Uvođenje čvrste hrane

odgovora

Objavljeno

koliko dana dajemo pirinac?

Nutricionisti tvrde oko 7 dana. Iskreno ja sam se toga prdržavala u početku, upravo dok sam počela da joj dajem Milupine kaše. Znači 7 dana a kasnije sam prešla na 3 dana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo i mene! Kratko ću ,pošto imam problem sa kompom a i vremena je malo....

Elem-moja Dora za 3 dana puni 5 meseci i ja planiram od sutra da počnem da joj dajem nešto što nije mleko. Mislim da joj je mleko već odavno dosadilo, ali sam se ja plašila da joj uvedem pre 6. meseca bilo šta dok mi nije savet dala rodjaka koja je pedijatar. Ona savetuje da počnem sa sokićima (jabuka, breskva, kruška, šargarepa) i to po pola bočice (znači oko 60 ml) u jutarnjim satima izmedju dva obroka kao neku vrstu užinice i to sokić od jedne voćke (čist) da joj dajem 3 dana pa da posle toga predjem na sledeću vrstu (zbog alergije), a kad isprobamo nekoliko vrsta da predjemo na mešane ukuse(jabuka+šargarepa itd.) Za kašice mi je rekla da joj počnem davati umesto jednog oborka u popodnevnim satima i to kad isprobamo sve sokiće. Ja sam zbunjena-pročitala sam da bebi treba davati po samo par kašičica sokića ili kaše za početak...a glupo mi je da više smaram rodjaku pitanjima (ispadoh glupa skroz). Da li bih ja smela da Dori dajem 3 dana u 2 navrata (prepodne i popodne) po pola flašice sokića, a da nakon toga uvedem kašicu od istog voća naredna 3 dana, pa posle opet tako sa sledećim ukusom? Možda da počnem da joj prepodne dajem sok a popodne kačicu odmah? Hmmmm, ne znam. Savet?

P.S. Što se tiče pašteta - imala sam ( na žalost! ) prilike da se družim sa tehnolozima iz mesne industrije i da posećujem pogone u kojima se preradjuje meso. Oni kažu da se viršle i paštete prave od mesa najlošije kategorije i da se ukus poboljšava raznim začinima i aditivima, tako da baš nije dobro ni da odrasli jedu paštetu.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Priboj, kao prvo, po meni je pogrešno dati za početak čisti sok. Bar 50% soka, ostalo voda.

Nakon toga, ubaci i kašicu. Npr. oko 12 napravi kašicu od pečene jabuke, možeš u nju staviti i malo banane.

Oko 15 časova neka pije sokić.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo opet krenuli sa pirinčanim kašicama Milupinim pa teko onda sa krompir, mrkva itd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo krenuli sa milupa pahuljicama pa onda jabuka sargarepa... I nemoj odmah cist sok, kao sto rece Filipa prvo malo razblazi sa vodom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E a vidite ovo : na simpozijumu pedijatara održanom (mislim) krajem prošle godine na temu "Ishrana dece" - lekari su istakli da je potpuno pogrešno davati detetu pirinčane kašice , griz i slično. Naime - ako dete nema probema sa kilažom tj. napreduje sasvim dobro za svoj uzrast nema potrebe" toviti" ga zitaricama , a kao najvažnije se ističe da se uvodjenjem kašica i sokića isključivo na bazi voća i povrća - kod deteta stvara navika da se zdravo hrani. Kažu da dete u periodu od 6 meseci do 1. godine stvara sklonosti ka određenim ukusima i vrsti hrane, pa da se kasnije podsvesno opredeljuju za voće i povrće pre nego za testeninu i sl. Šta mislite o tome?

Moja Dora dobro napreduje za svoj uzrast (trenutno ima nepunih 9 kg, a rodjena je sa 4 kg 250 gr) i zato bih krenula sa voćnim sokićima i kašicama.

FILIPA ako dajem bebi kupovne sokiće- da li da ih razblažim vodom?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Priboj, drago mi je da si opet sa nama...Dorica ti fino napreduje... :)

Ja sam odmah krenula sa kašicama, a ne sa sokićem...i to je od 1. dana bila zamena mlečnog obroka. Prvo su sedam dana jeli kašicu od kuvane jabuke sa malo šećera (sve kašice sam uvek ja pravila), isprva je to bila malo ređa da lakše proguta i količina je bila jedna šolja od 2dcl-otprilike. Meni je ustvari cilj bio da izbacim podoje i zamenim kašicama, i ta prva kašica je bila u 10h ujutro. Posle sedam dana smo uveli slanu kašicu-šargarepu u 14h..

Pirinač i žitarice su došle kasnije...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E a vidite ovo : na simpozijumu pedijatara održanom (mislim) krajem prošle godine na temu "Ishrana dece" - lekari su istakli da je potpuno pogrešno davati detetu pirinčane kašice , griz i slično. Naime - ako dete nema probema sa kilažom tj. napreduje sasvim dobro za svoj uzrast nema potrebe" toviti" ga zitaricama , a kao najvažnije se ističe da se uvodjenjem kašica i sokića isključivo na bazi voća i povrća - kod deteta stvara navika da se zdravo hrani. Kažu da dete u periodu od 6 meseci do 1. godine stvara sklonosti ka određenim ukusima i vrsti hrane, pa da se kasnije podsvesno opredeljuju za voće i povrće pre nego za testeninu i sl. Šta mislite o tome?

Moja Dora dobro napreduje za svoj uzrast (trenutno ima nepunih 9 kg, a rodjena je sa 4 kg 250 gr) i zato bih krenula sa voćnim sokićima i kašicama.

FILIPA ako dajem bebi kupovne sokiće- da li da ih razblažim vodom?

Priboj, drago mi je da si opet tu. Nadam se da ti bebica sad lepo spava!

Moje misljenje je da ne mozes bebi praviti navike od prvog zalogaja nemlecne hrane. Toliko novih ukusa i tekstura koje je cekaju u bliskoj buducnosti moze da utice na raznovrsnost u ishrani, a ne 'navikavanje' na voce i povrce.

Moje dete jede sve i nije bila sustina da ga 'tovim' ako mu dam pirincane pahuljice za prvi obrok u zivotu. Stvar je prevashodno varenja. Da bi se organizam navikao na menlecnu ishranu i da bi zeludac 'proradio' kako treba, verovatno jedna doza celuloze koje se nalaze u zitaricama je vrlo vazna. ne kazem da celuloze nema u vocu i povrcu. Naravno da je ima! U kuvanom vocu i povrcu je ona sasvim drugacija nego u zitaricama. Zato se i preporucuje prvo lagana zitarica za varenje, pa uz nju voce i povrce.

Ja stojim iza toga da je mnogo vaznija raznovrsnost u ishrani nego oslanjanje na to da ce prvi bebin zalogaj biti presudan u navikama u ishrani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E a vidite ovo : na simpozijumu pedijatara održanom (mislim) krajem prošle godine na temu "Ishrana dece" - lekari su istakli da je potpuno pogrešno davati detetu pirinčane kašice , griz i slično. Naime - ako dete nema probema sa kilažom tj. napreduje sasvim dobro za svoj uzrast nema potrebe" toviti" ga zitaricama , a kao najvažnije se ističe da se uvodjenjem kašica i sokića isključivo na bazi voća i povrća - kod deteta stvara navika da se zdravo hrani. Kažu da dete u periodu od 6 meseci do 1. godine stvara sklonosti ka određenim ukusima i vrsti hrane, pa da se kasnije podsvesno opredeljuju za voće i povrće pre nego za testeninu i sl. Šta mislite o tome?

Moja Dora dobro napreduje za svoj uzrast (trenutno ima nepunih 9 kg, a rodjena je sa 4 kg 250 gr) i zato bih krenula sa voćnim sokićima i kašicama.

FILIPA ako dajem bebi kupovne sokiće- da li da ih razblažim vodom?

Pronjuškaj malo po internetu da vidiš koje sve minerale i vitamine sadrže žitarice. Misliš li da su one besmisleno osnova ishrane svih ljudi na svetu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja samo prenela mišljenjej stručnjaka! Nemam još mišljenje o onome što sam napisala u prethodnom postu jer još uvek nemam praktično iskustvo,pa sam zato i pitala za mišljenje mame koje imaju više iskustva.

YelenaC , hvala ti što pitaš, moja beba sad bolje spava noću i desi se da ponekad prespava do jutra bez budjenja (od 20 do 6 ). Inače, Dora je jedna gladnica - odavno jede 180 ml Aptamila na 4 sata i čini mi se da je uvek gladna i da može još. Kad je vreme da muž i ja jedemo , a desi se da je ona u to vreme budna - stavimo je u kolica blizu stola (neće nikako da bude sama i kad je sama u sobi ili krevecu počinje da plače!) i primetili smo da pomno prati šta to mi radimo i da pruža ručice kao da bi i ona da proba. Mnogo žalosana scena (iako uvek najpre ona jede) pa smo hteli još prošli mesec da joj damo nešto što nije mleko, ali nas je rodjaka koja je pedijatar savetovala da sačekamo još malo i tako je sad došlo vreme da počnemo i nešto ‚‚konkretno" da ru;kamo pa pokušavam da vidim i kako misle duge mame (a ne samo doktori). :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja samo prenela mišljenjej stručnjaka! Nemam još mišljenje o onome što sam napisala u prethodnom postu jer još uvek nemam praktično iskustvo,pa sam zato i pitala za mišljenje mame koje imaju više iskustva.

YelenaC , hvala ti što pitaš, moja beba sad bolje spava noću i desi se da ponekad prespava do jutra bez budjenja (od 20 do 6 ). Inače, Dora je jedna gladnica - odavno jede 180 ml Aptamila na 4 sata i čini mi se da je uvek gladna i da može još. Kad je vreme da muž i ja jedemo , a desi se da je ona u to vreme budna - stavimo je u kolica blizu stola (neće nikako da bude sama i kad je sama u sobi ili krevecu počinje da plače!) i primetili smo da pomno prati šta to mi radimo i da pruža ručice kao da bi i ona da proba. Mnogo žalosana scena (iako uvek najpre ona jede) pa smo hteli još prošli mesec da joj damo nešto što nije mleko, ali nas je rodjaka koja je pedijatar savetovala da sačekamo još malo i tako je sad došlo vreme da počnemo i nešto ‚‚konkretno" da ru;kamo pa pokušavam da vidim i kako misle duge mame (a ne samo doktori).

:)

Draga, nema razloga da cekas ako dete pokazuje interesovanje. Ti najbolje znas da primetis sta tvoje dete zeli.Pusti savete!

Imas temu o uvodjenju nemlecne ishrane, pa procesljaj!

Drago mi je da ste skroz OK! Bas sam jedno vreme brinula! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Priboj, ja u svakom slučaju ne bih davala kupovne sokiće u samom početku. Napraviš sokić od jabuke i mrkve i to razblažuješ sa vodom...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Priboj, ja u svakom slučaju ne bih davala kupovne sokiće u samom početku. Napraviš sokić od jabuke i mrkve i to razblažuješ sa vodom...

mi smo poceli sa sokicima od prosle nedelje,ja cedim jebuku i sargarepu pa sipam pola soka i pola vode,mislim da je to ok za pocetak kako i Filipa kaze...a ne bi niukom slucaju davala kupovne sokice-bog sami zna sta oni stavljaju u to!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

evo ovdje sam prvi put...ustvari inace na bilo kojem forumu...

moja beba ima 5 mjeseci i pocela sam sa uvodjenjem sokica od jabuke,mrkve i kruske po koju kasikicu na dan,tako mi je preporucila dok. sada hocu da probam palentu ali ne znam koju i da li smijem uopste,pa vaS MOLIM ZA POMOC!

KOJU PALENTU DA MU DAM?

HVALA VAM!

ja sam upravo mojoj bebe prvo pocela pirincano a zatim kukuruzno brasno .

sama sam kuvala jer je alergicna na milupine zitarice

pravila sam cicvaru od proinog brasno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kad po vasem misljenju treba uvoditi kasice i sokice, moj pedijatar kaze sokice od 4 meseca a kasice od 5 kakva su vasa iskustva........ :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E pa drage moje moram da vam se pozalim. Moja Jana u zadnjih nedelju dana JAKO lose tj slabo jede. Sto god joj ponudim nece,sto god joj serviram bez nudjenja nece. Kad je pitam sta bi jela ona kaze,ja joj serviram,uzme dva zalogaja i nece. Mislim da polako pocinjem da ludim. Od onog deteta koje je sve redom jelo,svo meso,supe,corbe,povrce,voce...sad nista. Prezivi dan na dva tri zalogaja nekih gluposti ili korici hleba(hleb ranije skoro da uopste nije jela)ili cokoladnom mleku.Nadam se da je to posledica prehlade koju jos uvek ima i da ce se sve vratiti na staro. Nadam se i ocajna sam. Sad u potpunosti razumem majke koje imaju problem da nahrane svoju decu. Grozno. Mesaju se bes,ocaj,ljutnja,nemoc,briga...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Baco, ja mislim da joj je nišla faza u kojoj ti treba da odigraš bitnu ulogu. Mislim da joj je trenutno duševna hrana kada vidi da se nerviraš, pokušaj ignorisati. Hoćeš da jedeš, jedi, ako nećeš ne moraš...znam da je teško, ali vrijedi pokušati.

Nisam prošla kroz taj period, ali me čeka...zaključujem da je faza jer sam vidjela dosta takvih situacija...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Baco, nadam se da će je brzo ta faza proći, ali i ako ne prođe nemoj previše da brineš sve dok je ona rasplolžena, razigrana i dok lepo napreduje. Ako ti je za utehu, mi smo u tu fazu ušli pre godinu dana i još uvek nismo izašli iz nje :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala drage moje na savetima. I ja mislim da je to faza i iskreno se nadam da ce proci.

Filipa,upravo to i radim,kad nece da jede pustim je i kazem joj javi se kad budes bila gladna. Naravno u sebi pohisterisem i najradije bih je udavila,ali sta cu.

Maki,iskreno se nadam da nasa faza nece trajati toliko dugo kao vasa inace ce te me posecivati u psihijatriji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje komšinice dete je 4 godine živelo samo na supici i palačinkama... krvna slika dobra, dete dobro napredovalo.... a onda odjednom puf... dete počelo sve jesti.... :lol: :lol: :lol:

Moj je pre neki sam rekao "ocu mama meco", umalo u nesvest nisam pala... on traži meso da jede... :blink: :blink: :blink: i ja šta ću brže bolje peci dok mu se jede :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma sve će to Baco proći...ja npr. kažem mm i ja smo veeeeliiiiki gurmani, tako da mora i on biti na nekoga od nas...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

hajde neka mi neko kaze iz iskustva kad je u toku dana najbolje da pocnem da dajem pirincanu kasicu i da li posle toga da dam mleko i kada....hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Oko 12 h...pirinčana kaša.

Jutarnje dojenje oko 9...oko 12 čvrsti obrok...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I naravno posle ovoga mleko,jer u pocetku nece pojesti dovoljnu kolicinu kasice da bi ih zasitilo,zato ih moras dohraniti mlekom.

Kad posle kasice odbiju da sisaju znaci da je pravo vreme da im redovno uvedes jedan nemlecni obrok i onda pocinjes polako sa uvodjenjem drugog.... :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.