Uvođenje čvrste hrane

odgovora

Objavljeno

Znaci li to da mogu polako i papriku da dajem bebcu?Uskoro puni 10 meseci.

Paradajz sam skoro pocela da mu dajem...ovde ima veliki izbor povrca tako da sam sve nesto odugovlacila sa paradajzom. :) Krastavac mu nekad dam onako u ruku pa kao gricka sam.

Naravno da mozes, ali bih ti savetovala da je nekako oljustis. Paprika ima jaku ljusku punu celuloze pa ce mozda imati problem sa varenjem. Za pocetak, ispeci je u rerni, oljusti i stavi u neku klopu. Kad krene da jede i paradajz sa ljuskom, onda mu daj i papriku svezu da gricka sa ljuskom. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala,drage moje.Sta bih ja bez vas. ;)

Yelena,htedoh da te pitam,spominjala si da bebi dajes Nestle sa kakaom(Chocomalt).On se priprema sa kravljim mlekom i vodom?

Sta mislis,mogu li da dajem bebcu s obzirom da reaguje na laktozu,da ostavim za kasnije ili da probam sa mlekom bez laktoze?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala,drage moje.Sta bih ja bez vas. ;)

Yelena,htedoh da te pitam,spominjala si da bebi dajes Nestle sa kakaom(Chocomalt).On se priprema sa kravljim mlekom i vodom?

Sta mislis,mogu li da dajem bebcu s obzirom da reaguje na laktozu,da ostavim za kasnije ili da probam sa mlekom bez laktoze?

Spremaj sa mlekom koje mu inace dajes. U tu kasicu mozes da dodas kasicu od sljive radi boljeg ukusa ili malko Muscvado secera.

Ja sam spominjala Nestle 8 zitarica sa kakaom. To su ciste zitarice bez mleka unutra. Nikad nisam uzimala zitarice koje u sebi sadrze neko mleko u prahu,odnosno one koje se prave sa vodom. To mi je uvek bila frka. Petru sam davala te zitarice kad je bio beba sa mojim mlekom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala,drage moje.Sta bih ja bez vas. ;)

Yelena,htedoh da te pitam,spominjala si da bebi dajes Nestle sa kakaom(Chocomalt).On se priprema sa kravljim mlekom i vodom?

Sta mislis,mogu li da dajem bebcu s obzirom da reaguje na laktozu,da ostavim za kasnije ili da probam sa mlekom bez laktoze?

Ja kupujem mlijeko bez laktoze...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Spremaj sa mlekom koje mu inace dajes. U tu kasicu mozes da dodas kasicu od sljive radi boljeg ukusa ili malko Muscvado secera.

Ja sam spominjala Nestle 8 zitarica sa kakaom. To su ciste zitarice bez mleka unutra. Nikad nisam uzimala zitarice koje u sebi sadrze neko mleko u prahu,odnosno one koje se prave sa vodom. To mi je uvek bila frka. Petru sam davala te zitarice kad je bio beba sa mojim mlekom.

Ovde nema taj Nestle 8 sa kakaom.Ima ovaj sto se priprema sa mlekom i vodom(Lactoplus Chocomalt) ali on vise sluzi za pice,nije kasica...zato sam i pitala.Daje se bebama od 8 meseci pa na dalje.

Ja sam od samog pocetka pocela da dajem zitarice koje se prave sa vodom i lepo je prihvatio iako ne pije ad mleko Beba od Nestle ili Aptamil od Milupe.

Filipa,da li planiras ponovo da probas kravlje mleko sa laktozom tj.koliko vec koristite ovo bez laktoze?Kupujes li i ostale mlecne proizvode?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Anđele...on jede sve ostale mliječne proizvode, ali zaboli ga stomačić kada popije mlijeko sa laktozom. Tako da ne vjerujem da ću se vraćati na to mlijeko. Uostalom, i ovo slabo pije, tako da uglavnom bez mlijeka može.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam Emiliji prestala da dajem mleko, jednostavno ne sviđa joj se ali zato jogurt obožava tako da joj to dajem

Yelena, sad kad i Andjeo Ljubavi pomenu, i ja baš teško nalazim Nestle 8 sa kakaom :( ni u Lilly ni u DMu nemaju :( Gde ti kupuješ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovde nema taj Nestle 8 sa kakaom.Ima ovaj sto se priprema sa mlekom i vodom(Lactoplus Chocomalt) ali on vise sluzi za pice,nije kasica...zato sam i pitala.Daje se bebama od 8 meseci pa na dalje.

Ja sam od samog pocetka pocela da dajem zitarice koje se prave sa vodom i lepo je prihvatio iako ne pije ad mleko Beba od Nestle ili Aptamil od Milupe.

Filipa,da li planiras ponovo da probas kravlje mleko sa laktozom tj.koliko vec koristite ovo bez laktoze?Kupujes li i ostale mlecne proizvode?

OK. Ako je lepo prihvatio takve zitarice, onda mozes pre da mu dajes AD mleko nego kravlje i sa njim da pravis ostale kasice.

Ja sam Emiliji prestala da dajem mleko, jednostavno ne sviđa joj se ali zato jogurt obožava tako da joj to dajem

Yelena, sad kad i Andjeo Ljubavi pomenu, i ja baš teško nalazim Nestle 8 sa kakaom :( ni u Lilly ni u DMu nemaju :( Gde ti kupuješ?

Kupujemo ih uglavnom u Aksi, a nedjem i po apotekama, kako kad. Ne kupujemo stalno jer mu ja dajem te Nestle ponekad za veceru, ali ne stalno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Anđele...on jede sve ostale mliječne proizvode, ali zaboli ga stomačić kada popije mlijeko sa laktozom. Tako da ne vjerujem da ću se vraćati na to mlijeko. Uostalom, i ovo slabo pije, tako da uglavnom bez mlijeka može.

I moj petar ima problem sa varenjem kravljeg mleka. Mozda jeste povezano sa laktozom, ali ne mora da bude. Nama dr. rekla da neke bebe do 2. godine teze vare kravlje mleko ne samo zbog lakstoze vec iz vise razloga. Zato sam ja Petru uvela AD iako jos uvek sisa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Poceli smo sa uvodjenjem hrane i to milupa mlecna kasica pirinac-kukuruz (nazalost nismo uspeli da nadjemo nigde onu koja je samo od pirinca :( )

u svakom slucaju , bebica je to super prihvatila..sada nam raspored izgleda ovako imamo 4.5 meseca

06:30 dojenje

09:30 kratak podoj pred spavanje

10:00-11:30 spava

12:00 kasica

14:00 kratak podoj pred spavanje

14:00-16:00 spava

16:00 podoj

19:00 kupanje pa podoj

20:00 crtaci - baby tv

20:30 spavanjac i spava do jutra bez budjenja

ovako je vec 2 meseca, imali smo krizu nekih 7 dana jer se budila nocu, nisam je hranila pa je nastavljala da spava

e sad me zanima , kada je vreme da se sledeci obrok zameni kasicom i koji??? Koliko dugo da idemo sa samo jednom kasicom u toku dana, meni se cini da bi ona i popodne da klopa...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Fleki mislim da je vreme da uvedes drugi ne mlecni obrok,i to po mom misljenju umesto podoja u 16:ooh.

I to pogotovo ako vidis da beba izrazava potrebu za cvrstom hranom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala puno na savetu nego,sad kad pogledam sta sam napisala ispalo je kao da vec 2 meseca jedemo ovako...ne ovaj je ritam vec 2 meseca a kasicu sam uvela tek pre par dana...pa zato pitam kada se sledeca uvodi :)...mada , ako vec lepo njupa ovo mozda bi i mogla da joj dam tu u 16:00 pa posle malo mleka i to je to...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Poceli smo sa uvodjenjem hrane i to milupa mlecna kasica pirinac-kukuruz (nazalost nismo uspeli da nadjemo nigde onu koja je samo od pirinca :( )

u svakom slucaju , bebica je to super prihvatila..sada nam raspored izgleda ovako imamo 4.5 meseca

06:30 dojenje

09:30 kratak podoj pred spavanje

10:00-11:30 spava

12:00 kasica

14:00 kratak podoj pred spavanje

14:00-16:00 spava

16:00 podoj

19:00 kupanje pa podoj

20:00 crtaci - baby tv

20:30 spavanjac i spava do jutra bez budjenja

Ti imaš savršenu bebu :D !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mi smo morali da pojacamo ishranu jer je stalno gladan vola bi pojeo..ustvari najvise da bi nocu spavao pa je na kraju i upalilo..

oko 6 mleko

oko 9 mleko

oko oko 13 pirincana kasa koju obozava

i posle oko 4 mleko pred spavanje u 8 mleko i to je to..spava dete celu noc

pre neki dan probam da mu dam pire krompir sa ad mlekom ..na moju srecu izgleda kad je gladan ne bira..taj bi jeo hleba i masti i paprike cini mi se..od sledeceg meseca krecemo u avanturu lagano

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala puno na savetu nego,sad kad pogledam sta sam napisala ispalo je kao da vec 2 meseca jedemo ovako...ne ovaj je ritam vec 2 meseca a kasicu sam uvela tek pre par dana...pa zato pitam kada se sledeca uvodi :)...mada , ako vec lepo njupa ovo mozda bi i mogla da joj dam tu u 16:00 pa posle malo mleka i to je to...

Mogla bi ;) .

Po meni tu nema puno filozofije.Cim primetis da beba odlicno rucka kasicu,mogla bi da uvedes drugu.

Ja sam jedan ne mlecni obrok davala nekih 15 tak dana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Poceli smo sa uvodjenjem hrane i to milupa mlecna kasica pirinac-kukuruz (nazalost nismo uspeli da nadjemo nigde onu koja je samo od pirinca :( )

u svakom slucaju , bebica je to super prihvatila..sada nam raspored izgleda ovako imamo 4.5 meseca

06:30 dojenje

09:30 kratak podoj pred spavanje

10:00-11:30 spava

12:00 kasica

14:00 kratak podoj pred spavanje

14:00-16:00 spava

16:00 podoj

19:00 kupanje pa podoj

20:00 crtaci - baby tv

20:30 spavanjac i spava do jutra bez budjenja

ovako je vec 2 meseca, imali smo krizu nekih 7 dana jer se budila nocu, nisam je hranila pa je nastavljala da spava

e sad me zanima , kada je vreme da se sledeci obrok zameni kasicom i koji??? Koliko dugo da idemo sa samo jednom kasicom u toku dana, meni se cini da bi ona i popodne da klopa...

A gde žurite sa DOhranom?

Ta kriza od 7 dana nije bila kriza već je verovatno bio skok u razvoju...

Glavna bebina hrana u prvoj godini života treba da bude mleko, a sve ostalo je DOhrana...

I trebalo bi da je pustite da se navikne na jednu namirnicu i da budete sigurni da nije alergična na nju pa teko onda da krenete sa sledećom... Alergija ne mora da se pokaže pri prvom uzimanju. Može i pri 10.

Beba ima TEK četiri i po meseca. Ja joj ne bih ni taj jedan uvodila ako već lepo sisa, kamoli drugo...

mi smo morali da pojacamo ishranu jer je stalno gladan vola bi pojeo..ustvari najvise da bi nocu spavao pa je na kraju i upalilo..

oko 6 mleko

oko 9 mleko

oko oko 13 pirincana kasa koju obozava

i posle oko 4 mleko pred spavanje u 8 mleko i to je to..spava dete celu noc

pre neki dan probam da mu dam pire krompir sa ad mlekom ..na moju srecu izgleda kad je gladan ne bira..taj bi jeo hleba i masti i paprike cini mi se..od sledeceg meseca krecemo u avanturu lagano

A kako ste zaključili da je bio stalno gladan?

Bebe sa tri meseca imaju skok u razvoju koji se manifestuje nervozom i povećanom potrebom za sisanjem. To nikako ne znači da beba treba da počne da jede čvrstu hranu. Ona to što pojede verovatno većinu i ne svari kako treba jer joj organizam još nije spreman takvu vrstu hrane...

I da... Bebe koje piju adaptirano mleko uglavnom mogu duže da spavaju jer se to mleko duže vari nego majčino. Ovo čisto da mame koje doje ne pomislie "a zašto moja beba ne spava toliko"...

Mogla bi ;) .

Po meni tu nema puno filozofije.Cim primrtis da beba odlicno rucka kasicu,mogla bi da uvedes drugu.

Ja sam jedan ne mlecni obrok davala nekih 15 tak dana.

Nije u pitanju filozofiranje već zdravlje deteta... Meni stvarno nije jasno zašto se toliko žuri sa uvođenjem čvrste hrane.

Evo jedan tekst na tu temu. -> http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=96...8&Show=2478

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A gde žurite sa DOhranom?

Evo jedan tekst na tu temu. -> http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=96...8&Show=2478

I ja sam uvela dohranu sa 4,5 mjeseca, jer sam slusala zene iz svoje blize okoline, kao i savjete na forumu, i mislim da nisam pogrijesila, niti pozurila.

Procitala sam tekst, ali sam procitala i more drugih koji govore o tome da bi beba trebala poceti sa kasicama od 4-6 mjeseci. I mnogi pedijatri tako savjetuju... :unsure:

Inace, malac je stalno plakao nakon sat vremena od podoja, i nije pomagalo stavljanje na dojku, jer se ne stvori dovoljno mlijeka. Tada sam bila sigurna da je spreman za dohranu.

Ne osudjujem ni zene koje cekaju sa dohranom dok beba ne napuni 6 mjeseci, svaka majka zeli za svoje dijete najbolje...

P.S. Ovo se nije odnosilo direktno na tebe, nego inace da ne ispadne sada da smo mi uvele kasice ranije zato sto zelimo da nam bebe pozure sa klopanjem kako bi bile jednake sa ostalim iz sela. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja sam uvela dohranu sa 4,5 mjeseca, jer sam slusala zene iz svoje blize okoline, kao i savjete na forumu, i mislim da nisam pogrijesila, niti pozurila.

Procitala sam tekst, ali sam procitala i more drugih koji govore o tome da bi beba trebala poceti sa kasicama od 4-6 mjeseci. I mnogi pedijatri tako savjetuju... :unsure:

Inace, malac je stalno plakao nakon sat vremena od podoja, i nije pomagalo stavljanje na dojku, jer se ne stvori dovoljno mlijeka. Tada sam bila sigurna da je spreman za dohranu.

Ne osudjujem ni zene koje cekaju sa dohranom dok beba ne napuni 6 mjeseci, svaka majka zeli za svoje dijete najbolje...

P.S. Ovo se nije odnosilo direktno na tebe, nego inace da ne ispadne sada da smo mi uvele kasice ranije zato sto zelimo da nam bebe pozure sa klopanjem kako bi bile jednake sa ostalim iz sela. :D

To što piše da bebe treba da počnu sa dohranom između 4 i 6 meseci u suštini znači da treba početi lagano uvođenje, a ne u roku od 15 dana početi sa 2 obroka. Čitala sam i ja dosta toga, ali nikad iza tekstova ne stoji ko je platio ta ispitivanja... Tako da verujem da to sve ima veze sa proizvođačima dečije hrane.

Nekada davno kad njih nije bilo bebe su počinjale da se dohanjuju onda kad su bila sposobne tu hranu da prihvate... Sve je to priroda uredila, a u modernom svetu se sve vrti oko zarađenog novca pa tako i istraživanja koja dokazuju da je dojenje posle 4 meseca štetno... Sačuvaj me bože.

A drugi bold. Ako si zdrava, normalno se hraniš i unosiš dovoljno tečnosti nema šanse da tvoje telo ne stvori dovoljno mleka za tvoju bebu. Postoje i drugi razlozi zašto deca plaču jer je to njihov način da komuniciraju sa nama. Nije samo glad ono što ih tera u dreku. A kad se dete prejede onda če i ono kao i odrasla osoba da se primiri jer mora da se posveti varenju previše hrane...

To što pedijatri savetuju to je zato što je mnogo pedijatara koji jednostavno ne žele da unaprede svoja znanja. Taj savet od 4-6 meseci je u suštini prosek koji se dobio tako što su analizirana sva deca i ona koja sisaju i ona koja su na adaptiranom . Za decu koja su na adaptiranom možda i nije loše da dobiju neku drugu hranu malo ranije jer adaptirano mleko ima uvek isti ukus i sastav, dok se majčino mleko menja iz nedelje u nedelju i prilagođava se potrebama njene bebe... A oni koji proizvode hranu uvek imaju za cilj da što više prodaju pa su zato spremni i da finansiraju istraživanja koje novinari prenesu bez objašnjenja ko je sve to platio.

Nije meni cilj da kritikujem bilo koga već samo da nateram neke mame da malo razmisle o svemu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam sta da kazem na sve ovo, mislim da ste sve u pravu i mislim da je osluskivanje svog deteta najbolji pokazatelj da li je ono spremno za kasicu ili ne..U mom slucaju je kasica uvedena iz vise razloga , prvi to sto mi se ucinilo da je gladna (mozda i nije bila , nikada necemo saznati ) , a drugi je malo sebicniji , naime ona nikako nije prihvatala flasicu, a sada kako krece lepo vreme ne zelim da zurim sa njom kuci da bi joj dala da sisa (a zaista ne mogu da je dojim na javnom mestu, suvise sam stidljiva za to) pa mislim da nam ovaj jedan obrok mlecne kasice moze pomoci da uzivamo u dugim setnjama koje joj sigurno prijaju...mozda ovaj razlog i nije najbolji ali ona super klopa i samo vice ammmmmmmmmmmmm :)

Nacitala sam se literature koja govori u ovom ili onom pravcu ali se slazem da sa dohranom treba cekati sto duze mozete,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

o...

A kako ste zaključili da je bio stalno gladan?

Bebe sa tri meseca imaju skok u razvoju koji se manifestuje nervozom i povećanom potrebom za sisanjem. To nikako ne znači da beba treba da počne da jede čvrstu hranu. Ona to što pojede verovatno većinu i ne svari kako treba jer joj organizam još nije spreman takvu vrstu hrane...

I da... Bebe koje piju adaptirano mleko uglavnom mogu duže da spavaju jer se to mleko duže vari nego majčino. Ovo čisto da mame koje doje ne pomislie "a zašto moja beba ne spava toliko"...

kako sma zakljucila da je gladan?vrlo lako,kolicina mokrih pelena i oskudna stolica ...gotovo da je nema...a sto se tice dohranjivanja bebe koje su na adaptiranom pocinju od 4 zbog kolicine gvozdja a moj mali je anemican od rodjenja i pije aktiferin koji mu bas nesto i ne pomaze ...mleko je duze vario do pre mesec dana a sada mu to vise nije dovoljno jer mu bukvalno protrci kroz organizam on je velika beba...uz konsultaciju pedijatra smo zato i dali zitarice ..ustvari iz vise razloga..sada je on zadovoljan i sve se vratilo na staro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

lilika a sta ste prvo davali, da li mislis da je problem sto sam joj ja dala pirinac kukuruz, obisla sam pola grada i nigde nisam nasla Milupa samo pirinac :(, mada za sada nema nikakvih reakcija...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

lilika a sta ste prvo davali, da li mislis da je problem sto sam joj ja dala pirinac kukuruz, obisla sam pola grada i nigde nisam nasla Milupa samo pirinac :(, mada za sada nema nikakvih reakcija...

ma samo mu dajemo milupinu pirinacnu kasu ona je kao od 4 meseca...pa mislim da nije problem ako je ne boli stomacic i ima normalnu stolicu... :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

lilika a sta ste prvo davali, da li mislis da je problem sto sam joj ja dala pirinac kukuruz, obisla sam pola grada i nigde nisam nasla Milupa samo pirinac :(, mada za sada nema nikakvih reakcija...

fleki opusti se.Svaka majka svom detetu zeli najbolje.Svi smo mi iscitali literature,ali nekada je potrebno da osluskujes potrebe svog deteta.

To nije nikakva greska cak je i super,jer tako i treba da se da prvo pirincana kasica.

Ima vremena za zitarice. ;) .Ti sama najbolje znas kada ces,i zbog cega dati detetu ne mlecni obrok.Niko bolje od tebe ne zna razloge za to,jer niko bolje i ne poznaje tvoje dete od tebe same.

Uzivaj i samo tako nastavi kao i do sada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

hehe, bas ste super...evo sad cekam da se probudi oko 11 pa da klopamo pa pravac u setnju :) nadam se samo da nas nece uhvatiti neka kisa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dobro jutro,zenske!Imam par pitanja.Konacno smo jutros pojeli prvo voce(inace vec nekoliko nedelja sam pokusavala da uvedem jabuku),i to tako sto sam umesala malo pirincane kasice u jabuku...prvo nekoliko kasicica toga,a onda sam nastavila cistu kasicu od jabuke,i pojeo je sve!Celu jabuku!Onda je plakao za jos,ja mu dala mleko i popio je 100ml.

1. Interesuje me,da li i koliko dugo treba da mu dajem mleko posle kasice..ili da povecam kolicinski obrok(a tek smo poceli)...

2. Da li mogu popodne da mu skuvam vec sargarepicu ili krompir,ili da cekam sutra ujutru da mu dam(zbog alergijske reakcije)

3.Da li se krece sa jednim nemlecnim obrokom dnevno,ili mogu odmah dva?

4. Kada mogu da mu dajem pirincanu kasicu posebno(obzirom da smo je vec probali u kasici sa jabukom i svidelo mu se)?

Izvinite na gomili pitanja odjednom,ali malo sam nervozna,zelim da sve ispadne ok:))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.