise vole od palente a i zdravije je jesti kukuruz nego kukuruzni griz.

Isto tako, imas i jecam koji spada u domacu vrstu zitarica, a sastav mu je isti kao i pirinac.

Mozes da uvedes kukuruz, pa tikvicu, sve jedno je. Vrlo brzo cete jesti sve. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj sin je imao nizak hemoglobin sa 6.meseci-bio je samo dojena i veoma napredna beba-ali,ja i dan-danas imam problema sa hemoglobinom.Pio je sirupe mesecima...........jedva se hemoglobin doveo u red..........a jeo je sve u cemu ga ima.

Nisam jela punjene,jela sam pohovane tikvice.Ujutru saljem MM na pijacu da nadje sveze tikvice,pa krecem u akciju!

A kukuruz secerac-onaj smrznuti?Isto ga skuvas i izblendas?To isto mogu da probam,to je zitarica,pa mozda i pre tikvice ili?

I mi smo imali nizak hemoglobin, ali smo sa 6 meseci vec jeli meso. Naravno, dobili smo sirup da pijemo mesec dana, a posle nam je preporuceno da jedemo meso za sva tri obroka. To nas je spaslo.

da li tvoj bebac jos uvek sisa ili ne? Koliko je star?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja beba ima 5 mjeseci i 10 dana. Sa nepuna 4 mjeseca smo poceli uvoditi vocne kasice. Na njima smo ostali 15 dana. Sto se tice stomacica, sve u redu. Nakon toga smo uveli supicu, pa povrce iz supice pa sad pomalo i nemasno pilece meso. Pravili smo razmake do uvodjenja nekog novog jela i nismo imali problema.

Medjutim, ja bih molila malu pomoc. Od porodjaja se hranimo malo dojenjem a malo adaptiranim mlijekom. Moje prijateljice su svoju djecu prebacile na obicno mlijeko sa 4 mjeseca. Ja to pokusavam ovih dana i on sasvim dobro reaguje na to mlijeko ali mu nije dovoljno sito, izgladni nakon 2 sata. Probala sam da stavim malo plazme (koju sam jos jednom premljela) ali onda se cucla na flasici zacepi. Prijateljice se ne sjecaju kako su one to radile a kazu da su ih hranile na flasicu. Ako neko ima savjet, dobro bi mi dosao. Hvala. :unsure:

Daco jako je rano da tvojoj bebi das kravlje mleko,a pogotovo plazmu.

E sad ja sam protivnik te teorije da je vazno nahraniti dete da bude sito,a ne gledati sta mu se daje,ili ga nabaptati plazmom,samo da bi spavalo duze ili da bi bilo mirno.

Radije cu joj dati spanac i jogurt za rucak iako znam da ce nakon toga vrlo brzo ogladneti.

Nije cilj da se dete najede,vec da se hrani zdravo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Maslinovo ulje je rekla dr sa 6 i po-7 meseci,nekoliko kapi,kao i nekoliko kapi limuna u kasicu od krompira,sargarepe i mesa.Ali,to cemo o tom potom,cekacemo jos dve nedelje sa mesom,tj planiram za dve nedelje da mu uvedem stalni treci obrok-rucak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Maro mislim da je jos uvek rano za taj treci obrok.Gde zuris.

Evo mi jos uvek nemamo cestito tri ne mlecna obroka,taj treci je vise neka uzina.

Jer ne mogu toliko opterecenje njihovi zeludci da podnesu.

Ti mozes da probas,ali videces da nista neces uraditi jer ti on nece jesti,nece moci jer ce biti previse sit.To je veliko opterecenje za zeludac.

Taj treci obrok ce vise biti neko mrljavljenje.Nije on jos toliko aktivan da bi imao potrebu kao i mi za tri ne mlecna obroka.

Ti kako hoces,to je samo moj predlog i misljenje,mislim da ce ti i druge devojke posavetovati slicno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I mi smo imali nizak hemoglobin, ali smo sa 6 meseci vec jeli meso. Naravno, dobili smo sirup da pijemo mesec dana, a posle nam je preporuceno da jedemo meso za sva tri obroka. To nas je spaslo.

da li tvoj bebac jos uvek sisa ili ne? Koliko je star?

Moj sin uskoro puni 5.godina,a beba-cerka :) o cijoj ishrani razglabam :) ima 4.meseca i 7 dana i sisa!Ja joj malopre spremila tikvicu,nesto joj nije islo,ali nisam joj mnogo ni dala,mislim da je od mleka bila sita.Probacemo posle budjenja opet.

Imas odlican sirup,zove se SANOSTOL,sadrzi gvozdje i sve zive vitamine,pije se-ne kao lek,vec da odrzava imunitet.Mama mi kaze da sam i ja to pila kao dete(znaci,stari provereni sirup).Sinu ga kupujem s vremena na vreme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Lutkice...ja sam u grah znala ubacivati kim, tako i danas...obavezno kuham grah sa ječmenom kašom i ubacim kim.

Ja u skoro sve ubacujem kim,ali izgleda da sam ja preterala sa hranom!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Maro mislim da je jos uvek rano za taj treci obrok.Gde zuris.

Evo mi jos uvek nemamo cestito tri ne mlecna obroka,taj treci je vise neka uzina.

Jer ne mogu toliko opterecenje njihovi zeludci da podnesu.

Ti mozes da probas,ali videces da nista neces uraditi jer ti on nece jesti,nece moci jer ce biti previse sit.To je veliko opterecenje za zeludac.

Taj treci obrok ce vise biti neko mrljavljenje.Nije on jos toliko aktivan da bi imao potrebu kao i mi za tri ne mlecna obroka.

Ti kako hoces,to je samo moj predlog i misljenje,mislim da ce ti i druge devojke posavetovati slicno.

Pa,ova vockica koju jede oko 11 i nije bas obrok,on brzo ogladni posle toga,pa za dva sata moram mleko da mu dajem,pa onda za rucak opet mleko,pa tek u 6 mlecna kasica sa pirincem.A,za dve nedelje ce imati 6.5 meseci,i mislim da je ok da se pocne sa ruckom i mesom po malo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E sad ja sam protivnik te teorije da je vazno nahraniti dete da bude sito,a ne gledati sta mu se daje,ili ga nabaptati plazmom,samo da bi spavalo duze ili da bi bilo mirno.

Radije cu joj dati spanac i jogurt za rucak iako znam da ce nakon toga vrlo brzo ogladneti.

Nije cilj da se dete najede,vec da se hrani zdravo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sa mesom da,ali meso sa povrcem mozes davati u toj popodnevnoj kasici,a pre podne vockice i to je za sada dovoljno.Ali dobro kako hoces,tako nista ne postizes.

A vremenom ce on da jede vecu kolicinu,pa nece ogladneti za dva sata.

Maro mnogo je da beba ima tri ne mlecna obroka dnevno,nema potrebe za tim.Mli je jos uvek za to....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da je svima nama cilj i da bude sito,i da to sto je pojelo bude zdravo i prilagodjeno uzrastu,i potrebama...svi mi imamo svoje stavove,i ovde smo da razmenjujemo iskustva,jer ipak,svaka mama zna svoje dete najbolje:)Nekoj deci zaista ne smeta plazma i mleko sa 4 meseca,a nekoj to smeta i sa 10-12 meseci.

Ovde postoje kasice koje se daju posle 6-og meseca(tako pise na njima),koje imaju biskvit u sebi,pa ima i onih koje imaju cokoladu(kao cokolino)...hm...ne znam cokolino od kada se daje kod nas?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naravno, ja se slazem s tobom. Imam knjigu gdje pise da se plazma daje od 5 mjeseca ako u porodici ne postoji niko ko je alergican. Mlijeko nije kravlje vec obrano u tetrepaku. Moje sestre su svojoj djeci uvele to mlijeko sa nepuna 4 mjeseca. Usput, razgovaram i sa pedijatrom od kojeg takodje imam listu kad sta uvoditi. Ne znam zasto si pomislila da trpam dijete samo da bi cutalo???

A to obrano mleko u tetrapaku od koje je zivotinje,ja stvarno ne znam,ne kupujem mleko,pa zato pitam???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Maro slažem se sa tobom, npr. ja kada pogledam, moj Filip je već od V mjeseci jeo ono što djeca jedu sa godinu. Ne sporim da je možda mogao imati alergije ili da ih neće imati, ali on je jedno zdravo i veselo dijete koje sada ne odbija ništa od hrane, a slaninu i luk obožava...

Pričajte sa svojom djecom, ne bojte se se probati nešto novo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dobila sam od pedijatra recept za supicu. Skuhas nemasno pilece ili telece meso i u to stavis mrkvicu, crveni luk, tikvicu, persun i moze krompir ali ga radije za sada izbjegavaj posto beba ima tvrdu stolicu. Povtce izblendas i eto ti kasica. Ne znam kolika ti je beba ali poslije 6 mjeseci (kad prodje opasnost od grcica) mozes jos dodati karfiol. blitvu, kelj itd. Tada otprilike ide i meso, u pocetku 10 g, kasnije se povecava.

Sa koliko meseci si detetu davala ovakvu supicu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sa koliko meseci si detetu davala ovakvu supicu?

Evo da i ja kažem...od V mjeseci, sa natopljenim kruhom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Maro slažem se sa tobom, npr. ja kada pogledam, moj Filip je već od V mjeseci jeo ono što djeca jedu sa godinu. Ne sporim da je možda mogao imati alergije ili da ih neće imati, ali on je jedno zdravo i veselo dijete koje sada ne odbija ništa od hrane, a slaninu i luk obožava...

Pričajte sa svojom djecom, ne bojte se se probati nešto novo...

Svaka cast za odgovor!Ne bojte se da probate nesto novo...........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo da i ja kažem...od V mjeseci, sa natopljenim kruhom.

Pa da,taman dok isproba vecinu povrca,jel tako?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A,da,pedijatar mi je rekla da u supice koje ce jesti sa 6.5 meseci mogu da stavljam i persun i mirodjiju(valjda se tako zove na srpskom?).A,ako mu dajem posle taj obrok sa mesom u 6 popodne,zar nece da mu bude malo tezak za stomak,jer oko 9 pije mleko i ide na spavanje?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo da i ja kažem...od V mjeseci, sa natopljenim kruhom.

Jedino ne znam ovo za hleb :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Blitva na putru i pire sa 4,5 mjeseca...

2lj-P30800.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jedino ne znam ovo za hleb :(

Ne moraš ti...ja samo kažem kako smo mi (pazi kako se ovo rimuje)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Blitva na putru i pire sa 4,5 mjeseca...

2lj-P30800.jpg

haha!Kakav mali musavko:)Mnogo je sladak!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Blitva na putru i pire sa 4,5 mjeseca...

2lj-P30800.jpg

Ovde blitva jede njega :)

Mnogo ste slatki!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nemojte da mi se smejete za ovo pitanje-ali,sta je to blitva?

Vidim da je zeleno,jel to znaci da cu uskoro bebi moci da dajem spanac?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.