Uvođenje čvrste hrane

odgovora

Objavljeno

1. da li i koliko dugo treba da mu dajem mleko posle kasice..ili da povecam kolicinski obrok(a tek smo poceli)...

Ja sam Emiliji davala podoj pre i odmah nakon toga kašicu. Naravno možeš i posle kašice ali savetuju odmah posle, a ne da se čeka nekoliko min-sati. Da izbaciš mleko bi mogla uskoro (iz tog obroka) tako da ta užinica tj nemlečni obrok bude "sam" (bez podoja-ili mleka) i ja bih iskreno davala onoliko koliko traži, čisto da proceniš da li zna da stavi do znanja kada je dosta. Moja Emilija dugo to nije znala i jela je dok ne počne da povraća tako da sam joj ja morala da doziram.

2. Da li mogu popodne da mu skuvam vec sargarepicu ili krompir,ili da cekam sutra ujutru da mu dam(zbog alergijske reakcije)

Ako je danas prvi put jeo jabuku sačekaj bar dva-tri dana (kada će jesti samo jabuku) a onda ubaci krompir ili šta već želiš da mu ubaciš.

3.Da li se krece sa jednim nemlecnim obrokom dnevno,ili mogu odmah dva?

U početku bi trebalo da bude samo jedan obrok potpuno nemlečan a onda se polako ubacuju i ostali. Emilija je u 5 mesecu imala sledeće obroke:

6h podoj

9h 60ml mlečne kaše plus podoj

11h voće (užina)

14h uvodilo se slano povrće kao ručak plus podoj (koji se kasnije izbacuje)

16h voćna kašica plus podoj

19h 60-80ml mlečne kaše

21h podoj

u toku noći 1-2x podoj.

4. Kada mogu da mu dajem pirincanu kasicu posebno(obzirom da smo je vec probali u kasici sa jabukom i svidelo mu se)?

Možeš već sutra ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam sta da kazem na sve ovo, mislim da ste sve u pravu i mislim da je osluskivanje svog deteta najbolji pokazatelj da li je ono spremno za kasicu ili ne..U mom slucaju je kasica uvedena iz vise razloga , prvi to sto mi se ucinilo da je gladna (mozda i nije bila , nikada necemo saznati ) , a drugi je malo sebicniji , naime ona nikako nije prihvatala flasicu, a sada kako krece lepo vreme ne zelim da zurim sa njom kuci da bi joj dala da sisa (a zaista ne mogu da je dojim na javnom mestu, suvise sam stidljiva za to) pa mislim da nam ovaj jedan obrok mlecne kasice moze pomoci da uzivamo u dugim setnjama koje joj sigurno prijaju...mozda ovaj razlog i nije najbolji ali ona super klopa i samo vice ammmmmmmmmmmmm :)

Nacitala sam se literature koja govori u ovom ili onom pravcu ali se slazem da sa dohranom treba cekati sto duze mozete,

A zašto ste stidljivi? Pa nije sisa sexualni objekad kad dojite svoju bebu. U tom trenutku je to samo ambalaža isto kao i flašica. Ponesete lepo terta pelenu, zadignete malo majicu, spustite brus (ima i onih specijalnih za dojilje pa je još lakše) sednete lepo na neku klupicu, date bebi siku, pokrijete se preko rameni pelenom, pokrijete bebu i niko ništa ne vidi, beba uživa u obroku na svežem vazduhu, a vi se ne opterećujete time da li ćete stići kući na vreme.

Inače bebe kad krenu sa dohranom one počnu i slabije da napreduju. A to što viče ammmm to nema veze sa hranom već jednostavno ispušta te glasove... I moje dete je vikalo a-ma-ma posle sisanja. A onda i ba-ba... Vežbaju glas ništa drugo.

Dok im probavni sistem ne sazri oni gomilu toga što pojedu i ne svare već samo prođe kroz njih.

kako sma zakljucila da je gladan?vrlo lako,kolicina mokrih pelena i oskudna stolica ...gotovo da je nema...a sto se tice dohranjivanja bebe koje su na adaptiranom pocinju od 4 zbog kolicine gvozdja a moj mali je anemican od rodjenja i pije aktiferin koji mu bas nesto i ne pomaze ...mleko je duze vario do pre mesec dana a sada mu to vise nije dovoljno jer mu bukvalno protrci kroz organizam on je velika beba...uz konsultaciju pedijatra smo zato i dali zitarice ..ustvari iz vise razloga..sada je on zadovoljan i sve se vratilo na staro

Količina mokrih pelena se smanjuje kako dete raste, a broj stolica se smanjuje. I mislim da se pod stolicom podrazumeva i ako beba iskaki količinu kao jedna mala kašičica.

Moraću ovo za količinu da proverim...

INače dok god beba konzumira kalcijum iz mleka zajedno sa hranom koja sarži gvožđe taj kalcijum sprečava apsorpciju gvožđa. Ne znam kako se daju ti preparati sa gvožđem, ovo samo kažem čisto informativno.

2. Da li mogu popodne da mu skuvam vec sargarepicu ili krompir,ili da cekam sutra ujutru da mu dam(zbog alergijske reakcije)

3.Da li se krece sa jednim nemlecnim obrokom dnevno,ili mogu odmah dva?

4. Kada mogu da mu dajem pirincanu kasicu posebno(obzirom da smo je vec probali u kasici sa jabukom i svidelo mu se)?

Izvinite na gomili pitanja odjednom,ali malo sam nervozna,zelim da sve ispadne ok:))

Mi smo sa 6 meseci imali jedva jedan ceo nemlečni obrok. Počeli smo da uvodimo dohranu sa 5 i po meseci. Drugi obrok smo uveli tek kad smo krenuli da jedemo meso, negde sa 7...

Inače obično se prvo daju namirnice posebno pa se mešaju. Prvo treba dozvoliti detetu da se navikne na jednu namirnicu i na njem ukus, pa onda na sledeću, pa kad prihvati sve to onda se krene sa mixevima...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo sad kad gledam nase postove svi imaju neko drugacije misljenje..Meni je jednostavno sramota da se skidam i dojim na javnom mestu, nije da nisam probala ali se ja unervozim pa se onda i ona unervozi i pocne da place i to ninasta ne lici :(..sta da radim "sto ljudi sto cudi"

A koliko ja znam te mlecne kasice su samo vezbica za prelazak na cvrstu hranu i posle njih ide uvek podoj ukoliko beba to zeli, tako da ja ne bih ukidala bebi sisanje posle kasice ukoliko ona bas to ne zeli...

i mislim da je bzv da se ovde prebacuje da li treba ili ne poceti sa kasicama sa 4-5-6 meseci jer svaka beba je individua za sebe i ima svoje jedinstvene potrebe. Literatura ide u ovom ili onom smeru a mi smo ovde da razmenjujemo iskustva a ne jedni druge da osudjujemo...bar ja tako mislim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala,Ana!Samo me jos interesuje,ako dam krompir ujutru,to znaci da nema vocnog obroka?Ili on ide popodne :huh: Malo sam zbunjena.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala,Ana!Samo me jos interesuje,ako dam krompir ujutru,to znaci da nema vocnog obroka?Ili on ide popodne :huh: Malo sam zbunjena.

Ja sam joj u 12h (voćna užina) davala voće a popodne sam joj davala povrće. A konkretno eto ako ti bi sutra njoj da daš krompir ili šargerepicu to bi moglo za početak da ti ide oko 12h pa ćeš ga lako posle prebaciti (povrće) za 14h da ti bude u ručku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Fleki potpuno si u pravu.Npr moja Jana prvi obrok u 6:ooh,pa u 11:00h,pa tek u 18:ooh,izmedju toga samo neka vockica.

Jednostavno to je njen ritam,jako je napredna cak i bucmasta.

A napredna je bas zato sto pratim njene potrebe,ako cemo po literaturi ovo nikako ne valja.

Svi mi znamo kako sta kad,ALI ne pitamo se mi vec bebe! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

i mislim da je bzv da se ovde prebacuje da li treba ili ne poceti sa kasicama sa 4-5-6 meseci jer svaka beba je individua za sebe i ima svoje jedinstvene potrebe. Literatura ide u ovom ili onom smeru a mi smo ovde da razmenjujemo iskustva a ne jedni druge da osudjujemo...bar ja tako mislim

Možda zvuči kao da nekoga kritikujem, ali nije mi to cilj. Nikad nisam umela da se "ljubakam" po forumima, takva sam. ;)

Samo želim da skrenem pažnju nekim budučim mamama da nije svaki bebin plač plač gladne bebe i da nije uvek rešenje nakljukati bebu. JA ovo iz iskustva ne zato što mislim da sam mnogo pametna.

Bebin organizam sa tri meseca verovatno nije spremam za čvrstu hranu. Deca i od godinu i po dana teško svare neke stvari, a ne beba kojoj su taman prošli grčevi. Ja se samo vodim time da nekada kad nisu postojali proizvođači dečijih kašica bebe sigurno nisu sa tri mesec jele šargrepu već su uglavnom sisale. Ako nije bilo majčinog mleka onda je tu bila neka rođaka koja je dojila svoje pa i tuđe dete... I opet se ponavljam ali bebina hrana je mleko, sve ostalo treba da bude dohrana tj. navikavanje i priprema bebe za čvrstu hranu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nama je ovakav raspored uvek:

7.00-8.00 budjenje i mleko,pa opet se uspavka

11.00-11.30 mleko-voce sada

14.30-15.00 mleko

18.00 mleko-kasica od pirinca

21.00 mleko,spavanje

Bas se navikao ovako,pogotovu ujutro,nece da rucka pre 11 nikada.

Dakle,sta mislite kako da napravimo novi raspored?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Milentisha nekada kada nije bilo majcinog mleka davalo se kravlje kozije,sa 4 meseca bebe su jele pasulj,krompir,poparu,kupus jer je to bila osnovna hrana.

Davala se sargarepa i sve ono sto ima u vrtu.

To ti moze potvrditi svaka baka.

Tako da su danasnje mame mnogo upucenije zahvaljujuci korisnim saznanjima.

Ne kazem da nekada mame nisu bile savesne,ali nisu znale za bolje,ali deca su im ipak odrastala u zdrave ljude.

Malo sam otisla u OT,ali svako vreme ima svoje breme. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nama je ovakav raspored uvek:

7.00-8.00 budjenje i mleko,pa opet se uspavka

11.00-11.30 mleko-voce sada

14.30-15.00 mleko

18.00 mleko-kasica od pirinca

21.00 mleko,spavanje

Bas se navikao ovako,pogotovu ujutro,nece da rucka pre 11 nikada.

Dakle,sta mislite kako da napravimo novi raspored?

Maro ako se dete naviklo na takav raspored i ako je to njegov ritam,ne vidim zasto bi ista menjala.

Samo mozes vremenom uvoditi nove namirnice i povecavati kolicinu obroka.

Sve je to super,ako detetu odgovara. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Maro ako se dete naviklo na takav raspored i ako je to njegov ritam,ne vidim zasto bi ista menjala.

Samo mozes vremenom uvoditi nove namirnice i povecavati kolicinu obroka.

Sve je to super,ako detetu odgovara. ;)

Pa,mislim,da ostane ovako,ali kako da rasporedim slane i slatke obroke.I kako to da radim,iz nedelje u nedelju,ili mogu odmah da tresnem za nekoliko dana i slani i slatki i kasu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa,mislim,da ostane ovako,ali kako da rasporedim slane i slatke obroke.I kako to da radim,iz nedelje u nedelju,ili mogu odmah da tresnem za nekoliko dana i slani i slatki i kasu?

Maro posto verovatno dojis bebu,dovoljno je za sada da ima dva ne mlecna obroka dnevno.

Npr pre podne vocna kasica,po podne slana kasica.

Samo vremenom uvodis novo voce,povrce,meso itd.

Videces i sama vremenom,sve to lepo legne.

Ne moras bas odmah da tresnes,ali vec za mesecak dana tresni sve. :D

Bar bi ja tako.

Ufff ubice nas strucnjaci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Možda zvuči kao da nekoga kritikujem, ali nije mi to cilj. Nikad nisam umela da se "ljubakam" po forumima, takva sam. ;)

Samo želim da skrenem pažnju nekim budučim mamama da nije svaki bebin plač plač gladne bebe i da nije uvek rešenje nakljukati bebu. JA ovo iz iskustva ne zato što mislim da sam mnogo pametna.

Bebin organizam sa tri meseca verovatno nije spremam za čvrstu hranu. Deca i od godinu i po dana teško svare neke stvari, a ne beba kojoj su taman prošli grčevi. Ja se samo vodim time da nekada kad nisu postojali proizvođači dečijih kašica bebe sigurno nisu sa tri mesec jele šargrepu već su uglavnom sisale. Ako nije bilo majčinog mleka onda je tu bila neka rođaka koja je dojila svoje pa i tuđe dete... I opet se ponavljam ali bebina hrana je mleko, sve ostalo treba da bude dohrana tj. navikavanje i priprema bebe za čvrstu hranu...

Milentisha ja sam u potpunosti razumela tvoj post i ja pokušavam da upravo to objasnim novopečenim mamicama u mom okruženju....ja sam na žalost tek 4.dete 'naučila' pravilno da hranim i čvrsto stojim pri stavu da je bolje i da beba samo sisa i preko 6 meseci nego da jede 'bilo šta' samo da se zasiti....ovde ne govorim da ijedna od nas daje 'bilo šta 'detetu ali samo hoću da predočim .....i ja sam jedna od 'mam' koja nikada nije znala 'šta ,kada treba njenom detetu'....morala sam da pitam,čitam,učim......moja svekrva je na pr. dojila svoju decu do 8-9 meseci i tek tada im uključivala drugu hranu,tako se radilo tada kod njih u kraju.......a to da su bebama davali sve i svašta već u 3.4 mesecu i 'ništa im ane fali' i nije baš istina.....mnoge 'greške' se plaćaju kasnije u životu,tako nekim 'oboljenima' jetre,bubrega itd......p.s.namera mi nije bila nikoga da kritikujem ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cicana, a ako se bebi daju prvo te pahuljice pa povrce, da li da cekam da izredjam prvo povrce jedno po jedno ili mogu npr. kad prihvati lepo sargarepicu da pre podne uvedem jabuku..?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cicana, a ako se bebi daju prvo te pahuljice pa povrce, da li da cekam da izredjam prvo povrce jedno po jedno ili mogu npr. kad prihvati lepo sargarepicu da pre podne uvedem jabuku..?

Fleki po meni povrce i voce se uvodi zasebno.Naravno da mozes i sargarepu i jabuku,pa npr uvodis bananu,krompir itd.

Voce i povrce nema veze,samo se dobro informisi koje namirnice i kada je najbolje uvesti u ishranu.

Vazno je da ne das "zabranjene" do godinu dana,a ostalo samo zavisi od starosti bebe.

Npr mahunarke su teske za varenje pa ces ih uvesti nesto kasnije itd....

Ja sam mojoj bebi jednu od prvih kasica davala avokado,uvek ga ima svez i jako je zdravo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nazalost,ja ne dojim bebu(da je dojim ne bih toliko brinula).Ma,valjda ce sve da se sredi...ja mama po prvi put,pa moram malo da panicim:)

Inace,mene je mama od 3-eg meseca hranila svim i svacim,jer nisam htela da sisam uopste.Kaze da mi je u 6-om mesecu omiljena hrana bila musaka :blink: A bila sam bas velika beba..mislim,danas mi nista ne fali...ne znam,svi imaju razlicita misljenja.Licno,ja sam za to da cujem dosta saveta drugih majki,zatim pedijatra,pa da sve to prilagodim potrebama moje bebe,onako kako je ja vidim i pratim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Licno,ja sam za to da cujem dosta saveta drugih majki,zatim pedijatra,pa da sve to prilagodim potrebama moje bebe,onako kako je ja vidim i pratim.

Isto tako sam i ja radila. Čujem svačije mišljenje i iskustva i nalazim zlatnu sredinu koja odgovara Emiliji ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala puno, a to za redosled uvodjenja namernica znam..nego nisam znala da li da uvodim povrce i voce istovremeno. Resila sam da joj do punih 5. meseci dajem ove mlecne kasice pa cu posle polako da uvodim sve redom

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo uveli čvrstu hranu kada je beba imala četiri meseca, naravno po savetu pedijatra. I pored čvrste hrane, moja beba je sisala punih 20 meseci.

Što se istraživanja i modernih shvatanja tiče, nama je jedan pedijatar rekao da je sisanje do 6 meseci moda i ništa drugo. Po njemu, to je sada super i savršeno, a sutra će biti već nešto drugo, kao što je u vreme kada smo mi bili deca bilo dobro nešto treće.

Milantisha, šta si po zanimanju? Stičem utisak da si laik kao i sve mi ostale, samo misliš da si pročitala nešto što mi nismo :D .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja se samo vodim time da nekada kad nisu postojali proizvođači dečijih kašica bebe sigurno nisu sa tri mesec jele šargrepu već su uglavnom sisale. Ako nije bilo majčinog mleka onda je tu bila neka rođaka koja je dojila svoje pa i tuđe dete... I opet se ponavljam ali bebina hrana je mleko, sve ostalo treba da bude dohrana tj. navikavanje i priprema bebe za čvrstu hranu...

Sasvim obratno. Nekada su deci vrlo rano uvodili čvrstu hranu i pojili ih kravljim mlekom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sasvim obratno. Nekada su deci vrlo rano uvodili čvrstu hranu i pojili ih kravljim mlekom.

Da, i ja sam to htjela da kazem... :unsure:

Inace, mene je, kada je M imao 5 mjeseci, jedna starija zena upitala:"Sta, zar mu nisi uvela pasulj, dzigerice i plazmu?" :huh:

'Ajde za dzige i pasulj, ali kada je cula da mu ne dajem ni plazmu, pomislila je da nisam normalna. :lol:

To što pedijatri savetuju to je zato što je mnogo pedijatara koji jednostavno ne žele da unaprede svoja znanja.

Nemoguce je da skoro svi ovdasnji pedijatri ne zele da unaprede svoja znanja po tako vaznom pitanju kao sto je bebina ishrana..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa mene baka vec od kako je napunila dva meseca juri kada cu da joj dam da jede griz ... to su oni na selu prvo davali, a zene koje nisu imale mleka davale su bebama od prvog dana kravlje i to opusteno

Ja sam nasledila od mame neku svescicu u kojoj je ona belezila sta sam ja sve jela, prvo jelo mi je bilo zumance [a belance??? pa ne znam med su mi davali , pa svasta nesto sto je sad veliko NO NO, cudo da sam uopste ziva, a pritom nemam nikakve alergije, astme i sl.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kada je mm bio beba (1974.) savetovali su sveki da mu sa navršenih 15 dana uvede žumance, a sa 2 meseca je već jeo šargarepu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mene su šopali proprženim brašnom na masti, sirom...takođe vrlo rano.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Milentisha nekada kada nije bilo majcinog mleka davalo se kravlje kozije,sa 4 meseca bebe su jele pasulj,krompir,poparu,kupus jer je to bila osnovna hrana.

Davala se sargarepa i sve ono sto ima u vrtu.

To ti moze potvrditi svaka baka.

Tako da su danasnje mame mnogo upucenije zahvaljujuci korisnim saznanjima.

Ne kazem da nekada mame nisu bile savesne,ali nisu znale za bolje,ali deca su im ipak odrastala u zdrave ljude.

Malo sam otisla u OT,ali svako vreme ima svoje breme. ;)

Nekada se savetovalo da se deci daje sok od limuna razmućen u vodi. Danas se limun ne savetuje do navršene prve godine zbog alergije.

Nekad su deca umirala, a nije se znalo zašto... Možda baš zbog alergije na proteine kravljeg mleka. Nekad je život bio zdraviji, nije se u hranu trpala gomila aditiva od kojih mala deca m ogu da dobiju alergijske reakcije.

Kladim se da u vremenu naših baka deca nisu imala ovolko ekcema, slinaca i svega ostalog... Hrana je bila zdravija.

U pravu si. Svako vreme nosi svoje breme. I svako treba da se snalazi u svom vremenu tako da zaštiti svoje dete što više može.

Milentisha ja sam u potpunosti razumela tvoj post i ja pokušavam da upravo to objasnim novopečenim mamicama u mom okruženju....ja sam na žalost tek 4.dete 'naučila' pravilno da hranim i čvrsto stojim pri stavu da je bolje i da beba samo sisa i preko 6 meseci nego da jede 'bilo šta' samo da se zasiti....ovde ne govorim da ijedna od nas daje 'bilo šta 'detetu ali samo hoću da predočim .....i ja sam jedna od 'mam' koja nikada nije znala 'šta ,kada treba njenom detetu'....morala sam da pitam,čitam,učim......moja svekrva je na pr. dojila svoju decu do 8-9 meseci i tek tada im uključivala drugu hranu,tako se radilo tada kod njih u kraju.......a to da su bebama davali sve i svašta već u 3.4 mesecu i 'ništa im ane fali' i nije baš istina.....mnoge 'greške' se plaćaju kasnije u životu,tako nekim 'oboljenima' jetre,bubrega itd......p.s.namera mi nije bila nikoga da kritikujem ;)

Upravo je ovo poenta...

Sretoh jednu mamu ima ćeru vršnjakinju sa mojim sinom, spremaju se i oni za školu. Kaže bili su kod fizijatra na pregledu. Kad su htele da zakažu vežbice ispostavi se da skoro nema slobodnih termina... 80% pregledane dece ima neki problem i mora da ide na vežbice. Nisu to sve krupni problemi, ali bih mogla da se opkladim da je barem 50% mama te dece izjavilo nekada "stavljala sam ga u dubak pa šta, ništa mu ne fali"...

I ja sam mog sina počela da dohranjujem kad je imao puna 4 meseca. Do tri meseca je jedva sisao. Ja bila ubeđena da nemam dovoljno mleka (najveća zabluda o dojenju, koju još i pedijatri propagiraju)... Ali dok je drugo stiglo uspela sam da se pripremim malo bolje...

Sve ima neke svoje posledice...

Sasvim obratno. Nekada su deci vrlo rano uvodili čvrstu hranu i pojili ih kravljim mlekom.

Da, i ja sam to htjela da kazem... :unsure:

Inace, mene je, kada je M imao 5 mjeseci, jedna starija zena upitala:"Sta, zar mu nisi uvela pasulj, dzigerice i plazmu?" :huh:

'Ajde za dzige i pasulj, ali kada je cula da mu ne dajem ni plazmu, pomislila je da nisam normalna. :lol:

Nemoguce je da skoro svi ovdasnji pedijatri ne zele da unaprede svoja znanja po tako vaznom pitanju kao sto je bebina ishrana..

Kada je mm bio beba (1974.) savetovali su sveki da mu sa navršenih 15 dana uvede žumance, a sa 2 meseca je već jeo šargarepu.

Da ponovim iako ne volim da se ponavljam, ali nadam se da ćete da me razumete šta hoću da kažem.

Nekad su se deca rađala na njivi, majke su umirale... Žene su rađale po desetoro dece jer petoro od tih deset umre i ne zna se zašto... Nekad se savetovalo da se cucla umoči u šećer i med. Mene u suštini ne zanima mnogo šta je bilo nekad, ali kad kažem "nekad" mislim na period od pre 200-300 godina, a ne na ono što je bilo kad sam ja bila mala jer je to već vreme u kome adaptirano mleko, kašice i oni koju to proizvode ulaze u naše živote, to i nije tako davno...

A džigu, plazmu, griz neću da komentarišem... :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.