Uvođenje čvrste hrane

odgovora

Objavljeno

Ja lično smatram da su prerađevine (pašteta, viršle i salame) napravljane od otpadaka mesa sa puno aditiva da bi bile koliko-toliko ukusne i ne vidim ni jedan razlog niti sastojak da su ZDRAVE.

Pošto je ovo tema namenjena deci do 6 meseci, apsurdno je i pričati o ovoj vrsti hrane na ovoj temi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mogu reci samo jedan savet kojeg sam se ja pridrzavala:Uvodjebje cvrste hrane NE PRE PETOG,A NI POSLE SESTOG meseca.Ivana k ako ja dobro vidim tvoja beba je starija od moje,a ti si tek pocela sa slanim kasicama.Moja uveliko jede beli,crni luk...al ok nisu sve bebe iste.

I mame potrudite se da deci pravite sveze kasice mnogo je ukusnije i ZDRAVIJE... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

....cisto informacije radi...pasteta kakva je-takva je....ali je isto tako...drage moje mame...puuuna gvozdja!!!

Kupovna pašteta spada u najgoru moguću hranu koju možete servirati svome detetu. Pravi se od najgoreg "mesa" (a tu svakako spadaju i koža, polni organi, oči, itd.. životinja), soje, bezbroj začina da bi se pokrio ukus, aditiva.

Dajte detetu, za ime Boga, koprivu, ili nešto slično ako je do gvožđa, a ne paštetu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U potpunosti se slažem sa djevojkama.

Pašteta-najgora moguća opcija koju možete ponuditi djetetu u ishranu. Tu ubrajam i hrenovke i parizer...

A kao izvor gvožđa, apsurdno!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kupovna pašteta spada u najgoru moguću hranu koju možete servirati svome detetu. Pravi se od najgoreg "mesa" (a tu svakako spadaju i koža, polni organi, oči, itd.. životinja), soje, bezbroj začina da bi se pokrio ukus, aditiva.

Dajte detetu, za ime Boga, koprivu, ili nešto slično ako je do gvožđa, a ne paštetu.

TAKO JE,naberete u luvadi mladu koprivu ili sad s proleca kad pocne zelje....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

izvinite za moje pitanja, ali ja jos uvek nemam tolko iskustva sa bebama, i nemogu jos nikom nista savetovati :):)

sta vi mislite, da li mogu davati svako vece za veceru pirincano-kukuruzni griz mojoj bebi? ja kupujem onu Humanu.

poceli smo da uvodimo povrce (krompir, sargarepa, tikvica) i voce (jabuka,kruska). hjih jedemo za rucak, a griz davam kasno popodne kao uzina. a neznam sta bi mogla jos davati njoj. uopste nemam predstavu kako da napravim razpored sa jelom. zato vas lepo molim o savete. hvala :):rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

evo mogu jos da ti dodam sta nebi smeli do godinu dana.Crveno voce(bobicasto)kostunicavo(orah,lesnik....),citrusno voce(pomorandza,kivi...),med,belance ne sme, zumance sme,med,secer,so,belo brasno.Od mesa ti je najkvalitetnije jagnjetina,curetina ne masno a ima dosta vitamina,pa onda piletina,teletina,od riba losos i oslic,i naravno ne sme konzervirano i svinjsko meso.Sve ostalo samo napred,a pasulj,grasak i sl.ostavi za malo kasnije oko 10tog meseca.I jos ako beba nece da prihvati neki ukus uzmi Milupa zitarice od 4+m kukuruz,riza veoma su slatke i pomalo ih dodas u kasicu najbolje sa vocem,ima samo da rucki.Ja sam se borila sa zelenisom ali kada dodam zitarica,znas kako lepo jede.srecno

Citas li ti ista sto se ovde pise ili samo pitas?Zasto bi davala svako vece isto za veceru.Uglavnom jos uvek bi trebalo da ima tri obroka mleka.Sto sarenija ishrana.Od toliko voca i povrca napravi neki raspored.Zasto nebi malo googlovala http://www.bebac.com/index.php?show=catego...p;int_catID=292. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

naprimer kacamak moze da se je bebi? napravljen od kukuruznog brasna.

Ja sam npr davala kacamak, ali ne preporucuje se pre 6 meseci, tako da je Danka E upravu nemoras sa tim da pocnes.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naravno, da citam... procitala sam ja sve sta se pise ovde u vezi sa bebinom ishranom. a od koliko voca i povrca da napravim raspored kad tu se pise da bebine prve jela su jabuka, krompir, sargarepa, bundeva, pirincane pahuljice... a sta, samo to da jede ona svaki dan?

ja bi davala i zelenkaste povrce kao sto je brokoli, spanac, ali ove se preporucuju tek posle 7. meseca.

ja sam htela samo neke savete, mislim zato je ovaj forum napravljen...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sese draga, ovdje ćeš čuti različita mišljenja i savjete..tako da od ovog tvog pobrojanog ja sam sve koristila čak u 5 mjesecu...Od 7 sam meso, prvo piletinu...

Nikada se nisam puno držala propisa i normi oko uvođenja hrane, trudila sam se da shvatim šta bi Filip najradije jeo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naravno, da citam... procitala sam ja sve sta se pise ovde u vezi sa bebinom ishranom. a od koliko voca i povrca da napravim raspored kad tu se pise da bebine prve jela su jabuka, krompir, sargarepa, bundeva, pirincane pahuljice... a sta, samo to da jede ona svaki dan?

ja bi davala i zelenkaste povrce kao sto je brokoli, spanac, ali ove se preporucuju tek posle 7. meseca.

ja sam htela samo neke savete, mislim zato je ovaj forum napravljen...

Ja sam zelenis pocela sa nepunih 6 meseci,slobodno to polako mozes poceti i samo uvodi polako jedno po jedno.

Slobodno pocni sa uvodjenjem i ostalih voca i povrca.

Najbolje po svom instiktu i beba ce biti najsrecnije....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pedijatri ne savetuju koriscenje kravljeg mleka dok beba ne napuni bar godinu dana. Kazu zbog alergija.

Ne samo zbog alergija, to može lako da se proveri prvim davanjem, ali je kravlje mleko siromašno gvožđem. Mama mi je pričala da je kad joj je nestalo mleko davala bratu kravlje, pa je bio anemičan, nije znala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Potreban mi je savet, znam da sam na pravom mestu ;) . Moja cerkica je iskljucivo dojena punih sest meseci, a onda sam joj uvela pirincanu kasu i kasu od pirinca i kukuruza. Bas je buca pa je dr bila protiv zitarica, ali se ja sa tim ne slazem, jer mislim da one svakako imaju, osim gojenja, i svoju dobru funkciju (ne dam joj punu porciju bas da se ne bi gojila). Ono sto mene interesuje je koliko dugo se daje jedna vrsta namirnica? Ona deset dana rucka ove kasice po podne, uvela bih joj jos jedan obrok, ali od povrca, a u nutriciji sam citala da se nova namirnica uvodi posle tri nedelje. Zanima me kakva su vasa iskustva. Koliku ste pauzu vi pravile izmedju novih namirica?Hvala!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Potreban mi je savet, znam da sam na pravom mestu ;) . Moja cerkica je iskljucivo dojena punih sest meseci, a onda sam joj uvela pirincanu kasu i kasu od pirinca i kukuruza. Bas je buca pa je dr bila protiv zitarica, ali se ja sa tim ne slazem, jer mislim da one svakako imaju, osim gojenja, i svoju dobru funkciju (ne dam joj punu porciju bas da se ne bi gojila). Ono sto mene interesuje je koliko dugo se daje jedna vrsta namirnica? Ona deset dana rucka ove kasice po podne, uvela bih joj jos jedan obrok, ali od povrca, a u nutriciji sam citala da se nova namirnica uvodi posle tri nedelje. Zanima me kakva su vasa iskustva. Koliku ste pauzu vi pravile izmedju novih namirica?Hvala!

Tvoja doktorka je delimično u pravu. Ni ja nisam za to da joj izbaciš, ali svakako bi mogla da joj smanjiš. Žitarice su najbolje integralne, ali se one ne daju tako maloj bebi, tako da iz običnih žitarica, na žalost, dobija vrlo malo korisnog.

Nema potrebe da čekaš toliko dugo. To je samo teorija. Najbolje je da radiš po osećaju. Iskreno, koliko se sećam, mislim da sam svom detetu davala nove namirnice i na manje od 10 dana. I to recimo - ako joj uvedeš mrkvicu, daješ joj par dana, onda joj uvedeš neku drugu povrćku u maloj količini uz dodatak mrkvice, tako da ima pun obrok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Posle tri dana sam davala novu namernicu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala vam puno!!!!!!!! :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam nove namirnice uvodila na sedam dana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj bebac ima 5 i po meseci, i pre tri dana smo krenuli sa Milupinom kasicom od pirinca. Samo sisa, i jako lepo napreduje na mom mleku, ali sam htela da pocnem koju nedelju pre sestog, cisto da upoznaje kasicicu i novu gustinu hrane.... Pola proguta, pola vrati, i nervira ga sto hrana ne tece, pa kad mu izvadim kasicicu i ne stavim drugu, buni se i sve gura glavom u napred. Mnogo je smesan, oboje smo bili u pirincu, sve shvata rucicama onu kasiku a kad mu je izvadi strpa ruke u usta sa sve onim pirincem !

Moja bebica isto tako se buni što hrana ne ide brže!!! A koliko se umažemo ja kažem celu da je okupam sa sve garderobom! Ali nema veze, nek se igra i nek uči sama da uzima kašičicu. Inače moj bebac je malo čudo sve što joj staviš u usta joj se svidi, moja mama joj daje i malo pomorandze da sisa čak i limun hoće, pravi kisele face ali traži još, pa odavno bananu sa mlekom i malo mlevene plazme, pa biskvit od jafe obožava, samo joj skine čokoladu i žele...biće čudo!

Juče smo dobili juvitaninnu kašicu od jabuke koja je i meni bljak, kisela i slatka (ima šećera u njoj?!) klopala je ali baš ne uziva, lepše je bilo kad sam joj ja spremala jabuku...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moja mama joj daje i malo pomorandze da sisa čak i limun hoće, pravi kisele face ali traži još, pa odavno bananu sa mlekom i malo mlevene plazme, pa biskvit od jafe obožava, samo joj skine čokoladu i žele...biće čudo!

???? :unsure: :unsure: :unsure: :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

???? :unsure: :unsure: :unsure: :unsure:

i ja kazem :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

???? :unsure: :unsure: :unsure: :unsure:

I ja sam u početku pravila te face ali to je sve u malim količinama i povremeno, a ona je opet nas troje odgajala i baš mi je pokazivala naše otpusne liste na kojima je pisalo dojenje i pojenje, posle mesec dana limun i narandža!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

???? :unsure: :unsure: :unsure: :unsure:

I ja :mellow::mellow::mellow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pufnice,takav slucaj je bio i sa mnom,iako sam ja rodila prirodnim putem.Nisam imala dovoljno mlijeka.Ja sam Jovani sa 4,5 mjeseca prvo dala sokice od jabuke i mrkve,pa sam joj postepeno uvodila bananu,pa kuvani krompir.S tim sto joj krompir nisam davala sa adaptiranim mlijekom,vec sa obicnim.Mozes mu isto kuvati karfiol,pecenu jabuku,kasu od kukuruznog brasna.Ali moj ti je savjet da pitas prvo pedijatra kad budes bebca vodila na kontrolu.Puno srece
Hvala pozdrav!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja beba ima 3,5 meseca i ja se polako raspitujem i pripremam za uvođenje čvrste hrane. Obzirom da se svi slažemo da su mišljenja podeljena i različita oko uvođenja čvrste hrane, ja sam odlučila da poslušam svoje dete. Videću već po njoj da li joj je dovoljno samo mleko ili je potrebna i dohrana. Neću početi ni prerano ni prekasno sa nemlečnom ishranom. Optimum je od 4 do 6 meseci. Počeću sa 4-4,5 meseci i to od žitarica (pirinač i kukuruz). Zatim ću nastaviti sa povrćem a tek onda sa voćem. Izabrala sam ovakav redosled i nadam se da ću biti uspešna. :rolleyes:

i ja sam se odlucila ovim redosledom, samo koliko dana dajemo pirinas,ne znam!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pre tri dana moja beba je napunila 4 meseca, juce je prvi put probala Milupinu kasicu sa adaptiranim mlekom - Riza i kukuruz. Dajem joj postepeno, za rucak oko podneva, lepo je prihvatila :)

koliko dana dajemo pirinac?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.